Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, το έχω. Άλλοτε το απενεργοποιώ για λίγο καιρό, άλλοτε το ενεργοποιώ για ν μου έρχονται οι κάρτες του Google Now κλπ. Σ'αυτό οφείλεται; Από όσο έψαξα, έχω την εντύπωση ότι οφείλεται σε εφαρμογή που ψάχνει να βρει την τοποθεσία σου αλλά δεν μπορεί για κάποιο λόγο (πχ έχεις κλειστό WiFi και GPS)...

Νομίζω ότι σχετίζεται με location history και google now ίσως και gplus. Παντως έχει να κάνει σίγουρα με την τοποθεσία..αν όντως χρειάζεσαι google now και location history είναι αναμενόμενο να έχεις κάποια κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Τον Μάρτιο θα κλείσω 2 χρόνια με το κινητό.

Απροβλημάτιστο και 100% ευχαριστημένος.

Τον τελευταίο καιρό η μπαταρία έχει αρχίσει να δείχνει τα σημάδια κούρασής της.

100% το πρωί 55% το μεσημέρι. Έφτασε η ώρα για αλλαγή της.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κάνει κανείς, μόνος του ή μέσω service (επισήμου/ανεπισήμου). Είμαι προγραμματιστής στο επάγγελμα και έχω κάποιες γνώσεις ηλεκτρονικής, και γενικά "πιάνουν τα χέρια μου". Αλλά όταν είδα ένα βιντεάκι για το τι διαδικασία χρειάζεται για την αλλαγή της μπαταρίας, σήκωσα τα χέρια ψηλά. Αρχίζω να αμφισβητώ αν και τα διάφορα service θα ακολουθήσουν την ίδια "σωστή" διαδικασία ή θα ανοίξουν το κινητό, "αέρα πατέρα".

Σκεφτόμουν να παραγγείλω genuine μπαταρία από ebay και να πάω σε κάποιο ανεπίσημο service κινητών.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Τον Μάρτιο θα κλείσω 2 χρόνια με το κινητό.

Απροβλημάτιστο και 100% ευχαριστημένος.

Τον τελευταίο καιρό η μπαταρία έχει αρχίσει να δείχνει τα σημάδια κούρασής της.

100% το πρωί 55% το μεσημέρι. Έφτασε η ώρα για αλλαγή της.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κάνει κανείς, μόνος του ή μέσω service (επισήμου/ανεπισήμου). Είμαι προγραμματιστής στο επάγγελμα και έχω κάποιες γνώσεις ηλεκτρονικής, και γενικά "πιάνουν τα χέρια μου". Αλλά όταν είδα ένα βιντεάκι για το τι διαδικασία χρειάζεται για την αλλαγή της μπαταρίας, σήκωσα τα χέρια ψηλά. Αρχίζω να αμφισβητώ αν και τα διάφορα service θα ακολουθήσουν την ίδια "σωστή" διαδικασία ή θα ανοίξουν το κινητό, "αέρα πατέρα".

Σκεφτόμουν να παραγγείλω genuine μπαταρία από ebay και να πάω σε κάποιο ανεπίσημο service κινητών.

Τι λέτε;

Η γνήσια μπαταρία, από Procordia:

http://www.procordia.gr/

Που είναι το επίσημο service της LG, στοιχίζει 27 ευρώ.

Δεν είναι πολλά τα λεφτά, αν σκεφτείς ότι γίνεται σωστή δουλειά και παίρνεις και εγγύηση.

Όταν πήρα τηλέφωνο εγώ το φθινόπωρο, μου είπαν το στέλνω με δικά τους έξοδα και πληρώνω συν 10 ευρώ εργατικά.

Τελικά όμως δεν το έστειλα ακόμη!

Βλέπεις και κρίνεις τι σε βολεύει!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Titarasaudi.

 

Procordia φιλε.

 

Αν και μου φαινεται περιεργο να εχει πεσει τοσο η αποδοση της μπαταριας ωστε να ειναι τοσο φανερο και σπαστικο που να σε επιρεαζει τοσο ωστε να σε κανει να την αλλαξεις. Μηπως φταιει καμια εφαρμογη ή διεργασια που τρεχει στο παρασκηνιο;

Εγω εχω μπαταρια σχεδον 2,5 χρονών και χτες εβγαλα 7:30 ωρες ενεργης οθονης πχ. Ο μεσος ορος μου ειναι στις 6:30 ωρες.

Εσυ ποσες ωρες SOT βγαζεις;

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει φίλε μου.

Δεν έχω (χρηματικό) κόλημα να το στείλω από Θεσσαλονίκη -> Αθήνα στην Procordia.

