Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τόσα ήταν. Κρίμα που δεν εξυπηρετήθηκε ο κόσμος που πραγματικά το ήθελε επειδή κάποιοι πήραν 4 και 5 κομμάτια για να τα ανεβάσουν στις αγγελίες με "καπέλο" 50 ευρώ το κομμάτι! Δεν θα το σχολιάσω, σε ελεύθερη χώρα ζούμε.

 

Ναι, δυστυχώς υπάρχουν και αυτά! Δεν μπορείς να τα αποφύγεις. Όπως λες, σε ελεύθερη χώρα ζούμε

Είμαι όμως περίεργος, θα δίνει και την απόδειξη μαζί που θα δείχνει ότι το αγόρασε 200 ή θα παραμυθιάζει?

 

χαίρετε παιδιά,

 

διάβασα αρκετά το forum εδώ και μπράβο σας σε όλα, πολλές απορίες μου έχουν λυθη ήδη άλλα έχω λίγο μπερδευτεί σε κάτι...

έχω πάρει το P8 από κατάστημα εδώ Αθήνα αλλά στο bootscreen μου βγάζει "TIM" animation δηλαδή είναι branded λογικά.

 

Στο επίσημο ελληνικό site τις Huawei gr έχω κάνει download το:

 

"Huawei P8 Firmware(GRA-L09, Android 5.0, EMUI 3.1, C432B200, Greece, Channel-Others"

ελπίζω να έχω κατεβαση το σωστό update...:confused:

 

Μπορώ απλός να περάσω αυτό το update στην SD κάρτα μου και να κάνω Local Update το αρχείο για να μην είναι

branded πλέον το κινητο; μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο πρώτα η είναι τόσο απλό;

 

Έχω θέμα με την μπαταριά, με δυσκολία μου κρατάει πάνω από 12 ώρες και θέλω να ελπίζω πως με το γνήσιο firmware Huawei θα είναι καλύτερα όπως διαβάζω και εδώ, αν όχι τότε μου μένει μόνο το root+greenify από ότι έχω καταλάβει.

 

στο about phone μου βγάζει αυτά αν βοηθάει:

model number HUAWEI GRA-L09

Build number GRA-9L09C55B150

Android version 5.0.1

Custom version CUSTC55D001

 

Πέρα από το θέμα της μπαταρίας πάντως το κινητό τα σπάει! είναι φοβερό :D

 

Σας ευχαριστώ για όποια βοήθεια :O

 

ΠΡΟΣΟΧΗ !!

Δεν περνάς απλά το Β200 από πάνω! Υπάρχει μια διαδικασία που πρέπει να γίνει. Απλή μεν αλλά πρέπει να ακολουθηθεί βήμα-βήμα.

Ψάξε στο νήμα. Έχουν γραφεί πολλές φορές τα steps για clean debranding.

Για την μπαταρία, ειναι γνωστό bug της 5.0.Χ. Είμαστε σε αναμονή της 6.0 όπου λύνεται το πρόβλημα.

 

PS:

Πιστεύω ότι θα ήταν δόκιμο, κάποιος admin, να ανεβάσει - κοπιάρει στο 1ο ποστ τα steps ή έστω να βάλει κάποιο λινκ με το ποστ που περιγράφει την διαδιακασία του clean debranding.

Ρωτιέται πολλές φορές από φίλους και θα ήταν πολύ πιο εύκολο για όλους, να τους παραπέμπουμε στο 1ο ποστ για να βρουν οδηγίες.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ, θα προσπαθήσω να βρω το ποστ για clean debranding που λες :)

 

http://forum.xda-developers.com/android/development/clean-debranding-p8-gra-l09-t3210658

 

Ακολούθησε βήμα-βήμα και τις εκδόσεις firmware που λένε. Όχι την Β200 που κατέβασες. ;)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,κατι που παρατηρω και δεν μου αρεσει καθολου,δεν ξερω τι φταιει,οποιος μπορει να βοηθησει.Δεν μου ερχονται ενημερωσεις απο το fb και το viber.Μου εστειλε πχ στο viber κατι ενας φιλος,και δεν ηρθε ποτε η ειδοποιηση,παρα μονο οταν μετα απο πολυ ωρα μπηκα στην εφαρμογη τυχαια.Το ιδιο και στο fb,δεν εμφανιζει στο εικονιδιο της εφαρμογης τον κοκκινο αριθμο με τα notifications που εχω.

