Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ποιον ακριβώς οδηγό θα ακολουθήσω για να εγκαταστήσω ΜΜ με ρουτ και twrp?

Και να μπορώ αν έχω κάποιο θέμα να επιστρέψω πίσω σε lollipop με nandroid backup

(Τώρα είμαι ροοτ με twrp εγκατεστημένο κανονικά στην lollipop μαμά)

Κατεβασε μια στοκ απο xda κανε μπακ απ αυτην που εχεις για να ξαναγυρισεις(που δεν νομιζω) γιατι αν περασεις kdz αρχειο εχει διαδικασια το γυρισμα πισω.εννοω να τη περασεις με ρεκοβερυ μιας και εισαι ρουτ.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά εχω φλασαρει ενα ζιπ για να δειχνει μεγαλη την φωτογραφία οταν με περνουν τηλέφωνο αλλα το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε..πως μπορω να το επαναφέρω?ειμαι με ΜΜ και ρουτ.ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε μια στοκ απο xda κανε μπακ απ αυτην που εχεις για να ξαναγυρισεις(που δεν νομιζω) γιατι αν περασεις kdz αρχειο εχει διαδικασια το γυρισμα πισω.εννοω να τη περασεις με ρεκοβερυ μιας και εισαι ρουτ.

Έχεις να προτείνεις κάποιον οδηγό να ακολουθήσω από xda ? Ένα λινκ....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να προτείνεις κάποιον οδηγό να ακολουθήσω από xda ? Ένα λινκ....

 

Μερικες σελιδες πιο πισω εχει οδηγο που εχω γραψει. Νομιζω αν πας να γυρισεις απο M σε L με backup κανει bootlοop. Λογο bootloader. Καλυτερα γυρνα με kdz

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά εχω φλασαρει ενα ζιπ για να δειχνει μεγαλη την φωτογραφία οταν με περνουν τηλέφωνο αλλα το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε..πως μπορω να το επαναφέρω?ειμαι με ΜΜ και ρουτ.ευχαριστω!

 

ξανα φλασαρις τα παντα απο την αρχη. εκτος και αν εχεις backup.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη?οταν ειχα custom εκανα dirty και τα επανέφερα ολα.τωρα με τι τροπο?δεν πιστευω να εννοείς με flash tool να ξαναπερασω την ΜΜ και μετα ξανα ρουτ και τετοια..
Link to comment
Share on other sites

αυτη η ρομ http://www.htcmania.com/showthread.php?t=1128140 στην τελευταια αναβαθμηση επανεφερε το πληκτρολογιο τη lg? αν την δοκιμασε καποιος φιλος ας ενημερωσει. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κανε ακριβως αυτο για να μη ταλαιπωρεισε δουλευει τελεια ετσι το εχω κανει και εγω.

 

Reboot to twrp

Full wipe

Flash V2 zip http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/stock-t2961073

Flash LG-D85530B-Flashable.Boot-AutoV2 http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/stock-d855-30b-images-kdz-flashables-t3282012

Flash https://mega.nz/#!gwFhDAIb!ElPjTOntEBQfTFobc_7yT5B9IoV10nGotozKUyypoAU permissive zip (most important part don't forget to flash this)

Flash beta supersu 2.52 https://mega.nz/#!M5tkgDoR!eWGHs5O29cr4f-W08_QU4HA-n-JHI7uP6fiW-8pOwbw

Flash sharpening mod 3.5 and reboot system http://forum.xda-developers.com/lg-g3/orig-development/fix-sharpening-mod-script-1-0-beta-t2957648

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τωρα αξιζει και το xposed λειτουργει

 

O oδηγός σου super και εύκολος στην χρήση. Μερικές ερωτησούλες. Το sharpening mod τι κάνει ακριβώς και αν είναι απαραίτητο να το φλασάρω? Modem χρειάζεται να φλασάρω ή είναι μέσα στo v2 zip? Είναι καλύτερα να βάλω αυτό το πακέτο ή να βάλω με flashtool το kdz της stock πολωνικής? Και τέλος να τα βάλω τα zip στην εσωτερική ή στην microsd ή δεν παίζει ρόλο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη?οταν ειχα custom εκανα dirty και τα επανέφερα ολα.τωρα με τι τροπο?δεν πιστευω να εννοείς με flash tool να ξαναπερασω την ΜΜ και μετα ξανα ρουτ και τετοια..

