Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τα απαντήσεις παιδια.. δηλαδή αν κατάλαβα καλα αν το στείλω για επισκευή ακόμη και αν η lcd του κινητού είναι οk θα την αλλάξουν και αυτή μαζι με το γυαλί?

 

- Βασικά πιο από αυτά να πάρω? Συγγνώμη για τα ερωτήσεις αλλα εχω χαλαστεί πολύ που βλέπω το κινητό ετσι με σπασμένη οθόνη.

 

http://www.ebay.com/itm/Touch-Screen-Digitizer-Repair-For-Sony-Xperia-Z-Ultra-C6802-XL39-XL39H-Black-TS-/201488524946?hash=item2ee9a6e692:g:1cQAAOSwUdlWeD5i

 

http://www.ebay.com/itm/Lcd-display-Touch-screen-For-Sony-Xperia-Z-Ultra-LT39i-XL39H-C6802-C6833-C6806-/171111731254?hash=item27d70dd036:g:VJEAAOSwyvBV9UqR

Edited by ChrisBlack
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα απαντήσεις παιδια.. δηλαδή αν κατάλαβα καλα αν το στείλω για επισκευή ακόμη και αν η lcd του κινητού είναι οι θα την αλλάξουν και αυτή μαζι με το γυαλί?

 

Ναι φίλε μου :) πάνε πακέτο από ότι μου έδωσαν να καταλάβω στο σέρβις, εκτός αυτού τα στέλνουν στην αρβατο, εάν είσαι Αθήνα - Πειραιά έλα σε επαφή με τον faji, θα σε βοηθήσει :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάποιοι γνωστοί μου από εξωτερικό μου πρότειναν αυτό. Λετε να κανει?

http://www.ebay.com/itm/SONY-XPERIA-Z-ULTRA-C6806-C6833-C6802-XL39H-DIGITIZER-TOUCH-SCREEN-GLASS-LENS-/131527638562?hash=item1e9fa87e22:g:hAUAAOSwBahVbaOD

Link to comment
Share on other sites

Thx παιδιά .έστειλα και email στην Arvato να δω τι θα με πουν. Θα πάρω και τηλ όμως. Αν δεν βγάλω ακρη θα παραγγειλω από ebay. Edited by ChrisBlack
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας χερετησω ολους στο φορουμ σαν καινουργιο μελος.Ειμαι κατοχος του zultra απο τον Μαιο του 2015.Μεχρι και πριν δυο εβδομαδες δεν ειχα κανενα προβλημα με αυτο.Ξαφνικα μαυρισε η οθονη και δεν ανοιγει ουτε με power bottom ουτε reset ουτε power bottom με volume up.Οταν ειναι μαυρισμενη η οθονη δεχεται κανονικα κλησεις email κτλ.Η οθονη επανερχεται χωρις καμια δικη μου ενεργεια μετα απο 20-25 ωρες.Εχω την τελευταια εκδοση λειτουργικου και το μοντελο ειναι το 6833 LTE.Αυτο μου το εκανε τρεις φορες.Τωρα ειναι μαυρισμενο παλι.Τι μπορει να συμβαινει??? γιατι οταν επανερχονταν και εκανα διαγνωστικους ελεγχους στα συστηματα ολα μου τα εβγαζε ενταξει.Παρακαλω τα φωτα σας.

 

Καλωσόρισες στην παρέα φίλε.

1) Αν έφαγε τελευταία κάποιο γερό πέσιμο μπορεί το φισάκι της οθόνης να ξεκούμπωσε κάπως και να μη κάνει καλή επαφή.

2) Όταν λες ούτε με reset δεν επανέρχεται; Πατάς το κόκκινο κουμπί που είναι δίπλα στην sd παρατεταμένα και δεν ανταποκρίνεται; Μυστήριο.....

Δοκίμασε να το κάνεις reset "όταν είναι στις καλές του" να δούμε τι κάνει γιατί μπορεί να είναι και από πλακέτα το πρόβλημα.

3) Αν έχεις κάποια εφαρμογή που να μετατρέπει την οθόνη σε touch pad ( δηλαδή να μαυρίζει τελείως και να την μετατρέπει σε χειριστήριο αφής ) καλό είναι να την αφαιρέσεις και να δεις πως θα πάει. Προσωπικά έχω την "screen standby" για αυτή την δουλειά.

4) Αν έχεις βάλει από πάνω κάποια μεμβράνη και κρύβει τον αισθητήρα εγγύτητας μπορεί να σου το προκαλεί και αυτό το πρόβλημα ( αν και θα έπρεπε μόνο κατά την διάρκεια της κλήσης ) εφόσον λες ότι κατά την διάρκεια που μαυρίζει η οθόνη το κινητό δουλεύει κανονικά. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τελείως τον αισθητήρα.

