Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω και γώ κάτι.

Έχει κανείς εμπειρία με επιστροφή σε Geekbuying;

 

Το paypal μου δίνει ελαφρώς διαφορετική διεύθυνση απο ότι μου έστειλαν αυτοί μέσω μαιλ.

Επίσης διαφορετικό Τ.Κ. και χωρίς όνομα παραλήπτη και τηλέφωνο.

 

Θα το στείλω απλά ως "to geekbuying" εκεί που μου ζήτησε το paypal κι ας κόψουν το λαιμό τους μετά...:rolleyes:

Δεν πιστεύω να γίνει ******** και δεν κλείσει το claim. Να δούμε.

 

Πάντως πολλά νερά μας κάνει το Geekbuying τελευταία.

Αυτή είναι η διεύθυνση που το έστειλα.

GeekBuying

yinhai building 5th floor, HuaQiangbei ZhenHua Road, Shenzhen, 广东省 518000 China

Ούτε όνομα, ούτε αριθμός, ούτε τηλέφωνο...

Λέτε να παίξουν το χαρτί της μη παραλαβής και έστειλαν "λειψή" address;

 

Έφυγε σήμερα το απόγευμα.

Για να δούμε τι θα γίνει τώρα.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

29/2 εστειλα ένα xiaomi Redmi note 2 sto vickmall με ελτα με το γνωστο τροπο , το παρελαβαν 17/3 , αλλαξαν μητρικη μεσα στο Σ/Κ και σημερα το στελνει πισω !!!!

Οντως αξιζει τα λιγα παραπανω ευρω η εξυπηρετηση και η επικοινωνια με το vickmall !!!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο aliexpress οθονη για το κινητο μου,μου στελνει φοτο με την οθονη ο πωλητης και φαινετε να εχει προβλημα.ζητησα αλλη ,αλλα ειχε ηδη στειλει την οθονη.παραθετω την συνομιλια:

 

can you see the bottom of the screen?

the colour is not good

 

I can change a new one ,OK?

 

Ok my friend.

The time is not problem for me.

I just want a good screen.

Thanks for your cooperation

 

ok,have sent to you .

 

did you cancel the first screen?

and then send the second?

 

OK

 

can you send me the new tracking number?

 

How about next week? Today is weekend.

 

Ok.Send me the Monday then.

 

HAVE SENT to you , my friend.

 

Μου τα λεει πολυ περιεργα.Τι να κανω?

open dispute?

να περιμενω να ερθει η οθονη και να την δοκιμασω?

αλλα σιγουρα εχει στειλει την προβληματικη οθονη και δεν νομιζω να εστειλε αλλη γιατι θα μου εδινε tracking.

να περιμενω 1-2 μερες και μετα να του πω αν δεν στειλει μια καλη θα ανοιξω dispute?

περιμενω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που κάνουν μαζικές αποστολές δεν παίρνουν το tn όταν πάνε στο ταχυδρομείο. τους έχουν πριν κλείσουν τον φάκελο. Οπότε δεν αποκλείεται να σου έβαλε στον φάκελο άλλη οθόνη και όχι αυτή με το ελάττωμα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο aliexpress οθονη για το κινητο μου,μου στελνει φοτο με την οθονη ο πωλητης και φαινετε να εχει προβλημα.ζητησα αλλη ,αλλα ειχε ηδη στειλει την οθονη.παραθετω την συνομιλια:

 

 

 

Μου τα λεει πολυ περιεργα.Τι να κανω?

open dispute?

να περιμενω να ερθει η οθονη και να την δοκιμασω?

αλλα σιγουρα εχει στειλει την προβληματικη οθονη και δεν νομιζω να εστειλε αλλη γιατι θα μου εδινε tracking.

να περιμενω 1-2 μερες και μετα να του πω αν δεν στειλει μια καλη θα ανοιξω dispute?

περιμενω γνωμες

Καταρχήν πόσο σίγουρος είσαι από τη φωτογραφία ότι έχει πρόβλημα? Επίσης σου είπε ότι έστειλε άλλη, οπότε περιμένεις να παραλάβεις και να δεις τι τελικά έχει στείλει και μετά πράττεις αναλόγως. Εκτός και αν είσαι τόσο σίγουρος τι έχει παιχτεί και μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που κάνουν μαζικές αποστολές δεν παίρνουν το tn όταν πάνε στο ταχυδρομείο. τους έχουν πριν κλείσουν τον φάκελο. Οπότε δεν αποκλείεται να σου έβαλε στον φάκελο άλλη οθόνη και όχι αυτή με το ελάττωμα.

Τωρα που βλεπω τις ημερομηνιες ειναι πιθανο να εχει γινει ετσι.

