Jump to content

LeTv Le 1s (X500)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την 10s έβαλα άλλα διαφορά δεν είδα... και με λίγο wifi κρατάει το πολύ 1 μέρα
:ninja: ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανες hard reset με clear cache;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Κατω στα κουμπια/εικονιδια (εκει που ειναι οι επαφες, τα μηνυματα κτλ) σε εμενα εχει μονο 4, το κεντρικο ειναι κενο. Πατωντας εκει στο κενο ομως βγαζει "app not found" . Επισης δοκιμασα να συρω εκει ενα εικονιδιο για να κλειδωσει εκει αλλα δεν πιανει.. τι παιζει;

Επισης κατι ακομα, στην ρομ του Ιταλου, το κινητο ειναι απαλλαγμενο απο καθετι κινεζικο; ακομα δηλαδη και στην επιλογη themes/wallpaper δεν βγαζει κινεζιες;

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μπορεί κάποιοςνα με βοηθήσει να επαναφέρω το τηλέφωνο μου έχει κολλήσει εδώ και μια εβδομάδα και ανάβει μόνο το κόκκινο φωτάκι αριστερά όταν το φορτιζω.

Φυσικά εάν μπορείτε και έχετε χρόνο αλλιώς μάλλον το στέλνω πίσω να ηρεμήσω και να μην κουράζω το Φόρουμ. :X:X:X

Link to comment
Share on other sites

geo 72 για προσπαθησε να το ανοιξεις πατωντας σταθερα για καποιο διαστημα το power και το το πανω κουμπι που αυξανει την ενταση ταυτοχρονα. και μετα κανε ενα restart.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια επιλογη που την ψαχνω αλλα αδυνατω να την βρω ειναι σχετικα με τις ειδοποιησεις των εφαρμογων. το κυριοτερο ειναι το viber αλλα και με το fb. στο viber δεν λαμωανω notifications απο μηνυματα και κλησεις παρα μονο οταν ανοιξω την εφαρμογη. γνωριζετε ποια ρυθμιση θα μου επιτρεψει να λαμβανω τις ενημερωσεις;

Link to comment
Share on other sites

:ninja:

geo 72 για προσπαθησε να το ανοιξεις πατωντας σταθερα για καποιο διαστημα το power και το το πανω κουμπι που αυξανει την ενταση ταυτοχρονα. και μετα κανε ενα art.

 

Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου το έχω κάνει πρέπει από ότι κατάλαβανα να το σσυνδέσω με τον υπολογιστή αλλά δεν μπορώ μάλλον γιατί έχω Win Xp και γιατί δεν είμαι γνώστης του θέματος αλλα το προσπάθησα και είναι εύκολο όμως δεν κατάφερα κάτι. Πάντως σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν συνδεω το κινητο στον υπολογιστη (windows 7) το βλεπει κανονικα σαν φορητη συσκευη LE1s_CN.

Οταν ομως παω να ακολουθησω τα βηματα του Ιταλου για την ρομ, στο 1ο κιολας βημα για την εγκατασταση των ADB drivers (APK Installer), αυτο δεν βρισκει/βλεπει καθολου την συσκευη?!?

http://adbdriver.com/documentation/how-to-use-android-adb-driver-installer-for-windows-xp-vista-7-8.html

Προχωραω στο επομενο βημα (αφου ο υπολογιστης το βλεπει το κινητο) ή πρεπει να βαλω οπωσδηποτε τους ADB drivers πρωτα?

 

Επισης την ρομ (το zip της 10s) το ριχνω χυμα μεσα στον κεντρικο φακελο ή σε καποιον συγκεκριμενο φακελο του κινητου?

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Οταν συνδεω το κινητο στον υπολογιστη (windows 7) το βλεπει κανονικα σαν φορητη συσκευη LE1s_CN.

Οταν ομως παω να ακολουθησω τα βηματα του Ιταλου για την ρομ, στο 1ο κιολας βημα για την εγκατασταση των ADB drivers (APK Installer), αυτο δεν βρισκει/βλεπει καθολου την συσκευη?!?

http://adbdriver.com/documentation/how-to-use-android-adb-driver-installer-for-windows-xp-vista-7-8.html

Προχωραω στο επομενο βημα (αφου ο υπολογιστης το βλεπει το κινητο) ή πρεπει να βαλω οπωσδηποτε τους ADB drivers πρωτα?