Τι μπορω να κανω γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τα τραγούδια που έχω περάσει στο κινητό, επιμένει να τα βγάζει με αλφαβητική σειρά και όχι με την σειρά που υπάρχουν στον δίσκο. Μπορεί να αλλάξει κάπως αυτό; Είναι πολύ εκνευριστικό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,κατι που παρατηρω και δεν μου αρεσει καθολου,δεν ξερω τι φταιει,οποιος μπορει να βοηθησει.Δεν μου ερχονται ενημερωσεις απο το fb και το viber.Μου εστειλε πχ στο viber κατι ενας φιλος,και δεν ηρθε ποτε η ειδοποιηση,παρα μονο οταν μετα απο πολυ ωρα μπηκα στην εφαρμογη τυχαια.Το ιδιο και στο fb,δεν εμφανιζει στο εικονιδιο της εφαρμογης τον κοκκινο αριθμο με τα notifications που εχω.

Τι μπορω να κανω γι αυτο?

 

Για το FB εγώ στην θέση σου θα έβαζα το metal και θα έκανα integration FB & Tweeter.

Για το viber έχει ξανασυζητηθεί. Δεν νομίζω να βρεις άκρη. Το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλες συσκευές.

Πιστεύω ότι τις έχεις βάλει στις προστατευμένες έτσι?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για το FB εγώ στην θέση σου θα έβαζα το metal και θα έκανα integration FB & Tweeter.

Για το viber έχει ξανασυζητηθεί. Δεν νομίζω να βρεις άκρη. Το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλες συσκευές.

Πιστεύω ότι τις έχεις βάλει στις προστατευμένες έτσι?

 

Επειδη σαν noobας της συσκευης δεν καταλαβαινω τιποτα,ελα να τα πουμε μεσω pm,μην σπαμαρω και το τοπικ!

Link to comment
Share on other sites

Τα τραγούδια που έχω περάσει στο κινητό, επιμένει να τα βγάζει με αλφαβητική σειρά και όχι με την σειρά που υπάρχουν στον δίσκο. Μπορεί να αλλάξει κάπως αυτό; Είναι πολύ εκνευριστικό.

 

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα να παίζει τα κομμάτια με την σειρά που υπάρχουν στον δίσκο (χωρίς να τα διακρίνεις με κάποιον τρόπο). Το βρίσκω και περίεργο κιόλας. :confused:

 

Γιατί δεν φτιάχνεις playlist με όποια σειρά γουστάρεις στα κομμάτια.

Άλλη λύση είναι να βάλεις 01, 02, 03 κλπ στους τίτλους με όποια σειρά θέλεις εσύ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα να παίζει τα κομμάτια με την σειρά που υπάρχουν στον δίσκο (χωρίς να τα διακρίνεις με κάποιον τρόπο). Το βρίσκω και περίεργο κιόλας. :confused:

 

Γιατί δεν φτιάχνεις playlist με όποια σειρά γουστάρεις στα κομμάτια.

Άλλη λύση είναι να βάλεις 01, 02, 03 κλπ στους τίτλους με όποια σειρά θέλεις εσύ.

