Jump to content

Κλείνει ο υπολογιστής κατά το gaming


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Μετά από κάποια ώρα gaming, ο υπολογιστής κλείνει ξαφνικά.

Τον ανοίγω κατευθείαν κι ελέγχω θερμοκρασίες στο Bios, η CPU δε ξεπερνάει ποτέ τους 60 βαθμούς, βασικά τον τελευταίο καιρό ούτε 55 δε φτάνει, το δωμάτιο έχει max 20 βαθμούς και το κουτί μέσα παραμένει πολύ κρύο. Bootάρω άμεσα και συνεχίζω το παιχνίδι χωρίς να ξανακλείσει. Ανοίγοντας το κουτί μια φορά μόλις έσβησε, έπιασα τις ψύκτρες των ram και δεν θα λεγα ότι ζεματαγαν, φυσιολογικά ήταν.

Η κάρτα γραφικών ωστόσο που δεν εχει ανεμιστηράκι, ζεματούσε, αλλά δεν εξηγείται να σβήνει ο υπολογιστής τελείως λόγω της κάρτας γραφικών.

Να σημειώσω ό,τι αυτό μου συμβαίνει συχνά απ' όταν άλλαξα τις ραμ κι έβαλα τις KINGSTON HX318C9T3K2/8 HYPERX BEAST 8GB (2X4GB) DDR3 1866MHz oc @ ~2095MHz. Πριν είχα τις MUSHKIN 997006 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ oc @ ~1800MHz και μου χε συμβεί πχ μες στο καλοκαίρι 2-3 φορές το πολύ.

Το υπόλοιπο σύστημα είναι ως εξής:

AMD ATHLON X4 860K 3.70GHZ @4.3GHz

ASUS A88XM-PLUS

XFX AMD RADEON R5 230

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Ισως να υπερθερμενονται τα slot που ειναι τοποθετιμενες οι μνημες και γι αυτο να σβηνει.Οσο για την καρτα, δεν πιστευω να ειναι απο αυτην γιατι κι εγω παλιοτερα ειχα μια καρτα χωρις ανεμιστιρακι και λειτουργουσε εν ωρα gaming στους 70°C περιπου.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μία σχεδον ίδια συμπεριφορά και εγώ στο δικό μου. Εκλεινε και νομιζα οτι εφταιγαν τα win10 insider. (Auto updates κλπ)

 

Τελικά μετά από λιγο καιρο δεν το εκανε μονο σε παιχνιδι αλλα και σε ασχετη στιγμή.

Αποδεικνύεται τελικά οτι ηταν το τροφοδοτικό μου. Και με την αλλαγη του παρατηρησα οτι ανεβασα και frames και δεν ειχα stutters (που σπανια αλλά εβγαζε)

Link to comment
Share on other sites

Ισως να υπερθερμενονται τα slot που ειναι τοποθετιμενες οι μνημες και γι αυτο να σβηνει.Οσο για την καρτα, δεν πιστευω να ειναι απο αυτην γιατι κι εγω παλιοτερα ειχα μια καρτα χωρις ανεμιστιρακι και λειτουργουσε εν ωρα gaming στους 70°C περιπου.

δεν έχει αισθητήρα θερμοκρασίας η μητρικη στις ραμ . Και δε ζεσταίνονται γενικά..

Ειχα μία σχεδον ίδια συμπεριφορά και εγώ στο δικό μου. Εκλεινε και νομιζα οτι εφταιγαν τα win10 insider. (Auto updates κλπ)

 

Τελικά μετά από λιγο καιρο δεν το εκανε μονο σε παιχνιδι αλλα και σε ασχετη στιγμή.