5) Αν έκανες κάποια αναβάθμιση τελευταία και την έκανες OTA ( one the air , δηλαδή από wifi και όχι από το pc ) μπορεί να μην έκατσε καλά και να χρειάζεται επανεγκατάσταση.

6) Και τέλος φίλε με το πρόγραμμα διαγνωστικών ελέγχων όταν είναι εντάξει το κινητό είναι λογικό ( όταν το πρόβλημα δεν είναι μόνιμο ) να σου τα δείχνει όλα εντάξει. Αν έχεις αντάπτορα mhl ( που να δείχνει την οθόνη του κινητού σε δεύτερη οθόνη δηλαδή, σε monitor ή tv ) και σου παρουσιάσει το πρόβλημα, τότε πρέπει να κάνεις διαγνωστικό έλεγχο και να δεις τι φταίει.

Αν σου φαίνεται βουνό όλο αυτό πάρε ένα τηλ. στο service και πες τους το πρόβλημα σου αλλά είναι πολύ σπάνιο ( κανείς από εμάς δεν έχει πάθει κάτι αντίστοιχο, μόνο με τον αισθητήρα εγγύτητας και πάλι κατά την διάρκεια της κλήσης κάποια παιδιά είχαν πρόβλημα, είτε γιατί τον κάλυπταν με κάποια μεμβράνη είτε γιατί είχε χαλάσει ). Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.Ναι εχω κατεβασει μια εφαρμογη που μετατρεπει την οθονη σε touch pad και την αναβαθμισ on air οποτε ενα απο τα δυο ειναι.Το τηλεφωνο εφυγε για σερβις.Οταν το παραλαβω θα σας γραψω τι ακριβως βλαβη ειχε οποτε αν σε καποιον τυχει κατι παρομοιο να ξερει τι γινεται.Αντε τωρα να περασεις δεκα μερες με το TIPO::wacko:η την εκανα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Λοιπόν εχω κάποια νεα σχετικά το σπασμένο τζαμι του z ultra . μίλησα με Arvato όπως μου ειπατε και μου ειπαν πως ακομη και αν η lcd λειτουργει κανονικά το αλλάζουν ολο το σύστημα μαζι με την lcd και τον αισθητήρα γιατί στην ουσια είναι κολλημένα το ένα πάνω στο άλλο. Το θέμα τώρα είναι το εξης. Η τιμη για την αλλαγή είναι στα 200 ε. τι είναι προτιμότερο να το στείλω η να το κάνω μονος? Στο ebay βρίσκεις οθονη και αισθητήρα σε σχετικά καλές τιμες . http://www.ebay.com/itm/LCD-Screen-Display-Digitizer-For-Sony-Xperia-Z-Ultra-LTE-C6806-C6833-Tool-Kit-/301501099212?hash=item4632ddaccc:g:aq0AAOSwCypWmCyF

είναι εύκολη όμως η αλλαγή? Το εχει κανει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Λοιπόν εχω κάποια νεα σχετικά το σπασμένο τζαμι του z ultra . μίλησα με Arvato όπως μου ειπατε και μου ειπαν πως ακομη και αν η lcd λειτουργει κανονικά το αλλάζουν ολο το σύστημα μαζι με την lcd και τον αισθητήρα γιατί στην ουσια είναι κολλημένα το ένα πάνω στο άλλο. Το θέμα τώρα είναι το εξης. Η τιμη για την αλλαγή είναι στα 200 ε. τι είναι προτιμότερο να το στείλω η να το κάνω μονος? Στο ebay βρίσκεις οθονη και αισθητήρα σε σχετικά καλές τιμες . http://www.ebay.com/itm/LCD-Screen-Display-Digitizer-For-Sony-Xperia-Z-Ultra-LTE-C6806-C6833-Tool-Kit-/301501099212?hash=item4632ddaccc:g:aq0AAOSwCypWmCyF

είναι εύκολη όμως η αλλαγή? Το εχει κανει κανείς?

 

 

Εγώ προσωπικά Δεν τους δίνω φράγκο άκου 200 ευρώ. Πέραν κάθε πλακάς το ποσό που ζητανε ειδικά σήμερα είναι εξωπραγματικό. Με αυτά τα λεφτά βρίσκεις μεταχειρισμένο… έχεις Pm

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.Ναι εχω κατεβασει μια εφαρμογη που μετατρεπει την οθονη σε touch pad και την αναβαθμισ on air οποτε ενα απο τα δυο ειναι.Το τηλεφωνο εφυγε για σερβις.Οταν το παραλαβω θα σας γραψω τι ακριβως βλαβη ειχε οποτε αν σε καποιον τυχει κατι παρομοιο να ξερει τι γινεται.Αντε τωρα να περασεις δεκα μερες με το TIPO::wacko:η την εκανα

 