 

Έχω συνηθίσει να ακούω τα κομμάτια με την σειρά που είναι στους δίσκους. Στο galaxy s3 που είχα, τα κομμάτια έπαιζαν με την σειρά που ήταν στον φάκελο πριν τα περάσεις. Δηλαδή την σειρά του δίσκου. Playlist δεν κάνω, γιατί συνήθως θέλω να ακούω ολόκληρους τους δίσκους. Αυτό με το 1, 2, 3 το σκέφτηκα, αλλά ήθελα να το αποφύγω, γιατί έχω περάσει 30-35 gb μουσική στο κινητό και θα χρειαστώ 1-2 βδομάδες για να το κάνω σε όλα :lol::lol:

Edited by Godfather80
Link to comment
Share on other sites

χαίρετε παιδιά,

 

διάβασα αρκετά το forum εδώ και μπράβο σας σε όλα, πολλές απορίες μου έχουν λυθη ήδη άλλα έχω λίγο μπερδευτεί σε κάτι...

έχω πάρει το P8 από κατάστημα εδώ Αθήνα αλλά στο bootscreen μου βγάζει "TIM" animation δηλαδή είναι branded λογικά.

 

Στο επίσημο ελληνικό site τις Huawei gr έχω κάνει download το:

 

"Huawei P8 Firmware(GRA-L09, Android 5.0, EMUI 3.1, C432B200, Greece, Channel-Others"

ελπίζω να έχω κατεβαση το σωστό update...:confused:

 

Μπορώ απλός να περάσω αυτό το update στην SD κάρτα μου και να κάνω Local Update το αρχείο για να μην είναι

branded πλέον το κινητο; μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο πρώτα η είναι τόσο απλό;

 

Έχω θέμα με την μπαταριά, με δυσκολία μου κρατάει πάνω από 12 ώρες και θέλω να ελπίζω πως με το γνήσιο firmware Huawei θα είναι καλύτερα όπως διαβάζω και εδώ, αν όχι τότε μου μένει μόνο το root+greenify από ότι έχω καταλάβει.

 

στο about phone μου βγάζει αυτά αν βοηθάει:

model number HUAWEI GRA-L09

Build number GRA-9L09C55B150

Android version 5.0.1

Custom version CUSTC55D001

 

Πέρα από το θέμα της μπαταρίας πάντως το κινητό τα σπάει! είναι φοβερό :D

 

Σας ευχαριστώ για όποια βοήθεια :O

 

 

φίλε μου αν μου επιτρέπεις θέλω να σου προτείνω κάτι καθώς κι εγώ είχα στο P8 πάροχο την ΤΙΜ!

έχω κάνει βήμα προς βήμα τον οδηγό clean debranding, το αποτέλεσμα ήταν να αφαιρέσει όλες τις εφαρμογές της ΤΙΜ αλλά το λογότυπο της κατά την έναρξη είχε παραμείνει! το κινητό πήρε κανονικά την Β170 όπως λέει ο οδηγός (clean debranding) αλλά δεν μου ερχόταν αναβάθμιση για την Β200 που έχουμε σήμερα, έτσι άρχισα να ανησυχώ ότι δεν θα παίρνω ενημερώσεις από την ίδια την Huawei, δεν ήθελα να περάσω την Β200 χειροκίνητα και πόσο μάλλον να έχω την ΤΙΜ ως πάροχο!

 

επικοινώνησα με την Huawei Ελλάδος, μου είπαν να μιλήσω με το κατάστημα που το αγόρασα!

αφού πρώτα εξάντλησα όλες τις λύσεις για να το διορθώσω, τελικά μίλησα με το κατάστημα, μου ζήτησαν να τους το στείλω και σε μιάμιση εβδομάδα μου το επέστρεψαν χωρίς κόστος και το κινητό έχει επανέλθει!

 

έχω μιλήσει με άτομο στο φόρουμ xda (με τον οδηγό clean debranding), όπως κι εδώ με τα παιδιά... και δεν είχαμε βγάλει άκρη, αυτό το έχουμε συνάντηση μόνο σε κινητά που έχουν πάροχο την ΤΙΜ, τα άλλα P8 με πάροχο Vodafone με τον οδηγό clean debranding επανέρχονται εύκολα!