 

Επισης την ρομ (το zip της 10s) το ριχνω χυμα μεσα στον κεντρικο φακελο ή σε καποιον συγκεκριμενο φακελο του κινητου?

 

Στην πρώτη σελίδα , το ποστ του DarK_HumOuR , γράφει αναλυτικά πώς να βάλεις twrp και χωρίς τη χρήση adb driver.

Eπίσης, έκανες Windows 7 64-bit Disable Driver Signature Enforcement ; (

)

Το zip της ρομ το ρίχνεις όπως είναι μέσα στο internal storage του κινητού όπως φαίνεται από τον υπολογιστή σου κ μετά θα το δεί το twrp recovery για να προχωρήσεις στην εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μπορεί κάποιοςνα με βοηθήσει να επαναφέρω το τηλέφωνο μου έχει κολλήσει εδώ και μια εβδομάδα και ανάβει μόνο το κόκκινο φωτάκι αριστερά όταν το φορτιζω.

Φυσικά εάν μπορείτε και έχετε χρόνο αλλιώς μάλλον το στέλνω πίσω να ηρεμήσω και να μην κουράζω το Φόρουμ. :X:X:X

το επαθα και εγώ.ένας φιλος μου ,μου το έφτιαξε,στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

το επαθα και εγώ.ένας φιλος μου ,μου το έφτιαξε,στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα.

 

'Οπα παιδιά ,

λύσεις σε τόσο σοβαρά θέματα για το κινητό μας ("νεκρό"-δεν ανοίγει με τίποτα) , νομίζω οτι πρέπει να δημοσιεύονται , αυτός είναι άλλωστε κ ένας βασικός ρόλος φορουμ σαν το δικό μας.

Αν δεν θέλεις αναλυτικά , φτάνει μια απλή περιγραφή της διαδικασίας που το κάνατε , για να έχουμε κάποια άκρη κ εμείς οι υπόλοιποι κάτοχοι.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

'Οπα παιδιά ,

λύσεις σε τόσο σοβαρά θέματα για το κινητό μας ("νεκρό"-δεν ανοίγει με τίποτα) , νομίζω οτι πρέπει να δημοσιεύονται , αυτός είναι άλλωστε κ ένας βασικός ρόλος φορουμ σαν το δικό μας.

Αν δεν θέλεις αναλυτικά , φτάνει μια απλή περιγραφή της διαδικασίας που το κάνατε , για να έχουμε κάποια άκρη κ εμείς οι υπόλοιποι κάτοχοι.

Ευχαριστώ !

 

Παιδιά μόλις το φτιάξω εννοείται θα σας ενημερώσω γιατί ξέρω τι είναι να έχεις αγοράσει κινητό και σε ένα μήνα να μην έχεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για το ποια ακουστικα κανουν στη συσκευη,εγω εβαλα για δοκιμη τα ακουστικα της samsung,τα κλασικά που δινει στις συσκευες η εταιρια,λευκου χρωματος κ δουλευουν 100% ολες οι λειτουργιες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Ευτυχής κάτοχος της παραπάνω συσκευής. Ηθελα να ρωτήσω ποια ακουστικά να αγοράσω τα οποία να είναι συμβατα με την συσκευή. Ειχα βάλει κάποια αχρησιμοποιητα ακουστικα απο μια προηγουμενη συσκευη THL τα οποια δεν λειτουργησαν.

Ευχαριστώ

 

Αγαπητε φιλε.Εγω εβαλα για δοκιμη τα ακουστικα της samsung,τα κλασικά που δινει στις συσκευες η εταιρια,λευκου χρωματος κ δουλευουν 100% ολες οι λειτουργίες.

Edited by kshros_81
Link to comment
Share on other sites

Και τα ειχε και προσφορα το e-shop και δεν τα πηρα γιατι δεν ηξερα αν ηταν συμβατα..