Καλή επιτυχία παλικάρι και περαστικά:X με το TIPO.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :) φίλε ChrisBlack τα είχαμε πει ότι η ταριφα εκεί κυμαίνεται, τώρα για περαιτέρω αυτό είναι καθαρά θέμα δικής σου ευθύνης, ο φίλος faji :) θα το φτιάξει μόνος του, και το μεταχειρισμενο είναι μια λύση σε αυτά τα χρήματα αρκεί να το δεις από κοντά για την κατάσταση του :happy: είχα και εγώ μια μικρή απώλεια σήμερα :( τα ακουστικά του MH750 μου έπεσαν κάτω και χωρίς το παραμικρό χτύπημα δεν παίζει το αριστερό :mad: ίσως κάτι να έπαθε εσωτερικά, μικρό το κακό :ninja:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Δεν είμαι νέο μέλος, (γιαυτό και δεν θα πω "καλός σας βρήκα κ.τ.λ.", απλά με τον παλιό λογαριασμό (winmobileguru) δεν μπορούσα να κάνω ποστ, παρόλο που δεν είχα φάει μπαν, οπότε αυτό είναι το πρώτο μου πόστ με το νέο μου λογαριασμό.

Ετοίμασα μια Pre Rooted Rom που σημαίνει ότι όσοι από εσάς έχουν Custom Recovery μπορούν να φλασάρουν με 100% ασφάλεια αυτή την Rom. Είναι η τελευταία αναβάθμιση (και μάλλον οριστικά η τελευταία, διότι η sony το τηλέφωνο το παράτησε) και είναι Rooted.

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ROM ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ:

1)Xposed framework που δουλεύει 100% τσεκαρισμένα. Στην τελευταία του έκδοση για Lolipop V.80

2)Βελτιστοποιήσεις σε βιβλιοθήκες που έχουν σχέση με την ποιότητα της μουσικής αναπαραγωγής διότι είμαι μουσόφιλος και δεν άντεχα το iphone της γυναίκας να παίζει καλύτερα από το z ultra. Συγκεκριμένα υπάρχουν οι εξής τεχνολογίες:

  • Dolby Atmos (ported από Lenovo A7000) Το ενεργοποιείτε εσείς όποτε θέλετε. - Πληροφορίες εδώ: http://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-atmos/mobile.html
  • Beats Audio TM (Ported στην τελευταία του έκδοση από το τελευταίο HTC M7 με τις τελευταίες βελτιώσεις του αλγόριθμου Beats Audio TM) μόνιμα ενεργοποιημένο στο παρασκήνιο. Πληροφορίες εδώ: http://electronics.howstuffworks.com/gadgets/audio-music/beats-audio.htm
  • DSEE HX (Ported από το Sony Z Ultra για μυθικό oversampling). Mόνιμα ενεργοποιημένο στο παρασκήνιο. Πληροφορίες εδώ:http://www.sonymobile.com/gb/xperia/technologies/sound
  • Clear Phase+ (Αυτό υπήρχε έτσι και αλλιώς αλλά πλέον είναι ενεργοποιημένο στο παρασκήνιο). Πληροφορίες για το Clear Phase+ στον ακριβώς παραπάνω σύνδεσμο (είναι ο ίδιος και για τις 2 τεχνολογίες).
  • Viper4A στην τελευταία έκδοση 2.4.0.1 (O καλύτερος ισοσταθμιστής για το Android με τον καλύτερο driver για ύψιστη ποιότητα. Φυσικά ενεργοποιήστε από το μενού του App το expert mode και στη συνέχεια εγκαταστήστε τα IRS). Το ενεργοποιείτε εσείς όποτε θέλετε. (Τα IRS)
  • Τι είναι τα IRS, μπορείτε να διαβάσετε εδώ: http://vipersaudio.com/blog/?page_id=91

3)TWRP recovery 2.8.7.0 (την τελευταία για Z Ultra) Πληροφορίες εδώ: https://twrp.me/about/

4)Philz Touch Recovery (δεν θυμάμαι ποια έκδοση αλλά μάλλον την τελευταία) Πληροφορίες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2201860

5)NDR Utilities App που θα το βρείτε στον Launcher και σας διευκολύνει να μπαίνετε σε recovery απευθείας από το Lolipop και όχι με συνδυασμό πλήκτρων. Αν αυτό αυτό το App το θεωρείται Bloatware, μπορείται να το διαγράψετε άφοβα χωρίς να χάσετε τις 2 παραπάνω εγκατεστημένες recovery. Σε αυτό το app υπάρχει επιλογή να μπουτάρεις και στις 3 γνωστές recovery (TWRP ή Philz ή CWM) αλλά μέσα στη ROM υπάρχουν μόνο οι πρώτες δύο οπότε αν επιλέξετε την CWM είτε δεν θα μπουτάρει καθόλου, είτε θα κάνει επανεκκίνησει το τηλέφωνο στο λειτουργικό (Lolipop 5.1.1). Αν τη γουστάρετε τόσο πολύ την CWM κατεβάστε το zip file και να την εγκαταστήστε είτε από την TWRP ή από την Philz, αφού εννοείται μπείτε σε recovery mode είτε μέσω Flashr από το Lollipop. Προσωπικά μετά την TWRP όλες οι άλλες είναι παρωχημένα junk σκουπίδια. Πληροφορίες εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.camber.ndrutils

6)SuperSU (Chainfire) τελευταία έκδοση 2.65 που δεν υπάρχει ούτε στο Play Store διότι h 2.65 κυκλοφορεί μόνο σε Zip file. Φυσικά είναι μακράν το καλύτερο και το πιο συμβατό app με τις εφαρμογές που ζητάνε δικαιώματα super user συγκριτικά με τα υπόλοιπα super user apps.