Μόνο χρονικό. Δεν μπορώ ούτε να το διανοηθώ να μείνω 3-4 μέρες χωρίς κινητό

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει φίλε μου.

Δεν έχω (χρηματικό) κόλημα να το στείλω από Θεσσαλονίκη -> Αθήνα στην Procordia.

Μόνο χρονικό. Δεν μπορώ ούτε να το διανοηθώ να μείνω 3-4 μέρες χωρίς κινητό

Σε νοιωθω.

 

Πρεπει να το ψαξεις γιατι ο χρονος ενεργης οθονης ειναι ο,τι πιο αντικειμενικο μεγεθος που μπορουμε να σκεφτουμε για να βγαλουμε συμπερασματα για τη λειτουργια της μπαταριας. Την εβδομαδα που ερχεται κανε μετρησεις καθε φορα που φτανεις στο 10% και πες μας να δουμε. (Ξερεις, ρυθμισεις, μπαταρια, πατας οθονη και σου λεει τον χρονο)

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει φίλε μου.

Δεν έχω (χρηματικό) κόλημα να το στείλω από Θεσσαλονίκη -> Αθήνα στην Procordia.

Μόνο χρονικό. Δεν μπορώ ούτε να το διανοηθώ να μείνω 3-4 μέρες χωρίς κινητό

 

Την έχω αλλάξει πρόσφατα με την πιο φτηνή μπαταρία που βρήκα στο skroutz... 13.70€!

Για να καταλάβεις η αλλαγή της μπαταριας είναι 5 φορές πιο δύσκολη από ότι στο βίντεο.

Θέλει να έχεις κάποια εργαλεία και να έχεις εμπειρία από ανοίγματα που έχουν πάνω κολλητικες ταινίες.

Και εγώ προγραμματηστης είμαι αλλά έχω χρόνια και που ανοίγω λαπτοπ και ασχολούμαι με service υπολογιστων.

Μου πείρε μια ώρα όλη η διαδικασία!

Και να τα βγάλεις όλα από πάνω όταν πας να ξεκολλήσεις την μπαταρία από την πλακέτα θα πάθεις πλάκα... θα πεις ότι είναι βηδομενη!

Δεν θα εμπιστευομουν κανέναν τεχνικό του κάθε μαγαζιού που θα ανοίγει το κινητό για πρώτη φορά.

Προτείνω procordia άμα δεν έχεις γερό στομάχι.

Link to comment
Share on other sites

στο 10%? είναι καλό να φτάνουμε τη μπαταρία τόσο κάτω; μία φορά το έφτασα γιατί είχα ξεμείνει χωρίς φορτιστή λόγω ταξιδίου και ήταν στις 7 ώρες η οθόνη.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

στο 10%? είναι καλό να φτάνουμε τη μπαταρία τόσο κάτω; μία φορά το έφτασα γιατί είχα ξεμείνει χωρίς φορτιστή λόγω ταξιδίου και ήταν στις 7 ώρες η οθόνη.

 

Μια φορά τον μήνα πρέπει να πηγαίνει 0%

Αυξάνει την απόδοση της μπαταριας.

Σε καθημερινή βάση είναι καλό να κυμαίνεται 20% - 80% ή 90%

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά τον μήνα πρέπει να πηγαίνει 0%

Αυξάνει την απόδοση της μπαταριας.

Σε καθημερινή βάση είναι καλό να κυμαίνεται 20% - 80% ή 90%

 

Θα έλεγα ότι αυτό με το 0% είναι κάπως αυθαίρετο. Δεν έχω δει να τεκμηριώνεται κάτι τέτοιο, οπουδήποτε έχω διαβάσει για μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ίσχυε σε παλιότερες εκδόσεις Android, πριν την ICS, δηλ 2.3.4 κλπ, τότε καλό ήταν κάθε τόσο να γίνεται calibration στην μπαταρία. Από το 4 και μετά με κάθε επανεκκίνηση γίνονται reset τα battery stats έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν παίζει κανένα ρόλο αν φτάνει στο 0%. Επιπλέον ειδικά στα τάμπλετ κάποια έχουν θέμα και αν κλείσουν από μπαταρία μετά πολύ δύσκολα ανοίγουν.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω διαβασει μια τεκμηριωμενη ερευνα ενος αμερικανικου πανεπιστιμιου που υποστηριζει οτι καλο ειναι μια στο τριμηνο να αδειαζει η μπαταρια. (Δεν μπορω να βρω το link δυστυχως)

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω διαβασει μια τεκμηριωμενη ερευνα ενος αμερικανικου πανεπιστιμιου που υποστηριζει οτι καλο ειναι μια στο τριμηνο να αδειαζει η μπαταρια. (Δεν μπορω να βρω το link δυστυχως)

 

Οποίος θέλει τα ακούει φίλε δεν θα κάτσουμε να το αναλύσουμε ;)

Εγώ το είπα γιατί έχει βγει από 2-3 μεγάλες έρευνες τα τελευταία 2 χρόνια (και είναι απόλυτα λογικό αφού μεγαλώνει την χωρητικότητα της μπαταριας, σαν να την ξεμπουκωνεις)!!!

