Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο χθες βράδυ φοραω τη νεα gtv 6.3.11

Δεν ξερω αν είναι ιδέα μου, αλλα νιώθω το κινητό πιο άμεσο στην απόκριση του σε οτιδήποτε εχω ανοίξει μέχρι στιγμής. Για μπαταρία, δε μπορω να κανω λογο καθώς πρέπει να γίνουν μερικες φορτισεις. Με τη 6.3.3 ειχα ελαφρώς μεγαλύτερη καταναλωση σε σχεση με την 6.2.25.

 

Με ολες τις ελληνικές gtv, ουδέποτε προσωπικά ειχα lag ή επανεκκινησεις. Θεωρώ, σε ότι rom εχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής, ειναι η ανώτερη απ'ολες και φυσικά ελληνική.

 

κατεβαζω και εγω τωρα. αλλα οντως θεωρω την ελληνικη καλυτερη και απο την stable

περαραστηκε. ολα οκ. χαιρομαι που επιτελους εχω ενα αψογο κινητο

Edited by ninjamoz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο internet υπάρχουν οδηγοί παράκαμψης του locked bootloader, αλλά συνήθως λένε απλώς «Fastboot rom» ή περιγράφουν την διαδικασία δίχως να πουν ότι είναι για locked bootloader. Αυτό με μπέρδεψε, όπως και πολλούς άλλους μάλλον.

Επιπλέον, συνήθως είναι μεγάλοι και χωρίς εικόνες, οπότε μη φιλικοί προς τον απλό χρήστη. Οπότε θα κάνω έναν απλό.

 

Ευχαριστώ πολύ τον ninjamoz και τον arist1976 για τις πληροφορίες που έδωσαν πιο πίσω και μπόρεσα να κάνω τον οδηγό για φλασάρισμα. :)

Θα τον ανεβάσω το βράδυ.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Στο internet υπάρχουν οδηγοί παράκαμψης του locked bootloader, αλλά συνήθως λένε απλώς «Fastboot rom» ή περιγράφουν την διαδικασία δίχως να πουν ότι είναι για locked bootloader. Αυτό με μπέρδεψε, όπως και πολλούς άλλους μάλλον.

Επιπλέον, συνήθως είναι μεγάλοι και χωρίς εικόνες, οπότε μη φιλικοί προς τον απλό χρήστη. Οπότε θα κάνω έναν απλό.

 

Ευχαριστώ πολύ τον ninjamoz και τον arist1976 για τις πληροφορίες που έδωσαν πιο πίσω και μπόρεσα να κάνω τον οδηγό για φλασάρισμα. :)

Θα τον ανεβάσω το βράδυ.

Περιμενουμε με ανυπομονησία. Όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα (οδηγοί).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Κατεβάζω τώρα την 6.3.10 hellinic dev και σε λίγο θα την περάσω. Όταν είχα βάλει την 6.3.3 δεν είχα κάνει τίποτα άλλο στο twrp πχ τα wipe που έχει. Τι είναι καλό να κάνω από αυτά??
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Κατεβάζω τώρα την 6.3.10 hellinic dev και σε λίγο θα την περάσω. Όταν είχα βάλει την 6.3.3 δεν είχα κάνει τίποτα άλλο στο twrp πχ τα wipe που έχει. Τι είναι καλό να κάνω από αυτά??

Kαλό είναι πριν περάσεις τη νεα ρομ, να κάνεις ενα wipe cache/dalvik c ache. Ετσι δεν θα μεταφορτωθούν καταλοιπα από τη παλια ρομ στη νέα. Δεν είναι τίποτα και μόνο καλό κάνει στο σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται πια τα wipes τα κάνει μόνη της η εγκατάσταση με κάτι σαν σκριπτ
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται πια τα wipes τα κάνει μόνη της η εγκατάσταση με κάτι σαν σκριπτ

