Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτή την ρομ που έχεις δεν σου έρχονται update. Για μένα πέρνα την official με τον τρόπο που λέει ο οδηγός στην πρώτη σελίδα.Δεν είναι τίποτα,ο ninja τα γράφει όλα πολύ αναλυτικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια κι εγώ εχώ πολλα προβλήματα με την 7.0.19 στο Redmi Note 3 Prime πχ δεν αποθηκευονται φωτογραφιες, δεν κρατα κανενα ιστορικο κλησεων το κιν και δεν βρισκω απο το τηλ-πληκτολογιο καμια επαφη παραμονο οταν παω στιw επαγες μου. Επιχειρησα να εγκαταστησω αλλη Rom οπως γραφει στον 2ο οδηγο για την εγκατασταση της Rom αλλα κολΛαω εδω.

12 βημα: πας στην ρομ που εχεις ξεζιπαρει και ριχνεις το αρχειο MT6795_Android_scatter.txt μεσα στον φακελο signed_bin http://en.miui.com/data/attachment/album/201512/24/233334fk1y4x1kycwc5y1n.png

 

Στο βημα 12, δεν μπορώ να βρω τον φακελο Signed_bin μεσα στον φακελο της ROM που κατεβασα απο το link προηγουμενου βηματος. Μηπως κάνω κάτι λάθος;

 

ΕΠΙΣΗΣ: δεν εχω κανει αιτηση ξεκλιδωματος πουθενα (τι ειναι αυτο), απλα γυρισα το κιν. στην developer mode και ακολουθησα τα βηματα του οδηγου. Τι πρεπει να κανω, ευχαριστω.

Edited by KANDLEMAN
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγώ εχώ πολλα προβλήματα με την 7.0.19 στο Redmi Note 3 Prime πχ δεν αποθηκευονται φωτογραφιες, δεν κρατα κανενα ιστορικο κλησεων το κιν και δεν βρισκω απο το τηλ-πληκτολογιο καμια επαφη παραμονο οταν παω στιw επαγες μου. Επιχειρησα να εγκαταστησω αλλη Rom οπως γραφει στον 2ο οδηγο για την εγκατασταση της Rom αλλα κολΛαω εδω.

12 βημα: πας στην ρομ που εχεις ξεζιπαρει και ριχνεις το αρχειο MT6795_Android_scatter.txt μεσα στον φακελο signed_bin http://en.miui.com/data/attachment/album/201512/24/233334fk1y4x1kycwc5y1n.png

 

Στο βημα 12, δεν μπορώ να βρω τον φακελο Signed_bin μεσα στον φακελο της ROM που κατεβασα απο το link προηγουμενου βηματος. Μηπως κάνω κάτι λάθος;

 

ΕΠΙΣΗΣ: δεν εχω κανει αιτηση ξεκλιδωματος πουθενα (τι ειναι αυτο), απλα γυρισα το κιν. στην developer mode και ακολουθησα τα βηματα του οδηγου. Τι πρεπει να κανω, ευχαριστω.

Κοιτα στο ηακελο images

Link to comment
Share on other sites

Εκεί το εψαξα αλλά τιποτα. Γι αυτο ρωταω το εχω μονο εγω αυτο το προβλημα? Στον φακελο του google drive επισης δεν βλεπω τον Sign_bin φακελο. υπαεχει μηπως καποιο αλλο link για την Rom?
Link to comment
Share on other sites

Εκεί το εψαξα αλλά τιποτα. Γι αυτο ρωταω το εχω μονο εγω αυτο το προβλημα? Στον φακελο του google drive επισης δεν βλεπω τον Sign_bin φακελο. υπαεχει μηπως καποιο αλλο link για την Rom?

προφανώς επειδή ανανεωσαμε τη ρομ. δοκιμασε να φορτωσεις κατευθείαν το αρχείο στο φλας τουλ χωρίς να το ριξεις στον φάκελο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

6,3,3 ελληνικη

εχει κανεις προβλημα το facebook messenger?

εχει τυχει εκει που γραφω μηνυμα να με πεταει εξω και μετα να δειχνει οτι παει να συνδεθει ξανα απο την αρχη...

