Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το greenify σε MIUI το χρησιμοποιείς μόνο εάν θες να αδρανοποιήσεις τις ενσωματωμένες εφαρμογές\υπηρεσίες συστήματος. Για τις εφαρμογές που κατεβάζεις δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις το greenify μιας και δεν τρέχουν αυτόματα εάν δεν ενεργοποιήσεις την αυτόματη έναρξη από το κέντρο ασφαλείας. Με ένα καθαρισμό των πρόσφατων εφαρμογών κλείνουν και δεν ξανά ανοίγουν εφόσον δεν έχουν αυτόματη έναρξη. Μπορείς από το κέντρο ασφαλείας να φτιάξεις ένα πρόφιλ μπαταρίας που κάνει αυτόματο καθαρισμό μνήμης μετά από μερικά λεπτά.

 

Μπαίνεις σε edit mode και κουνάς δυνατά το κινητό και γίνονται rearrange οι εφαρμογές της οθόνης που βρίσκεσαι. Εάν έχεις κενές οθόνες μπορείς να τις σβήσεις\διαχειριστείς κάνοντας zoom out με τα 3 δάκτυλα στην αρχική οθόνη

 

Βασικά το Greenify το δουλεύουμε για αυτό που λες. Αρχή του Android είναι να ξανά ανοίγει εφαρμογές μόνο του. Ή αυτόματη έναρξη που αναφέρεις αφορά μόνο το boot της συσκευής και όχι το αν θα ξανά ανοίγουν μόνες τους.

 

Όσον αφορά τον launcher κατάλαβα. Τις ταξινομεί αλφαβητικά στο σύνολο τους ή μόνο στην σελίδα που είσαι και με την σειρά με την οποία κατέβηκαν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά το Greenify το δουλεύουμε για αυτό που λες. Αρχή του Android είναι να ξανά ανοίγει εφαρμογές μόνο του. Ή αυτόματη έναρξη που αναφέρεις αφορά μόνο το boot της συσκευής και όχι το αν θα ξανά ανοίγουν μόνες τους.

Τόσους μήνες που έχω το κινητό δεν έχω δει ποτέ εφαρμογή που έχω κατεβάσει εγώ να τρέχει από μόνη της, ενώ όταν είχα πάει προσωρινά σε cm πολλές από αυτές τρέχανε μόνες τους.

Όσον αφορά τον launcher κατάλαβα. Τις ταξινομεί αλφαβητικά στο σύνολο τους ή μόνο στην σελίδα που είσαι και με την σειρά με την οποία κατέβηκαν?

Βασικά δεν τις ταξινομεί, απλά αφαιρεί τα κενά. Το κάνει μόνο στη σελίδα που βρίσκεσαι και όχι στο σύνολο
Link to comment
Share on other sites

To redmi tool δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι κλειδωμενο. Μπορεις, μολις κανεις τις ρυθμισεις να το απενεργοποιησεις με το greenify π.χ. Να θυμασαι ομως πριν κανεις reboot να το ξανανοιξεις για να μπουν οι ρυθμισεις με το που μπουταρει το τηλεφ.

Αλλα απο οτι διαβαζω το τηλεφ. εχει πολλα και διαφορα προβληματα γενικοτερα, με την μπαταρια το πιο μεγαλο απ αυτα.

 

απο ο,τι διαβαζεις

σε 500+ σελιδες εσυ καταλαβες οτι το τηλεφωνο εχει διαφορα προβληματα?

 

μαλιστα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση την Ελληνική 6.3.10 και κολλάει το Recovery στον καθαρσιμό του Cache. Μένει μόνιμα στο Formatting. Το έκλεισα αναγκαστικά και το ξανάνοιξα και δοκιμάζοντας να εγκαταστήσω τη νέα ROM, εμφανίζει μήνυμα "Failed to mount '/cache' (Invalid argument) και δεν την εγκαθιστά. Τι κάνουμε;

 

EDIT: Όλα καλά. Διορθώθηκε.

