Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά L9 II μεταχειρισμένου, δεν με απασχολεί η εξωτερική του εμφάνιση (π.χ γρατζουνιές σπάσιμο κ.τ.λ) Αν κάποιος έχει διαθέσιμο κάποιο ας μου πει...Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σας και καλη χρονια. Μια ερωτηση παιδια θελω να κανω που αφορα το τηλεφωνο αυτο αλλα κι οχι μονο.

Του εχω περασει την kit kat και θα θελα να ξερω εαν το ρολοι που βγαινει στην οθονη κλειδωματος μπορει να εμφανιστει και στην μεσα οθονη. Δεν μου αρεσei το widget Με τον καιρο και θελω να εμφανιζεται αυτο το απλο ρολοι που ειναι στην οθονη κλειδωματος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά L9 II μεταχειρισμένου, δεν με απασχολεί η εξωτερική του εμφάνιση (π.χ γρατζουνιές σπάσιμο κ.τ.λ) Αν κάποιος έχει διαθέσιμο κάποιο ας μου πει...Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Εχω ενα αψεγαδιαστο και εντελως μαμα οπως το ειχα παρει απο μεγαλη ελληνικη αλυσιδα.. Ολα περιλαμβανονται (κουτια/αποδειξεις/φορτιστες κτλ)..φοραει και tempered glass και 2 θηκες..

Αν ενδιαφερεσαι, pm

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι απο site της LG, σχεδον αδυνατο να "φλασαρεται".

Ανοιξε το zip και δες αν εχει ενα folder 'META-INF'. Αν ναι, τοτε "φλασαρεται".

 

ανοιξα το .zip και εχει μεσα 'META-INF'.

Ειναι stock rom "καθαρισμενη" απο xda.

φλαραρετε με lg flashtool?

εχει boot.img 8mb και system.img 1,8gb

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

ανοιξα το .zip και εχει μεσα 'META-INF'.

Ειναι stock rom "καθαρισμενη" απο xda.

φλαραρετε με lg flashtool?

εχει boot.img 8mb και system.img 1,8gb

μπορεις να δωσεις λινκ;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωσεις λινκ;

εδω το link:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2728320

επιτελους καταφερα να περασω CWM(χειροκροτημα).

Δομασα την modded 20b(απο το παραπανω λινκ),τιποτα σπουδαιο.

Τωρα δοκιμαζω την 20d που οντος εχει ταχυτητα.Αλλα εχει τα bug της,οπως οτι δεν βλεπεις τις επαφες sim για να τις περασεις στο τηλεφωνο!(μιλησα με τον δημιουργο της και μου το επιβεβαιωσε).απλα αποθηκευεις τις επαφες στην sd και μετα τις εχεις οποτε θες.

Με τις επαφες και το τηλεφωνο που δοκιμασα του g3 παρατηρησα οτι ποτε δεν εμφανιζονται στην λειτουργια ram......

Την αλλη βδομαδα την 20g,και αργοτερα την 4.1.2 καθαρισμενη οπου εχει 350mb ελευθρη ram.

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ω!μετά από πολύωρη χρήση τσέκαρα την ram και είδα 330 mb free!20d modded.

Ούτε με την jb τόση

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Η 20d εχει πολλα bugs βαλε 20g

την εχω στην sd την g,αλλα δουλευει μια χαρα η d,γιατι να το σκαλιζω?την εχω buck-up παντως και μπορει να δω και την g.

το ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ SIM το ελυσα,απο εκει και περα δεν ειδα κατι ενοχλητικο.:)

πιο ενδιαφερον θα εχει η πειραγμενη 4.1.2 που φτανει τα 400+mb ελευθερα!

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια εκανε ενημερωση λογισμικου και πρασινισαν πολλες εφαρμογεσ δεν υπαρχουνκαι η sd αδειασε τι εγινε τι κανουμε το πεταμε **** την λτζ καμια βοηθεια παιδες
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον το update σε 20h δημιούργησε προβλήματα σε αρκετούς (όπως και σε εμένα), θα γράψω πώς επανέφερα το τηλέφωνό μου σε λειτουργική κατάσταση. Πρόκειται για λύση flash-αρίσματος που σημαίνει ότι τα χάνετε όλα, οπότε θα πρέπει να έχετε backup. Ίσως να υπάρχει και καλύτερη λύση που να διατηρεί τα δεδομένα, οπότε αν κάποιος γνωρίζει κάτι καλύτερο, ας το αναφέρει. Ότι θα διαβάσετε παρακάτω είναι 100% δοκιμασμένο στο δικό μου τηλέφωνο.

 

Πλέον μπορείτε να κάνετε root με το KingRoot (όπως έχει ήδη αναφερθεί παραπάνω), κατευθείαν από KitKat 20h. Δε χρειάζεται δηλαδή να γυρίσετε σε 4.1.2.