σε πιο παλιες εκδοσεις δεν θυμαμαι να χα θεμα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

6,3,3 ελληνικη

εχει κανεις προβλημα το facebook messenger?

εχει τυχει εκει που γραφω μηνυμα να με πεταει εξω και μετα να δειχνει οτι παει να συνδεθει ξανα απο την αρχη...

σε πιο παλιες εκδοσεις δεν θυμαμαι να χα θεμα...

 

οχι. εγω θεμα ειχα με ειδοποιησεις και led . μπηκα recovery, εκανα τα wipe και την ξαναεριξα και μετα ολα καλα.

το messenger εβγαλε update το εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

οχι. εγω θεμα ειχα με ειδοποιησεις και led . μπηκα recovery, εκανα τα wipe και την ξαναεριξα και μετα ολα καλα.

το messenger εβγαλε update το εχεις κανει?

 

εχω κανει και γω τα wipes

εκανα και το update σημερα

 

παλι πριν λιγο μου το κανε...κλεινει το προγραμμα και ξανανοιγει μονο του...κι εισαι εκεινη την ωρα να γραφεις εσυ :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει και γω τα wipes

εκανα και το update σημερα

 

παλι πριν λιγο μου το κανε...κλεινει το προγραμμα και ξανανοιγει μονο του...κι εισαι εκεινη την ωρα να γραφεις εσυ :lol:

 

ξανα ριξε μια την rom

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έχει Redmi note 3 και φοράει την MIUI 7.0 Stable 7.0.19.0.0(LHNCNCJ) μπορεί να κάνει αναβάθμιση την νέα stable.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έχει Redmi note 3 και φοράει την MIUI 7.0 Stable 7.0.19.0.0(LHNCNCJ) μπορεί να κάνει αναβάθμιση την νέα stable.Ευχαριστω.

 

αν δεν ειναι official η ρομ μονο με φλασ τουλ

Link to comment
Share on other sites

Τα κινεζομάγαζα, πώς περνάνε ρομ με ελληνικά στα κλειδωμένα κινητά;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Τα κινεζομάγαζα, πώς περνάνε ρομ με ελληνικά στα κλειδωμένα κινητά;

 

αν 7 στα 10 έχουν πρόβλημα με την rom που βάζουν ε καλύτερα να μην περνούσαν :)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι official η ρομ μονο με φλασ τουλ

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση δηλ θα ακολουθήσει αυτόν τον οδηγό Οδηγός για Flash Fastboot ROM στο Redmi Note 3

Θα χρειαστεί να ξεκλειδώσει bootloader.

 

-οποιος φλασαρει την stable εκδοση της official για να ξεκλειδωσει θελει την developer. αυτη δεν χρειαζεται να την περασεις με τον οδηγο. την κατεβαζεις και απλα την τρεχεις απο τον updater.

Aν περασει την stable μονο με το updater χωρις φλαστουλ θα εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση δηλ θα ακολουθήσει αυτόν τον οδηγό Οδηγός για Flash Fastboot ROM στο Redmi Note 3

Θα χρειαστεί να ξεκλειδώσει bootloader.

 

-οποιος φλασαρει την stable εκδοση της official για να ξεκλειδωσει θελει την developer. αυτη δεν χρειαζεται να την περασεις με τον οδηγο. την κατεβαζεις και απλα την τρεχεις απο τον updater.

Aν περασει την stable μονο με το updater χωρις φλαστουλ θα εχει προβλημα

δεν γινεται μονο με φλας τοολ αλλαζεις ρομ. με updater μονο απο official stable σε official dev μπορεις

Link to comment
Share on other sites

με flash tool υπαρχουν πολλες ρομ με ελληνικα μεσα

Να ελπίζω ότι και της ελληνικής κοινότητας Xiaomi Miui μπαίνει με ένα απλό φλασάρισμα μέσω SP Flash tool; :)

Θα ήθελα μια ρομ με ελληνικά, όσο πιο κοντά γίνεται στην αυθεντική. Οι αναβαθμίσεις ΟΤΑ είναι αδιάφορες.