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση την Ελληνική 6.3.10 και κολλάει το Recovery στον καθαρσιμό του Cache. Μένει μόνιμα στο Formatting. Το έκλεισα αναγκαστικά και το ξανάνοιξα και δοκιμάζοντας να εγκαταστήσω τη νέα ROM, εμφανίζει μήνυμα "Failed to mount '/cache' (Invalid argument) και δεν την εγκαθιστά. Τι κάνουμε;

 

Μου έχει τύχει σε άλλο τηλέφωνο και τελικά χρησιμοποιόντας philz recovery κατάφερε να γίνει format και μετά δεν υπήρχε mount error. Τώρα εδώ δεν έχω πετύχει πουθενά philz recovery για redmi note 2. Πιστεύω ότι πρέπει να κανείς εγκατάσταση μέσω fastboot.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλες στην απόδοση και όχι ισορροπημενη?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τεστ το έκανα με ισορροπημένη απόδοση. Είχα περίπου 70% αν και ενδείκνυται να έχεις και πολύ περισσότερη μπαταρία. Και δεν είχα τίποτα άλλο ανοιχτό εκτός απ' το wifi για το τεστ antutu.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, χρειάζομαι μια συσκευή για κάποιον δικό μου μετά από ατύχημα και τι πιο αξιόπιστο και δοκιμασμένο από το RN2. Θέλω να το πάρω από ευρωπαϊκή αποθήκη και το μόνο διαθέσιμο είναι στο honorbuy, http://www.honorbuy.com/529-xiaomi-redmi-note2-2gb-ram-16gb-rom-gray.html. Θέλω να ρωτήσω αν είναι αξιόπιστο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα, χρειάζομαι μια συσκευή για κάποιον δικό μου μετά από ατύχημα και τι πιο αξιόπιστο και δοκιμασμένο από το RN2. Θέλω να το πάρω από ευρωπαϊκή αποθήκη και το μόνο διαθέσιμο είναι στο honorbuy, http://www.honorbuy.com/529-xiaomi-redmi-note2-2gb-ram-16gb-rom-gray.html. Θέλω να ρωτήσω αν είναι αξιόπιστο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επιπλέον, η τελευταία dev είναι πολύ φιλική με την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει σε άλλο τηλέφωνο και τελικά χρησιμοποιόντας philz recovery κατάφερε να γίνει format και μετά δεν υπήρχε mount error. Τώρα εδώ δεν έχω πετύχει πουθενά philz recovery για redmi note 2. Πιστεύω ότι πρέπει να κανείς εγκατάσταση μέσω fastboot.

 

Έβαλα το edit τη στιγμή που απάντησες. Λύθηκε τελικά. Περίμενα λίγη ώρα και έκανε τελικά το wipe cache με τη δεύτερη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ο οδηγός για flashtool, είναι απλή διαδικασία και θα έχεις καθαρίσει τελείως το κινητό για να βάλεις όποια ρομ θες! --> https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11730-Unbrick-ή-Καθαρή-Εγκατάσταση-FastBoot-Rom-με-το-SP-Flash-Tool/

 

* Εάν τυχόν βάλεις stable ελληνική απλά ενημερώνω ότι όταν ζητά μέσω twrp recovery να κάνει την συσκευή root εσύ δεν το κάνεις swipe (δηλαδή να το ενεργοποιήσεις). Εάν θέλεις μετά ξαναμπαίνεις σε recovery mode και μέσα στην εσωτερική μνήμη είναι το superuser.zip και το περνάς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο κέντρο Ασφαλείας-> Δικαίωματα-> Αυτόματη Έναρξη θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει π.χ. το disa να ξεκινά αυτόματα. Έτσι όταν το κλείνεις μέσω παρασκηνίου, όταν σου έρχονται ειδοποιήσεις θα το βλέπεις.