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΗΧΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΥΣ:

Περισσότερες πληροφορίες για τις βελτιώσεις στον ήχο μπορείτε να βρείτε σε αυτό το νήμα για το συνολικό mod http://forum.xda-developers.com/nexus-6/themes-apps/viper4android-t2952137.

Συγκεκριμένα στη Rom έχω επιλέξει να προ εγκαταστήσω τη διανομή ViPER|Atmos™ Sony™ Beats™ Edition 5.2 που είναι μακράν η καλύτερη από όλες που δοκίμασα. Η τεχνολογίες των αλγόριθμων δεν κάνουν conflict και μπορείτε να δουλέψετε το Dolby Atmos παράλληλα με οποιοδήποτε equalizer και οποιοδήποτε IRS του Viper4A. Επαναλαμβάνω τα: Clear Phase+, BeatsAudio ,DSEE HX, Clear Phase+ είναι μόνιμα ενεργοποιημένα στο παρασκήνιο. Τα Dolby Atmos, Viper4A ΔΕΝ είναι. Για αυτό θα βρείτε μόνο 2 εικονίδια στον Launcher. Ένα για το Dolby και ένα για το Viper4A.

Αν έχετε ένα ζευγάρια ακουστικά αξίας 100 ευρώ+ απλά δεν θα το πιστεύετε. Ακόμα όμως και σε ενισχυτή αν συνδέσει το Z Ultra σκοτώνει λόγω oversampling και απίστευτων αλγόριθμων καθώς και του fine tuning που μπορείς να κάνεις στο Viper4A το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να σώσεις και διαφορετικά προφίλ π.χ. ένα για αυτοκίνητο, ένα για ακουστικά, ένα για ενισχυτή σπιτιού, ένα για ηχείο τηλεφώνου!

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ XPOSED:

Θεωρώ ότι με το Xposed απολαμβάνεις ΟΛΑ τα προνόμια μίας custom Rom με την ασφάλεια της εργοστασιακής rom που δεν σκαλώνει δεν κομπιάζει, δεν λαγκάρει δεν ζεσταίνεται και γενικά είναι πολύ σταθερή και προσεγμένη. Αν δεν ξέρετε τι είναι το Xposed που είναι ίσως και ο μόνος λόγος που αξίζει να κάνεις root o άλλος είναι το Dolby atmos διαβάστε εδώ http://www.greeceandroid.gr/dev/1271-xposed-framework-installation-and-modules.

Αν κάνετε στη Rom και ένα deploating θα είστε σούπερ. Η Stock Rom που χρησιμοποίησα είναι η: CDA 1276-2235 CENTRAL EUROPE 5 (Customized CE5) και έχει λιγότερο bloatware από την ελληνική CDA 1275-7271 GREECE (Customized GR).

To λινκ για τη ROM:

Το λινκ με τη μεγαλύτερη συλλογή με IRS που υπάρχει στο διαδίκτυο που δημιούργησα μετά από πολύ ψάξιμο. Τα IRS αφού εγκαταστήσετε τη ROM θα πρέπει να εγκαταστήσετε έναν File Explorer που να σου δίνει δυνατότητα να ανοίγεις φακέλους συστήματος (ο default της rom [File Commander] δεν σου δίνει και να πάτε στο path: / - storage - legacy - Viper4A - kernel και να ρίξετε όσα IRS νομίζεται ότι είναι καλά εκεί μέσα. Πιστεύω ότι αν ρίξετε όλα τα IRS, επειδή είναι πάρα πολλά θα κρασάρει η εφαρμογή... Δεν ξέρω αλλά δοκιμάστε το με δική σας ευθύνη.

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ROM:

Πως φλασάρετε τη ROM: Αφού την κατεβάσετε την τοποθετείτε στην εξωτερική SD και μετά μπουτάρετε σε recovery mode (TWRP ή Philz ή CWM) και κάνετε wipe ΤΑ ΠΑΝΤΑ δηλ. Cache, Dalvik Cache, System, Data, Internal Storage έτσι ώστε να γίνει καθαρή εγκατάσταση για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο και να πάνε όλα καλά. Μετά επιλέγετε install και επιλέγετε το zip αρχείο (δηλ. τη ROM) που μόλις κατεβάσατε και έχω περιγράψει παραπάνω. Δίνεται εντολή για εγκατάσταση και μόλις τελειώσει η εγκατάσταση και ΠΡΙΝ κάνετε Rebοot στο σύστημα (όχι Reboot στη Recovery) εκτελείτε ακόμα ένα Wipe Cache & Wipe Dalvik Cache έτσι ώστε να αποφύγουμε κίνδυνο boot loop. Αν τα κάνετε όλα κατά γράμμα θα έχετε επιτυχία 100%.