Καταρχήν πόσο σίγουρος είσαι από τη φωτογραφία ότι έχει πρόβλημα? Επίσης σου είπε ότι έστειλε άλλη, οπότε περιμένεις να παραλάβεις και να δεις τι τελικά έχει στείλει και μετά πράττεις αναλόγως. Εκτός και αν είσαι τόσο σίγουρος τι έχει παιχτεί και μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία.

αν περιμενω να ερθει και ειναι η προβληματικη θα μπορεσω να την επιστρεψω ή θα εχω προβλημα?

επειδη μπορει να ειναι καλη η οθονη που στελνει μαλλον θα περιμενω και την δοκιμαζω.

ευχαριστω για την βοηθεια

 

στην φωτογραφια φαινεται ξεθωριασμενη στο κατω μερος

[ATTACH]65098[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που βλεπω τις ημερομηνιες ειναι πιθανο να εχει γινει ετσι.

 

αν περιμενω να ερθει και ειναι η προβληματικη θα μπορεσω να την επιστρεψω ή θα εχω προβλημα?

επειδη μπορει να ειναι καλη η οθονη που στελνει μαλλον θα περιμενω και την δοκιμαζω.

ευχαριστω για την βοηθεια

 

στην φωτογραφια φαινεται ξεθωριασμενη στο κατω μερος

[ATTACH]65098[/ATTACH]

Δεν νομιζω οτι ειναι κακη. Απλως ειναι η πηγη του φωτισμου της και φαινεται πιο εντονα

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
[...]

 

Απλά ένα update.

Το δέμα έφτασε μέσα σε 20 μέρες πίσω. Άργησε λίγο, άλλες φορές έχει φτάσει σε 14.

Έμεινε "παρκαρισμένο" στο ταχυδρομείο τους για pick up μερικές μέρες, αλλά αφού ενημέρωσα το paypal ότι έχει ήδη φτάσει, πήγαν και το σήκωσαν.

Έκλεισε η υπόθεση. Όλα καλά τελικά.

Πάντως ,όπως είπα, το geekbuying έχει χαλάσει τρομερά το support του τελευταία.

Who cares, επιλογές υπάρχουν.:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Θέλω να κάνω επιστροφή για επισκευή 2 κινητών στο fastcardtech.Μου στείλανε τις παρακατω οδηγίες.Επίσης μου ζήτησαν να βάλω στο καπάκι της μπαταρίας 20 $.Ξερεται αυτό γιατ?Τι πρέπει να προσέχω να μην χαθεί η παραγγελία?

 

Dear buyer:

 

Fastcardtech try support best service and support for buyer.

 

Follow our company give our all product warranty, under 1 year phone. you can get warranty

service.

Here is our policy: http://www.fastcardtech.com/article.php?id=12

 

Before you ship back please read it first:

 

*1*Please not use DHL, FEDEX, UPS, TNT, EMS these company Express-services, it will be hold by

customs forever due to China Strict customs laws. And we cannot do anything about it.

 

EURO buyers we advise not use shipment service from code "CC" (Sample CC028887999NL) it will be

100% hold by custom.

 

*2* Please ship back package by normally Registered-Airmail service with track number. It also

will save your much money for use this service.

 

 

*3* Please left a paper in box

1. Your order number for you’re shipped back.

2. Please write this is “Personal package to friend value 65usd not new” (Also note it in

shipment invoice)

3. What problem for your items

4. Your Tel number and address

5. Your Email address

Please give us these info on note paper put in package for help us fast deal with your repair

case: (No info package we will hold it )

Please fill out the attached file

 

 

*4* Please note in shipment invoice “Personal package to friend value 65usd”

Please not write it cost higher, if higher mean it will be add tax.

 

 

*5* About repair fee, Repair all fee we will pay for buyer include ship back fee in one month,

but if you had use phone over 1 month (hardware problem damaged by buyer need pay cost fee too),

you need pay ship back to you fee (what you paid when you order phone shipment fee, just pay

same money no extra charge). If you wish save some money you can use Registered Airmail but some

% easy to lost .If you wish use Registered Airmail only need pay 20usd.

Shipment fee please pay cash for save you some fee, you can put money in phone back battery case

for safe.

You also can use PayPal or bank payment pay it but please add fee.

 

Please ship your repair phone to this address:

Name: MR Chang Shi Zhuang

Street: Room 102,No. 14, Lane 461, Tian-shan Road, Chang-ning District

City: SHANGHAI

Country: CHINA

Postal code: 200336

 

Note again: Please not use DHL, FEDEX, UPS, TNT, EMS these company Express-services, it will be

hold by customs forever due to China Strict customs laws. And we cannot do anything about it.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα σκεφτεί αυτό το ελεεινό site!!!