Edited by John84

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Από χθες πετάει μηνύματα ότι χρειάζεται επανεκκίνηση και να βάλουμε μια έγκυρη κάρτα sim. Μετά την επανεκκίνηση κάποιες φορές δούλευε για λίγο και κάποιες δεν δούλευε καθόλου η κάρτα sim. Μετά από πολλές προσπάθειες στο βάλε - βγάλε την κάρτα τελικά δοκιμασία άλλη κάρτα δούλεψε κανονικά για λίγη ώρα και αφού έβαλα πάλι την αρχική κάρτα sim πάνω δούλεψε κανονικά μέχρι σήμερα το μεσημεράκι και τώρα πάλι τα ίδια. Έχει τύχει σε κανέναν άλλον; Να διευκρινίσω ότι η κάρτα sim είναι η ίδια από την αρχή χρήσης του κινητού και δεν έχει αλλάξει και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Από χθες πετάει μηνύματα ότι χρειάζεται επανεκκίνηση και να βάλουμε μια έγκυρη κάρτα sim. Μετά την επανεκκίνηση κάποιες φορές δούλευε για λίγο και κάποιες δεν δούλευε καθόλου η κάρτα sim. Μετά από πολλές προσπάθειες στο βάλε - βγάλε την κάρτα τελικά δοκιμασία άλλη κάρτα δούλεψε κανονικά για λίγη ώρα και αφού έβαλα πάλι την αρχική κάρτα sim πάνω δούλεψε κανονικά μέχρι σήμερα το μεσημεράκι και τώρα πάλι τα ίδια. Έχει τύχει σε κανέναν άλλον; Να διευκρινίσω ότι η κάρτα sim είναι η ίδια από την αρχή χρήσης του κινητού και δεν έχει αλλάξει και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

1. Clean restore από αρχείο

2. Αλλαγή sim στον παροχο

Αν τπτ τότε συλλυπητήρια είναι baseband και έφυγες για εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνηθίσει να ακούω τα κομμάτια με την σειρά που είναι στους δίσκους. Στο galaxy s3 που είχα, τα κομμάτια έπαιζαν με την σειρά που ήταν στον φάκελο πριν τα περάσεις. Δηλαδή την σειρά του δίσκου. Playlist δεν κάνω, γιατί συνήθως θέλω να ακούω ολόκληρους τους δίσκους. Αυτό με το 1, 2, 3 το σκέφτηκα, αλλά ήθελα να το αποφύγω, γιατί έχω περάσει 30-35 gb μουσική στο κινητό και θα χρειαστώ 1-2 βδομάδες για να το κάνω σε όλα :lol::lol:

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "τα κομμάτια έπαιζαν με την σειρά που ήταν στον φάκελο πριν τα περάσεις".

 

Από χθες πετάει μηνύματα ότι χρειάζεται επανεκκίνηση και να βάλουμε μια έγκυρη κάρτα sim. Μετά την επανεκκίνηση κάποιες φορές δούλευε για λίγο και κάποιες δεν δούλευε καθόλου η κάρτα sim. Μετά από πολλές προσπάθειες στο βάλε - βγάλε την κάρτα τελικά δοκιμασία άλλη κάρτα δούλεψε κανονικά για λίγη ώρα και αφού έβαλα πάλι την αρχική κάρτα sim πάνω δούλεψε κανονικά μέχρι σήμερα το μεσημεράκι και τώρα πάλι τα ίδια. Έχει τύχει σε κανέναν άλλον; Να διευκρινίσω ότι η κάρτα sim είναι η ίδια από την αρχή χρήσης του κινητού και δεν έχει αλλάξει και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

 

Μήπως η SIM είναι κομμένη και όχι original nano? Η άλλη κάρτα που δούλεψε κανονικά ήταν από τον ίδιο πάροχο? Και τελικά δεν κατάλαβα, κάποια κάρτα σου δούλεψε κανονικά και για ώρα ή όχι?

