Jump to content

Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλος ηρθες στον κόσμο των custom rom :lol:

 

Χε χε, κανεις δεν ειχε πει οτι τοσο η iron οσο και η phoenix rom ειχαν πολλαπλα παραθυρα. Μολις το βρηκα τυχαια, εψαξα για κανα 4ωρο σε xda & youtube για τυχον δυσκολιες ή bugs, και μετα σε 1 ωρα ειχα εντελως νεο μηχανημα. Πανευκολο φλασαρισμα που σε παει στρατα-στρατουλα, και ολα λειτουργουν οπως πρεπει. Χαλαλι η απωλεια της εγγυησης.

 

αν δεν παρουσιασει κανα τρομερο tab s3 με βλεπω στα χναρια σου, 9 μηνες εχω ακομα εγγυηση, αλλα θα γεννησω μεχρι να το ευχαριστηθω, οποτε λεω να πειραματιστω οταν θα εχω χρονο. Μαλλον μετα το ανδροιδ 6 ομως μιας και θελω να δωσω μια τελευταια επισημη ευκαιρια.

 

Κι εγω ειχα 8 μηνες ακομα, αλλα με τρελαινε οτι μπορουσα να εχω 5 παραθυρα ανοικτα σε νοτε2 & νοτε4, ενω στο απλετο tab S μονο 2 κι αυτο με ελαχιστες εφαρμογες να το υποστηριζουν,

Αυτη ειναι ομως η δικη μου περιπτωση, οπου το οφελος απο την καστομ ρομ ειναι πολυ παραρανω απο το τιμημα. Αν θελεις απλως να πειραματιστεις, θα σου ελεγα να το σκεφτεις διπλά.

Οσο για το mm, φοβαμαι οτι εμεις μαλλον δεν θα το παρουμε. Μακαρι βεβαια να βγω ψευτης.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χε χε, κανεις δεν ειχε πει οτι τοσο η iron οσο και η phoenix rom ειχαν πολλαπλα παραθυρα. Μολις το βρηκα τυχαια, εψαξα για κανα 4ωρο σε xda & youtube για τυχον δυσκολιες ή bugs, και μετα σε 1 ωρα ειχα εντελως νεο μηχανημα. Πανευκολο φλασαρισμα που σε παει στρατα-στρατουλα, και ολα λειτουργουν οπως πρεπει. Χαλαλι η απωλεια της εγγυησης.

 

 

 

Κι εγω ειχα 8 μηνες ακομα, αλλα με τρελαινε οτι μπορουσα να εχω 5 παραθυρα ανοικτα σε νοτε2 & νοτε4, ενω στο απλετο tab S μονο 2 κι αυτο με ελαχιστες εφαρμογες να το υποστηριζουν,

Αυτη ειναι ομως η δικη μου περιπτωση, οπου το οφελος απο την καστομ ρομ ειναι πολυ παραρανω απο το τιμημα. Αν θελεις απλως να πειραματιστεις, θα σου ελεγα να το σκεφτεις διπλά.

Οσο για το mm, φοβαμαι οτι εμεις μαλλον δεν θα το παρουμε. Μακαρι βεβαια να βγω ψευτης.

 

Θα περιμένω να δω τι θα παρουσιάσει τώρα και αν αξίζει θα το αφήσω έτσι για μετάβαση. Αλλιώς ετοιμάσου για βοήθεια. Εάν δεν το αλλάξω το ταμπλετ και για πείραμα μόνο αξίζει. Αυτός ο περιορισμός στις εφαρμογές μου τη δίνει στο multi..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ ψήνομαι και εγώ πολύ να το κάνω.. έχεις κανένα link από τον οδηγό για flashing ?

Αφου σου πω κι εσενα να σκεφτεις σοβαρα το θεμα της εγγυησης, η πορεια που ακολουθησα ειναι η εξης:

1. Κατεβαζω το twrp για τη συσκευη μου (Τ800) απο εδω

https://dl.twrp.me/chagallwifi/twrp-2.8.6.0-chagallwifi.tar.html

και το φλασαρω μεσω odin με τη συσκευη σε download mode (αφου την απενεργοποιησεις πατας ταυτοχρονα home button+volume down+powerbutton) μεχρι να ανοιξει η συσκευη. Αναλυτικα βιντεο υπαρχουν στο youtube, δες τα προσεκτικα αν δεν εχεις ξαναφλασαρει.

Προσοχη μονο να ΞΕΤΙΚΑΡΕΙΣ την επιλογη Αuto Restart που εχει default τικαρισμενη το Odin. Αφου περασει το twrp, κανεις manual restart πατωντας ταυτοχρονα volume up+volume down+power+ home.

2. Κατεβαζω τη phoenix rom απο εδω

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/development/rom-phoenix-rom-v1-0-t3222264

Μαζι κατεβαζω και τον bootloader που δινει ο dev, και τον οποιο φλασαρω με odin ΠΡΙΝ φλασαρω τη ρομ.

