Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι δε μου έρχεται και δεν βλέπω το λόγο να μου έρθει κιόλας. Παρέλειψα να πω ότι είναι verified το account μου εδώ και κάποια χρόνια. Και το διαβατήριό μου έχουν (που ισχύει ακόμα) και λογαριασμό για την κατοικία κατά συνέπεια δεν υπάρχει κάτι άλλο και δεν έχει νόημα να τους στείλω κάτι παραπάνω.

 

Να τους στείλεις μήνυμα απο το help με την διαδικασία που έγραψα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω ενα θέμα και γω. 20 Νοεμβρίου παράγγειλα κάτι από ebay. Στις 40 μέρες άρχισα να επικοινωνώ με τον πολίτη και μου έλεγε περίμενε γιορτές κ σουξουμουξου μανταλακια. Με λίγα λόγια πέρασαν 60 κάτι μέρες και εχθές του ζήτησα τα χρήματα πίσω. Και σήμερα μου τα μασούσε οτι να του στείλω το account μου στο paypal για άλλαξε λογαριασμό και δε το ξέρει. Και να του κάνω πρώτα feedback και τέτοια.. Εγώ έστειλα το email μου μα το ebay δε με άφηνε να το στείλω για λόγους ασφαλείας. Και ρωτάω . Επειδή δεν έχω ξανακάνει claim και dispute στο paypal. Προλαβαίνω να κάνω είμαι μέσα στις μέρες. (Ήξερα για 45 μέρες αλλά είχα ακούσει οτι το άλλαξαν.) η τα έχασα τα 4-5 ευρώ. Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω ενα θέμα και γω. 20 Νοεμβρίου παράγγειλα κάτι από ebay. Στις 40 μέρες άρχισα να επικοινωνώ με τον πολίτη και μου έλεγε περίμενε γιορτές κ σουξουμουξου μανταλακια. Με λίγα λόγια πέρασαν 60 κάτι μέρες και εχθές του ζήτησα τα χρήματα πίσω. Και σήμερα μου τα μασούσε οτι να του στείλω το account μου στο paypal για άλλαξε λογαριασμό και δε το ξέρει. Και να του κάνω πρώτα feedback και τέτοια.. Εγώ έστειλα το email μου μα το ebay δε με άφηνε να το στείλω για λόγους ασφαλείας. Και ρωτάω . Επειδή δεν έχω ξανακάνει claim και dispute στο paypal. Προλαβαίνω να κάνω είμαι μέσα στις μέρες. (Ήξερα για 45 μέρες αλλά είχα ακούσει οτι το άλλαξαν.) η τα έχασα τα 4-5 ευρώ. Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

180 ειναι οι μερες στο ππ που μπορεις να κανεις dispute

Link to comment
Share on other sites

180 ειναι οι μερες στο ππ που μπορεις να κανεις dispute

 

Μπράβο εξελίξεις ... Αυτά είναι.. Ευχαριστώ φίλε...

Link to comment
Share on other sites

καιρο τωρα ισχυει αυτο!

 

 

για να παρουμε πισω τα μεταφορικα σε περιπτωση επιστροφης προ'ι'οντος, ακομη τα καλυπτει το παυπαλ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος γιατί μερικά dispute μπορείς να τα κάνεις escalate άμεσα ενώ σε άλλα πρέπει να περιμένεις κάποιες ημέρες;
Link to comment
Share on other sites

Να τους στείλεις μήνυμα απο το help με την διαδικασία που έγραψα παραπάνω

 

Φίλε δεν μου χρειάζεται να προσθέσω άλλον λογαριασμό Ελληνικό εφόσον έχω συνδεδεμένο ήδη ξένο, αρκεί να μπορώ να φορτώσω το balance. Ξέρεις αν μπορώ να κάνω έμβασμα για να φορτώσω balance από ασύνδετο Ελληνικό λογαριασμό; Το ΙΒΑΝ του paypal, τα SWIFT/BIC κλπ. όπως είπα τα βλέπω. Όσο λιγότερα στοιχεία μας έχουν τόσο το καλύτερο. Και προφανώς ο ξένος μου αρκεί και μου κάθεται μια χαρά αφού δεν τον πιάνουν και τα cc αν ποτέ χρειαστεί να τραβήξω λεφτά που θα μου επιστραφούν στο balance (από κανένα refund).