 

Ζαφείρα μια διευκρίνηση σχετικά με τον οδηγό εγκατάστασης με flashtool:

Η διαθέσιμη fastboot είναι η 7.0.6 - περνάμε αυτή (7.0.6) και μετά μέσω TWRP την 7.2.1?

Ρωτάω γιατί αν κατάλαβα καλά, προτείνεις να περαστεί 2 φορές (η 7.2.1)

Link to comment
Share on other sites

Ζαφείρα μια διευκρίνηση σχετικά με τον οδηγό εγκατάστασης με flashtool:

Η διαθέσιμη fastboot είναι η 7.0.6 - περνάμε αυτή (7.0.6) και μετά μέσω TWRP την 7.2.1?

Ρωτάω γιατί αν κατάλαβα καλά, προτείνεις να περαστεί 2 φορές (η 7.2.1)

 

Ναι περνάς την fastboot. Και μετά 2 φορές την 7.2. Είχα δώσει οδηγίες σε προηγούμενο ποστ.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω το έχω δοκιμάσει και δουλεύει εξαιρετικά στην CM12.1 Mokee του Bule, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλέψει στην MIUI.

 

1. Κάνετε εγκατάσταση το Camera MX από το playstore.

2. Κατεβάζεται το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/XIAOMI%20REDMI%20NOTE%202/media.profiles.60.120.zip σε κάποιο φάκελο ή χύμα στην εσωτερική ή εξωτερική μνήμη.

3. Μπουτάρετε σε TWRP και παίρνετε backup όπως κάνουμε πάντα όταν δοκιμάζουμε διάφορα mods

4. Κάνετε εγκατάσταση το zip που κατεβάσατε στο βήμα 2 (δεν είναι απαραίτητο να κάνετε wipe cache/dalvik) και κάνετε reboot.

 

Όταν ανοίξει το τηλέφωνο ανοίγεται την εφαρμογή Camera MX και επιλέγοντας τις 3 τελίτσες πάνω αριστερά , βρίσκεται το video mode και επιλέγοντας 1080p τα βίντεο που θα καταγράφεται θα είναι ανάλυσης 1080p σε 60fps. Αν επιλέξετε 720p τα βίντεο που θα καταγράφεται θα είναι ανάλυσης 720p σε 120fps. Αν θέλετε να τραβήξετε σε 30fps θα πρέπει να επιλέξετε την ανάλυση που θέλετε πατώντας τις τρεις τελίτσες , μετά Settings , μετά τσεκάρετε το alternative video resolution και ακριβώς από κάτω πατάτε για να επιλέξετε την ανάλυση που θέλετε να έχουν τα βιντεο σας αλλά σε 30 fps πλέον.

Το mod αυτό θα επηρεάσει την λειτουργία της stock κάμερας και πιθανότατα να απενεργοποιήσει την slowmotion λειτουργία. Όμως τα βίντεο που θα τραβήξετε σε 720p 120fps με το Camera MX είναι εν δυνάμει slowmotion βίντεο αφού με τον κατάλληλο player (εγώ χρησιμοποιώ το Video player ultimate (HD)) και επιβραδύνοντας την ταχύτητα αναπαραγωγής στο 1/4 έχετε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που θα είχατε αν το τραβούσατε με το slowmotion της stock κάμερας αλλά επιπλέον θα μπορείτε να το έχετε και στην κανονική ταχύτητα και με ήχο.

 

Όπως έγραψα και στην αρχή δεν το έχω δοκιμάσει με MIUI , οπότε όλα τα παραπάνω ζητούν επιβεβαίωση από όσους θα τους ενδιέφερε μια τέτοια αλλαγή. Για όσους το δοκιμάσουν και επιθυμούν να επιστρέψουν στην προηγούμενη κατάσταση το μόνο που έχουν να κάνουν είναι, με κάποιο file explorer με root δυνατότητες, να σβήσουν το αρχείο media_profiles.xml από τον φάκελο /system/etc και να κάνουν reboot.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω το έχω δοκιμάσει και δουλεύει εξαιρετικά στην CM12.1 Mokee του Bule, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλέψει στην MIUI.