Εγω διαλεξα τη phoenix, καποιο παιδι εχει δωσει παραπανω και την iron rom.

3. Με κλειστη τη συσκευη, μπαινω στο twrp (volume up+home+power) οπου πρωτα παιρνω backup τη στοκ ρομ σε περιπτωση που θελω να επιστρεψω, μετα κανω wipe και τελος φλασαρω τη ρομ που εχω κατεβασει. Και γι αυτη τη διαδικασια υπαρχουν αναλυτικα βιντεο στο youtube, αν δεν εχεις ξαναφλασαρει.

Η ρομ εχει δικο της installer που σε αφηνει να επιλεξεις ποια επιπλεον χαρακτηριστικα θελεις να εγκαταστησεις. Εγω δεν εβαλα κανενα γιατι δεν ηξερα τι κανει τι, και δεν το μετανιωσα.

Το πρωτο μπουταρισμα θα παρει περιπου 3-5 λεπτα, γι αυτο μην ανησυχησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου πω κι εσενα να σκεφτεις σοβαρα το θεμα της εγγυησης, η πορεια που ακολουθησα ειναι η εξης:

1. Κατεβαζω το twrp για τη συσκευη μου (Τ800) απο εδω

https://dl.twrp.me/chagallwifi/twrp-2.8.6.0-chagallwifi.tar.html

και το φλασαρω μεσω odin με τη συσκευη σε download mode (αφου την απενεργοποιησεις πατας ταυτοχρονα home button+volume down+powerbutton) μεχρι να ανοιξει η συσκευη. Αναλυτικα βιντεο υπαρχουν στο youtube, δες τα προσεκτικα αν δεν εχεις ξαναφλασαρει.

Προσοχη μονο να ΞΕΤΙΚΑΡΕΙΣ την επιλογη Αuto Restart που εχει default τικαρισμενη το Odin. Αφου περασει το twrp, κανεις manual restart πατωντας ταυτοχρονα volume up+volume down+power+ home.

2. Κατεβαζω τη phoenix rom απο εδω

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/development/rom-phoenix-rom-v1-0-t3222264

Μαζι κατεβαζω και τον bootloader που δινει ο dev, και τον οποιο φλασαρω με odin ΠΡΙΝ φλασαρω τη ρομ.

Εγω διαλεξα τη phoenix, καποιο παιδι εχει δωσει παραπανω και την iron rom.

3. Με κλειστη τη συσκευη, μπαινω στο twrp (volume up+home+power) οπου πρωτα παιρνω backup τη στοκ ρομ σε περιπτωση που θελω να επιστρεψω, μετα κανω wipe και τελος φλασαρω τη ρομ που εχω κατεβασει. Και γι αυτη τη διαδικασια υπαρχουν αναλυτικα βιντεο στο youtube, αν δεν εχεις ξαναφλασαρει.

Η ρομ εχει δικο της installer που σε αφηνει να επιλεξεις ποια επιπλεον χαρακτηριστικα θελεις να εγκαταστησεις. Εγω δεν εβαλα κανενα γιατι δεν ηξερα τι κανει τι, και δεν το μετανιωσα.

Το πρωτο μπουταρισμα θα παρει περιπου 3-5 λεπτα, γι αυτο μην ανησυχησεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ..

 

Αν είναι να γίνει reusable η συσκευή τι να την κάνω την εγγύηση;; Αφού δεν την χρησιμοποιώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει αναφερθεί ξανά δεν ξέρω, όμως έχω πρόβλημα με την φόρτιση της μπαταρίας στο 10άρι lte, ξαφνικά με 40% μπαταρία έβγαλε ένα κόκκινο X στο εικονίδιο, ξεκίνησα να το φορτίζω στις 4 το πρωί και είναι ήδη περασμένες 13:00 κι ακόμη είναι στο 75%, το γίνεται παιδιά ξέρει κανείς; να συμπληρώσω ότι έχει δεν έχει 1,5 χρόνο που το εχω αγοράσει το ταμπλετ, μπα ούτε τόσο, λιγότερο και του κάνω τίς φορτίσεις οπως πρέπει από 40 μέχρι 95 % η 100 % το έβγαζα μετά από την πρίζα, με τον δικό του φορτιστή πάντα κλπ κλπ

Στο Phone info έχει καταγράψει 520 συνδέσεις φορτιστή

Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εφαρμογη Ampere απο το playstore, και δες με ποσα Αμπερ φορτιζει η συσκευη σου. Το κανονικο ειναι 1200< Α < 1900.

Μετα δοκιμασε ενα αλλο καλωδιο usb, ή και μια αλλη μπριζα.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εφαρμογη Ampere απο το playstore, και δες με ποσα Αμπερ φορτιζει η συσκευη σου. Το κανονικο ειναι 1200< Α < 1900.