Παρόλα αυτά φλασάρετε με δική σας ευθύνhη και δεν έχω καμία ευθύνη αν κάτι δε πάει καλά και έχετε boot loops ή soft brick.

Links:

  1. Custom Stock Base Pre Rooted Rom Lolipop 5.1.1 (Version 14.6.A.1.236):
https://drive.google.com/folderview?id=0B3zS2D7vfqO7RXVVaS03aW1QNW8&usp=sharing
Edited by Theoprofil
Ξέχασα να δώσω τα Links!
I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

Αν με εμπιστεύεσε στείλτο. Στείλε P.M. να σου πω διεύθηνση. 100% satisfaction guaranteed. Τελευταία Lollipop Rooted με Hi-Fidelity ποιότητα ήχου και Xposed. Σκέφτεσε τίποτα καλύτερο? :rocket:
I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες και πάλι στην παρέα μας :) φυσικά ποιος θα ξεχάσει και την ωραία ιστορία που μας είχες πει με την bussiness woman από το Israel και το ultra :happy: εξαιρετικός και ο οδηγός που έδωσες για κοινή χρήση και μπράβο για τον κόπο σου, όπως βλέπεις λίγοι μείναμε με το θηρίο και συνεχίζουμε το νήμα :D

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είσαι φοβερός που θυμήθηκες την ιστορία με την Bussiness Woman! Πραγματικά την είχα ξεχάσει. Λοιπόν υπάρχει και αλλος τρόπος να ρουτάρετε την τελευταία Lollipop και μάλιστα με βαθμό δυσκολίας για μωρά!

Κατεβάστε αυτό το αρχείο από εδώ:https://www.dropbox.com/s/xnmto7pesk66f1x/NewKingrootV4.80_C135_B242_office_release_2016_02_03_105203.apk?dl=0

Κάντε το εγκατάσταση απλά κάνοντας κλικ μέσα από τον file manager του Z Ultra. Σε 3 λεπτά θα είστε root!.

Μεινεκτήματα:

1)Δεν θα έχετε το ¨καλό" SuperSU της chainfire που είναι 100% συμβατό με τις εφαρμογές που ζητάνε δικαιώματα υπερχρήστη αλλά με το 95% Μπορείτε όμως να αλλάξετε εφαρμογή super user και να εγκαταστήσετε αυτή της chainfire με 2 τρόπους:

  1. Ο δύσκολος: http://www.w0lfdroid.com/2015/05/How-to-Remove-Replace-KingUser-KingRoot-with-SuperSU.html Εδώ οδηγός με βίντεο:https://youtu.be/KgSdeijBwq0 (Άμα βγάλετε άκρη σφυρίξτε.. κλέφτικα)
  2. Ο εύκολος αλλά δεν είναι τζάμπα. Ο τζάμπας πέθανε! https://goo.gl/vwR8hh

2)Δεν θα μπορέσετε να εγκαταστήσετε καθόλου εύκολα το VIPER4A αλλά πιθανόν να μην σας ενδιαφέρει γιατί δεν έχετε τρέλλα με τη μουσική όπως εγώ. Παρόλα αυτά μπορώ να σας βοηθήσω να το εγαταστήσετε αν τα βρείτε σκούρα.

3)Θα πρέπει να εγκαταστήσετε το Xposed μόνοι σας. Αυτό φυσικά είναι πολύ πιο εύκολο από το Viper4A.

Μετά από το κάθε φλασάρισμα των VIPER4A & Xposed πρέπει υποχρεωτικά να γίνει Clean Cache & Clean Dalvik Cache διαφορετικά θα έχετε boot loops. Ϊσως και πάλι να έχετε όμως. Και υπομονή. Όταν φλασάρετε τη ROM που δίνω στο πάνω πόστ θέλει τουλαχιστον 10 λεπτά μέχρι να δείτε την αρχική οθόνη των ρυθμίσεων που ξεκινάει με την ζήτηση για τη Γλώσσα που θα επιλέξετε στη ROM. Μην νομίζεται ότι το κινητό κάλλησε. Μιλάμε για νέα ROM. Περιμένετε όσο χρόνο περιμένατε όταν εγκαταστήσατε την επίσημη Lollipop.

 

Καλή τύχη και καλή διασκέδαση! Και αν κολλήσετε ρωτήστε με.

