Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το "σιγά σιγά" που γράφεις, δεν το έχει πλέον η Microsoft. Όσο "βασίλισσα" είναι στα pc/laptop/hybrid OSs, άλλο τόσο δεν είναι στα mobile OSs. Κάπου γίνεται κουραστικό να "περιμένεις τη Microsoft να διορθώσει το OS της". Κι αυτό στο γράφει κάποιος που έχει συνεχώς συσκευές με WP ως κύριες, από τα 7...

 

καποτε ειχαν windows phone 7 μετα λόγικα εγιναν windows 8 και 8.1 ε στο τελος θα γινουν και τα 10 αρια οποτε υπομονη :) :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το κατεβάσω να το δω. Έχω πετύχει και εγώ κάποια που δεν απλώνει σωστά το παιχνίδι στην οθόνη. Αυτό πχ δείχνει σωστά και χειρίζεται σωστά και την ύπαρξη μπάρας πλοήγησης κάνοντας την διαφανή

 

http://s28.postimg.org/cox342jdp/Untitled_1.png

 

Έχω πετύχει και κάποια που αφήνει μαύρο κενό εκεί που θα ήταν η μπάρα πλοήγησης και κάποια που έχει γίνει λάθος το άπλωμα και έχουν θέμα με την απεικόνιση ή που καταχωρεί το touch. Γενικά το λειτουργικό δίνει δυο τρόπους να απεικονίσεις πράγματα στην οθόνη, ο ένας είναι να καταλαμβάνουν καθορισμένες διαστάσεις και ο άλλος είναι να καταλαμβάνουν σχετικές διαστάσεις (πχ το 90% του ελεύθερου χώρου της οθόνης) οπότε όσα δεν τα βγάζει σωστά μάλλον θα διορθωθούν μόνο αν ασχοληθεί αυτός που έφτιαξε το παιχνίδι να το ρυθμίσει να δουλεύει σε σχετικές διαστάσεις.

 

και ποιες ειναι οι διαστασεις του windows 10?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και ποιες ειναι οι διαστασεις του windows 10?

 

Μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα και να του λέω, αν τρέχεις σε lumia 520 το τάδε κουμπί θα είναι πλάτος 30 πιχελ και μήκος 100 πιχελ, αν τρέχεις σε lumia 930 το τάδε κουμπί θα είναι πλάτος 60 pixel και μήκος 120 pixel. Σε περίπτωση που βγουν μπάρες πλοήγησης στην οθόνη ή αλλάξει το x y z , αυτό που δούλευε σωστα όταν έφτιαξα το πρόγραμμα μπορεί να δείχνει κομμένο στο lumia 640 που βγήκε μετά την κατασκευή του προγράμματος ή αν αλλάξει το λειτουργικό και έχει άλλα περιθώρια. Αυτά τα παιχνίδια έχουν τέτοιου τύπου προβλήματα. Θα διορθωθεί μόνο αν αυτός που το έγραψε αλλάξει τον κώδικα και πει "το τάδε κουμπί θα έχει πλάτος 10% του μεγέθους της οθόνης της συσκευής που τρέχει".

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που διακόπτω την ροή της συζήτησης αλλά επειδή παρατήρησα ότι με το τελευταίο configuration update διορθώθηκε και το πρόβλημα που είχα με τις ζωντανές εικόνες στο camera app, ακόμη κι αν κάνω πολύ κοντινές χρονικά λήψεις, ίσως να είμαστε πολύ κοντά στην τελική έκδοση των windows 10. Δεν ξέρω τί παίζει από ημερομηνίες αλλά βλέπω ότι η .107 και το configuration update που την συνοδεύει έλυσαν αρκετά bugs...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα και να του λέω, αν τρέχεις σε lumia 520 το τάδε κουμπί θα είναι πλάτος 30 πιχελ και μήκος 100 πιχελ, αν τρέχεις σε lumia 930 το τάδε κουμπί θα είναι πλάτος 60 pixel και μήκος 120 pixel. Σε περίπτωση που βγουν μπάρες πλοήγησης στην οθόνη ή αλλάξει το x y z , αυτό που δούλευε σωστα όταν έφτιαξα το πρόγραμμα μπορεί να δείχνει κομμένο στο lumia 640 που βγήκε μετά την κατασκευή του προγράμματος ή αν αλλάξει το λειτουργικό και έχει άλλα περιθώρια. Αυτά τα παιχνίδια έχουν τέτοιου τύπου προβλήματα. Θα διορθωθεί μόνο αν αυτός που το έγραψε αλλάξει τον κώδικα και πει "το τάδε κουμπί θα έχει πλάτος 10% του μεγέθους της οθόνης της συσκευής που τρέχει".