Μετα δοκιμασε ενα αλλο καλωδιο usb, ή και μια αλλη μπριζα.

Τα νούμερα που μου δίνει η εφαρμογή απέχουν πολύ από αυτά που μου δίνεις εσύ, εμένα μου βγάζει νούμερα από 50 miliamper μέχρι 400, φορτίζει βέβαια τώρα δεν μπορώ να πω, ας δούμε πως θα πάει με τον επόμενο κύκλο φόρτισης αποφόρτισης και θα επανέλθω, ευχαριστώ για την υπόδειξη.
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Αν πλησιαζει στην πληρη φορτιση, τοτε τραβαει λιγοτερο ρευμα. Αν ομως τα νουμερα που δινεις αφορουν φορτιση κατω απο 90%, τοτε μαλλον το καλωδιο usb πρεπει να εχει προβλημα. Το γεγονος οτι φορτιζει παντως, σημαινει οτι ευτυχως η μπαταρια λειτουργει καλα.
Link to comment
Share on other sites

Αν πλησιαζει στην πληρη φορτιση, τοτε τραβαει λιγοτερο ρευμα. Αν ομως τα νουμερα που δινεις αφορουν φορτιση κατω απο 90%, τοτε μαλλον το καλωδιο usb πρεπει να εχει προβλημα. Το γεγονος οτι φορτιζει παντως, σημαινει οτι ευτυχως η μπαταρια λειτουργει καλα.
ναι πράγματι εκείνη την στιγμή ήταν πάνω από 90% δοκίμασα και με αλλο φορτιστή και σε άλλη πρίζα και είχα τις ιδιες ενδείξεις
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Εχει ασχοληθει καποιος να φλασαρει (με flashfire) την iron rom χωρις να γραψει ο knox... ακολουθωντας τον οδηγο απο εδω ?

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/development/prerooted-stock-touchwiz-rom-t2973107

 

εχω κανει root με επιτυχια και εχω κολλησει στο φλασαρισσμα......:(

 

εχει ακολουθησει καποιος καποια λιστα για debloat?

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει . Εγκαθιστω το Xl απο το play store και μου το ανοίγει μονο για ανάγνωση και μου λέει να προχωρήσω σε ΑΓΟΡΆ ενώ στο note 4 και note 8 δουλεύει κανονικά .
Link to comment
Share on other sites

Αφου σου πω κι εσενα να σκεφτεις σοβαρα το θεμα της εγγυησης, η πορεια που ακολουθησα ειναι η εξης:

1. Κατεβαζω το twrp για τη συσκευη μου (Τ800) απο εδω

https://dl.twrp.me/chagallwifi/twrp-2.8.6.0-chagallwifi.tar.html

και το φλασαρω μεσω odin με τη συσκευη σε download mode (αφου την απενεργοποιησεις πατας ταυτοχρονα home button+volume down+powerbutton) μεχρι να ανοιξει η συσκευη. Αναλυτικα βιντεο υπαρχουν στο youtube, δες τα προσεκτικα αν δεν εχεις ξαναφλασαρει.

Προσοχη μονο να ΞΕΤΙΚΑΡΕΙΣ την επιλογη Αuto Restart που εχει default τικαρισμενη το Odin. Αφου περασει το twrp, κανεις manual restart πατωντας ταυτοχρονα volume up+volume down+power+ home.

2. Κατεβαζω τη phoenix rom απο εδω

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/development/rom-phoenix-rom-v1-0-t3222264

Μαζι κατεβαζω και τον bootloader που δινει ο dev, και τον οποιο φλασαρω με odin ΠΡΙΝ φλασαρω τη ρομ.

Εγω διαλεξα τη phoenix, καποιο παιδι εχει δωσει παραπανω και την iron rom.

3. Με κλειστη τη συσκευη, μπαινω στο twrp (volume up+home+power) οπου πρωτα παιρνω backup τη στοκ ρομ σε περιπτωση που θελω να επιστρεψω, μετα κανω wipe και τελος φλασαρω τη ρομ που εχω κατεβασει. Και γι αυτη τη διαδικασια υπαρχουν αναλυτικα βιντεο στο youtube, αν δεν εχεις ξαναφλασαρει.

Η ρομ εχει δικο της installer που σε αφηνει να επιλεξεις ποια επιπλεον χαρακτηριστικα θελεις να εγκαταστησεις. Εγω δεν εβαλα κανενα γιατι δεν ηξερα τι κανει τι, και δεν το μετανιωσα.

Το πρωτο μπουταρισμα θα παρει περιπου 3-5 λεπτα, γι αυτο μην ανησυχησεις.

