Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως εμένα με root δεν μου κάνει το update. Ενώ το βρίσκει και οτ κατεβ'α'ζει όταν πατάω εγκατάσταση μπουτάρει σε twrp και όταν πάω να φλασάρω το αρχειάκι από εκεί μου βγάζει fail.
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντως και εγω δεν βρηκα τον τροπο να μεταφερω εφαρμογες.Πως βλεπεις την μπαταρια;Εχει γινει πιο αργο το τηλ η εμενα μου φαινεται;

 

Η μπαταρία εμφανίζεται ελαφρά βελτιωμένη, όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Το κινητό λέγεται τώρα XT1069.

Καλό είναι να περιμένουμε την official αναβάθμιση, διότι η αδυναμία μεταφοράς εφαρμογών στην κάρτα SD επιβαρύνει αφάνταστα τη ROM.

 

Τελικά υπάρχει τρόπος:

If you have an SD card inserted in your phone when you upgrade it to Android Marshmallow, the card will be defaulted to portable storage. Any existing application stored in your SD card before the upgrade will run as expected (in portable storage). In order to move any new application to the SD card, you have to adopt it as internal storage first. To set your SD card as internal storage:

 

Back up and preserve any data you have on the card, as formatting for internal storage will erase it.

Swipe the status bar down with two fingers and tap the gear icon at the top right corner of your screen.

Once in the Settings menu, scroll down and tap Storage & USB, then select your portable SD card from the list.

Tap the menu icon (3 vertical dots) at the top right corner of the SD card screen and select Settings.

Select Format as internal and follow the steps in the tutorial.

Edited by nikomas50
Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Και τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Πρέπει να βρεις και να φλασάρεις το αυθεντικό λογισμικό ώστε να γίνει ξανά εντελώς εργοστασιακό.

 

Το κινητό λέγεται τώρα XT1069.

Δεν λέγεται πλέον ΧΤ1069. Απλά του φλάσαρες το update που ήταν για το XT1069. Το οποίο από ότι βλέπω googlάροντας είναι το βραζιλιάνικο μοντέλο που είναι ίδιο με το xt1068 απλά έχει και δέκτη DTV. Έχει εμφανίσει κάτι τέτοιο στο μενού του; Αν ήταν από άλλο που υποστηρίζει διαφορετικές μπάντες θα έπρεπε να φλασάρεις και κάτι άλλο για να παίζει εδώ, αλλά στην περίπτωση αυτή που υποστηρίζουν τα ίδια δεν έχεις πρόβλημα. Εγώ θα περίμενα πάντως να μου έρθει το update από μόνο του, παρά να κάνω αυτή τη διαδικασία και να φαίνεται αλλαγή στο όνομα.:p

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις και να φλασάρεις το αυθεντικό λογισμικό ώστε να γίνει ξανά εντελώς εργοστασιακό.

 

 

Δεν λέγεται πλέον ΧΤ1069. Απλά του φλάσαρες το update που ήταν για το XT1069. Το οποίο από ότι βλέπω googlάροντας είναι το βραζιλιάνικο μοντέλο που είναι ίδιο με το xt1068 απλά έχει και δέκτη DTV. Έχει εμφανίσει κάτι τέτοιο στο μενού του; Αν ήταν από άλλο που υποστηρίζει διαφορετικές μπάντες θα έπρεπε να φλασάρεις και κάτι άλλο για να παίζει εδώ, αλλά στην περίπτωση αυτή που υποστηρίζουν τα ίδια δεν έχεις πρόβλημα. Εγώ θα περίμενα πάντως να μου έρθει το update από μόνο του, παρά να κάνω αυτή τη διαδικασία και να φαίνεται αλλαγή στο όνομα.:p

 

Έχεις δίκιο, εμφανίζεται μια εφαρμογή Mobile TV η οποία φυσικά δεν λειτουργεί και την απενεργοποίησα. Το γεγονός ότι εμφανίζεται το κινητό με το όνομα ΧΤ1069 ουδόλως μ' ενοχλεί αφού είναι εκτός εγγύησης λόγω ξεκλείδωτου bootloader.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις και να φλασάρεις το αυθεντικό λογισμικό ώστε να γίνει ξανά εντελώς εργοστασιακό.