 

μπορεις να το αναφερεις αυτο στην microsoft μπας και το φτιαξει γιατι δεν ξερω απο feedback

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγνώμη που διακόπτω την ροή της συζήτησης αλλά επειδή παρατήρησα ότι με το τελευταίο configuration update διορθώθηκε και το πρόβλημα που είχα με τις ζωντανές εικόνες στο camera app, ακόμη κι αν κάνω πολύ κοντινές χρονικά λήψεις, ίσως να είμαστε πολύ κοντά στην τελική έκδοση των windows 10. Δεν ξέρω τί παίζει από ημερομηνίες αλλά βλέπω ότι η .107 και το configuration update που την συνοδεύει έλυσαν αρκετά bugs...

 

δεν πειραζει σιγα. ναι παει προς το καλυτερο μονο τα παιχνιδια θελουν τις διαστασεις που πρεπει

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τα παιχνίδια(μόνο)το πρόβλημα μας.

Ας κάνουν για αρχή κάτι πρώτα με το ίδιο το λειτουργικό και μετά με τις κύριες εφαρμογές που έχουμε μάθει να χρησιμοποιούμε.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τα παιχνίδια(μόνο)το πρόβλημα μας.

Ας κάνουν για αρχή κάτι πρώτα με το ίδιο το λειτουργικό και μετά με τις κύριες εφαρμογές που έχουμε μάθει να χρησιμοποιούμε.

 

εχεις δικιο :D

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το αναφερεις αυτο στην microsoft μπας και το φτιαξει γιατι δεν ξερω απο feedback

 

Το είδα το παιχνίδι, κουρεύει δεξιά την οθόνη. Το έκανα αναφορά στο feedback.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το παιχνίδι, κουρεύει δεξιά την οθόνη. Το έκανα αναφορά στο feedback.

 

σε ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πω... Νομίζω μας δουλεύει η Microsoft...

 

Posted via IE, on Lumia 640ds, WP8.1 update 2.. :lol:

 

Διατηρεί και στα 10 μια φιλοσοφία που καταντάει λίγο κουραστική. Θέλεις να αλλάξεις γλώσσα; Restart! Θέλεις να αλλάξεις χώρα; Restart; Και το θέμα είναι ότι το κάνεις σε κάθε μικροεφαρμογή (πχ glance screen, data sense) κι έτσι η μισή μπαταρία φεύγει στο άναψε σβήσε. Αν συνεχιστεί έτσι, θα το αφήνω 2 ώρες ένα ΣΚ να τα κάνει όλα και μετά θα βγαίνω έξω, δεν βγαίνει αλλιώς. :p

 

Επίσης, επειδή ξαναρώτησα αλλά δεν βρήκα κάπου απάντηση, το 3G Only mode βγήκε από τις τελευταίες εκδόσεις ή είναι glitch της .107 και θα πρέπει να κάνω hard reset; Με soft δεν έχει εμφανιστεί και βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι η build που είχα βάλει το καλοκαίρι στο 535 την είχε αυτή τη δυνατότητα

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Διατηρεί και στα 10 μια φιλοσοφία που καταντάει λίγο κουραστική. Θέλεις να αλλάξεις γλώσσα; Restart! Θέλεις να αλλάξεις χώρα; Restart; Και το θέμα είναι ότι το κάνεις σε κάθε μικροεφαρμογή (πχ glance screen, data sense) κι έτσι η μισή μπαταρία φεύγει στο άναψε σβήσε. Αν συνεχιστεί έτσι, θα το αφήνω 2 ώρες ένα ΣΚ να τα κάνει όλα και μετά θα βγαίνω έξω, δεν βγαίνει αλλιώς. :p

 

Επίσης, επειδή ξαναρώτησα αλλά δεν βρήκα κάπου απάντηση, το 3G Only mode βγήκε από τις τελευταίες εκδόσεις ή είναι glitch της .107 και θα πρέπει να κάνω hard reset; Με soft δεν έχει εμφανιστεί και βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι η build που είχα βάλει το καλοκαίρι στο 535 την είχε αυτή τη δυνατότητα

 

Άλλο αυτό με τα restarts......