 

Πώς τα κατάφερες να δεχτούν να τα στείλεις πίσω?? :blink: :lol: :lol:

Συνήθως προτείνουν και επιμένουν μέχρι τελευταίας ρανιδας του αίματος τους, να κρατήσεις τα ελαττωματικά προϊόντα, ανεξάρτητους μεγέθους ζημιας, και να σου κάνουν refund 20, ολόκληρα, δολάρια!! :lol:

 

Οταν πας στα ΕΛΤΑ ζητα τους το πρασινο χαρτακι (κανονικα πρεπει να στο δωσουν αυτοι), γράψε στην περιγραφη "defective item", εκει που λεει αξια θα βαλεις 10$ και θα το στείλεις ως συστημένο και όχι ως δέμα.

 

Κοίτα να πετύχεις βάρος κάτω από 500 γραμμάρια και το κόστος αποστολής θα είναι 9.20ευρω.

 

Το PayPal επίσης σου επιστρέφει τα μεταφορικά που θα πληρώσεις.

 

Διάβασε και εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408645&page=3#

 

Το 20-δολαρο εννοείται πως δεν το βάζεις :!: :!:

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Έχω πάρει πολλά κινητα απο εκει.Η αλήθεια είναι ότι επεμεινα.Μου είχαν προτείνει όλες αυτές τις λύσεις,εκτός βέβαια της επιστροφής.Πιστεύω ότι πρέπει να είσαι λίγο τυχερός με το τι θα σου έρθει από κινα γενικα.Και από ότι κατάλαβα όλοι είναι δυσκοιλιοι στις επιστροφές.Τα κινητά που εμπιστεύομαι πιο πολύ είναι τα Xiaomi.Μια πληροφορια παντως που μου έδωσαν είναι να επιλέγω αποστολή με NL για πιο γρήγορα (15 μέρες).
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο site είναι ελεεινό και τρισάθλιο.

Το διαπίστωσα μετά από μεγάλη ταλαιπωρία με μία αγορά η οποία είχε τελικώς αίσιο τέλος και όχι από τη μεριά του μαγαζιού.....αυτό δεν παλεύεται.

 

Και επειδή όλα τα Κινεζομάγαζα δεν είναι ίδια, να σε πληροφορήσω ότι το vickmall βρίσκεται σε άλλη διάσταση....σε 10-12 μέρες παραλαμβάνεις, από την Ευρωπαϊκή του αποθήκη σε 2 μέρες (!!) και στο θέμα της after sales υποστήριξης δεν παίζεται...;)

Link to comment
Share on other sites

@axi

 

Καταρχήν, πότε αγοράστηκαν τα κινητά;

Αν είναι πρόσφατα μπορείς να ζητήσεις τα έξοδα αποστολής απο το paypal καθώς επίσης καλύτερα να ακολουθήσεις το resolution.

 

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά σου ζητάνε να πληρώσεις 20$ για τα έξοδα.:rolleyes:

Γενικά συννενοήσου καλύτερα πρίν κάνεις κάποια κίνηση και στείλεις πίσω τα τηλέφωνα.

 

Σε περίπτωση που θέλεις να προχωρήσεις, θα τα στείλεις με τα ΕΛΤΑ και όχι κουριερ.

Επιστολή, ως συστημένο. Κοστίζει 9.20€ έως 500γρ, 15€ για άνω.

Καλύτερα να μην τα στείλεις και τα δύο μαζί. Δήλωσε χαμηλή αξία, περίπου 20$-30$.

Τράβα και φωτογραφίες το πακέτο, τις διευθύνσεις αποστολής, tracking nr , απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι αγορασμένο Νοεμβριο και άλλο Μαρτιο.Τα έστειλα χωρίς τα 20$.Συννοηθηκαμε οτι θα με ενημερωσουν για τυχον εξοδα και πληρωμη στη συνεχεια με paypal.Φωτο εβγαλα και τις έστειλα.Θα σας ενημέρωσω για τυχον εξελιξεις.
Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι αγορασμένο Νοεμβριο και άλλο Μαρτιο.Τα έστειλα χωρίς τα 20$.Συννοηθηκαμε οτι θα με ενημερωσουν για τυχον εξοδα και πληρωμη στη συνεχεια με paypal.Φωτο εβγαλα και τις έστειλα.Θα σας ενημέρωσω για τυχον εξελιξεις.

 

Αν είχες πληρώσει με paypal, μπορείς να ζητήσεις τα έξοδα αποστολής μέσω αυτής της υπηρεσίας.

Για αυτό που είναι Μάρτιο τουλάχιστον.:)

Καλή τύχη, ελπίζω να βρείς άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφη των χρηματων γινεται μετα την παραλαβη η με την αποστολη επιστροφης ;

 

 

Σε μερικες περιπτωσεις το tracking number δεν μπορει να παρακολουθησει ολη την πορεια. Αν ο πωλητης ισχυριστει οτι δεν ελαβε ποτε το προς εεπιστροφη τι γινεται ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Οταν παραλαβουν σου κανουν ριφαντ.Τα ιχνη του συστημενου ταχυδρομειου δεν χανονται ,μπορει να αργησει να ενημερωθει η κατασταση αλλα να χαθει το δεμα ειναι απιθανο.
Link to comment
Share on other sites

οκ, περιμενω απο το paypal να αποφανθει και να μου δωσει εντολη για επιστροφη.