 

Α,μπα.Μην αγχώνεσαι.Τουλαχιστον 1 φορα το μηνα το βαζει στο crazysunday.Παντως ειναι αψογα.Δουλεουν πληρως σε οοολες τις λειτουργίες. :happy:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το κακο οταν δεν θες να ενοχλησεις την κοινοτητα και καθεσαι και διαβαζεις 38 σελιδες.. :mad:

διαβαζω διαβαζω διαβαζω.. κατεβαζω την 8 του ιταλου.

διαβαζω διαβαζω διαβαζω.. κατεβαζω την 9 του ιταλου..

διαβαζω διαβαζω διαβαζω.. κατεβαζω την 10 του ιταλου!

ευτυχως τελειωσε το τοπικ, γιατι ακομα θα κατεβαζα ρομς! :dizzy:

 

μου το δωσε ενας φιλος να το ρουταρω, αλλα ξερετε πως ειν αυτα. το ενα φερνει το αλλο και.. :rolleyes:

 

να σας πω τον δικο μου τροπο: (μπορει να σας φανουν πολλα, αλλα ειναι ευκολα)

ουτε adb drivers χρειαζεται εκ των προτερων, ουτε τιποτα.

- ενεργοποιηστε το usb debugging (εχει ποστς που εξηγουν πως γινεται)

- κατεβαστε και εγκαταστηστε στο πισι σας το iroot απο εδω:

http://www.iroot.com/download/iroot (ασφαλες λινκ)

βοηθητικο βιντεο εδω:

αυτη η εκδοση του iroot εχει και το κινητο μας μεσα, εγκαθιστα στο πισι τους απαραιτητους drivers, το ρουταρει και του εγκαθιστα την TWRP Recovery (σε κινεζικη γλωσσα!).

του εγκαθιστα ομως το kingo root! (ναι ναι, το iroot τελικα βαζει kingo root) κακο αυτο. πολυ κακο! θα το βγαλουμε..

τι κανουμε μετα:

- κατεβαζουμε το superSU απο εδω. (εκδοση BETA-SuperSU-v2.52.zip). ειναι PRO εκδοση:

https://drive.google.com/folderview?id=0B-mgR2LkvkEtUWZQVXZVSVFScEU&usp=sharing

(το δεύτερο αρχείο που εχει αυτη η σελιδα, ειναι τα Google apps (Gapps), τα οποια τα εγκαθιστούμε (αν υπάρχει λόγος) με τον ιδιο τρόπο που εγκαθιστούμε το supersu)

 

-βαζουμε το supersu στην μνημη του κινητου μας, καπου να το βρισκουμε ευκολα (πχ φακελος downloads)

-ξανασυνδεομαστε στο iroot, και επιλεγουμε το unroot. καπου κατω αριστερα ενα κουμπακι ειναι.

"φευγοντας" το iroot μας βαζει μερικες κινεζιες μεσα, αλλα θα τις σβησουμε αργοτερα.

 

ουσιαστικα ομως βαλαμε ευκολα και γρηγορα την twrp recovery, χωρις πολλα πολλα.

ειναι ομως στα κινεζικα, γι αυτο κατεβαζουμε το ui.zip απο εδω:

http://www.needrom.com/download/letv-x5001s/

ειναι το αρχειο ui. δευτερο απο πανω.

καντε εναν λογαριασμο στο needrom. αξιζει και θα σας χρειαστει οσοι δεν εχετε. αν μη τι αλλο για να κατεβαζετε αρχεια.

παιρνουμε λοιπον το αρχειο ui και το βαζουμε στην μνημη του κινητου μας. συγκεκριμενα εδω:

Phone storage/TWRP/theme/ui.zip

αυτοματα μας κανει την TWRP αγγλικη!

 

τωρα εχουμε σωστη twrp recovery, και το supersu στην μνημη μας, ετοιμο να εγκατασταθει.

σβηνουμε το κινητο και παταμε πανω φωνης + κουμπι on, και μπαινουμε στην ρεκοβερυ.