 

Κανε dirty αν δεις και δεν νιωθει. Πας με kdz.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

O oδηγός σου super και εύκολος στην χρήση. Μερικές ερωτησούλες. Το sharpening mod τι κάνει ακριβώς και αν είναι απαραίτητο να το φλασάρω? Modem χρειάζεται να φλασάρω ή είναι μέσα στo v2 zip? Είναι καλύτερα να βάλω αυτό το πακέτο ή να βάλω με flashtool το kdz της stock πολωνικής? Και τέλος να τα βάλω τα zip στην εσωτερική ή στην microsd ή δεν παίζει ρόλο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Kατεβασε την τελευταια εκδοση του twrp 2.8.0.7. Το sharpening ειναι για τα γραμματα δες στο google. Βαλτο αξιζει παντος. Modem οχι ειναι το v2. Η πολωνικη ειναι η stock v30B απλα ειναι και rooted +twrp +super su. Στην Mircro SD. Το εσωτερικο θα το κανεις full wipe να ειναι clean install και φλασαρις απο την micro SD. Κανε τα βηματα οπως τα γραφω γιατι στο xda τα κανουν οπως να ναι και μετα απορουν γιατι δεν τους καθεται η rom. Aν θες να αλλαξεις kernel βαλε τον Solid kernel. Ουτε Xceed ουτε Gabriel ουτε Fly. Eιναι τελειος για ΜΜ και εχει και xposed support και παρα πολλα αλλα που η αλλοι δεν θα τα κανουν ποτε.

 

Για να λειτουργησει το xposed μετα το LG-D85530B-Flashable.Boot-AutoV2 Φλασαρις αυτο http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/mm-xposed-support-d855-v30b-t3286231

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Κανε dirty αν δεις και δεν νιωθει. Πας με kdz.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Kατεβασε την τελευταια εκδοση του twrp 2.8.0.7. Το sharpening ειναι για τα γραμματα δες στο google. Βαλτο αξιζει παντος. Modem οχι ειναι το v2. Η πολωνικη ειναι η stock v30B απλα ειναι και rooted +twrp +super su. Στην Mircro SD. Το εσωτερικο θα το κανεις full wipe να ειναι clean install και φλασαρις απο την micro SD. Κανε τα βηματα οπως τα γραφω γιατι στο xda τα κανουν οπως να ναι και μετα απορουν γιατι δεν τους καθεται η rom. Aν θες να αλλαξεις kernel βαλε τον Solid kernel. Ουτε Xceed ουτε Gabriel ουτε Fly. Eιναι τελειος για ΜΜ και εχει και xposed support και παρα πολλα αλλα που η αλλοι δεν θα τα κανουν ποτε.

 

αρχηγός !!!! :up::up::up:

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μπορειτε να μου θυμισετε μετα απο εγκατασταση custom rom πως περναω τις εφαρμογες κτλ που ειχα πριν με το backup απο την προηγουμενη;Το DATA μονο βαζω; Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το νήμα εδώ και μια βδομάδα αλλά δεν έχουν απαντηθεί κάποιες απορίες μου στο αν αξίζει να βάλω custom rom.Ερχομαι απο samsung οπου παντα ειχα cm roms στο κινητο μου. Όταν έπιασα το g3 στα χέρια μου νόμιζα πως πάει σφαίρα και πως δεν θα χρειαστεί custom ,αλλά τον τελευταίο καιρό άρχισε και αυτό να λαγκάρει. Λοιπόν αξίζει να πειραματιστώ ή με την mm θα στρώσει η συσκευή?Βαρέθηκα να βλέπω άσπρες οθόνες.Ακόμα και μήνυμα να στείλω ώρες ώρες καθυστερεί λίγο και τρελαίνομαι :D
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το νήμα εδώ και μια βδομάδα αλλά δεν έχουν απαντηθεί κάποιες απορίες μου στο αν αξίζει να βάλω custom rom.Ερχομαι απο samsung οπου παντα ειχα cm roms στο κινητο μου. Όταν έπιασα το g3 στα χέρια μου νόμιζα πως πάει σφαίρα και πως δεν θα χρειαστεί custom ,αλλά τον τελευταίο καιρό άρχισε και αυτό να λαγκάρει. Λοιπόν αξίζει να πειραματιστώ ή με την mm θα στρώσει η συσκευή?Βαρέθηκα να βλέπω άσπρες οθόνες.Ακόμα και μήνυμα να στείλω ώρες ώρες καθυστερεί λίγο και τρελαίνομαι :D