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "τα κομμάτια έπαιζαν με την σειρά που ήταν στον φάκελο πριν τα περάσεις"

 

εννοώ πως στον υπολογιστή, στον φάκελο του κάθε δίσκου, τα κομμάτια είναι με την σειρά που είναι στον δίσκο. Όταν λοιπόν πέρναγα αυτόν τον φάκελο στο s3, τα έπαιζε με την σειρά που ήταν και στο pc και όχι με αλφαβητική.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ πως στον υπολογιστή, στον φάκελο του κάθε δίσκου, τα κομμάτια είναι με την σειρά που είναι στον δίσκο. Όταν λοιπόν πέρναγα αυτόν τον φάκελο στο s3, τα έπαιζε με την σειρά που ήταν και στο pc και όχι με αλφαβητική.

 

Δεν γνωρίζω τι έκανε το S3.

Εδώ αν θέλεις να ακους τα τραγούδια με μια συγκεκριμένη σειρά θα πρέπει να φτιάξεις playlist βάζοντας τα όπως θέλεις να τα ακούς.

Όσο για το πως τα γράφεις στον εκάστοτε φάκελο, καταλαβαίνεις ότι μπορεί να είναι όπως λάχει! Όπως γουστάρει ο καθένας τα γράφει ή μπορεί και να μην τα γράφει καθόλου κάποια! Η εφαρμογή δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει τη σειρά των κομματιών στο δίσκο και να τα παιζει έτσι.

Δοκίμασε κάποια τρίτη εφαρμογή (πχ MX player) αν κάνει αυτό που λες.

 

PS:

Ξαναδιαβάζω αυτό που έγραψες και μου γεννήθηκε μια απορία. Λες ότι το S3 έπαιζε τα κομμάτια με την σειρά που τα έβαλες στο φάκελο (copy). Αν κατάλαβα καλά δηλαδή!

Αν έκανες σορτάρισμα των αρχείων στο φάκελο τι έκανε? Άλλαζε η σειρά που τα έπαιζε ή όχι? Προσπαθώ να καταλάβω με τι κριτήριο τα έπαιζε δηλαδή!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

1. Clean restore από αρχείο

2. Αλλαγή sim στον παροχο

Αν τπτ τότε συλλυπητήρια είναι baseband και έφυγες για εγγύηση

Clean restore εννοείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή κάτι άλλο;

 

Μήπως η SIM είναι κομμένη και όχι original nano? Η άλλη κάρτα που δούλεψε κανονικά ήταν από τον ίδιο πάροχο? Και τελικά δεν κατάλαβα, κάποια κάρτα σου δούλεψε κανονικά και για ώρα ή όχι?

 

Και οι 2 sim είναι από ίδιο πάροχο και κομμένες. Το κινητό από την μέρα που το πήραμε δουλεύει με μία συγκεκριμένη κάρτα sim που δεν έχει αλλαχθεί ποτέ. Χθες μετά από πολλές προσπάθειες έβαλα τελικά πάνω την 2η κάρτα που είπαμε και τελικά δούλεψε για λίγη ώρα χωρίς να χάσει σήμα, να πέσει η κλήση ή να βγάλει κάποιο μήνυμα. Και τελικά αφού δούλεψε με την 2η έβαλα πάλι την 1η κάρτα (αυτήν δλδ που φαινόταν να έχει το πρόβλημα) και τελικά δούλεψε και αυτή κανονικά μέχρι σήμερα το μεσημεράκι που έβγαλε πάλι το ίδιο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα γράφεις, μπορεί να τα έχει παίξει και η πρώτη SIM. Θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι με την δεύτερη SIM δουλεύει κανονικά.

Μην τρέχεις το κινητό χωρίς τελικά να έχει πρόβλημα.