 

ρε παιδια, καποιος mod δεν τον βαζει τον οδηγο στην 1η σελιδα? θα μας χρειαστει ξανα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, καποιος mod δεν τον βαζει τον οδηγο στην 1η σελιδα? θα μας χρειαστει ξανα.

Προστέθηκε λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει πολλά τάμπλετ και επώνυμα και "κινεζιές" ... Έμεινα με αυτό (8.4 lte) χωρίς να με ενοχλούν τυχόν κολλήματα ,lag κτλ κτλ .Τα παραβλέπω λόγω οθόνης (κυρίως) και οτι με έχει βολέψει το μέγεθος και η διάσταση...ΑΛΛΑ ,αυτό το πράγμα να μου πετάει μήνυμα πως δεν έχει χώρο για εγκατάσταση /ενημέρωση κάποιας εφαρμογής μου κάθεται στο λαιμό...

Ειδικά σε αυτό έχω ελάχιστες εφαρμογές γιατί κυρίως το χρησιμοποιώ σαν ebook διαβάζοντας βιβλία ,περιοδικά μέσω της εφαρμογής Readpoint . Η οποία βέβαια με όλα τα έντυπα μου κατεβασμένα καταλαμβάνει περίπου 2GB χώρου. Δεν είναι λίγο αλλά γιατί θα πρέπει να έχω (έχουμε) και αυτή την έννοια;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Η ελλειψη χωρου ειναι αποκλειστικη ευθυνη του λειτουργικου, που δεν επιτρεπει την εκτελεση εφαρμογων απο τη microsd

Βεβαια μια εσωτερικη μνημη 32gb (οπως στο S2, το μονο πραγμα που υπερεχει εναντι του δικου μας) θα ηταν ευπροσδεκτη, αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα smartec για τις γραμμές που εμφάνιζε. Μου έκαναν επανακόλληση της πλακέτας, αντικατάσταση μπαταρίας και αναφέρουν στο δελτίο ότι έγινε και αναβάθμιση . Το μηχανάκι πετάει. Δύσκολα θα το αποχωρηστώ για κάτι άλλο προς το παρόν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Έχω το samsung galaxy tab s 10,5 wifi και έχω ένα πρόβλημα.Το ταμπλέτ το εχω εδώ και περίπου 8 με 9 μήνες.το δουλεύω συνέχεια και με πρίζα και χωρίς.το τελευταιο καιρό έχω παρατήρηση ότι ή μπαταρία τα παίζει πολύ γρήγορα και τυχαίνει φορές που ενώ το εχω στη πριζα ανοιχτό δείχνει κανονικά ότι φορτίζει αλλά το ποσοστό της μπαταρίας αντι να ανεβαίνει κατεβαίνει.τη λέτε τα έφτυσε ή μπαταρία ή είναι κάτι άλλο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους.Έχω το samsung galaxy tab s 10,5 wifi και έχω ένα πρόβλημα.Το ταμπλέτ το εχω εδώ και περίπου 8 με 9 μήνες.το δουλεύω συνέχεια και με πρίζα και χωρίς.το τελευταιο καιρό έχω παρατήρηση ότι ή μπαταρία τα παίζει πολύ γρήγορα και τυχαίνει φορές που ενώ το εχω στη πριζα ανοιχτό δείχνει κανονικά ότι φορτίζει αλλά το ποσοστό της μπαταρίας αντι να ανεβαίνει κατεβαίνει.τη λέτε τα έφτυσε ή μπαταρία ή είναι κάτι άλλο?

Να πω ότι όταν το κλείνω και το βάζω να φορτίσει φορτίζει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εφαρμογη Ampere και πες μας τι τιμη σου δειχνει. Επισης οταν ειναι κλειστο, σε ποση ωρα σου φορτιζει απο 0-100% ?
Link to comment
Share on other sites

Υγεία η μπαταρια λέει καλή .τωρα τάση παίζει κοντα στο 3500.Πόση ώρα ακριβώς για να φορτίζει φουλ δεν το έχω μέτρηση για να ξέρω γιατί συνήθως το βάζω το βράδυ πριν κοιμηθώ και το πρωί ειναι φορτισμενο
Link to comment
Share on other sites

Βαλτο στη μπριζα να φορτιζει, ανοιξε την εφαρμογη Ampere και πες μας τι τιμη σου δειχνει. Αυτο εννοουσα στην αρχη. Φυσιολογικες τιμες ειναι μεταξυ 1400 και 1900μΑ.
Link to comment
Share on other sites

Όταν το μέτρησα εδειχνε το μεγαλυτερο 590 και ανεβοκατεβαίνε συνέχεια.Αλλαξα πριζα και σε καθε μια εδειχνε διαφορετικο νούμερο.Σε μια που έβαλα τώρα έφτασε 1200. τη παίζει τα επαιξε ή μπαταρία?Αλλά τόσο γρήγορα ειναι φυσιολογικο. Edited by marios261
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...