 

Ξεκινώντας κατεβάστε μια stock ROM από εδώ http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=37. Δοκίμασα την ισπανική 20h χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Στη συνέχεια ακολουθήστε τις οδηγίες για το Flash-άρισμα από εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2797190

και

http://lgflashtool.org/

 

Ουσιαστικά περνάτε πρώτα τους drivers για το τηλέφωνο στα Windows, μετά μπαίνετε σε download mode στο τηλέφωνο, συνδέετε το τηλέφωνο μέσω USB, τρέχετε το LG FlashTool, επιλέγετε το stock ROM και κάνετε κλικ στο σχετικό πλήκτρο για το flash-άρισμα. Λεπτομέρειες και links για τους drivers, στα παραπάνω links.

 

Σημειώστε ότι και τις 2 φορές που το έκανα, μου crash-αρε το flashtool, αλλά συνέχισε να δουλεύει στο background (με progress bar να "ανεβαίνει") οπότε μην το φοβηθείτε.

 

Όταν μπείτε στο τηλέφωνο, ψάξτε για KingRoot από έναν browser, κατεβάστε το apk και τρέξτε το για να root-άρετε το τηλέφωνο.

 

Επαναλαμβάνω ότι θα χάσετε όλα τα δεδομένα σας, οπότε πρέπει να έχετε backup.

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει ομως οτι με το kingroot αποστελεται σε μια κινεζικη εταιρια το ΙΜΕΙ....Δεν ειναι και πολυ ωραιο αυτο αν ισχυει βεβαια...
Link to comment
Share on other sites

αυτη η 4.1.2 που ειναι;εχει θεματα με κλησεις-μηνυματα;

πας εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2728343

και κατεβαζεις το δευτερο αρχειο,αυτο που λεει "JellyBean_l9ii_signed_091714_230155.zip"

κανενα απολυτως θεμα.θα ελεγα καλυτερο σημα!

τρεχει σαν βουτυρο,και θα δεις καποια στιγμη και 400mb ελευθερη ram!

οπως ειδα εγω.:lol: http://i68.tinypic.com/1zyygd2.jpg

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαθέσιμo official update με χαρακτήρα h ;

Στο δικό μου δεν έχει έρθει κάτι μέχρι τώρα.

Αν έρθει να το εγκαταστήσω ή να περιμένω ;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το KingRoot τα έχω διαβάσει και εγώ αυτά περί κλοπής IMEI, αλλά δεν έχω ιδέα αν ισχύει. Στο XDA πάντως, ενώ στην αρχή ήταν διστακτικοί, τώρα - μετά τις εξηγήσεις της εταιρίας - το ξανά προτείνουν:

 

http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/one-click-root-tool-android-2-x-5-0-t3107461

 

Ο καθένας, πράτει, όπως νομίζει :)

 

Για την 20h, που μου ήρθε με OTA, απλά έκανα το update επάνω από root και μου τα %^$#$%^ όλα. Δικό μου λάθος, λογικά σε unrooted συσκευή δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για την 20h, που μου ήρθε με OTA, απλά έκανα το update επάνω από root και μου τα %^$#$%^ όλα. Δικό μου λάθος, λογικά σε unrooted συσκευή δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Είμαι unroot και τρέχω επιπλέον συνολικά 5-6 εφαρμογές μόνο, ενώ έχω απενεργοποιήσει αρκετές προεγκατεστημένες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ και το τηλέφωνο λειτουργεί χωρίς προβλήματα, κολλήματα κλπ, πλην ενός θέματος που ήδη ανέφερα πιο πάνω σχετικά με την μπαταρία που όμως προς το παρόν δεν ξαναεμφανίστηκε.

Είναι σκόπιμο να προχωρήσω στην 20h όταν έρθει ή να περιμένω;

Τι διορθώνει ή βελτιώνει;

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

Είμαι unroot και τρέχω επιπλέον συνολικά 5-6 εφαρμογές μόνο, ενώ έχω απενεργοποιήσει αρκετές προεγκατεστημένες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ και το τηλέφωνο λειτουργεί χωρίς προβλήματα, κολλήματα κλπ, πλην ενός θέματος που ήδη ανέφερα πιο πάνω σχετικά με την μπαταρία που όμως προς το παρόν δεν ξαναεμφανίστηκε.