 

PS:

Προσωπικά έχω μια απέχθεια προς τις κομμένες SIM. Πολλές φορές δημιουργούν προβλήματα γιατί οι επαφές είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και θα πρέπει να πετύχει απόλυτα το κόψιμο! Αν λίγο ξεφύγει, τότε και με ένα ψιλοτράνταγμα μπορεί να "χάνει" την SIM.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι πριν φτάσουμε στο σέρβις θα δοκιμάσω ότι μπορώ. Αργότερα που θα το έχω στα χέρια μου θα του βάλω πάνω την άλλη κάρτα και να δω αν το ξανακάνει. Ας ξεκινήσω από αυτό και βλέπουμε την συνέχεια. Ας ελπίσουμε να είναι μόνο θέμα sim και με μια αλλαγή να είμαστε κομπλε. Θα το δούμε... Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πιστεύω ότι θα ήταν δόκιμο, κάποιος admin, να ανεβάσει - κοπιάρει στο 1ο ποστ τα steps ή έστω να βάλει κάποιο λινκ με το ποστ που περιγράφει την διαδιακασία του clean debranding.

Ρωτιέται πολλές φορές από φίλους και θα ήταν πολύ πιο εύκολο για όλους, να τους παραπέμπουμε στο 1ο ποστ για να βρουν οδηγίες.

 

Ευχαρίστως, αλλά πρέπει κάποιος να φτιάξει τον εν λόγω οδηγό. Φτιάξτε τον εσείς και τον ανεβάζω εγώ όπως κάνουμε στα περισσότερα thread συσκευών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως, αλλά πρέπει κάποιος να φτιάξει τον εν λόγω οδηγό. Φτιάξτε τον εσείς και τον ανεβάζω εγώ όπως κάνουμε στα περισσότερα thread συσκευών.

 

Ορίστε λοιπόν:

 

 

Oδηγός για clean debranding του HUAWEI Ascend P8 (GRA-L09)

 

Να διευκρινίσω ότι ο οδηγός δεν είναι δικός μου. Εγώ απλά κάνω την μετάφραση και δίνω τα link των απαραίτητων για το debrand αρχείων.

 

Το οδηγός στην Αγγλική του έκδοση βρίσκεται στο λινκ:

http://forum.xda-developers.com/android/development/clean-debranding-p8-gra-l09-t3210658

 

Αυτός είναι ο μόνος τρόπος για καθαρό debranding του HUAWEI P8 με το official firmware της HUAWEI “ L09V100R001C900B170”.

 

Ξεκινώντας, αν και δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό, σας προτρέπω να κρατήσετε ένα backup τα δεδομένα σας και πριν ξεκινήσετε την διαδικασία του debranding, να κάνετε ένα factory reset, καθώς και ένα ακόμη μετά το τέλος της διαδικασίας του debranding.

1.Download το firmware version L09V100R001C900B170 από εδώ:

https://www.dropbox.com/s/qkjwx5oilic1ps4/D__documents_Temp_upload_GRA-L09C900B170CUSTC432D001-Europe.rar?dl=0

2.Μέσα στο αρχείο που κατεβάσατε θα βρείτε δύο (2) φακέλους: i) /CUSTOM και ii) /dload

3.Κάντε copy και τους δύο (2) φακέλους μαζί με το αρχείο update.app στον καθένα, στην κάρτα SD.

4.Κάντε Shutdown το κινητό.

5.Πατήστε ταυτόχρονα τα κουμπιά VOL+ / VOL- / POWER μέχρι το κινητό να δονηθεί.

6.Θα ξεκινήσει αυτόματα το update. Αν έχετε ROM κάποιου operator μπορεί να δείτε ένα error message στο τέλος. Μην ανησυχείτε.

7.Ανοίξτε το τηλέφωνο και προχωρήστε σε configuration. Δεν είναι απαραίτητο να δώσετε το Google account σας, ούτε και να συνδεθείτε σε κάποιο WiFi.

8.Ανοίξτε τον file manager του κινητού και μετονομάστε τον φάκελο /dload που περιέχει το update.app (2.91Gb) σε /dload.rom (ή όποιο άλλο όνομα σας αρέσει).

9.Μετονομάστε τον φάκελο /CUSTOM που περιέχει επίσης το update.app, (19Kb) σε /dload

10.Επαναλάβατε τα βήματα 4 έως και 7

11.Ανοίξτε τον file manager του κινητού και μετονομάστε τον φάκελο /dload που περιέχει το update.app (19Kb), σε /CUSTOM

12.Μετονομάστε τον φάκελο /dload.rom (2.91Mb) (ή όπως αλλιώς τον είπατε), σε /dload.