Αποδεικνύεται τελικά οτι ηταν το τροφοδοτικό μου. Και με την αλλαγη του παρατηρησα οτι ανεβασα και frames και δεν ειχα stutters (που σπανια αλλά εβγαζε)

Το τροφοδοτικό ειναι καινούριο όπως και το υπολοιπο σύστημα, ούτε 8 μηνών, THERMALTAKE SPS-530M 530w και δουλεύει χαλαρά, το σύστημα έχει χαμηλή κατανάλωση. Άντε να βγάλω άκρη τώρα, θα πρέπει να κάνω δοκιμές..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιο πρόγραμμα μέτρησης θερμοκρασιών. Βάλτο να τρέχει και δες την θερμοκρασία του επεξεργαστή σου σε idle αλλά και σε gaming mode. Αυτό θα έλεγχα πρώτα στο μηχάνημά σου. Επίσης αν τον έχεις κάνει overclock επανέφερε τον στην αρχική κατάσταση. Τσέκαρε και στην μητρική μπας και έχει ενεργοποιημένη κάποια επιλογή σχετικά με την θερμοκρασία του CPU. Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να επιβεβαιωνες πρωτα οτι ειναι απο θερμοκρασιες...

Βαλε ενα ανεμιστηρα μεγαλο οικιακό να βαραει το κουτί και ξεκίνα να παίζεις!

Αν δεν σβήσει είσαι σίγουρος οτι ψαχνεις να βρεις τι ανεβάζει θερμοκρασία.

Εγω θα'λεγα αν δεν σβησει ετσι να συνεχισεις με ενα μικρό ανεμιστηρακι στη κάρτα γραφικών..

Αυτή υποψιάζομαι, θα χει χαλασει η παστουλα και δεν κανει καλη απαγωγή!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Τις τελευταίες μέρες δε μου το χει ξανακάνει

Ο υπολογιστης, 10 ώρες ανοιχτός χωρίς βαριά χρήση είχε 36°C CPU συμφωνα με το Bios.

Μετά από 2 ώρες gaming ξαναμπαίνω στο Bios και βλέπω 49°C CPU, 27°C στο κουτί. τι ανεμιστήρα να βάλω το δωμάτιο ειν ψυγείο και το κουτί μου έχει αψογη ροή αέρα κ μάλιστα ρουφάει κρύο αέρα από διπλα στη μπαλκονοπορτα (COOLERMASTER NSE-200-KKN1 N200).

Αμέσως μπουτάρω στα Windows (γιατι το Catalyst Control panel στο Linux δε δείχνει τη θερμοκρασία της GPU και δεν εχω ασχοληθει να βρω λύση) και βλέπω GPU 56°C. Και τώρα έπιασαν κι οι ζέστες, πριν μια βδομάδα είχαμε 10 βαθμους λιγοτερους έξω που μου χε σβήσει.

Αν μου ξανασβησει θα τσεκαρω θερμοκρασιες και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα stress test στη καρτα γραφικων να εισαι σίγουρος. .

πώς το κάνω αυτό

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε αυτό και αν φταίει η κάρτα θα σβήσει γρήγορα http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/

μετα από μιαμιση ώρα gaming το τρέχω και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Η θερμοκρασία της GPU πριν τα τεστ ήταν 51 βαθμους, κι εφτασε μεχρι 63

http://s16.postimg.org/jz17lhybl/Spectacle_J14023.png http://s16.postimg.org/plxkiz0u9/Spectacle_J14481.png

Link to comment
Share on other sites

Θες να κανεις και κανενα τεστακι στις ram μιας και αρχισες να ψαχνεις τι είναι;

Η κάρτα δείχνει οκ!

Φίλε έκανα memtest επι ώρες οταν εβαλα τις νέες ραμ και τις υπερχρονισα, δεν πάνε 2 βδομάδες. ούτε ένα error. Το πισί έχει κάτσει κι επί ώρες να κάνει rendering βίντεο και δεν είχε κάνει κιχ και μάλιστα καλοκαιριάτικα

Νιώθω ότι σας σπαταλώ το χρόνο προς το παρόν. αν μου ξανασυμβεί θα ενημερώσω με νέα στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, μου το ξανάκανε πριν λίγες μέρες ξαφνικά, μια φορά μόνο. Άμεσα τσέκαρα θερμοκρασίες κι ήταν όλες χαμηλές (GPU 59°C, CPU δε θυμάμαι αλλά κάτω από 60, το κουτί παγωμένο, ραμ τις έπιασα κι ήταν κρύες).