Edited by Theoprofil
Πρόσθεσα και οδηγό βίντεο μπας και τα καταφέρετε.
I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλοι τη παρέα. Φιλε Theoprofil όλα καλά με το φλασαρισμα της Rom από Recovery και το Wipe πριν και μετά το Reboot του συστήματος με τα IRS θα πρέπει να τα κατεβάσουμε όλα και γιατί …. Σχετικά με τον File Explorer … εγώ έχω τον ES.και είμαι πλήρες … αν όχι όλα τα Irs στον File Explorer τα υπόλοιπα που λες να αποθηκεύονται… ξέρω είναι δύσκολο μέσω Recovery να βγουν κάποια screenshot αλλά θα βοηθούμε παρα πολλά παιδια να δουν το πώς γίνεται ακριβώς το Wipe και το φλασαρισμα ο οδηγός βήμα βήμα με screenshot θα ήταν ότι το καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Επειδή δέχθηκα κάποια p.m. σχετικά με το Viper4A αποφάσισα να απαντήσω δημόσια για να γνωρίζουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται για καλύτερη αναπαραγωγή.

Το Viper4A συνεργάζεται με το poweramp 100% Είναι το πρόγραμμα που συνεργάζεται καλύτερα από ολα τα υπόλοιπα. Φυσικά μην υποτιμάτε και το dolby atmos που αν έχεις ενεργοποιήσει μόνο το Dolby Atmos και έχεις το Viper4A κλειστό πάλι δεν θα το πιστευετε τι ηχο θα ακουτε! Αλλα αν ενεργοποιήσεις και τα δύο (Dolby Atmos + Viper4A) επειδή ήδη τρέχουν οι αλγόριθμοι beats audio ™ & Clear Phase+ & HSDX EE γινεται "ΠΑΝΥΓΥΡΙ". Τετοιoν ηχο δεν εχετε ξανακουσει ΠΟΤΕ από κινητό.

Σας το λέω υπεύθηνα διότι το καλυτερο και σοβαρότερο portable player όλων των εποχών το iPod Classic 160 GB το είχω στην κατοχή μου 7 χρόνια και είναι το reference point για ότι φορητή συσκευή δοκιμάζω. Ναι το ultra πλέον είναι καλύτερο από το iPod Classic 160 GB και ας μην έχει dedicated D.A.C.

Τωρα θελω να στήσω το ultra με marshmallow το οποιο υποστηριζει ψηφιακή εξοδο ηχου (χωρις αναλογικη μετατροπή) μέσω της usb εξοδου του κινητού και να συνδεσω το z ultra απευθείας με εξωτερικο DAC που θα συνδέεται στη συνεχεια με τον ενισχυτη μου και να εχω ως πηγη (player) το z ultra με Viper4A & Dolby Atmos & Beats Audio ™ & τα υπόλοιπα καλούδια. Δεν ξέρω όμως αν θα βγαλει ηχο το z ultra από το usb διοτι το usb του είναι 2.0 & όχι 3.0 όπως στα καινουρια Nexus. Trial & Error φάση :rolleyes:

Και τωρα το συνδεω με ενισυχτή αλλά αναλογικά μέσω του headphone jack 3.5mm. Δυστηχώς το dac του z ultra είναι ενσωματωμενο επάνω στο soc του snap dragon και ειναι μετριοτατο. ΕΛΑΧΙΣΤΑ τηλέφωνα έχουν dedicated D.A.C. αλλά και αυτά που έχουν δεν με καλύπτουν τα specs τους στους υπόλοιπους τομείς.

Το Viper4A επειδή επεμβαίνει σε βιβλιοθήκες του λειτουργικού συστήματος χρειάζεται δικαιώματα υπέρ χρήστη (super user δηλαδή) άρα θέλει και root.

Αλλά τα καλά νέα είναι τα εξής:

Aν φλασσάρετε kernel στην μαμά Rom που έχετε Lollipop 5.1.1. 14.A.1.236 ο οποίος να έχει δικαιώματα Permissive mode και φυσικά να είναι kernel για τη συγκεκριμμένη rom TOTE KAI MONO TOTE το VIPER4A θα δουλέψει και χωρίς root.

Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο kernel για να σας δώσω link. Μπορώ να φτιάξω ένα kernel αλλά ρε παιδιά δεν αξίζει. Αν είναι να φλασάρεις κάτι καλύτερα να φλασάρεις την custom rom που σας δίνω πιο πάνω που είναι με μανίσιο πυρήνα να έχετε το κεφάλι σας ΗΣΥΧΟ!!!! Ο δικός μου πυρήνας δεν θα είναι made in Japan αλλά made in Volos. Και ο πυρήνας της Sony γ@μ@ει! Είναι από τα πιο σταθερά τηλέφωνα που έχουν παραχθεί.