Σίγουρα; Γιατί στο ελληνικο φορουμ προτείνουν τα wipe. Κατι δεν θα ξέρανε αυτοί που φτιαχνουν τις ρομ; Τελοσπάντων ό,τι προτιμάει ο καθένας.:) Να σου πω την αλήθεια και εγώ αλλες φορές κάνω και άλλες όχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν χρειάζονται πια τα wipes τα κάνει μόνη της η εγκατάσταση με κάτι σαν σκριπτ

Ρώτησα στο ελληνικο φόρουμ και μάλλον έχει δίκιο ο φίλος john_who, τουλάχιστον για αυτή τη ρομ δεν χρειάζονται wipes. Στην επόμενη ξαναρωτάμε, μου είπαν. Σόρρυ John_who, βιάστηκα.:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλό είναι πριν περάσεις τη νεα ρομ, να κάνεις ενα wipe cache/dalvik c ache. Ετσι δεν θα μεταφορτωθούν καταλοιπα από τη παλια ρομ στη νέα. Δεν είναι τίποτα και μόνο καλό κάνει στο σύστημα

Thanks. Τα έκανα, την έβαλα όλα οκ!

Link to comment
Share on other sites

To Xiaomi Redmi Note 3 έχει κλειδωμένο bootloader, άρα δεν παίρνει unofficial rom μέσω recovery mode ή του Update app.

Το φλασάρισμα των κλειδωμένων γίνεται με το πρόγραμμα SP Flash Tool και κατάλληλης rom για χρήση με αυτό. Κάποιες φορές, αυτές οι rom αναφέρονται και ως Fastboot rom.

 

Site με κάποιες rom για SP Flash Tool: en.miui.com/type-86-679.html

Στον οδηγό, πέρασα αυτήν την multilanguage rom: http://en.miui.com/thread-236615-1-1.html

Πριν ξεκινήσετε: Φορτίστε το κινητό, βγάλτε τις SIM και κάντε backup τα αρχεία και τις επαφές.

 

Συνήθως, οι drivers του κινητού και το SP Flash Tool είναι μαζί με την rom που κατεβάζουμε, μπορεί όμως και όχι.

Links: SP Flash Tool, VCOM driver.

Δείτε αυτό για install drivers σε Windows 8, 8.1 και 10: thebroodle.com/android/install-mediatek-mt65xx-usb-vcom-drivers-windows-8-8-1/

Αφού κάνετε install τον driver, κάντε restart τα Windows.

 

Αποσυμπιέστε το SP Flash Tool και τρέξτε το flash_tool.exe. Στο μήνυμα που θα εμφανισθεί, πατήστε ΟΚ.

 

Πατήστε το κουμπί Download Agent και επιλέξτε το αρχείο DA_SWSEC.bin.

Μετά πατήστε το κουμπί Scatter-loading και επιλέξτε το αρχείο MT6795_Android_scatter.txt.

Βεβαιωθείτε ότι είναι επιλεγμένο το Download Only.

Κάντε uncheck το check-box του preloader.

Οπωσδήποτε ελέγξτε πάλι τα: DA_SWSEC.bin, MT6795_Android_scatter.txt, Download Only, uncheck το preloader check-box.

 

Δίχως συνδεδεμένο το κινητό στο pc, πατήστε το κουμπί με το πράσινο βελάκι Download.

Με κλειστό το κινητό κρατήστε πατημένο το Volume-, μετά το Power και χωρίς να τα αφήσετε συνδέστε το Note 3 στην USB του pc.

 

Το SP Flash Tool θα ξεκινήσει να κάνει flash την rom και θα τελειώσει με το μήνυμα «Download Ok» και ένα πράσινο check.

 

Εκκινήστε το κινητό και είσαστε έτοιμοι να απολαύσετε μια unofficial rom!