 

1. Κάνετε εγκατάσταση το Camera MX από το playstore.

2. Κατεβάζεται το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/XIAOMI%20REDMI%20NOTE%202/media.profiles.60.120.zip σε κάποιο φάκελο ή χύμα στην εσωτερική ή εξωτερική μνήμη.

3. Μπουτάρετε σε TWRP και παίρνετε backup όπως κάνουμε πάντα όταν δοκιμάζουμε διάφορα mods

4. Κάνετε εγκατάσταση το zip που κατεβάσατε στο βήμα 2 (δεν είναι απαραίτητο να κάνετε wipe cache/dalvik) και κάνετε reboot.

 

Όταν ανοίξει το τηλέφωνο ανοίγεται την εφαρμογή Camera MX και επιλέγοντας τις 3 τελίτσες πάνω αριστερά , βρίσκεται το video mode και επιλέγοντας 1080p τα βίντεο που θα καταγράφεται θα είναι ανάλυσης 1080p σε 60fps. Αν επιλέξετε 720p τα βίντεο που θα καταγράφεται θα είναι ανάλυσης 720p σε 120fps. Αν θέλετε να τραβήξετε σε 30fps θα πρέπει να επιλέξετε την ανάλυση που θέλετε πατώντας τις τρεις τελίτσες , μετά Settings , μετά τσεκάρετε το alternative video resolution και ακριβώς από κάτω πατάτε για να επιλέξετε την ανάλυση που θέλετε να έχουν τα βιντεο σας αλλά σε 30 fps πλέον.

Το mod αυτό θα επηρεάσει την λειτουργία της stock κάμερας και πιθανότατα να απενεργοποιήσει την slowmotion λειτουργία. Όμως τα βίντεο που θα τραβήξετε σε 720p 120fps με το Camera MX είναι εν δυνάμει slowmotion βίντεο αφού με τον κατάλληλο player (εγώ χρησιμοποιώ το Video player ultimate (HD)) και επιβραδύνοντας την ταχύτητα αναπαραγωγής στο 1/4 έχετε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που θα είχατε αν το τραβούσατε με το slowmotion της stock κάμερας αλλά επιπλέον θα μπορείτε να το έχετε και στην κανονική ταχύτητα και με ήχο.

 

Όπως έγραψα και στην αρχή δεν το έχω δοκιμάσει με MIUI , οπότε όλα τα παραπάνω ζητούν επιβεβαίωση από όσους θα τους ενδιέφερε μια τέτοια αλλαγή. Για όσους το δοκιμάσουν και επιθυμούν να επιστρέψουν στην προηγούμενη κατάσταση το μόνο που έχουν να κάνουν είναι, με κάποιο file explorer με root δυνατότητες, να σβήσουν το αρχείο media_profiles.xml από τον φάκελο /system/etc και να κάνουν reboot.

 

 

Διάφορα mods τυχαίνει να είναι universal, άρα δεν είναι απαραίτητα να χρησιμοποιούνται μόνο για τις συσκευές για τις οποίες δημιουργήθηκαν.

Αντίστοιχα χρησιμοποιώ για καιρό με απόλυτη επιτυχία και ανάλογο αποτέλεσμα από την μοντα τού jpower73 από την προηγούμενη συσκευή μου για την κάμερα με φωτός κοντά στο 21mp(6000x3600).:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του Αndroid..η συσκευή έχει σταματήσει να αποκρίνεται ή έχει αποσυνδεθεί.

 

Δεν μπορώ να αντιγράψω στην εσωτερική μνήμη....Κάποια αρχεία ή φακέλους τα αντιγράφει...κάποια άλλα όχι.