Είναι σκόπιμο να προχωρήσω στην 20h όταν έρθει ή να περιμένω;

Τι διορθώνει ή βελτιώνει;

 

Προσωπικά δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα με το D605 (όπως χαμένες κλήσεις, μηνύματα, restart κτλπ), οπότε δεν μπορώ να σου πω αν η 20h βελτιώνει κάτι από αυτά. Δεν έχω παρατηρήσει διαφορές με την 20g, αλλά γενικά δεν είμαι και πολύ "ψείρας". Δηλαδή αν κάτι δεν είναι πασιφανές δε θα το δω. Από την άλλη αν δεν είναι πασιφανές, ίσως να μην έχει και σημασία.

 

Όλα μου τα updates πριν από το root, πέρασαν χωρίς προβλήματα, γι' αυτό πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Καλό είναι πάντως να ξέρεις να επαναφέρεις το τηλέφωνο αν κάτι πάει στραβά (γενικώς και όχι μόνο κατά το update).

 

Από την άλλη υπάρχει και το άλλο που λέει "if it works don't fix it" :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα με το D605 (όπως χαμένες κλήσεις, μηνύματα, restart κτλπ), οπότε δεν μπορώ να σου πω αν η 20h βελτιώνει κάτι από αυτά. Δεν έχω παρατηρήσει διαφορές με την 20g, αλλά γενικά δεν είμαι και πολύ "ψείρας". Δηλαδή αν κάτι δεν είναι πασιφανές δε θα το δω. Από την άλλη αν δεν είναι πασιφανές, ίσως να μην έχει και σημασία.

 

Όλα μου τα updates πριν από το root, πέρασαν χωρίς προβλήματα, γι' αυτό πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Καλό είναι πάντως να ξέρεις να επαναφέρεις το τηλέφωνο αν κάτι πάει στραβά (γενικώς και όχι μόνο κατά το update).

 

Από την άλλη υπάρχει και το άλλο που λέει "if it works don't fix it" :)

 

Κι εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτά τα θέματα που ανέφεραν άλλοι χρήστες και γενικά είμαι ευχαριστημένος.

Είναι σωστό βέβαια αυτό που γράφεις ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να πειράζει κάποιος κάτι που λειτουργεί καλά.

Σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά τότε αναγκαστικά θα πρέπει να ακολουθήσει την επιλογή για νέο φλασάρισμα όπως περιγράφεται πιο πάνω αλλά κι άλλος συμφορουμίτης είχε γράψει παλιότερα σε σχετικό μου ερώτημα.

Μέχρι τώρα πάντως δεν εμφανίζεται διαθέσιμο το 20h. Γιατί άραγε;

Με την ευκαιρία αναρωτιέμαι αν φλάσαρε κανείς εξ αρχής την κιτκατ θα έτρεχε ακόμη πιο smoothly ή ενδεχομένως θα ήταν προτιμότερο να φλασάρει την jelly;

Πάντα είχα την απορία αυτή επειδή η κιτκατ ήρθε ως αναβάθμιση (upgrade) και από τις γνώσεις που έχω στα διάφορα λειτουργικά η clean installation είναι καλύτερη από το upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εμφανιστηκε η 20h ερωτηση ειχα κανει την διαδιακασια για ροοτ με downgrade και 4.1.2 και μετα εβαλα την 20g . Αποτι βλεπω zip δεν εχει βγει για την ρομ.καποιος να την κανει και μετα να βαλουμε τα δυο αρχεια για ροοτ
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα η 20h κι εγκαταστάθηκε και όλα δείχνουν να λειτουργούν καλά. Ίσως και με λίγη καλύτερη ανέση, μπορεί όμως να είναι και η ιδέα μου.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα και την εγκατέστησα. Νομιζω πως ειδα διαφορα! σε λιγες μερες θα ξανα γραψω να σας πω νεα. παντως εκει που μου κολλουσε που και που εχει σταματησει. χωρις root το τηλεφωνο και κανονικο update OTA
Link to comment
Share on other sites

sorry εκ των προτέρων αν η ερώτηση έχει ήδη απαντηθεί

έχω περασμένη την 4.4.2 20g με ροοτ (μέσω kingroot) και έχω ψιλοβαρεθει με τα μικροκολλυματα και τις "χαζομαρες" που κάνει το κινητό

Γνωρίζετε εάν υπάρχει 4.1.2 slim , Δηλαδή απαλλαγμένη από τα περιττά της lg και της google?

Link to comment
Share on other sites

sorry εκ των προτέρων αν η ερώτηση έχει ήδη απαντηθεί

έχω περασμένη την 4.4.2 20g με ροοτ (μέσω kingroot) και έχω ψιλοβαρεθει με τα μικροκολλυματα και τις "χαζομαρες" που κάνει το κινητό

Γνωρίζετε εάν υπάρχει 4.1.2 slim , Δηλαδή απαλλαγμένη από τα περιττά της lg και της google?

 

ψαξε για το root uninstaller και ξηλωσε πραγμα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...