Άσχετο, αλλά τώρα πια καμία μπαταρία δεν χαλάει άμα την πας στο 0....εγω το έκανα στην παλιά μπαταρία πολλές φορές... ακόμα και δύο φορές την μέρα... λόγο ανάγκης!

Την άλλαξα γιατί μου έβγαζε μετά από 1,5 χρόνο χρήσης 4,5 ώρες οθόνης και όχι 6.5 που μου βγάζει η κινεζικη τώρα!

 

καληνύχτα παίδες :)

Link to comment
Share on other sites

Οποίος θέλει τα ακούει φίλε δεν θα κάτσουμε να το αναλύσουμε ;)

Εγώ το είπα γιατί έχει βγει από 2-3 μεγάλες έρευνες τα τελευταία 2 χρόνια (και είναι απόλυτα λογικό αφού μεγαλώνει την χωρητικότητα της μπαταριας, σαν να την ξεμπουκωνεις)!!!

Άσχετο, αλλά τώρα πια καμία μπαταρία δεν χαλάει άμα την πας στο 0....εγω το έκανα στην παλιά μπαταρία πολλές φορές... ακόμα και δύο φορές την μέρα... λόγο ανάγκης!

Την άλλαξα γιατί μου έβγαζε μετά από 1,5 χρόνο χρήσης 4,5 ώρες οθόνης και όχι 6.5 που μου βγάζει η κινεζικη τώρα!

 

καληνύχτα παίδες :)

Μα το ιδιο λεμε. Συμφωνουμε εμεις οι δυο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/1knn20vtae9n4ad/Screenshot_2016-02-16-08-03-11.png?dl=0

Με disable services και σε airplane mode... Το έβαλα για ύπνο.....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/1knn20vtae9n4ad/Screenshot_2016-02-16-08-03-11.png?dl=0

Με disable services και σε airplane mode... Το έβαλα για ύπνο.....

 

Μπράβο Κατερίνα, το νέκρωσες!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/1knn20vtae9n4ad/Screenshot_2016-02-16-08-03-11.png?dl=0

Με disable services και σε airplane mode... Το έβαλα για ύπνο.....

 

Παλια οταν η μπαταρια ηταν φρεσκια εβγαζε 23 ωρες αναμονη στο 100%.

http://s2.postimg.org/mitxfsuxx/2014_08_31_16_11_48.jpg

 

http://s14.postimg.org/jdk214ust/2014_11_07_01_37_54.jpg

SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν υπαρχουν αποθεματα οθονων για λευκο g2 στην procordia? Κιτρινιλα welcome back!
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν υπαρχουν αποθεματα οθονων για λευκο g2 στην procordia? Κιτρινιλα welcome back!

 

Μπορείς να τους πάρεις και να ρωτήσεις χωρίς να δώσεις στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν υπαρχουν αποθεματα οθονων για λευκο g2 στην procordia? Κιτρινιλα welcome back!

Βιάσου!!!!

