Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τηλέφωνο εντελώς στα ξαφνικά νέκρωσε.

Ούτε καν φορτίζει.

Έβγαλα την μπαταρία και το έβαλα στον φορτιστή, τίποτα.

Το σύνδεσα στον υπολογιστή και με μπαταρία και χωρίς μπαταρία, πάλι τίποτα.

 

Καμιά ιδέα;

 

Προσπαθησε να το βαλεις μπρος σε απολυτο σκοταδι, δες αν η οθονη εστω και αμυδρα φεγγει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλησπέρα

 

ακολούθησα το 1ο μήνυμα και έβαλα 0,8,5 (ειχα 0,2,5)

και σταμάτησαν το κολλήματα :)

 

Πως ξαναφέρνω τις εφαρμογές που είχα και τις επαφές μου;

Επαφές δεν βλέπω να είναι όλες και απο εφαρμογές καμία.

στην sd έκανα backup έχει ενα φάκελο clockworkmod. Τι κάνω με αυτόν;

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να κανεις την ερωτηση πριν κανεις την αναβαθμιση.

Να παρεις αντιγραφα ασφαλειας και μετα να κανεις επαναφορα.

Αν εχεις στην καρτα αντιγραφα, τοτε ξανακατεβαζεις την εφαρμογη με την οποια τα εκανες και τα επαναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

ειχα βάλει farmaroot

αλλά τώρα το supersu λέει δεν υπάρχει su binary εγκατεστημένο και δεν ζητα αναβάθμιση,

ενω πριν με την παλια rom είχε εγκατασταθεί κανονικά.

Καμιά λύση;

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να κανεις την ερωτηση πριν κανεις την αναβαθμιση.

Να παρεις αντιγραφα ασφαλειας και μετα να κανεις επαναφορα.

Αν εχεις στην καρτα αντιγραφα, τοτε ξανακατεβαζεις την εφαρμογη με την οποια τα εκανες και τα επαναφερεις.

 

Η λύση για σωστό supersu

είναι η αντιγραφή ενός αρχείου στην sd και εγκατάσταση του framaroot από εκεί.

Απλος οδηγός Root σε Android Κινητό / Tablet με Ένα κλικ (Framaroot)

για εμας τους αρχάριους.

 

sorry χάθηκα λίγο...

Ποια εφαρμογή μπορεί να μου δημιούργησε τον backup φάκελο clockworkmod???

Δεν θυμάμαι :lost:

και πως θα επαναφέρω τις εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί κανείς να εγκαταστήσει αρχεία apk στο G2F; Μου εμφανίζει μήνυμα «There was a problem parsing the package» σε όλα.

Έκανα hard reset, clear cache και ενεργοποίησα usb debuging και unknown sources.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο G2F της γυναίκας μου (με 0.7.3 - κανα 8μηνο περασμένη), μπαίνουν τα apk κανονικά!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ράγισε η οθόνη στην γωνία (έφυγε και ενα μικρό κομματάκι) αλλά λειτουργεί κανονικά.

Πρόσφατα βρήκα με 8 ευρώ touch screen για nokia lumia 520 και το άλλαξα μόνος (αν και άσχετος).

 

Γνωρίζει κάποιος κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα για οικονομική αγορά ανταλλακτικού;

Δεν βρίσκω κάτω από 35ευρώ οπότε δεν αξίζει την φασαρία...

Link to comment
Share on other sites

Το digitizer είναι ένα με την οθόνη, οπότε δεν είναι κακή η τιμή. Κάνε μια ερώτηση στο Vickmall, μήπως σου την βρούνε σε καλύτερη τιμή.

Θυμήσου ότι καθώς έχουν την κινέζικη πρωτοχρονιά, τα δέματα θα σταλούν μετά τις 15 του μήνα και εν τω μεταξύ τα καταστήματα θα απαντούνε με καθυστέρηση.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Από τον Νοέμβριο (ίσως και νωρίτερα), το κινητό μου είχε αρχίζει να κολλάει που και που. Τα κολλήματα συνέβαιναν συχνότερα τον Δεκέμβριο, με αποκορύφωμα το τέλος Δεκεμβρίου προς αρχή Ιανουαρίου. Κυρίως όταν έβαλα Spotify, άρχισε να κολλάει λίγα λεπτά αφού έσβηνε η οθόνη (χωρίς να παίζει το Spotify).