I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλοι τη παρέα. Φιλε Theoprofil όλα καλά με το φλασαρισμα της Rom από Recovery και το Wipe πριν και μετά το Reboot του συστήματος με τα IRS θα πρέπει να τα κατεβάσουμε όλα και γιατί …. Σχετικά με τον File Explorer … εγώ έχω τον ES.και είμαι πλήρες … αν όχι όλα τα Irs στον File Explorer τα υπόλοιπα που λες να αποθηκεύονται… ξέρω είναι δύσκολο μέσω Recovery να βγουν κάποια screenshot αλλά θα βοηθούμε παρα πολλά παιδια να δουν το πώς γίνεται ακριβώς το Wipe και το φλασαρισμα ο οδηγός βήμα βήμα με screenshot θα ήταν ότι το καλύτερο.

Καλησπέρα!

Τα IRS πρακτικά είναι το εξής:

Είναι αλγόριθμοι που τους πλωρώνεις πανάκριβα για να τους αγοράσεις σε propriety devices ή σε ενισχυτές ήχου που έχουν ήδη πληρώσει τα royalties στις εταιρείες με τις propriety τεχνολογίες.

Για παράδειγμα ένας ενυσχιτής Pioneer αν θέλει να είναι ανταγωνιστικός σε σχέση με έναν Denon πρέπει να χτυπήσει την πόρτα της Dolby ή της DTS κ.τ.λ. και να αγοράσει τους αλγόριθμους τους οποίους θα τους φλασάρει στον processor του ενισχυτή. Υπάρχουν λοιπόν άνθρωποι που με πανάκριβο software έχουν κάνει decoding τους αλγόριθμους και τους έχουν μετατρέψει σε αρχεία IRS με το συγκεκριμμένο software το οποίο ξεκινάει με τιμή 3500+ ευρώ.

Άρα έχεις στο κινητό σου δυνατότητα να επιλέξεις propriety τεχνολογίες αλγορίθμων δωρεάν. Εγώ στο αρχείο που έχω σηκώσει έχω τοποθετήσει ότι αρχείο IRS βρήκα στον παγκόσμιο ιστό. Πιθανόν να υπάρχουν και άλλα IRS που δεν τα βρήκα. Επίσης αν κάποιος έχει το κατάλληλο λογισμικό μπορεί να κατασκευάσει τα δικά του IRS είτε από λευκό χαρτί με αμφίβολα αποτελέσματα (διότι οι μεγάλες εταιρείες έχουν πολύ μεγάλη ομάδα μηχανικών ήχου και ανηχοϊκούς θαλάμους που δοκιμάζουν τους αλγόριθμους) είτε να αποδικοποιήσει κάποιοιυς αλγόριθμους propriety (αν υπάρχουν ακόμα κάποιοι που δεν έχουν αποδικοποιηθεί) και να τους μετατρέψει σε αρχεία IRS.

Άρα κατεβάζεις το αρχείο , το σώζεις στην εξωτερική sd (αφαιρούμενη κάρτα μνήμης) και στη συνέχεια με αντιγραφή - επικόλληση ρίχνεις καμμιά 50 αρια αρχεία που στην συνέχεια τα επιλέγεις μέσα από το μενού του VIPER4A. Το πως θα συμπεριφερθούν τα αρχεία αυτά σχετικά με τα γούστα σου εξαρτάται:

  • Απο τα γούστα σου για το τι θεωρείς σωστή αναπαραγωγή μουσικής και ήχο αναφοράς.
  • Από τον εξοπλισμό σου. Δηλαδή στα πανάκριβα ακουστικά σου το π.χ. DTS ES μπορεί να παίζει άψογα , αλλά αν συνδέσεις το κινητό σου με τον ενισχυτή σου να μην σου αρέσει το αποτέλεσμα. Φυσικά μπορείς να κάνεις fine tuning το πως θα ακούγεται το π.χ. DTS ES με παραμετροποίηση των άλλων παραμέτρων του VIPER4A ή με παραμετροποίση του Dolby Atmos αν το έχεις ενεργοποιημένο.
  • Όλοι οι αλγόριθμοι δεν έχουν βελτιστοποιηθεί για τον ίδιο αριθμό ηχείων. π.χ. αναφερω μερικους που εξαρχής έχουν βγει για 5.1 κανάλια ήχου Dolby digital 5.1 , Dolby Digital plus, DTS, και άλλοι αλγόριθμοι έχουν βγει για optimazation σε ήχο 2.0 π.χ. Dolby headphones.

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι επειδή η αντίληψη της ποιότητας του ήχου περιλαμβάνει το ψυχοακουστικό υποκειμενικό φαινόμενο, υπάρχει μικρή περίπτωση να σου αρέσει πιο πολυ το IRS του π.χ. Dolby Digital που είναι για 5.1 κανάλια συγκριτικά με το Dolby Headphone που είναι για 2.0 κανάλια και βελτιστοποιημένο για ακουστικά, ακόμα και αν εσύ ακούς με τα ακουστικά σου. Σπάνιο μεν αλλά μπορεί να συμβαίνει. Είναι θέμα αντίληψης αυτιού.

