Jump to content

Nova GO σε Android TV Box


christoforas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ποιο android box να αγορασω να παιζει nova go kai ote go. Προτεινετε μου καποιο , μεχρι 70 ευρω περιπου. ευχαριστω

κι εγώ κάτι αντίστοιχο ψάχνω, να παίζει και kodi κομπλέ. Αν έχει και πραγματικό 4k output ακόμα καλύτερα :)

Αν ξέρει κάποιος φίλος, ας μας βοηθήσει :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιο android box να αγορασω να παιζει nova go kai ote go. Προτεινετε μου καποιο , μεχρι 70 ευρω περιπου. ευχαριστω

Για νοβα βρες ενα tv box που δεν έρχεται με ροοταρισμενη ρόμ, εγω εχω κανει τέτοια ερώτηση σε ορισμενα tv box στο site του gearbest αλλα δεν εχω λάβει απαντηση,

αν εχει πάρει τώρα τελευταία κάποιος φίλος tv box που να έρχεται με non root ρόμ ας μας το πει για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι..

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικα δε το γνωριζα καθολου , έστω λοιπον οτι δε παίζει στο android box που λογικά δε θα παιζει γιατι για να παρει μπροστα πρεπει να δει σημα cosmote η. εχει σκευτει κανεις την ενακτικη να streamareis απο κινητο στο box με μια εφαρμογη ωστε να το βλεπουμε στη tv? γίνεται καταρχάς κατι τέτοιο ?

Η "εξαγωγή" της εικόνας σε ΟΤΕ,nova είναι κλειδωμένο....δεν μπορείς.. (στη nova γινόταν στα tv box μέχρι και πριν την τελευταία έκδοση ...Τώρα δεν γίνεται ..ούτε με root ούτε χωρίς root ....)

Link to comment
Share on other sites

Φιλος θελει να αγορασει καλο και αξιοπιστο android tv box αλλα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απο ελληνικο καταστημα και οχι απ εξω. Υπαρχει καμια καλη και αξιοπιστη προταση ?

 

 

Εγω εχω πάρει αυτό. http://www.mnx-shop.gr/home/19-minix-neo-x8h-plus-a2-lite.html

Το μηχάνημα ειναι άριστο. Παίζει τα πάντα. Έρχεται χωρις root παίζει και nova και ΟΤΕ. Γενικά ειναι απο τα καλύτερα μηχανήματα απο οςο εχω διαβάσει. Απλά δεν ξέρω αν σας κάνει στην τιμή. Πάντως αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πάρει αυτό. http://www.mnx-shop.gr/home/19-minix-neo-x8h-plus-a2-lite.html

Το μηχάνημα ειναι άριστο. Παίζει τα πάντα. Έρχεται χωρις root παίζει και nova και ΟΤΕ. Γενικά ειναι απο τα καλύτερα μηχανήματα απο οςο εχω διαβάσει. Απλά δεν ξέρω αν σας κάνει στην τιμή. Πάντως αξίζει.

Πανάκριβο !! Με αυτά τα χρήματα μπορεις να αγοράσεις το nvidia Android tv (το ποιο ισχυρό Android tv box που υπάρχει !!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πάρει αυτό. http://www.mnx-shop.gr/home/19-minix-neo-x8h-plus-a2-lite.html

Το μηχάνημα ειναι άριστο. Παίζει τα πάντα. Έρχεται χωρις root παίζει και nova και ΟΤΕ. Γενικά ειναι απο τα καλύτερα μηχανήματα απο οςο εχω διαβάσει. Απλά δεν ξέρω αν σας κάνει στην τιμή. Πάντως αξίζει.

 

Πανακριβο οντως, αλλα υπαρχει αλλη λυση για το otego και novago με τις υπαρχουσες εφαρμογες παντα. Ενταξει το otego παιζει προς το παρων και σε root αλλα για νοβα υπαρχει καποια πιο φθηνη λυση ?

theodoros
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει ας με βοηθησει καποιος, προσπαθω να κανω unroot ena tv box, μπαινω στο superuser παταω στα settings temp unroot , δεν εχει καποια αλλη επιλογη αλλα δεν γινεται κατι. Υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Εάν θέλεις να κάνεις unroot για novago,ote μην παιδεύεσαι (το nova δεν θα δουλέψει!)

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να κάνεις unroot για novago,ote μην παιδεύεσαι (το nova δεν θα δουλέψει!)

 

Οντως. Μονο σε κινητα η ταμπλετ χωρις καθολου ρουτ θα παιξη.