 

 

Δεν λέγεται πλέον ΧΤ1069. Απλά του φλάσαρες το update που ήταν για το XT1069. Το οποίο από ότι βλέπω googlάροντας είναι το βραζιλιάνικο μοντέλο που είναι ίδιο με το xt1068 απλά έχει και δέκτη DTV. Έχει εμφανίσει κάτι τέτοιο στο μενού του; Αν ήταν από άλλο που υποστηρίζει διαφορετικές μπάντες θα έπρεπε να φλασάρεις και κάτι άλλο για να παίζει εδώ, αλλά στην περίπτωση αυτή που υποστηρίζουν τα ίδια δεν έχεις πρόβλημα. Εγώ θα περίμενα πάντως να μου έρθει το update από μόνο του, παρά να κάνω αυτή τη διαδικασία και να φαίνεται αλλαγή στο όνομα.:p

Μάλιστα. Και μήπως ξερεις φίλε που μπορώ να το βρω;

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Και τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

 

ο πιο απλός τρόπος είναι αυτός: http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/general/restore-to-stock-original-motorola-t3155774

εγώ το έκανα πριν λίγες μέρες πολύ εύκολα και με επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε στο internet το firmware που δεν θέλει ξεκλείδωμα του bootloader και λειτουργεί στο ευρωπαϊκό XT1068.

Χθες μ'αυτό έκανα αναβάθμιση από 5.0.2 σε 6.0, δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Όλα λειτουργούν πιο γρήγορα. Προς το παρόν δεν είδα κανένα πρόβλημα . :dance:

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε στο internet το firmware που δεν θέλει ξεκλείδωμα του bootloader και λειτουργεί στο ευρωπαϊκό XT1068.

Χθες μ'αυτό έκανα αναβάθμιση από 5.0.2 σε 6.0, δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Όλα λειτουργούν πιο γρήγορα. Προς το παρόν δεν είδα κανένα πρόβλημα . :dance:

 

Πως θα το κανουμε αδερφε?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/open?id=0B9yjsC3qWDkweU1sQzhBcmFUbjg

Κάνεις κλικ στο εικονίδιο λήψη και το αποθηκεύεις στην κάρτα sd (όχι σε κάποιο υποφάκελο)

μετά το βάζεις να ψάξει τις ενημερώσεις: πας στις Ρυθμίσεις=>τελευταία επιλογή=> Ενημέρωση (δεν θυμάμαι ακριβώς ) και ξεκινάς την αναβάθμιση.

Υ.Γ.: Στο δικό μου πέτυχε μια χαρά, δεν φέρω καμία ευθύνη για οποιαδήποτε ζημιά.

Edited by kiovlad
Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω εγκαταστήσει κι εγώ, και δουλεύει άψογα. Αν όμως προέρχεστε από την 5.0.2 soak test, τότε θα πρέπει προηγουμένως να εγκαταστήστε την έκδοση με το patch του stagefright, μέσω fastboot με USB cable, και στη συνέχεια κατεβαστε την 6.0 στην sd card, και θα είστε οκ.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα απο 4.4.4 να πάω σε 6 αλλα δεν δείχνει οτι έχει καινούργια αναβάθμιση. Πέρασα το αρχείο στην sd. Είμαι root με unlocked bootloader
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα απο 4.4.4 να πάω σε 6 αλλα δεν δείχνει οτι έχει καινούργια αναβάθμιση. Πέρασα το αρχείο στην sd. Είμαι root με unlocked bootloader

 

 

Πρέπει να unroot φιλε και γω το ίδιο έκανα και πέρασε η αναβάθμιση

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να unroot φιλε και γω το ίδιο έκανα και πέρασε η αναβάθμιση
Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να περάσω stock rom χάνοντας τα πάντα?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε πριν για την μπαταρία. Σε 5.0.2 κάθε μερα βγάζω αυτά τα νούμερα από τις 9 το πρωί μέχρι 3-5 το πρωί.