Δεν μπορούσα να βρω λύση, καθώς δεν βελτιώθηκε με hard reset και επανεγκατάσταση της rom. Κι αφού το κήρυξα ανακυκλώσιμο υλικό, μου ήρθε η όρεξη να πειραματιστώ και να δω τι κάνει η επιλογή format+download του SP Flash Tool. Από τότε το κινητό δεν κόλλησε, πλην μίας φοράς -από τις πολλές- που έβγαλα τα ακουστικά ενώ έπαιζε το ραδιόφωνο.

Η μόνη παρενέργεια του format+download, είναι ότι εμφανίζεται ένα ανύπαρκτο SSID στην λίστα διαθέσιμων WiFi, με όνομα NVRAM Error 0x10. Καθαρά αισθητικής φύσης πρόβλημα...

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Από τον Νοέμβριο (ίσως και νωρίτερα), το κινητό μου είχε αρχίζει να κολλάει που και που. Τα κολλήματα συνέβαιναν συχνότερα τον Δεκέμβριο, με αποκορύφωμα το τέλος Δεκεμβρίου προς αρχή Ιανουαρίου. Κυρίως όταν έβαλα Spotify, άρχισε να κολλάει λίγα λεπτά αφού έσβηνε η οθόνη (χωρίς να παίζει το Spotify).

Δεν μπορούσα να βρω λύση, καθώς δεν βελτιώθηκε με hard reset και επανεγκατάσταση της rom. Κι αφού το κήρυξα ανακυκλώσιμο υλικό, μου ήρθε η όρεξη να πειραματιστώ και να δω τι κάνει η επιλογή format+download του SP Flash Tool. Από τότε το κινητό δεν κόλλησε, πλην μίας φοράς -από τις πολλές- που έβγαλα τα ακουστικά ενώ έπαιζε το ραδιόφωνο.

Η μόνη παρενέργεια του format+download, είναι ότι εμφανίζεται ένα ανύπαρκτο SSID στην λίστα διαθέσιμων WiFi, με όνομα NVRAM Error 0x10. Καθαρά αισθητικής φύσης πρόβλημα...

Αυτό σημαίνει πως δεν εχεις ούτε imei και το τηλέφωνο ειν άχρηστο προς το παρόν, μέχρι να ξαναπεράσεις έστω imei.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 μήνα χρήσης χωρίς προβλήματα, προφανώς έχω ΙΜΕΙ. Άλλωστε κλείνω το μήνυμα λέγοντας «Η μόνη παρενέργεια...» :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το εχω κανα χρονο και κατι παραπανω ολα καλα γενικοτερα και ικανοποιημενος μεχρι που πριν καμια βδομαδα μου εκανε κολπα η καμερα. πηγαινα να την ανοιξω και μου εβγαζε οτι: "Δεν ειναι δυνατη η συνδεση με την φωτογραφικη μηχανη", και με εφαρμογες για φακο ουτε το φλας αναβει. Η συλλογη υπαρχει κανονικα. Του εκανα επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις και οχι απλα δεν εφτιαξε αλλα δεν υπαρχει και το εικονιδιο της καμερας στο μενου μου. Ξερει κανεις κατι?!
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει σαν να ξεκούμπωσε από μέσα. Ξεβίδωμα της συσκευής και ξανακούμπωμα της κάμερας.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

έχω το εξής πρόβλημα.

σήμερα το πρωί πήγα να ανοίξω το κινητό, και κολλάει στην οθόνη με το logo... βγάζω μπαταρία, το ανοίγω πατώντας το κουμπί που ανοίγει και το πλαινό της φωνής για να κάνω hard reset και βγάζει κινέζικα, κυριολεκτικά!