Οπότε το επόμενο που ψάχνω ειν τροφοδοτικό; Ειν καινούριο, έχει ακόμη πάνω από 2μιση χρόνια εγγύησης. Τι να έχω υπόψιν για να δω αν φταίει αυτό, πλέον γίνεται πάλι σπάνια κι όλας

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι το τροφοδοτικό.

Το ίδιο κάνει και σε μένα αυτές τις μέρες ο υπολογιστής,με την διαφορά ότι δεν κλείνει,αλλά freezάρει και πρέπει να τον κλείσω εγώ.

Σε πιό απλές εργασίες δεν κείνει όπως λες και εσύ,απλά και εγώ δεν ξέρω πως να το τσεκάρω.:D

 

 

Βέβαια,μπορεί να είναι και θεμα driver πάντα.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι το τροφοδοτικό.

Το ίδιο κάνει και σε μένα αυτές τις μέρες ο υπολογιστής,με την διαφορά ότι δεν κλείνει,αλλά freezάρει και πρέπει να τον κλείσω εγώ.

Σε πιό απλές εργασίες δεν κείνει όπως λες και εσύ,απλά και εγώ δεν ξέρω πως να το τσεκάρω.:D

 

 

Βέβαια,μπορεί να είναι και θεμα driver πάντα.

Κατάλαβα. Θα το στειλω για εγγύηση στις διακοπές που θα λείπω κ δε θα το χρειάζομαι :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα που το θυμαμαι ενα τετοιο προβλημα ειχα κι εγω με το PC καποιου γνωστου.Ξαφνικα εκει που εκανε κατι,παγωνε ή εσβηνε τελιως.Αρχησε να το κανει μετα την προσθηκη 2gb ram.Εγω εχοντας στο μιαλο μου το τροφοδοτικο οπως κι εσεις το ανοιξα για να δω τι εγραφε επανω και να βγαλω μια ακρη.Τελικα για να δω κατι εβγαλα και ξαναεβαλα τις μνημες.Αυτο ηταν...απο τοτε δεν το ξανακανε ποτε.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γειά σας.οποιος μπορει ας βοηθησει.εχω παρομιο προβλημα.ο υπολογιστης κλεινει ξαφνικα απο μονος του.αυτο μπορει να συμβει και ενω δουλευει αρκετες μερες συνεχομενες.δηλαδη μπορει να μεινει ανοιχτος 4-5 μερες συνεχομενες και να κλεισει.το προβλημα ειναι οτι μετα δεν ανοιγει.παταω το κουμπι να τον ανοιξω και μπορει να ανοιξει η να κανει επανεκινησεις συνεχομενες η μπορει να ανοιξει και να κολησει και μετα να κανει παλι επανεκινησεις και μετα απο πολες φορες να ανοιξει και να μεινει ανοιχτος παλι για πολες μερες.πολες φορες εκει που βλεπω πχ καποιο βιντεο κλεινει η οθονη και να συνεχισει για λιγο να ακουγεται ο ηχος του βιντεο και ο υπολογιστεις δεν κλεινει συνεχιζει και δουλευει και πρεπει να πατησω το κουμπι της επενεκινησεις και αντε παλι απο την αρχη.παιδια αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει και sorry για την ορθογραφία.
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη τσεκαρεις θερμοκρασιες και τροφοδοτικο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

τους drivers τους εχω ελεγξει και ειναι κομπλε απο θερμοκρασια δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αφου μπορει αφου ανοιξει να μεινει ανοιχτος για μερες να παιζω παιχνιδια και να κανω οτιδηποτε χωρις προβλημα.οταν τον κλεισω ομως θα τραβιξω ολλα αυτα που ανεφερα παραπανω.υπαρχει περιπτωση να φταιει η μιτρικη και να τα κανει ολα αυτα?
Link to comment
Share on other sites

όλα μπορεί να φταίνε.

Και η κάρτα και η τροφοδοσία και η μητρική και οι ραμ και ο δίσκος..

Η ακόμα και συνδυασμός αυτών.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οτιποτε μπορεί να είναι από drivers μέχρι χαλασμένο τροφοδοτικό η κάρτα γραφικών η ram η ακόμη και λάθος συχνότητες στην ram
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...