Μικτή χρήση τα πάντα ανοικτά. Χρήση facebook,tapatalk,browsing,emails και μισή με μια ώρα κλήσεις. Πόσο καλύτερα να πάει;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160127/eb7c304111d42d9855e92afb7c978744.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160127/d606b9c4bff7910d568a548532c654ae.jpg

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ τη Marshmallow. Παρατήρησα ότι σου προσφέρει δύο επιλογές για την sd. Είτε ως "ανεξάρτητο" μέσο αποθήκευσης αρχείων (φωρογραφίες, μουσική,...), είτε ως "αναπόσπαστο" μέρος της εσωτερικής μνήμης αποθήκευσης του κινητού. Επέλεξα το δεύτερο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν συνδέσω το κινητό με usb με τον υπολογιστή δεν μπορώ να δημιουργήσω φακέλους ή να περάσω αρχεία στο κινητό. Υπάρχει τρόπος να περνάμε αρχεία μέσω usb;

 

Update: Άκυρη η ερώτηση. Αρκεί να πας notification bar, να πατήσεις την ειδοποίηση του usb και να επιλέξεις μεταφορά αρχείων.

Edited by Prince_Zamouda
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ τη Marshmallow. Παρατήρησα ότι σου προσφέρει δύο επιλογές για την sd. Είτε ως "ανεξάρτητο" μέσο αποθήκευσης αρχείων (φωρογραφίες, μουσική,...), είτε ως "αναπόσπαστο" μέρος της εσωτερικής μνήμης αποθήκευσης του κινητού. Επέλεξα το δεύτερο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν συνδέσω το κινητό με usb με τον υπολογιστή δεν μπορώ να δημιουργήσω φακέλους ή να περάσω αρχεία στο κινητό. Υπάρχει τρόπος να περνάμε αρχεία μέσω usb;

 

Ναι. Σέρνοντας προς τα κάτω εμφανίζεται: "USB για φόρτιση" Αγγίξτε για περισσότερες επιλογές.

Επιλέγεις "Μεταφορά αρχείων (MTP).

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Sos παιδιά. Έφτασα εξωτερικό σήμερα και μου έβγαλε πρώτη φορά (ταξιδεύω συχνά) ένα τηλεβόα πάνω αριστερα και έρχονται σωρηδόν κάτι 《ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης》. Μιλάμε για 200++ σε μια ωρα. Πώς απαλλάσσομαι; Καμια αλλαγή στο κινητό δεν έχω κάνει, οι δε εκπομπές έκτακτης ανάγκης στις ρυθμίσεις -> περισσότερα είναι απενεργοποιημένες. Ούτε να κοιμηθώ δεν θα μπορέσω έτσι!

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Προσωρινή λύση: οι ειδοποιήσεις σταματούν αν απενεργοποιήσω την sim1 (καρτοκινητό). Η sim2 (συμβόλαιο με roaming, το επισημαίνω αν και είναι ίσως άσχετο) δεν τις λαμβάνει.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε στο internet το firmware που δεν θέλει ξεκλείδωμα του bootloader και λειτουργεί στο ευρωπαϊκό XT1068.

Χθες μ'αυτό έκανα αναβάθμιση από 5.0.2 σε 6.0, δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Όλα λειτουργούν πιο γρήγορα. Προς το παρόν δεν είδα κανένα πρόβλημα . :dance:

 

Φίλε λειτουργει και στο XT1032 16GB??????

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα! ειχα πάρει περισυ απο Kaiser ενα Moto g 2014 με 16 GB (XT1032)

 

Είμαι στο σωστό νήμα? Βγήκε η έκδοση 6???

Link to comment
Share on other sites

Εκανα unroot αλλα δεν βρίσκει την ενημέρωση. Τη rom την έχω στo root της sd. Μήπως δεν γίνεται απ'ευθείας απο την 4.4.4?
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα με τον τροπο που λέτε, επιτέλους έστρωσε το τηλέφωνο, καμμία σχέση. Την sd card την έβαλα ως εξωτερική. Στην φωτογραφική μηχανή δεν με αφήνει να την επιλέξω ως σημείο αποθήκευσης των φωτογραφιών, υπάρχει κάποια λύση;
....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...