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Eγω πέρασα αυτην http://en.miui.com/thread-239876-1-1.html Εχει τα παντα μέσα,μεχρι και xposed:)

To μονο παραξενο ειναι πλέον δεν εχω κανενα recovery,δεν μπαινει με volume + και Power,Ουτε με καποια εφαρμογη απο το Playstore.:(

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Eγω πέρασα αυτην http://en.miui.com/thread-239876-1-1.html Εχει τα παντα μέσα,μεχρι και xposed:)

To μονο παραξενο ειναι πλέον δεν εχω κανενα recovery,δεν μπαινει με volume + και Power,Ουτε με καποια εφαρμογη απο το Playstore.:(

Έκανες uncheck recovery στο sp flashtool μαζί με το preloader?

Λέει ότι αν έχουμε custom recovery χρειάζεται να ξετικαρουμε το κουτάκι recovery!

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Έκανες uncheck recovery στο sp flashtool μαζί με το preloader?

Λέει ότι αν έχουμε custom recovery χρειάζεται να ξετικαρουμε το κουτάκι recovery!

 

Δεν ξερω τι παιζει με αυτό. Και εγώ ειχα recovery και φλασαρα ξανα την επισημη (ξετικαρωντας το recovery) αλλά τελικά την εχασα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επέτρεψε μου μια προσθήκη. Το flashtool.exe πρεπει να το τρεξουμε ως διαχειριστές, για να μην εχουμε θέματα. Και λένε οτι πρέπει να κλεινουμε και το antivirus σε μερικές περιπτώσεις.:)

Edited by arist1976
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπράβο για τον οδηγό πολύ καλός με φτιαξες τη μέρα. Πριν από λίγο το διάβασα και σκασα στα γέλια. Κοίταξέ το έχεις ταλέντο.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να αλλάξω την γραμματοσειρά στο RN3 (έχω την Αγγλοκινέζικη btw), και ότι font βρίσκω, μου ''χαλάει'' τα Ελληνικά.

Μου βγάζει κάτι τεράστιες γραμματάρες με κενά.

Ξέρει κανεις ή αν διορθώνεται αυτό ? (Ναι, δεν μαρέσει το μαμίσιο font)

Link to comment
Share on other sites

Έκανες uncheck recovery στο sp flashtool μαζί με το preloader?

Λέει ότι αν έχουμε custom recovery χρειάζεται να ξετικαρουμε το κουτάκι recovery!

 

οχι δεν εκανα uncheck γιατι ειχα την εργοστασιακη,ειχα την Official αγγλοκινεζικη πριν!

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την γραμματοσειρά από vir mix theme n1

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την γραμματοσειρά από vir mix theme n1

Ευχαριστώ αλλα ... πως την βρίσκω ? Και πως την βαζω? Δεν είναι να φανταστώ στο mi store ετσι?

Σόρυ για την ασχετοσύνη, ακόμα προσπαθώ να το μάθω..

Link to comment
Share on other sites

Από το theme store το κατεβάζεις.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις χτες παρέλαβα τη συσκευή και την άνοιξαν και είναι στα Ελληνικά. Το κουτί ήταν σφραγισμένο φουλ. Δηλαδή ήρθε πειραγμενο; Δεν καταλαβαίνω.... Επίσης, ενώ είναι στα Ελληνικα, στις ρυθμίσεις όταν μπαίνω σε ήχους, θέματα, ταπετσαρίες είναι όλα κινέζικα και σε κάποια γράφει κινεζικα-αγγλικα, (οπότε κατέβασα εφαρμογή). Ενώ συχρονισα δε τα πάντα από google δεν συγχρονίζει με τίποτα το ημερολόγιο. Άλλο θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως μπορώ να διαμορφωσω- αλλάξω θέση στα εικονίδια των πρώτων οθονών (στο samsung widget αν δεν κάνω λάθος) .οποία βοήθεια δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις χτες παρέλαβα τη συσκευή και την άνοιξαν και είναι στα Ελληνικά. Το κουτί ήταν σφραγισμένο φουλ. Δηλαδή ήρθε πειραγμενο; Δεν καταλαβαίνω.... Επίσης, ενώ είναι στα Ελληνικα, στις ρυθμίσεις όταν μπαίνω σε ήχους, θέματα, ταπετσαρίες είναι όλα κινέζικα και σε κάποια γράφει κινεζικα-αγγλικα, (οπότε κατέβασα εφαρμογή). Ενώ συχρονισα δε τα πάντα από google δεν συγχρονίζει με τίποτα το ημερολόγιο. Άλλο θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως μπορώ να διαμορφωσω- αλλάξω θέση στα εικονίδια των πρώτων οθονών (στο samsung widget αν δεν κάνω λάθος) .οποία βοήθεια δεκτή.