 

Το τηλέφωνο έχει την γνήσια ρομ (κινέζικη), οπότε σκέφτομαι να κάνω έναν οδηγό για εγκατάσταση GApps με τρόπο που δεν χρειάζεται root ή κατέβασμα αρχείων apk εκτός του app store. Θα είχε αξία για κάποιους χρήστες ή να μην τον κάνω;

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Τα Xiaomi, όπως όλα τα κινητά που προορίζονται για την κινεζική αγορά, δεν διαθέτουν τις εφαρμογές της Google. Οι χρήστες που τις χρειάζονται αναγκάζονται να κατεβάζουν κάποια apk αρχεία εγκατάστασής τους που μπορεί να είναι αγνώστου προελεύσεως ή ανασφαλή, ίσως χρειαστεί να ρουτάρουν την συσκευή τους (με συνέπειες στην ασφάλειά της) αλλά και να πρέπει να αλλάξουν permissions σε κάποια αρχεία. Διαδικασίες που πέραν των πιθανών κινδύνων ασφαλείας, απαιτούν γνώσεις και χρόνο, οπότε δεν συστήνονται στους απλούς χρήστες.

 

Όμως οι GApps μπορούν να εγκατασταθούν χωρίς γνώσεις ή ιδιαίτερο χρόνο, μέσω του MI Market, του ηλεκτρονικού καταστήματος εφαρμογών της Xiaomi. Δεν χρειάζεται root ή άλλες διαδικασίες που μειώνουν την ασφάλεια της συσκευής, ούτε διαδικασίες γiα προχωρημένους χρήστες. Απλώς εγκαθίστανται σαν τις κοινές εφαρμογές.

 

Μπείτε στο MI Market. Είναι το πορτοκαλί εικονίδιο με όνομα App Store. Σας επιτρέπει να κατεβάστε όποια εφαρμογή θέλετε, δίχως να έχετε λογαριασμό.

 

Ψάξτε γράφοντας στο κουτάκι αναζήτησης την λέξη Google. Συνεχίστε επιλέγοντας το αποτέλεσμα με το μπλε ή το πράσινο εικονίδιο.

Πατήστε Install στο 1ο εικονίδιο που θα εμφανισθεί. Ξαναπατήστε το όταν αλλάξει σε Launch.

 

Αμέσως θα ξεκινήσει ο installer των GApps και μπορείτε να εκκινήσετε την εγκατάσταση πατώντας τον μπλε κύκλο.

 

Στην συνέχεια θα εγκατασταθούν: Google Services Framework, Google Account Manager, Google Play Services, Google Calendar Sync και Google Contacts Sync και Google Play Store. Θα ζητηθεί η έγκρισή μας πριν την εγκατάσταση κάθε στοιχείου, όπως φαίνεται στις ακόλουθες εικόνες.

 

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, πατήστε τον κόκκινο κύκλο και στην συνέχεια το μεγάλο κουμπί που θα εμφανισθεί.

 

Είσαστε έτοιμοι να απολαύσετε το Google Play στην original rom!

 

 

Για την αποφυγή τυχόν προβλημάτων, στο τέλος κάντε reboot.

 

Επαναλαμβάνοντας τα βήματα της αναζήτησης στο MI Market, θα βρείτε κουμπιά για Update του Google Play και άλλων εφαρμογών.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ που μου ειχαν περασει κανει νερα. Επακκινηση στα καλα καθουμενα και χτες εκλεισε και δεν ανοιγε με τιποτα αλλα ανοιξε ξανα μονο του μετα απο 2λεπτα που το κοιτουσα..καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Τα Xiaomi, όπως όλα τα κινητά που προορίζονται για την κινεζική αγορά, δεν διαθέτουν τις εφαρμογές της Google. Οι χρήστες που τις χρειάζονται αναγκάζονται να κατεβάζουν κάποια apk αρχεία εγκατάστασής τους που μπορεί να είναι αγνώστου προελεύσεως ή ανασφαλή, ίσως χρειαστεί να ρουτάρουν την συσκευή τους (με συνέπειες στην ασφάλειά της) αλλά και να πρέπει να αλλάξουν permissions σε κάποια αρχεία. Διαδικασίες που πέραν των πιθανών κινδύνων ασφαλείας, απαιτούν γνώσεις και χρόνο, οπότε δεν συστήνονται στους απλούς χρήστες.