παμε install, βρισκουμε τον φακελλο με το supersu και σερνοντας οριζοντια το κουμπακι swipe, το εγκαθιστουμε.

τωρα ειμαστε και ρουταρισμενοι.

απο δω και περα, συνεχιζουμε το ποστ #167 του TrelosEisai, για να φλασαρουμε οποια ρομ θελουμε.

το βρισκετε εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6444427#post6444427

 

αυτα και καλημερα. παω να φλασαρω την spagetti 10S :rolleyes:

 

Το αρχειο supersu.zip (οπως και το zip για τα gapps) τα ριχνουμε ετσι συμπιεσμενα (ως zip δηλαδη) και κανουμε την εγκατασταση απο το twrp?

Τελικα λεω να ακολουθησω την δικη σου μεθοδο (το ειχα δει βεβαια και στο youtube πριν) αφου ακρη με adb drivers δεν εβγαλα...

 

ΥΓ. Παιδια συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις, αρχαριος δεν ειμαι, ισα ισα, απλα ειμαι απο αυτους που θελουν να γινουν ολα τα βηματα σωστα απο την αρχη χωρις να δημιουργηθει θεμα και χρειαστει να περπατας σε αλλα μονοπατια μεχρι να βρεις τον σωστο δρομο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α,μπα.Μην αγχώνεσαι.Τουλαχιστον 1 φορα το μηνα το βαζει στο crazysunday.Παντως ειναι αψογα.Δουλεουν πληρως σε οοολες τις λειτουργίες. :happy:

Ι know.. Τα εχω πετυχει πολλες φορες..

Edited by MakTheo
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και με το iroot και το προγραμμα δεν βρισκει την συσκευη!

Τι να πω.. με λιγο ψαξιμο ειδα πως και καποιοι ακομα χρηστες ειχαν προβλημα με τους drivers σε win 7 64..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Πιο πίσω σε ποστ μου με greek-english έχω γράψει οδηγό πως να βάλετε του ιταλού την ρομ. Το iroot σε εμένα δεν δούλεψε όπως επίσης πιστεύω ότι και σε πολλούς άλλους δεν θα δουλέψει.

Τώρα θα γράψω και έναν οδηγό σχετικά με το κόκκινο notification όταν δεν μπορείτε να ανοίξετε το κινητό σας. (ισχύει επίσης και αν δεν μπορείτε να ανοίξετε το κινητό σας γενικά και έχει κολλήσει)

 

Αρχικά κατεβάζετε αυτά εδώ τα αρχεία

https://mega.nz/#!od5GELQC!G5Oekg9UU_GwAABPyBcDdD78wFIGsILZKGUsnY3hu_A

https://dl.dropboxusercontent.com/u/93848693/Driver_Auto_Installer_EXE_v1.1236.00.rar

 

Αρχικά κάνουμε αποσυμπίεση το αρχείο Driver_Auto_Installer_EXE_v1.1236.00.rar οπουδήποτε το καλύτερο θα ήταν στην επιφάνεια εργασίας για να το βρούμε γρήγορα.

Ανοίγουμε το φάκελο και πατάμε δεξί κλικ στο αρχείο Install και μετά εκτέλεση ως διαχειριστής . Το αφήνουμε και όλα γίνονται μόνα τους μετά. Κάπως έτσι θα φαίνεται

http://oi67.tinypic.com/291jrro.jpg

Μετά ανοίγουμε το αρχείο LeTV-X500_Wandy77_Tools_1.3 από το 1ο λινκ και κάνουμε αποσυμπιεση τα αρχεία Clean Install και SP-Flash-Tool-v5.1532.00 πάλι στην επιφάνεια εργασίας . Ανοίγουμε τον φάκελο SP-Flash-Tool-v5.1532.00 και τρέχουμε το flash_tool με δικαιώματα διαχειριστή πάλι.

http://oi66.tinypic.com/30hosgy.jpg

Μόλις ανοίξει πατάμε στο Scatter-loading όπως στην παρακάτω εικόνα

http://oi63.tinypic.com/b3lisi.jpg

Μετά διαλέγουμε τον φάκελο Clean-Install όπου εκεί υπάρχει το αρχείο όπως φαίνεται παρακάτω.

http://oi65.tinypic.com/kagqkw.jpg

Έπειτα διαλέγουμε την επιλογή Firmware Upgrade (AYTO EINAI ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΟΣΟΧΗ!!) και πατάμε download

http://oi63.tinypic.com/20p6h5k.jpg

Όλα αυτά τα έχουμε κάνει χωρίς το κινητό να είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή μας.