13.Επαναλάβατε ξανά τα βήματα 4 έως και 7.

14.Ανοίξτε τον file manager του κινητού και σβήστε τους 2 φακέλους (/CUSTOM & /dload) από την SD

 

Τέλος! Το branded κινητό έχει γίνει πλέον complete debranding και θα έχει την version B170.

Εφόσον λοιπόν θα έχουν πάει όλα καλά, θα σας ζητήσει να προχωρήσει και σε ΟΤΑ update τις μετέπειτα version που έχουν βγει.

 

 

Credit to @ArtZ senior member xdadevelopers.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση θα δοκιμάσω και εγώ το ίδιο να μιλήσω με το κατάστημα που το αγόρασα αλλά αν δεν βγάλω άκρη μπορείς να μου στείλεις στοιχεία του καταστήματος που το πήγες εσύ έστω και σε dm, αν δεν σου είναι κόπος σε ευχαριστώ πολύ και πάλι ! :D

 

 

φίλε μου αν μου επιτρέπεις θέλω να σου προτείνω κάτι καθώς κι εγώ είχα στο P8 πάροχο την ΤΙΜ!

έχω κάνει βήμα προς βήμα τον οδηγό clean debranding, το αποτέλεσμα ήταν να αφαιρέσει όλες τις εφαρμογές της ΤΙΜ αλλά το λογότυπο της κατά την έναρξη είχε παραμείνει! το κινητό πήρε κανονικά την Β170 όπως λέει ο οδηγός (clean debranding) αλλά δεν μου ερχόταν αναβάθμιση για την Β200 που έχουμε σήμερα, έτσι άρχισα να ανησυχώ ότι δεν θα παίρνω ενημερώσεις από την ίδια την Huawei, δεν ήθελα να περάσω την Β200 χειροκίνητα και πόσο μάλλον να έχω την ΤΙΜ ως πάροχο!

 

επικοινώνησα με την Huawei Ελλάδος, μου είπαν να μιλήσω με το κατάστημα που το αγόρασα!

αφού πρώτα εξάντλησα όλες τις λύσεις για να το διορθώσω, τελικά μίλησα με το κατάστημα, μου ζήτησαν να τους το στείλω και σε μιάμιση εβδομάδα μου το επέστρεψαν χωρίς κόστος και το κινητό έχει επανέλθει!

 

έχω μιλήσει με άτομο στο φόρουμ xda (με τον οδηγό clean debranding), όπως κι εδώ με τα παιδιά... και δεν είχαμε βγάλει άκρη, αυτό το έχουμε συνάντηση μόνο σε κινητά που έχουν πάροχο την ΤΙΜ, τα άλλα P8 με πάροχο Vodafone με τον οδηγό clean debranding επανέρχονται εύκολα!

its only life :happy:
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε λοιπόν:

 

 

Oδηγός για clean debranding του HUAWEI Ascend P8 (GRA-L09)

 

Να διευκρινίσω ότι ο οδηγός δεν είναι δικός μου. Εγώ απλά κάνω την μετάφραση και δίνω τα link των απαραίτητων για το debrand αρχείων.

 

Το οδηγός στην Αγγλική του έκδοση βρίσκεται στο λινκ:

http://forum.xda-developers.com/android/development/clean-debranding-p8-gra-l09-t3210658

 

Αυτός είναι ο μόνος τρόπος για καθαρό debranding του HUAWEI P8 με το official firmware της HUAWEI “ L09V100R001C900B170”.

 

1. Download το firmware version L09V100R001C900B170 από εδώ:

https://www.dropbox.com/s/qkjwx5oilic1ps4/D__documents_Temp_upload_GRA-L09C900B170CUSTC432D001-Europe.rar?dl=0

2. Μέσα στο αρχείο που κατεβάσατε θα βρείτε δύο (2) φακέλους: i) /CUSTOM και ii) /dload

3. Κάντε copy και τους δύο (2) φακέλους μαζί με το αρχείο update.app στον καθένα, στην κάρτα SD.