το κινητό το έχω λίγο παραπάνω από χρόνο, από κίνα αγορασμένο και δεν είχα κανένα παράπονο ως τώρα...καμιά βοηθεια κανεις;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

έχω το εξής πρόβλημα.

σήμερα το πρωί πήγα να ανοίξω το κινητό, και κολλάει στην οθόνη με το logo... βγάζω μπαταρία, το ανοίγω πατώντας το κουμπί που ανοίγει και το πλαινό της φωνής για να κάνω hard reset και βγάζει κινέζικα, κυριολεκτικά!

το κινητό το έχω λίγο παραπάνω από χρόνο, από κίνα αγορασμένο και δεν είχα κανένα παράπονο ως τώρα...καμιά βοηθεια κανεις;

 

αν δε το εχεις κανει βγαλε την SD και την SIM και δοκιμασε μηπως γινει κατι. Εμενα ειχε θεμα η SD και μου το εκανε μια φορα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

έχω το εξής πρόβλημα.

σήμερα το πρωί πήγα να ανοίξω το κινητό, και κολλάει στην οθόνη με το logo... βγάζω μπαταρία, το ανοίγω πατώντας το κουμπί που ανοίγει και το πλαινό της φωνής για να κάνω hard reset και βγάζει κινέζικα, κυριολεκτικά!

το κινητό το έχω λίγο παραπάνω από χρόνο, από κίνα αγορασμένο και δεν είχα κανένα παράπονο ως τώρα...καμιά βοηθεια κανεις;

μ αυτό που πατάς, μπαίνεις στο factory test της μητρικής. Για recovery, ώστε να κάνεις factory reset, πάτα το volume up με το power

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς κατεβάζοντας το Flashtool από εδώ. Πρέπει να κατεβάσεις και το firmware όμως. Υπάρχει η multilanguage version 0.7.3 καθαρισμένη από οτιδήποτε Κινέζικο, από το Ισπανικό Jiayu.es εδώ, είναι το κάτω link και θέλει registration.

 

Το τελευταίο firmware είναι το 0.8.5, θέλει registration, αλλά το 0.7.3 είναι πιο σταθερό, βάλε όποιο θέλεις.

 

Αφού κατεβάσεις το Flashtool και το firmware βάλε τα σε ένα φάκελο στον υπολογιστή σου, αποσυμπίεσέ τα εννοείται και τα δύο, τρέχεις το Flashtool με διπλό κλικ στο flash_tool.exe και πας στην δεύτερη επιλογή Scatter-loading και το "οδηγείς" στο φάκελο που βρίσκεται αποσυμπιεσμένο το firmware, εκεί υπάρχει ένα αρχείο με το όνομα MT6582_Android_scatter.txt, το επιλέγεις και είσαι έτοιμος.

 

Από πλευράς συσκευής, την έχεις απενεργοποιήσει και έχεις αφαιρέσει τη μπαταρία για λίγο. Κατόπιν βάζεις τη μπαταρία και με κλειστή συσκευή, πρώτα πατάς στο Flashtool το Download και μετά συνδέεις το usb στη συσκευή. Η κάτω μπάρα θα γίνει κόκκινη, μετά μωβ και στη συνέχεια κίτρινη καθώς φλασάρει το firmware. Σε περίπου ένα λεπτό είσαι έτοιμος.

 

[ATTACH]52719[/ATTACH]

 

χίλια ευχαριστώ! έκανα ό,τι λες κι έφτιαξε!

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μ αυτό που πατάς, μπαίνεις στο factory test της μητρικής. Για recovery, ώστε να κάνεις factory reset, πάτα το volume up με το power

ευχαριστώ πολύ, είχες δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα με την LCD. Γι' αυτόν τον λόγο δεν είναι φθηνό :(

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω και σκέτο το digitizer στα 17€ στο Ebay, αλλά άμα είναι κολλημένο όπως λες, δεν θα το πιάσει κανένα μαγαζί να το βάλει, ποιος διακινδυνεύει να σπάσει την LCD στο ξεκόλλημα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...