Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα , εδω και σχεδον ενα μηνα δεν μου λειτουργει καθολου το add-on του Youtube ουτε στον υπολογιστη ουτε σε Android box.. υπαρχει καμια λυση;

https://youtu.be/fCDoje7GBC8 (ναι υπήρχε ένα πρόβλημα..)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Και ρουτ να μην εισαι παλι δεν παιζη. παη να παιξη και δειχνη μαυρη εικονα και την ροδελιτσα να φορτωνη συνεχεια.

Ποια συσκευή έχεις;

καλό είναι να το βλέπουμε κατά περίπτωση, μοντέλο, επεξεργαστής, έκδοση android, root ή non root.

Link to comment
Share on other sites

Το root checker από μόνο του δεν αρκεί πάντα για να βεβαιώσεις αν είσαι root ή όχι. Πολλές φορές χρειάζεται και επιπλέον ενέργειες, όπως π.χ. έχω γράψει στο προηγούμενο post μου για να το εξακριβώσεις καλύτερα.
Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κάποιος το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά ν' αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή!
Link to comment
Share on other sites

Το root checker από μόνο του δεν αρκεί πάντα για να βεβαιώσεις αν είσαι root ή όχι. Πολλές φορές χρειάζεται και επιπλέον ενέργειες, όπως π.χ. έχω γράψει στο προηγούμενο post μου για να το εξακριβώσεις καλύτερα.

 

θα το ξανατσεκαρω αν και πλεον περιμενω αλλο android box οποτε δεν εχει πολυ σημασια.ισως σε αυτο(το καινουργιο) καλυτερα το κανω

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι η υπηρεσία, ανεξάρτητα από το root ή όχι, δεν παίζει πλέον σε όσες συσκευές έχουν τσιπάκι rk3188.

 

Εγώ για παράδειγμα έχω ένα παρόμοιο μ' εσένα, το CS918, με εργοστασιακό firmware, το οποίο έχω τσεκάρει με διάφορους τρόπους αν είναι root και όλοι μου δείχνουν ότι δεν είναι. Δηλαδή, το έχω τσεκάρει με το Root Checker, με τον ES Explorer που του δίνω δικαιώματα πρόσβασης στο root φάκελο και δεν γίνεται δεκτό, με το Terminal Emulator που του δίνω την εντολή SU και τρώω άκυρο κτλ.

 

Παρόλα αυτά, δοκιμάζοντας από περιέργεια το NovaGO εμφανίζεται μήνυμα ότι δεν παίζει σε συσκευές που είναι root :wacko:

 

Ψάχνοντας όμως λίγο καλύτερα στους φακέλους της συσκευής μου, ανακάλυψα στον Xbin φάκελο ένα SU binary αρχείο, το οποίο είναι του συστήματος και δεν μπορεί να τροποποιηθεί ή να σβηστεί. Και η αλήθεια είναι ότι απορώ για την ύπαρξη του αρχείου, αφού η συσκευή επιβεβαιωμένα δεν λειτουργεί ως root. Εκτός κι αν είναι pre-rooted το firmware, αλλά με κάκιστο τρόπο, που στην ουσία δεν κάνει root τη συσκευή, αλλά έχει παραμείνει το ίχνος. Όπως και να έχει, λογικά αυτό το SU binary αρχείο βλέπει το NovaGO (στην περίπτωσή μου) και κλειδώνει.

 

Δυστυχως και εμενα αυτο κανει σε καποιες ρομ.ειναι δηλαδη pre-root και βλεπη αυτο το αρχειο και πεταη την ειδοποιηση. δε ασχοληθηκα και πολυ βγαλε-βαλε 1 φορα τον μηνα το περασα σε ενα κινητο αρουταριστο και ξενιασα.

Link to comment
Share on other sites

θα το ξανατσεκαρω αν και πλεον περιμενω αλλο android box οποτε δεν εχει πολυ σημασια.ισως σε αυτο(το καινουργιο) καλυτερα το κανω

Αν δεν κάνω λάθος, διαβάζοντας προηγούμενα posts σου, τελικά παρήγγειλες ένα CS918, σαν αυτό που ανέφερα κι εγώ παραπάνω.

Οπότε, σε αυτή την περίπτωση, λογικά θα είναι pre-rooted και το δικό σου.

Δυστυχως και εμενα αυτο κανει σε καποιες ρομ.ειναι δηλαδη pre-root και βλεπη αυτο το αρχειο και πεταη την ειδοποιηση. δε ασχοληθηκα και πολυ βγαλε-βαλε 1 φορα τον μηνα το περασα σε ενα κινητο αρουταριστο και ξενιασα.

Το οξύμωρο είναι ότι θεωρητικά για να σβήσεις αυτό το αρχείο, πρέπει η rom να γίνει κανονικά rooted, ώστε να πάρεις μετά πλήρη δικαιώματα διαχείρισης, να το εξαφανίσεις και στο καπάκι να κάνεις τη rom unroot χωρίς να αφήσεις ίχνη πίσω σου. Κοινώς, άστα βράστα και φαύλος κύκλος... :wacko:

 

Με λίγα λόγια, δεν αξίζει καν τον κόπο η προσπάθεια... ;)

Edited by antikinsor
Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κάποιος το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά ν' αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή!
Link to comment
Share on other sites

Και αυτός ο devadvance στο xda δεν ασχολείται με το θέμα μας .......:(

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει παρει κανεις το ματι του καμια ρομ για το CS968 που να μην ειναι root η pre-root?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει παρει κανεις το ματι του καμια ρομ για το CS968 που να μην ειναι root η pre-root?

Και γιατί δεν βγάζεις το ροοτ μετά;

Γιατί όμως σε ενοχλεί;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί πλέον να κόβει ότι βλέπει ότι έχει HDMI ασχέτως με το ρουτ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρουμε, το θέμα είναι τι βλέπει και δεν παίζει σε tv box, είμαι περίεργος να μαθω αν παίζει σε box με windows

Οχι δεν παιζει φιλε μου,δυστηχως.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν παιζει φιλε μου,δυστηχως.....:)

 

αυτό λέω και εγώ ................. :)

 

Έχω και εγώ ένα ταμπλετακι με intel ... και εκεί τζίφος

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν παιζει φιλε μου,δυστηχως.....:)

Οπότε βλέπει ότι δεν έχει οθόνη και έχει hdmi και το κόβει.Δεν είναι θέμα ρουτ πιστεύω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ρώτησα καμία εκατό φορές και δεν το είχε δοκιμάσει κανείς να μου πει. Δεν το κόβει δλδ με miracast έτσι?

Οχιιιιιιιιιι 10000%

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις κανει σε ΟΤε???? Γιατι εγω το εκανα την κυριακη και ειδα Νονα. ote δεν ξερω

Μέχρι τώρα δεν ήταν δυνατόν και στις δύο πλατφόρμες ! Είσαι ο πρώτος που λέει οι δουλεύει ....μακάρι ...δεν ξέρω εάν άλλαξε κάτι με τις τελευταίες αναβαθμίσεις των δύο apps...

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε καινούργιο νήμα ...εδώ συζητάμε γενικά για box και όχι Μόνο για novago,ote

 

απο οτι καταλαβα και ο φιλος αγανακτισμενος ειναι τον αδικεις :happy:

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα και ο φιλος αγανακτισμενος ειναι τον αδικεις :happy:

 

Έλα ντε, χαχα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...