 

Όμως οι GApps μπορούν να εγκατασταθούν χωρίς γνώσεις ή ιδιαίτερο χρόνο, μέσω του MI Market, του ηλεκτρονικού καταστήματος εφαρμογών της Xiaomi. Δεν χρειάζεται root ή άλλες διαδικασίες που μειώνουν την ασφάλεια της συσκευής, ούτε διαδικασίες γiα προχωρημένους χρήστες. Απλώς εγκαθίστανται σαν τις κοινές εφαρμογές.

 

Μπείτε στο MI Market. Είναι το πορτοκαλί εικονίδιο με όνομα App Store. Σας επιτρέπει να κατεβάστε όποια εφαρμογή θέλετε, δίχως να έχετε λογαριασμό.

 

Ψάξτε γράφοντας στο κουτάκι αναζήτησης την λέξη Google. Συνεχίστε επιλέγοντας το αποτέλεσμα με το μπλε ή το πράσινο εικονίδιο.

Πατήστε Install στο 1ο εικονίδιο που θα εμφανισθεί. Ξαναπατήστε το όταν αλλάξει σε Launch.

 

Αμέσως θα ξεκινήσει ο installer των GApps και μπορείτε να εκκινήσετε την εγκατάσταση πατώντας τον μπλε κύκλο.

 

Στην συνέχεια θα εγκατασταθούν: Google Services Framework, Google Account Manager, Google Play Services, Google Calendar Sync και Google Contacts Sync και Google Play Store. Θα ζητηθεί η έγκρισή μας πριν την εγκατάσταση κάθε στοιχείου, όπως φαίνεται στις ακόλουθες εικόνες.

 

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, πατήστε τον κόκκινο κύκλο και στην συνέχεια το μεγάλο κουμπί που θα εμφανισθεί.

 

Είσαστε έτοιμοι να απολαύσετε το Google Play στην original rom!

 

 

Για την αποφυγή τυχόν προβλημάτων, στο τέλος κάντε reboot.

 

Επαναλαμβάνοντας τα βήματα της αναζήτησης, θα βρείτε κουμπιά για Update του Google Play και άλλων εφαρμογών.

στειλε μνμ στον admin να το περασει μπροστα

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ρομ που μου ειχαν περασει κανει νερα. Επακκινηση στα καλα καθουμενα και χτες εκλεισε και δεν ανοιγε με τιποτα αλλα ανοιξε ξανα μονο του μετα απο 2λεπτα που το κοιτουσα..καμια ιδεα?

 

νομιζω δεν υπαρχει λυση :lol: και ειναι η πρωτη φορα που διαβαζω κατι τετοιο εδω μεσα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω όσον αφορά το Play Store. Αφού είναι μέσα στο Mi Store γιατί κάποιος να μπαίνει σε οποιαδήποτε άλλη διαδικασία? Έτσι ακριβώς είναι και στα Meizu, 2 λεπτά υπόθεση: Μπαίνεις Store, download,install ετοιμος.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια.Λοιπον η ελληνικη custom rom ειναι full buggy τελικα.Καλυτερα μην την περασετε ακομα.Βαλτε παλιοτερη η περιμενετε την επομενη.Καταρχας λαγκαρει,ενω δεν ειχα δει ποτε λαγκ ουτε στην κινεζικη dev,ουτε στην stable,ουτε σε μια Multilanguage stable απο τις τρεις που εχω περασεις τΙς τρεις εβδμαδες που εχω το κινητο.Σε αυτη υπαρχουν πολλα θεματακια,δεν απενεργοποιητε καιμια σιμ,δεν μπορεις να αλλαξεις wallpaper μεσα απο το theme editor(το οποιο με κολπο μπαινεις εκει),πολλα lags,ενω για πρωτη φορα ειδα και force close εφαρμογης,που δεν εχω ξαναδει σε καμια αλλη.Να φταει η ελληνικη?Να φταιει απλα η 6.3.3 γενικα?Δεν ξερω. Μπηκα εδω και ετοιμασα μονος μου μια ρομ!

Και θα σας πω μετα αν λυθηκε το προβλημα με την σιμ,και τα wallpaers,Για το Lag λογικα ειναι νωρις να ξερω.Ακομα περιμενω να κατεβει:lol:

 

http://www.smiui.net/index.php

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...