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα παιδια,,εχω την συσκευη εδω και εναμιση χρονο,στοκ ολα με κιτ κατ 4.4,,,δεν ειχα παραπονο με χρονους καθως βαρουσα 6ωρα στις αρχες!! εδω και 3-4 περιπου μηνες περιπου βλεπω αισθητη πτωση μπαταριας και το εχω καταλαβει ειδικα απο την στιγμη που το βγαζουμε απο φορτιση!!εκει που ειταν κολημενο στο 100ρι αρχιζει μετα απο κανα 10λεπτο να πεφτει στο 99!!να προσθεσω οτι δεν εχω κανει ποτε μπακ απ,,απο την πρωτη μερα εχω αρχεια μεσα,,,προγραμματα δεν εχω πολλα,,οτι κατεβαζω το επεξεργαζομαι και μετα την απεγκαθιστω!!για ενα χρονικο διαστημα αφιαρεσα και fb,messenger αλλα ειταν μικρη η διαφορα!!τα νουμερα μου ειναι περιπου μαξιμουμ τις 4μιση ωρες οθονης και καμια 15 ωρες χρησης κινιτου που σημαινει οτι αν το πιασω το κινητο δεν το αφηνω!πολλες φορες δεν τις φτανω τις 4 γτ ισως θα εχω ανοιγμενα τα δεδομενα!νομιζω πως 2 πραματα μου μενουνε να κανω,,,,η ενα μπακ απ και εργοστασιακη και να το δουλεψω να δω πως θα παει η πρεπει να γινει αλλαγη μπαταριας!!συγγνωμη για το μηκος του μηνυματος αλλα ηθελα να φανω κατατοπιστικος!!ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,,εχω την συσκευη εδω και εναμιση χρονο,στοκ ολα με κιτ κατ 4.4,,,δεν ειχα παραπονο με χρονους καθως βαρουσα 6ωρα στις αρχες!! εδω και 3-4 περιπου μηνες περιπου βλεπω αισθητη πτωση μπαταριας και το εχω καταλαβει ειδικα απο την στιγμη που το βγαζουμε απο φορτιση!!εκει που ειταν κολημενο στο 100ρι αρχιζει μετα απο κανα 10λεπτο να πεφτει στο 99!!να προσθεσω οτι δεν εχω κανει ποτε μπακ απ,,απο την πρωτη μερα εχω αρχεια μεσα,,,προγραμματα δεν εχω πολλα,,οτι κατεβαζω το επεξεργαζομαι και μετα την απεγκαθιστω!!για ενα χρονικο διαστημα αφιαρεσα και fb,messenger αλλα ειταν μικρη η διαφορα!!τα νουμερα μου ειναι περιπου μαξιμουμ τις 4μιση ωρες οθονης και καμια 15 ωρες χρησης κινιτου που σημαινει οτι αν το πιασω το κινητο δεν το αφηνω!πολλες φορες δεν τις φτανω τις 4 γτ ισως θα εχω ανοιγμενα τα δεδομενα!νομιζω πως 2 πραματα μου μενουνε να κανω,,,,η ενα μπακ απ και εργοστασιακη και να το δουλεψω να δω πως θα παει η πρεπει να γινει αλλαγη μπαταριας!!συγγνωμη για το μηκος του μηνυματος αλλα ηθελα να φανω κατατοπιστικος!!ευχαριστω

 

Απο τις 6 στις 4 ώρες ειναι μεγάλη διαφορά. Η μπαταρία πέφτει σιγα σιγα.

Ίσως κάποια εφαρμογή που εχεις σου τρώει κάτι.

Οι εφαρμογές δεν ειναι όπως τότε όταν το πήρες. Ακόμα και τις ίδιες να εχεις αναβαθμίζονται και κάποια να μην δουλεύει καλά.

Η μπαταρία σίγουρα θα έχει πέσει. Λίγο αυτό λίγο κάποια εφαρμογή χάνεις τις 2 ώρες περίπου οθόνη.

 

Και επαναφορά να κανεις αν βάλεις ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές και το στήσεις ακριβώς το ίδιο πάλι το ίδιο θα γίνει πιστεύω.

 

Αν εχεις τα χρήματα βάλε μια original μπαταρία και μετά θα καταλάβεις αν και κάποια εφαρμογή παρουσιάσει δυσλειτουργία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Απο τις 6 στις 4 ώρες ειναι μεγάλη διαφορά. Η μπαταρία πέφτει σιγα σιγα.

Ίσως κάποια εφαρμογή που εχεις σου τρώει κάτι.

Οι εφαρμογές δεν ειναι όπως τότε όταν το πήρες. Ακόμα και τις ίδιες να εχεις αναβαθμίζονται και κάποια να μην δουλεύει καλά.

Η μπαταρία σίγουρα θα έχει πέσει. Λίγο αυτό λίγο κάποια εφαρμογή χάνεις τις 2 ώρες περίπου οθόνη.

 

Και επαναφορά να κανεις αν βάλεις ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές και το στήσεις ακριβώς το ίδιο πάλι το ίδιο θα γίνει πιστεύω.

 

Αν εχεις τα χρήματα βάλε μια original μπαταρία και μετά θα καταλάβεις αν και κάποια εφαρμογή παρουσιάσει δυσλειτουργία

 

Μαλλον μωλις βρω χρονο θα το καθαρισω και θα το παω απο την αρχη να δω τι νουμερα θα μου κανει γιατι ακομα και σημερα τα ιδια,,,αν συνεχιζει ετσι και δεν εχει διαφορα ειναι μονοδρομος η μπαταρια!! πρεπει οπωσδηποτε να κατεβει κατω αθηνα η συσκευη η υπαρχει και εδω θεσσαλονικη εξουσιοδοτημενο σερβις της Lg? επισης ειδα στο νετ οτι αλλαζει μπαταριας στο g2 και το public!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...