 

 

Ειδα οτι δεν υπαρχει λογος να αντιδικω με τον πωλητη για τα εξοδα επιστροφης. Οταν κανω την επιστροφης θα υποβαλω και στο paypal αιτημα καλυψης των εξοδων επιστροφης.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφη των χρηματων γινεται μετα την παραλαβη η με την αποστολη επιστροφης ;

 

 

Σε μερικες περιπτωσεις το tracking number δεν μπορει να παρακολουθησει ολη την πορεια. Αν ο πωλητης ισχυριστει οτι δεν ελαβε ποτε το προς εεπιστροφη τι γινεται ;

 

Av πας μέσω claim, μόλις φανεί οτι παρέλαβε τότε θα προχωρήσει το paypal στο refund.

Ενώ σε dispute, μπορεί το κατάστημα να σου κάνει άμεσα refund αφού τους δώσεις μόνο το tracking. (μου έχει τύχει περίπτωση με banggood):)

 

Το δέμα όταν φτάσει στον τελικό προορισμό θα φανεί αν το σήκωσε κάποιος ή παραμένει στο τοπικό ταχυδρομείο.

Πρόσφατα το geekbuying δεν παραλάμβανε, ώσπου ενημέρωσα το paypal και τελικά πήγαν το σήκωσαν και έκλεισε η υπόθεση.

 

Ναι στείλτο και μέσα σε 14 μέρες πρέπει να κάνεις και την αίτηση για τα έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμπιστευομαι το everbuying καθως επι 3 ημερες μου εκανε παζαρια επιστροφης μικροποσου για να κρατησω την συσκευη. Στο τελος οταν δεχτηκαν την επιστροφη αρχισαν τα νουμερα για την χρεωση επιστροφης. Φαινεται τα ειδε το paypal και εκανε μονο του escalate την υποθεση.

Τωρα οπως ειπα περιμενω να αποφανθει για να το στειλω και στη συνεχεια να διεκδικησω τα επιστροφικα.

 

 

Sent from my iPad Air using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν εμπιστευομαι το everbuying καθως επι 3 ημερες μου εκανε παζαρια επιστροφης μικροποσου για να κρατησω την συσκευη. Στο τελος οταν δεχτηκαν την επιστροφη αρχισαν τα νουμερα για την χρεωση επιστροφης. Φαινεται τα ειδε το paypal και εκανε μονο του escalate την υποθεση.

Τωρα οπως ειπα περιμενω να αποφανθει για να το στειλω και στη συνεχεια να διεκδικησω τα επιστροφικα.

 

 

Sent from my iPad Air using Tapatalk

 

Τι εννοείς, πήγε αυτόματα το dispute σε claim;

Δεν το χω ξαναδεί αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, πήγε αυτόματα το dispute σε claim;

 

 

 

Δεν το χω ξαναδεί αυτό...

 

 

 

 

 

 

 

Ετσι εγινε απο το ιδιο το ππ.

 

Τι να σου πω ;;;

 

 

 

Mr. M, I have reviewed your account and your case and to help you resolve this matter I have manually escalated your dispute to a claim. PayPal will now investigate and contact the seller directly. Please check resolution center and your email regularly as we may ask for additional information to support your case

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ετσι εγινε απο το ιδιο το ππ.

 

Τι να σου πω ;;;

 

 

 

Mr. M, I have reviewed your account and your case and to help you resolve this matter I have manually escalated your dispute to a claim. PayPal will now investigate and contact the seller directly. Please check resolution center and your email regularly as we may ask for additional information to support your case

 

Κομπλέ τότε.:)

Ποτέ δεν μου έχει τύχει αυτό. Πάντα σε κάποιες περιπτώσεις που προσπαθούσα να βρώ άκρη μέχρι τη τελευταία στιγμή μέσω της επικοινωνίας πολλές φορές έφτανε η διορία και απλά μου στέλναν ένα email 2-3 μέρες πρίν.

 

Παίζει να έχει κάνει καμιά χοντρή βλακεία το everbuying και έχουν ανοίξει δεκάδες dispute εις βάρος του γι αυτό το λόγο να τους έχει βάλει στο μάτι το paypal.

Περιμένεις να σου δώσουν διεύθυνση, το στέλνεις και όλα καλά.

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

Συχνά το dispute γίνεται αυτοματα claim απ το paypal σε περιπτώσεις καταστημάτων scam που έχουν εξαφανιστεί
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...