Το να δοκιμάσεις 500 IRS τα οποία μάλιστα μπορείς να τα κάνεις και fine tuning με τους υπόλοιπους αλγόριθμους σε σειρά του Viper4A και του Dolby atmos είναι δουλειά για "φυλακισμένους".

Εν κατακλείδη η πρόταση μου είναι η εξής:

Αγοράζετε ένα ζευγάρι καλά ακουστικά 100+ ευρώ

Τοποθετήτε στο φάκελο με τα IRS τα 50 ποιο γνωστά IRS .

Τα δοκιμάζεται και αν δεν σας ικανοποιεί κανένα τα σβήνετε και τοποθετήτε στο φάκελλο 50 διαφορετικά IRS και πάλι από την αρχή.

Δηλαδή trial & Error φαση.

Υπάρχει πιθανότητα να τοποθετήσετε και τα 500 IRS στο φάκελλο συστήματος αλλά παιδιά νομίζω θα κρασάρει η εφαρμογή λόγω έλειψης ram. Δεν ξέρω αν θέλετε δοκιμάστε το. Και αν κρασάρει το σίγουρο είναι ότι ακόμα και να σβήσεις τα IRS δεν θα ξαναδουλέψει το VIPER4A. Θα χρειαστεί πάλι flash η Rom.

Τουλάχιστον έτσι νομίζω. Δοκιμάστε το! Αν έχετε recovery είναι παιχνιδάκι, απλά πρώτα να θυμάστε να κάνετε back up!!!

Καλή διασκέδαση και καλά φλασαρίσματα το ΣΒΚ :lol:

Υ.Γ. Τα ονόματα των εταιριών DENON, PIONEER, DOLBY, DTS που αναφέρω δεν αναφέρονται για διαφημιστικούς λόγους , δεν έχω κάποιο προσωπικό συμφέρον δεν προτίνω καμία εταιρεία ότι είναι καλύτερη από την άλλη και απλά αναφέρονται για λόγους κατανόησης των αρχείων IRS του VIPER4A.

I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε περίπτωση που γουστάρουμε να ξανά γυρίσουμε πίσω στην παλιά Rom για τον άλφα βήτα λόγο ένα αρχικό backup πριν από αυτά που αναφέρεις είναι επιβεβλημένο
Link to comment
Share on other sites

Το backup είναι απαραίτητο όχι γιατί θα γίνει στραβή με το φλασαριαμα αλλά γιατί έχεις τα settings σου και τα credentials όπως τα άφησες. Η ρομ αποκλείεται να μη σου αρέσει γιατί δεν την έχω φορτώσει με σαβούρα. Μόνο xposed που εντάξει όλοι ξέρουμε ότι είναι το νούμερο ένα για root τηλέφωνα και απλά φανταστική ποιότητα αναπαραγωγής μουσικής. Ο πυρήνας το baseband και όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές είναι μαμά Sony. Έχω δηλαδή αφήσει και τις σαβούρες εφαρμογές της Sony μέσα στη rom όπως Xperia lounge και Social life γιατί κάποιοι μπορεί να τις χρησιμοποιούν. Παρόλα αυτά αν και η ρομ είναι 90% μανισια Sony αν δεν την γουστάρεις με flashtool, pc companion ή Mac bridge κάνεις roll back σε 100 μαμά lollipop 5.1.1 14.A.1.236 ανά πάσα στιγμή.
I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει backup εδώ και καιρό με το που πέρασα την τελευταία ενημέρωση και ρουταρισμενο είναι το θηρίο και dual recovery εχει και όλα τα καλούδια του Xposed framework .το 10λεπτο μετα το Rebοot στο σύστημα είναι δεδομένο παίζει να είναι παραπάνω σε χρόνο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα την φλασαρισα χθες το βράδυ με TWRP .. Wipe πριν και μετά και φλασαρισμα δεν έκαναν πάνω από 5 λεπτά. Το δε άνοιγμα έκανε 9 λεπτά. Έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ ποιο γρήγορη τα δε προεγκατεστημένα όλα τα λεφτά. Μπαταρία δεν μου έφαγε πολύ. Πιο πολύ έκανα να ξανά βάλω ενημερώσεις στο google play και στο xposed .. Dolby Atmos και Viper4A είναι στο ψάξιμο ακόμα. Αν έχεις να προσθέσεις κάτι για της ρυθμίσεις στους και πια Irs και πια θεωρείς εσύ ιδανικότερα για αρχή του ακουστικού ψαξίματος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα :) έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον το θέμα και αν είναι εύκολο παιδιά να δίνεται και λινκ ώστε να είναι λίγο πιο εύκολο και για όσους δεν έχουν την εμπειρία όπως η αφεντια μου :rolleyes: Ευχαριστώ.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...