Βεβαιωνόμαστε ότι το κινητό έχει μπαταρία( δηλαδή αν έχετε πρόβλημα και δεν βλέπετε πόση μπαταρία έχετε βάλτε το κινητό για φόρτιση για καμία 1 με 1.30 ώρα και μετά κάντε τα παραπάνω) και το συνδέουμε στον υπολογιστή . Το πρόγραμμα θα αρχίσει μόνο του και κάτω κάτω θα δείτε να λέει Download Flash.

http://oi65.tinypic.com/10pmyyw.jpg

Μόλις τελειώσει βγάζουμε το κινητό και προσπαθούμε να το ανοίξουμε . Αν δεν ανοίγει βάζουμε το κινητό να φορτίσει ξανά με το φορτιστεί που έχει έρθει από κίνα. Λογικά όταν το βάλετε να φορτίσει θα λέει ποσό τις εκατό έχει ενώ πριν δεν το έλεγε αυτό είναι ένα καλό σημάδι. Αφού φορτίσει προσπαθήστε πάλι να το ανοίξετε πιστεύω θα ανοίξει.

Αυτά. Αν έχετε κανένα άλλο πρόβλημα εδώ θα είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Μα σε εμενα ουτε το adb installer δεν το βλεπει..

Αν παραληψω αυτο το βημα (το 1ο του Ιταλου) και παω απ'ευθειας στην εγκατασταση του twrp λες να εχω θεμα;

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Μα σε εμενα ουτε το adb installer δεν το βλεπει..

Αν παραληψω αυτο το βημα (το 1ο του Ιταλου) και παω απ'ευθειας στην εγκατασταση του twrp λες να εχω θεμα;

 

το usb debugging to εχεις ενεργοποιήσει ?

οταν βαζεισ το κινητο στο πισι το βλεπεις?? δηλαδη βλεπεις τους φακελους που εχει μεσα?

φυσικα και δεν θα εχεις προβλημα το θεμα ειναι οτι δεν θα βλεπει το κινητο σου το προγραμμα του ιταλου ωστε να κανει εγκατασταση το twrp

Link to comment
Share on other sites

Το usb debigging το εχω ενεργοποιησει και ο υπολογιστης βλεπει το κινητο ως φορητη συσκευη Le1s_CN, κα βλεπω τον εωτερικο αποθηκευτικο χωρο της συσκευης..
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τώρα θα γράψω και έναν οδηγό σχετικά με το κόκκινο notification όταν δεν μπορείτε να ανοίξετε το κινητό σας. (ισχύει επίσης και αν δεν μπορείτε να ανοίξετε το κινητό σας γενικά και έχει κολλήσει)

 

Προστέθηκε στο πρώτο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα σε εμενα ουτε το adb installer δεν το βλεπει..

Αν παραληψω αυτο το βημα (το 1ο του Ιταλου) και παω απ'ευθειας στην εγκατασταση του twrp λες να εχω θεμα;

 

Ούτε εμένα έμπαιναν οι MTK drivers με το κλασικό .exe σε windows 10 και ακολούθησα αυτόν τον πολύ απλό οδηγό και όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

το usb debugging to εχεις ενεργοποιήσει ?

οταν βαζεισ το κινητο στο πισι το βλεπεις?? δηλαδη βλεπεις τους φακελους που εχει μεσα?

φυσικα και δεν θα εχεις προβλημα το θεμα ειναι οτι δεν θα βλεπει το κινητο σου το προγραμμα του ιταλου ωστε να κανει εγκατασταση το twrp

Για ποιο λόγο παθαίνει αυτό το red lihgt problem (το επαθα και εγώ).συμβαίνει και στο x600 ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...