 

Για το 2 σου, θα κοιτάξω και θα επιστρέψω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το Insider Release μόλις μου κατεβάζει update !! (lumia 1020 .107 )

Σου σβήνει καθόλου το κινητό στο άσχετο ;εχω και εγω 1020

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει ακόμα.

Κατι άλλο ρε συ γιατι κανεις δεν ξέρει να μου απαντήσει.αμα βάλεις δυο φωτογραφίες στα αγαπημένα, στο live tile μπροστά σου βγάζει και τις δυο;πρόσεξε όμως φωτογραφίες που έχεις κατεβάσει και οχι φωτογραφίες που έχεις τραβήξει με το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με. 107 δεν ανοίγει το tapatalk θα το ξανά εγκαταστήσω να δω επίσης δεν μου ανοίγει η οθόνη με διπλό χτύπημα που το ρυθμίζει αυτό να δω ότι δουλεύει;

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

αγγελε εσυ που τα γνωριζεις ποιο να επιλεξω λες το fast ring η το insider preview?

 

Insider preview, ειναι η καλυτερη επιλογή αυτη τη στιγμή νομίζω ;-)

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με. 107 δεν ανοίγει το tapatalk θα το ξανά εγκαταστήσω να δω επίσης δεν μου ανοίγει η οθόνη με διπλό χτύπημα που το ρυθμίζει αυτό να δω ότι δουλεύει;

 

Ρυθμίσεις > πρόσθετα > αφή, ενεργό το «επανενεργοποίηση του τηλεφώνου όταν πατάω δύο φορές στην οθόνη»

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με. 107 δεν ανοίγει το tapatalk θα το ξανά εγκαταστήσω να δω επίσης δεν μου ανοίγει η οθόνη με διπλό χτύπημα που το ρυθμίζει αυτό να δω ότι δουλεύει;

 

Το διπλο χτυπημα ειναι στις ρυθμίσεις - extras - touch . Σε περίπτωση που δεν φαινεται εκει τετοια ρυθμιση πρεπει να κατεβασεις με το κινητο το gestures and touch της microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά η αναφορά παράδοσης στα μηνύματα που βρίσκεται? Την ψάχνω από την προηγούμενη έκδοση και δεν την βρίσκω...
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά η αναφορά παράδοσης στα μηνύματα που βρίσκεται? Την ψάχνω από την προηγούμενη έκδοση και δεν την βρίσκω...

 

Μηνύματα>ρυθμίσεις και ενεργοποίησε την επιλογή "Επιβεβαίωση αποστολής SMS". Βέβαια εξακολουθεί η αναφορά να έρχεται σαν ξεχωριστό SMS.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοια επιλογή μέσα από τη εφαρμογή "μηνύματα" στην .107 άλλα και στην .71...

 

άκυρο το βρήκα... Ρυθμίσεις -> Μηνύματα - > SIM

 

Σ' ευχαριστώ!

Edited by geovoul23
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα>ρυθμίσεις και ενεργοποίησε την επιλογή "Επιβεβαίωση αποστολής SMS". Βέβαια εξακολουθεί η αναφορά να έρχεται σαν ξεχωριστό SMS.

Ελπίζω να το διορθώσουν αυτό στην official!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το διορθώσουν αυτό στην official!

 

Δεν το βλέπω να γίνεται...

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Κατι άλλο ρε συ γιατι κανεις δεν ξέρει να μου απαντήσει.αμα βάλεις δυο φωτογραφίες στα αγαπημένα, στο live tile μπροστά σου βγάζει και τις δυο;πρόσεξε όμως φωτογραφίες που έχεις κατεβάσει και οχι φωτογραφίες που έχεις τραβήξει με το κινητό.

 

Αν μου πεις πως γίνετε θα το δω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν σας ερθει καμια νεα ενημερωση η στο fast ring η στο insider release preview

να μας πειτε να ξερουμε

σας ευχαριστω :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν σας ερθει καμια νεα ενημερωση η στο fast ring η στο insider release preview

να μας πειτε να ξερουμε

σας ευχαριστω :lol:

 

Stay Tuned!! (όπως λένε και τα παλικάρια της Q όταν ακούνε για εφαρμογή Windows Phone - άσχετο χαχαχ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...