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια, ανοιξα dispute στο pp, και ο πωλητης μου λεει να στειλω το κινητο πισω, οκ θα το στειλω εφοσον το pp θα μου δωσει πισω και τα εξοδα αποστολης, το θεμα μου ειναι το εξης : το παω στα ελτα και το στελνω, παιρνω tracking number και το βαζω στο chat window του pp, μετα τι? Μου λεει το pp οτι μεχρι τις 05-02-2016 εχω χρονο να κανω claim μετα η υποθεση θα κλεισει, να πατησω claim μολις το στειλω? υπαρχει κατι αλλο που δεν το γνωριζω? οποις εχει καποια εμπειρια και μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου πρόσθεσαν τραπεζικό λογαριασμό παιδιά. Να σας ρωτήσω πέρα από το να μεταφέρω τα λεφτά από το balance σε τι άλλο με χρησιμεύει????
Link to comment
Share on other sites

Σε τίποτα άλλο δεν χρησιμεύει.

 

Σε εποχες πριν απο τα capital controls μπορουσες να βαλεις χρηματα στο balance με καρτα αντι για έμβασμα ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου πρόσθεσαν τραπεζικό λογαριασμό παιδιά. Να σας ρωτήσω πέρα από το να μεταφέρω τα λεφτά από το balance σε τι άλλο με χρησιμεύει????

 

Πως τα κατάφερες? Εμένα μου ζήτησαν ταυτότητες και statement μεταφρασμένα από δημόσια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Πως τα κατάφερες? Εμένα μου ζήτησαν ταυτότητες και statement μεταφρασμένα από δημόσια αρχή.

 

Οχι φίλε στέλνεις την ταυτότητα μπροστά και πίσω και το βιβλιάριο σε φωτογραφίες και τα ανεβάζεις στο link που σου στέλνουν. Μετά από το πολύ 2 μέρες στο βάζουν αυτοί μόνοι τους και σου στέλνουν και μήνυμα ότι έχει ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν μου χρειάζεται να προσθέσω άλλον λογαριασμό Ελληνικό εφόσον έχω συνδεδεμένο ήδη ξένο, αρκεί να μπορώ να φορτώσω το balance. Ξέρεις αν μπορώ να κάνω έμβασμα για να φορτώσω balance από ασύνδετο Ελληνικό λογαριασμό; Το ΙΒΑΝ του paypal, τα SWIFT/BIC κλπ. όπως είπα τα βλέπω. Όσο λιγότερα στοιχεία μας έχουν τόσο το καλύτερο. Και προφανώς ο ξένος μου αρκεί και μου κάθεται μια χαρά αφού δεν τον πιάνουν και τα cc αν ποτέ χρειαστεί να τραβήξω λεφτά που θα μου επιστραφούν στο balance (από κανένα refund).

 

Κι εγώ την ίδια απορία έχω... Μπορώ να στείλω χρήματα στον λογαριασμό μου στο paypal με έμβασμα από δικό μου τραπεζικοό λογαριασμό μη συνδεδεμένο στο paypal;:help:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια απορία έχω... Μπορώ να στείλω χρήματα στον λογαριασμό μου στο paypal με έμβασμα από δικό μου τραπεζικοό λογαριασμό μη συνδεδεμένο στο paypal;:help:

 

Ναι μπορεις. Το εχω κανει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

θελω να κανω μια αγορα απο κινα και η πληρωμη βγαινει σε $

υπαρχει τροπος να πληρωσω κατευθειαν σε ευρω για να μην πληρωσω προμηθεια για την μετατροπη ευρω σε $ ??

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου πρόσθεσαν τραπεζικό λογαριασμό παιδιά. Να σας ρωτήσω πέρα από το να μεταφέρω τα λεφτά από το balance σε τι άλλο με χρησιμεύει????