4. Κάντε Shutdown το κινητό.

5. Πατήστε ταυτόχρονα τα κουμπιά VOL+ / VOL- / POWER μέχρι το κινητό να δονηθεί.

6. Θα ξεκινήσει αυτόματα το update. Αν έχετε ROM κάποιου operator μπορεί να δείτε ένα error message στο τέλος. Μην ανησυχείτε.

7. Ανοίξτε το τηλέφωνο και προχωρήστε σε configuration. Δεν είναι απαραίτητο να δώσετε το Google account σας, ούτε και να συνδεθείτε σε κάποιο WiFi.

8. Ανοίξτε τον file manager του κινητού και μετονομάστε τον φάκελο /dload που περιέχει το update.app (2.91Gb) σε /dload.rom (ή όποιο άλλο όνομα σας αρέσει).

9. Μετονομάστε τον φάκελο /CUSTOM που περιέχει επίσης το update.app, (19Kb) σε /dload

10. Επαναλάβατε τα βήματα 4 έως και 7

11. Ανοίξτε τον file manager του κινητού και μετονομάστε τον φάκελο /dload που περιέχει το update.app (19Kb), σε /CUSTOM

12. Μετονομάστε τον φάκελο /dload.rom (2.91Mb) (ή όπως αλλιώς τον είπατε), σε /dload.

13. Επαναλάβατε ξανά τα βήματα 4 έως και 7.

14. Ανοίξτε τον file manager του κινητού και σβήστε τους 2 φακέλους (/CUSTOM & /dload) από την SD

 

Τέλος! Το branded κινητό έχει γίνει πλέον complete debranding και θα έχει την version B170.

Εφόσον λοιπόν θα έχουν πάει όλα καλά, θα σας ζητήσει να προχωρήσει και σε ΟΤΑ update τις μετέπειτα version που έχουν βγει.

 

Τελειώνοντας αν και δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό σας προτρέπω να κρατήσετε ένα backup τα δεδομένα σας και πριν ξεκινήσετε την διαδικασία του debranding να κάνετε ένα factory reset, καθώς και ένα ακόμη, μετά το τέλος της διαδικασίας του debranding.

 

Credit to @ArtZ senior member xdadevelopers.

 

σ'ευχαριστουμε πολυ fanatikos για το χρονο που αφιερωσες για τον οδηγο κ την συμβολη σου στο νημα του κινητου μας:)

Link to comment
Share on other sites

Tη βοηθεια σας...Πηγα να κατεβασω την εφαρμογη της kingbet-όσοι παιζουν στοιχημα θα καταλάβουν-η οποια δεν υπαρχει στο store αλλα κατεβαινει απο εξωτερική πηγή σαν αρχειο για να το περασεις μετα.Το θεμα ειναι οτι το κατεβαζει οχι σαν apk αλλα σαν txt...Σε ολα τα προηγούμενα κινητα το κατεβαζα κανονικά.Μήπως υπαρχει κανα θεμα με το λογισμικό του κινητου και θελει κάποια ρύθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Tη βοηθεια σας...Πηγα να κατεβασω την εφαρμογη της kingbet-όσοι παιζουν στοιχημα θα καταλάβουν-η οποια δεν υπαρχει στο store αλλα κατεβαινει απο εξωτερική πηγή σαν αρχειο για να το περασεις μετα.Το θεμα ειναι οτι το κατεβαζει οχι σαν apk αλλα σαν txt...Σε ολα τα προηγούμενα κινητα το κατεβαζα κανονικά.Μήπως υπαρχει κανα θεμα με το λογισμικό του κινητου και θελει κάποια ρύθμιση?

 

κανονικα apk κατεβαινει

http://www.kingbet.net/media/app/appkingbet17.apk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...