αν βαλεις mm δεν θα θες ξανα cm.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Με MM και Nova που έχω εγώ στο 16αρι μου δεν έχω lags. Πάει πολύ καλά.

\Kai εγω περασα τον nova αλλα βρε φιλε τις εφαρμογες πως μπορουμε να αλλαξουμε την θεση και να τις συγχωνευσουμε;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

\Kai εγω περασα τον nova αλλα βρε φιλε τις εφαρμογες πως μπορουμε να αλλαξουμε την θεση και να τις συγχωνευσουμε;

Αν εννοείς στο "Συρτάρι εφαρμογών", δεν μπορείς να αλλάξεις την ταξινόμηση τους!

Φακέλους όμως μπορείς να κάνεις, αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς στο "Συρτάρι εφαρμογών", δεν μπορείς να αλλάξεις την ταξινόμηση τους!

Φακέλους όμως μπορείς να κάνεις, αν θέλεις.

Α δεν εχει επεξεργασια θεσης...Δηλ.τον φακελο Ρυθμισεις να τον παω πχ. κατω δεξια.Ευχαριστω παντως.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς cm nightlies? Αξίζει ή έχει γενικά πολλά bugs που εμποδίζουν την καθημερινή χρήση?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Kατεβασε την τελευταια εκδοση του twrp 2.8.0.7. Το sharpening ειναι για τα γραμματα δες στο google. Βαλτο αξιζει παντος. Modem οχι ειναι το v2. Η πολωνικη ειναι η stock v30B απλα ειναι και rooted +twrp +super su. Στην Mircro SD. Το εσωτερικο θα το κανεις full wipe να ειναι clean install και φλασαρις απο την micro SD. Κανε τα βηματα οπως τα γραφω γιατι στο xda τα κανουν οπως να ναι και μετα απορουν γιατι δεν τους καθεται η rom. Aν θες να αλλαξεις kernel βαλε τον Solid kernel. Ουτε Xceed ουτε Gabriel ουτε Fly. Eιναι τελειος για ΜΜ και εχει και xposed support και παρα πολλα αλλα που η αλλοι δεν θα τα κανουν ποτε.

 

Για να λειτουργησει το xposed μετα το LG-D85530B-Flashable.Boot-AutoV2 Φλασαρις αυτο http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/mm-xposed-support-d855-v30b-t3286231

 

Στο sharpening mod τι τιμή έχεις βάλει? έβαλα 20 για την ώρα.

 

Ξέρεις κανείς κανένα τρόπο να "ξεζιπάρω" τα data αρχεία από το twrp backup γιατί με την αλλαγή από την loli σε 30b ξέχασα να κρατήσω backup ενός φακέλου που είχα μέσα στο κινητό και για να μην ξαναγυρνάω στην loli και πάλι από την αρχή να τα κάνω όλα προσπαθώ να ανοίξω αυτά τα αρχεία. Τα άνοιξα τελικά με το 7-zip αφού μετονόμασα τα αρχεία σε κατάληξη .tar.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς cm nightlies? Αξίζει ή έχει γενικά πολλά bugs που εμποδίζουν την καθημερινή χρήση?