Link to comment
Share on other sites

οχι για nova για οτε ενδιαφερομαι, αλλιως βρε παιδια αν και παλι δεν παιζει πλεον και το otego στειλτε μου ενα μυνημα καποιο unroot tv box να αγορασω . Ξαναρωτησα παλι αλλα κανεις δεν απαντησε , δεν υπαρχει unroot tv box?
theodoros
Link to comment
Share on other sites

οχι για nova για οτε ενδιαφερομαι, αλλιως βρε παιδια αν και παλι δεν παιζει πλεον και το otego στειλτε μου ενα μυνημα καποιο unroot tv box να αγορασω . Ξαναρωτησα παλι αλλα κανεις δεν απαντησε , δεν υπαρχει unroot tv box?

Για ΟΤΕ δες το μηνυμα του φίλου στο πόστ #5094

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα MXIII G και θελω να βαλω nova go.Ειδα οτι μια πιο παλια εκδοση παιζει κανονικα?Ισχυει κατι τετοιο?Μπορω να βαλω nova go και να παιζει στην τηλεοραση;Ξερω οτι υποθει πολλες φορες αλλα δεν βρηκα καπου ξεκαθαρη απαντηση,ζητω την κατανοηση και τη βοηθεια σας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα MXIII G και θελω να βαλω nova go.Ειδα οτι μια πιο παλια εκδοση παιζει κανονικα?Ισχυει κατι τετοιο?Μπορω να βαλω nova go και να παιζει στην τηλεοραση;Ξερω οτι υποθει πολλες φορες αλλα δεν βρηκα καπου ξεκαθαρη απαντηση,ζητω την κατανοηση και τη βοηθεια σας

 

πλεον δεν παιζει ουτε αυτη αν εισαι root

Link to comment
Share on other sites

Αρα nova go στην τηλεοραση δεν υπαρχει τροπος να δουμε σωστα?

Αυτήν την στιγμή σε box Όχι.Εκτός αν δεν είναι root

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα MXIII G και θελω να βαλω nova go.Ειδα οτι μια πιο παλια εκδοση παιζει κανονικα?Ισχυει κατι τετοιο?Μπορω να βαλω nova go και να παιζει στην τηλεοραση;Ξερω οτι υποθει πολλες φορες αλλα δεν βρηκα καπου ξεκαθαρη απαντηση,ζητω την κατανοηση και τη βοηθεια σας

Έχουμε την ίδια συσκευή που είναι root και δεν γίνεται προς το παρόν τίποτα., μόνο σε unrooted rom δουλεύει. Οι παλιές εκδόσεις του NovaGO 1.0.0.3 & 1.0.0.6 που λειτουργούσαν πλέον δεν παίζουν και σε υποχρεώνουν σε αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ποια συσκευή έχεις;

καλό είναι να το βλέπουμε κατά περίπτωση, μοντέλο, επεξεργαστής, έκδοση android, root ή non root.

 

cs968,rk3188, android 4.4, non root.υπαρχη και αλλος που αναφερη για το nova go με τα ιδια συπτωματα με εμενα σε αλλο μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

cs968,rk3188, android 4.4, non root.υπαρχη και αλλος που αναφερη για το nova go με τα ιδια συπτωματα με εμενα σε αλλο μηχανημα

Έχω την αίσθηση, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι η υπηρεσία, ανεξάρτητα από το root ή όχι, δεν παίζει πλέον σε όσες συσκευές έχουν τσιπάκι rk3188.

 

Εγώ για παράδειγμα έχω ένα παρόμοιο μ' εσένα, το CS918, με εργοστασιακό firmware, το οποίο έχω τσεκάρει με διάφορους τρόπους αν είναι root και όλοι μου δείχνουν ότι δεν είναι. Δηλαδή, το έχω τσεκάρει με το Root Checker, με τον ES Explorer που του δίνω δικαιώματα πρόσβασης στο root φάκελο και δεν γίνεται δεκτό, με το Terminal Emulator που του δίνω την εντολή SU και τρώω άκυρο κτλ.

 

Παρόλα αυτά, δοκιμάζοντας από περιέργεια το NovaGO εμφανίζεται μήνυμα ότι δεν παίζει σε συσκευές που είναι root :wacko:

 

Ψάχνοντας όμως λίγο καλύτερα στους φακέλους της συσκευής μου, ανακάλυψα στον Xbin φάκελο ένα SU binary αρχείο, το οποίο είναι του συστήματος και δεν μπορεί να τροποποιηθεί ή να σβηστεί. Και η αλήθεια είναι ότι απορώ για την ύπαρξη του αρχείου, αφού η συσκευή επιβεβαιωμένα δεν λειτουργεί ως root. Εκτός κι αν είναι pre-rooted το firmware, αλλά με κάκιστο τρόπο, που στην ουσία δεν κάνει root τη συσκευή, αλλά έχει παραμείνει το ίχνος. Όπως και να έχει, λογικά αυτό το SU binary αρχείο βλέπει το NovaGO (στην περίπτωσή μου) και κλειδώνει.

Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κάποιος το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά ν' αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή!
Link to comment
Share on other sites

κατι τετοια εγραφα λιγα ποστ πισω για το beelink x2 μου.μου εβγαζε root οταν εβαζα nova go αλλα με το root checker μου εβγαζε no root....
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, διαβάζοντας προηγούμενα posts σου, τελικά παρήγγειλες ένα CS918, σαν αυτό που ανέφερα κι εγώ παραπάνω.

Οπότε, σε αυτή την περίπτωση, λογικά θα είναι pre-rooted και το δικό σου.

 

Το οξύμωρο είναι ότι θεωρητικά για να σβήσεις αυτό το αρχείο, πρέπει η rom να γίνει κανονικά rooted, ώστε να πάρεις μετά πλήρη δικαιώματα διαχείρισης, να το εξαφανίσεις και στο καπάκι να κάνεις τη rom unroot χωρίς να αφήσεις ίχνη πίσω σου. Κοινώς, άστα βράστα και φαύλος κύκλος... :wacko:

 

Με λίγα λόγια, δεν αξίζει καν τον κόπο η προσπάθεια... ;)

Σωστός!αυτο περιμένω αρα να μην προσπαθήσω μάλλον για nova go. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!αυτο περιμένω αρα να μην προσπαθήσω μάλλον για nova go. :mad:

Δεν σου λέω να μην προσπαθήσεις, γιατί χωρίς προσπάθεια κανένας δεν πετυχαίνει τίποτα.

Απλά, κατά ένα μεγάλο ποσοστό, για να μην σου πω σχεδόν σίγουρα, η συσκευή θα σου έρθει με pre-root rom και δεν νομίζω να υπάρχουν non root για το συγκεκριμένο box, χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος.

Επίσης, τα CS918 που έχουν πουληθεί κατά χιλιάδες μέχρι σήμερα, δεν είναι όλα ίδια μεταξύ τους και έχουν πολλές διαφορές ως προς το motheboard που φορούν, οπότε κι αυτό καθορίζει ποια ακριβώς συσκευή έχεις και τι rom μπορεί να πάρει.

Και για να δεις τι motheboard έχει, θα πρέπει να το ανοίξεις για να το διαπιστώσεις.

Εγώ πειραματικά το είχα πάρει, λόγω χαμηλού κόστους, πριν 1 1/2 χρόνο, για XBMC, παιχνίδια κτλ. και μια χαρά με έχει βολέψει τόσο καιρό, οπότε δεν έχω ασχοληθεί με πιο εξειδικευμένα πράγματα περί root πάνω σ' αυτό και δεν το πειράζω για να μην κάτσει καμιά στραβή και τρέχω για άλλο μετά. Απλά έτυχε που διάβασα ότι άλλαξαν τα δεδομένα με το GO, οπότε σκέφτηκα να το δοκιμάσω από περιέργεια και τα συμπεράσματά μου τα έγραψα στα προηγούμενα post μου. Μακάρι να βρεθεί άκρη και να την μάθουμε κι εμείς. Μια χαρά "αναβάθμιση" θα είναι για τη συσκευή μας και δεν νομίζω να μας χαλάσει καθόλου ;)

Edited by antikinsor
Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κάποιος το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά ν' αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή!
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν βγάζεις το ροοτ μετά;

Γιατί όμως σε ενοχλεί;

 

Οτι και να προσπαθησα αφηνη καποια ιχνη και το nova βλεπει ρουτ.Ισως ειναι θεμα της ρομ. επισης μου κανει νερα και το οτε. Υπηρεσεια προσωρινα μη διαθεσιμη. ενω και τα 2 μου παιζουν νερακι στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,το nova go δεν τρέχει σε tv Box ,είτε είναι root είτε όχι.

Έχει αλλάξει αυτό ,και το ψάχνετε με το root ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,το nova go δεν τρέχει σε tv Box ,είτε είναι root είτε όχι.

Έχει αλλάξει αυτό ,και το ψάχνετε με το root ;

 

Αυτο λεω και εγω Μου φενεται ουτε και το οτε κανει δουλεια.Με καποιο τροπο ισως βλεπει την εξωτερικη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Η nova go παίζει σε smartphones σε τάμπλετ και σε λαπτοπ ... σε τίποτα άλλο ... Αν πάνω σε αυτές (τις συγκεκριμένες συσκευές) συνδεθεί οποιαδήποτε (είτε είναι HDMI είτε είναι VGA) κόβεται αμέσως η σύνδεση (σήμα) !
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Η nova go παίζει σε smartphones σε τάμπλετ και σε λαπτοπ ... σε τίποτα άλλο ... Αν πάνω σε αυτές (τις συγκεκριμένες συσκευές) συνδεθεί οποιαδήποτε (είτε είναι HDMI είτε είναι VGA) κόβεται αμέσως η σύνδεση (σήμα) !

Αυτό το ξέρουμε, το θέμα είναι τι βλέπει και δεν παίζει σε tv box, είμαι περίεργος να μαθω αν παίζει σε box με windows

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...