 

Και εγω οταν το πηρα.ηταν ελληνικα ,κινεζικα και αγγλικα.Ναι στανταρ ειναι πειραγμενο,γιατι το official δεν εχει ελληνικα.Μπορεις ομως σχετικα ευκολα να περασεις μια ρομ,που να εχει ελληνικα με flash tool

 

Προτεινω αυτή! https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6068-6-1-29-Xiaomi-RedMi-Note-3-xiaomi-eu/#files

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μια βοηθεια,οποιος μπορει.Θελω να φλασαρω developer rom απο το miui gr αλλα δε ξερω πως!Να αναφερω πως εχω μακ!Σε windows ξερω,αλλα το προβλημα ειναι οτι δε μπορω αυτη τη στιγμη να εχω και windows στο μακ.Θελω επισης να ρωτησω κατι ακομα.Το κιν.φοραει τωρα την Xiaomi eu 7.1 Stable 7.1.6.0 (multi),με Ελληνικα κανονικα!Και μεσα στις εφαρμογες βλεπω και το "super user"!!Μηπως τελικα μπορω να φλασαρω κατευθειαν τη ρομ που θελω,χωρις κατι αλλο?Παντως TWRP δε βλεπω να εχει!Και οταν παω να μπω σε recoveri δε μπαινει και μου βγαζει στην οθονη ενα καλοδιο που συνδεεται σε usb...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μια βοηθεια,οποιος μπορει.Θελω να φλασαρω developer rom απο το miui gr αλλα δε ξερω πως!Να αναφερω πως εχω μακ!Σε windows ξερω,αλλα το προβλημα ειναι οτι δε μπορω αυτη τη στιγμη να εχω και windows στο μακ.Θελω επισης να ρωτησω κατι ακομα.Το κιν.φοραει τωρα την Xiaomi eu 7.1 Stable 7.1.6.0 (multi),με Ελληνικα κανονικα!Και μεσα στις εφαρμογες βλεπω και το "super user"!!Μηπως τελικα μπορω να φλασαρω κατευθειαν τη ρομ που θελω,χωρις κατι αλλο?Παντως TWRP δε βλεπω να εχει!Και οταν παω να μπω σε recoveri δε μπαινει και μου βγαζει στην οθονη ενα καλοδιο που συνδεεται σε usb...

Όταν έχεις κλειδωμένο bootloader σημαίνει οτι δεν σου επιτρέπει να περάσεις recovery. Λογικά φορας την ευρωπαική ρομ που είναι root. Εχει στη πρώτη σελιδα αναλυτικούς οδηγούς για να περάσεις όποια fastboot ρομ θέλεις. Για την ερώτηση με το macbook,δυστυχώς δεν γνωρίζω. Το γκούγκλαρες και δεν βρήκες τίποτα;

Μπες εδώ και διάλεξε μία από τις δεκάδες ρομ.

http://en.miui.com/type-86-679.html

Ρίξε μια ματιά εδώ για το macbook

http://ccm.net/forum/affich-24044-how-to-execute-exe-file-in-macbook

Edited by arist1976
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από εδώ να μου πει από ποιο site/μαγαζί να παραγγείλω το redmi note 3? υπάρχει κανα εκπτωτικό κουπόνι? και θα θελα να μου προτείνετε και απο ευρωπαικά μαγαζια!! ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...