 

Χρησιμοποιώ εγω αυτή την στιγμη.... Θα σου προτεινα να περιμενεις καμια βδομαδα γιατι ακουσα κυκλοφορούσε ενα σοβαρο bug που μπορει και να λυθηκε... Θα σε ενημερωσω φιλοσ

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εγω αυτή την στιγμη.... Θα σου προτεινα να περιμενεις καμια βδομαδα γιατι ακουσα κυκλοφορούσε ενα σοβαρο bug που μπορει και να λυθηκε... Θα σε ενημερωσω φιλοσ

Ευχαριστώ. Γιατί σκέφτομαι σοβαρά να τη βάλω και εγω αλλά διάβασα κάτι για bugs στην κάμερα και διακοπές στις κλήσεις. Τουλάχιστον να είναι οκ για καθημερινή χρήση.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω να αναφέρω τα εξής: :)

1. Εγώ ξαναγυρισα σε loli, με εκνεύρισε αφάνταστα το γεγονός με τα WiFi προβλήματα.. Δεν το εχω ξανασυναντησει, αλλά πολλές φορές έμπαινε σε κάποιες σελίδες σε κάποιες άλλες όχι.. Ενώ την ίδια στιγμή απ το pc ή από αλλο κινητο έμπαινε κανονικά απ το ίδιο WiFi..

Πχ, ανοιγα chrome και άνοιγα 4-5 σελίδες στο background, στις μισές να μπαίνει στις άλλες όχι. Θα ξαναδοκιμασω mm σε επόμενη έκδοση..

 

2. (Nand backup-nand restore) Το είχα πει και παλιότερα ότι θα δούλευε στην θεωρία, αλλά πλέον είμαι σίγουρος γιατί το δοκιμασa.

Έστω ότι έχουμε πάνω mm,

a. μπαίνουμε σε recovery

B. Κάνουμε backup τη mm

C. Flashαρουμε μια stock lolipop (εγώ χρησιμοποίησα την bumped 20w)

D. Μόλις τελειώσει κάνουμε restore της lolipop που έχουμε από πριν.

ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, ούτε flash tool ούτε τίποτα.

 

Για την αντίστροφη διαδικασία αν πχ βαρεθηκατε τη lolipop, flashαρουμε την bumped 30b, και έπειτα κάνουμε restore το backup που έχουμε απ την mm.

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανενας εξισου καλος launcher σαν τον nova εχετε δοκιμασει;Πολυ καλος ο nova αλλα δεν εχει λειτουργια για ταξινομηση των προγραμματων.Να τους βαζουμε εμεις οπου θελουμε στην 2η οθονη κτλ.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έχω να αναφέρω τα εξής: :)

1. Εγώ ξαναγυρισα σε loli, με εκνεύρισε αφάνταστα το γεγονός με τα WiFi προβλήματα.. Δεν το εχω ξανασυναντησει, αλλά πολλές φορές έμπαινε σε κάποιες σελίδες σε κάποιες άλλες όχι.. Ενώ την ίδια στιγμή απ το pc ή από αλλο κινητο έμπαινε κανονικά απ το ίδιο WiFi..

Πχ, ανοιγα chrome και άνοιγα 4-5 σελίδες στο background, στις μισές να μπαίνει στις άλλες όχι. Θα ξαναδοκιμασω mm σε επόμενη έκδοση..

 

2. (Nand backup-nand restore) Το είχα πει και παλιότερα ότι θα δούλευε στην θεωρία, αλλά πλέον είμαι σίγουρος γιατί το δοκιμασa.

Έστω ότι έχουμε πάνω mm,

a. μπαίνουμε σε recovery

B. Κάνουμε backup τη mm

C. Flashαρουμε μια stock lolipop (εγώ χρησιμοποίησα την bumped 20w)

D. Μόλις τελειώσει κάνουμε restore της lolipop που έχουμε από πριν.

ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, ούτε flash tool ούτε τίποτα.

 

Για την αντίστροφη διαδικασία αν πχ βαρεθηκατε τη lolipop, flashαρουμε την bumped 21A, και έπειτα κάνουμε restore το backup που έχουμε απ την mm.

 

Από Loli σε ΜΜ φλασάρουμε την 21A ή την bumped 30b?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Από Loli σε ΜΜ φλασάρουμε την 21A ή την bumped 30b?

 

κεκτημενη ταχυτητα, διορθωθηκε. την 30b

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το doze που αναφέρεται τον τελευταίο καιρό είναι μέρος της 30b ή κάποια εφαρμογή? greenify ή doze?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...