Το έχω αντιμετωπίσει και άλλες φορές....εχω αλλάξει πολλές φορές απο dev σε stable και το αντίθετο.Σε κάποιες ρομ έχω θέματα και δεν μ αφήνει να αντιγράψω στην εσωτερική.Σε κάποιες άλλες όμως , όπως η προτελευταία dev που θυμάμαι δεν μου το έβγαζε ποτέ αυτό το μήνυμα και έκανε αντιγραφή κανονικά.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι ή αν υπάρχει λύση ?

Link to comment
Share on other sites

κανενα λινκ για την angels and demons rom να την δοκιμασουμε? εχω διαβασει για 5-6 ωρες μπαταρια αλλα λινκ που να δουλευει δεν βλεπω πουθενα...οποιος ξερει ας το ποσταρει αν θελει
Link to comment
Share on other sites

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

τελικα εβγαλα ακρη με τα βιετναμεζικα :lol: ....την κατεβαζω και αυριο την περναω να δουμε τι ψαρια πιανει κ αυτη...thanks johnnyman25!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά αρχηγε μου! Περιμένουμε εντυπώσεις! Καλό βράδυ σε όλους.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Απο χθες έχω δοκιμάσει δυο CM και με τις δυο είχα ενα θέμα (για αυτό έβγαλα την πρώτη) δεν είχα δεδομένα καθόλου Στηβ πρώτη κάρτα και στην δεύτερη είχα μόνο 2G.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Ή έχει το κινητό μου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του Αndroid..η συσκευή έχει σταματήσει να αποκρίνεται ή έχει αποσυνδεθεί.

 

Δεν μπορώ να αντιγράψω στην εσωτερική μνήμη....Κάποια αρχεία ή φακέλους τα αντιγράφει...κάποια άλλα όχι.

Το έχω αντιμετωπίσει και άλλες φορές....εχω αλλάξει πολλές φορές απο dev σε stable και το αντίθετο.Σε κάποιες ρομ έχω θέματα και δεν μ αφήνει να αντιγράψω στην εσωτερική.Σε κάποιες άλλες όμως , όπως η προτελευταία dev που θυμάμαι δεν μου το έβγαζε ποτέ αυτό το μήνυμα και έκανε αντιγραφή κανονικά.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι ή αν υπάρχει λύση ?

 

Το έχω πει πάρα πολλές φορές. Μπορεί να είναι "αρρώστια" από άλλες ρομ. Εφόσον κάποιος αλλάζει ρομ και πάει από την μια στην άλλη, έχω πει θέλει καθαρή εγκατάσταση. Και για να είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα όντως ανήκει σε μια ρομ κάνεις την δουλειά σου με miflash. Τρανταχτό παράδειγμα εγώ που έκανα εγκατάσταση με flashtool για να βρω την ησυχία μου αφού και το miflash δεν έκανε απόλυτα την δουλειά μου.

Και στο λέω γιατί εγώ με τόσες ρομ developers δεν το είχα και ούτε τώρα με stable.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα θέμα εχθες είδα στην μπροστά κάμερα σκόνη και ξαφνικά το ακουστικό εκεί που ήταν μια χαρά άρχισε να κάνει παράσιτα και να ακούγεται χαμηλά.Του εριξα αέρα και ή κάμερα καθάρισε αμέσως αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Υπάρχει καμμία λύση ή πάει για αλλαγή ακουστικού???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα θέμα εχθες είδα στην μπροστά κάμερα σκόνη και ξαφνικά το ακουστικό εκεί που ήταν μια χαρά άρχισε να κάνει παράσιτα και να ακούγεται χαμηλά.Του εριξα αέρα και ή κάμερα καθάρισε αμέσως αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Υπάρχει καμμία λύση ή πάει για αλλαγή ακουστικού???

 

Ποσο καιρο εχεις το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...