 

Χρησιμοποιείται κυρίως για να μεταφέρεις λεφτά ΣΤΟ balance αλλά και το αντίστροφο, όταν θέλεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα παιδια,

θελω να κανω μια αγορα απο κινα και η πληρωμη βγαινει σε $

υπαρχει τροπος να πληρωσω κατευθειαν σε ευρω για να μην πληρωσω προμηθεια για την μετατροπη ευρω σε $ ??

 

Και ΝΑΙ και ΟΧΙ.

Ο πωλητής ορίζει το νόμισμα που πουλάει και το paypal μετατρέπει τα € σ' αυτό το νόμισμα όταν πληρώνεις από το balance. Εάν πληρώνεις με κάρτα (και είσαι τυχερός να γίνει η αγορά) μπορείς να αλλάξεις τη ρύθμιση που έχει το paypal για τη μετατροπή του συναλλάγματος.

Link to comment
Share on other sites

Για αγορα 400 € (κιτ αυτοκινητου) απο Αμερική , γνωριζουμε αν εχω τελωνειο κ αν υπαρχει τροπος να το προσπερασω?

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την υπογραφη που εχεις βαλει :)

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία .. Έχω συνδεμένες στη paypal ,την revolut κάρτα και την χρεωστική της Πειραιώς και κάνω αγορές και με τις δύο χωρίς να έχω θέμα προς το παρών ..Αλλά με το καινούργιο ui βλέπω ότι το προφίλ μου είναι 80% συμπληρωμένο , γιατί δεν έχω συμπλήρωση το link a bank account ...ειναι υποχρεωτικο να το συμπληρωσω ? και αν ναι , πρέπει να βάλω της Πειραιώς το Iban που έχω συνδεμένη στο paypal ? ..Sorry άμα λέω κοτσάνες .. απλά μια διευκρίνιση θα ήθελα αν είναι εύκολο ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία .. Έχω συνδεμένες στη paypal ,την revolut κάρτα και την χρεωστική της Πειραιώς και κάνω αγορές και με τις δύο χωρίς να έχω θέμα προς το παρών ..Αλλά με το καινούργιο ui βλέπω ότι το προφίλ μου είναι 80% συμπληρωμένο , γιατί δεν έχω συμπλήρωση το link a bank account ...ειναι υποχρεωτικο να το συμπληρωσω ? και αν ναι , πρέπει να βάλω της Πειραιώς το Iban που έχω συνδεμένη στο paypal ? ..Sorry άμα λέω κοτσάνες .. απλά μια διευκρίνιση θα ήθελα αν είναι εύκολο ..

 

Δεν ειναι υποχρεωτικο να βαλεις λογαριασμό

Ο λογαριασμός χρειαζεται μονο αν θελεις να τραβηξεις χρηματα απο το balance και για να σου εμφανισει το IBAN τους αν θελεις να κανεις εμβασμα στο balance. Αφου κανεις τις αγορες σου με καρτες δεν εχεις λογο προς το παρον .... Αν θελεις, και τα καταφερεις , μπορεις να βαλεις οποιονδηποτε δικό σου λογαριασμό

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωτικο να βαλεις λογαριασμό

Ο λογαριασμός χρειαζεται μονο αν θελεις να τραβηξεις χρηματα απο το balance και για να σου εμφανισει το IBAN τους αν θελεις να κανεις εμβασμα στο balance. Αφου κανεις τις αγορες σου με καρτες δεν εχεις λογο προς το παρον .... Αν θελεις, και τα καταφερεις , μπορεις να βαλεις οποιονδηποτε δικό σου λογαριασμό

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση και που μπήκες στο κόπο να μου απαντήσεις .. Δηλαδή κάθομαι όπως έχω προς το παρόν :)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

θελω να κανω μια αγορα απο κινα και η πληρωμη βγαινει σε $

υπαρχει τροπος να πληρωσω κατευθειαν σε ευρω για να μην πληρωσω προμηθεια για την μετατροπη ευρω σε $ ??

 

Υπάρχει τρόπος

Επικοινωνείς με τον έμπορο και ρωτάς αν το δέχεται

Άλλος τρόπος δεν υπάρχει εκτός αν κάποιος σου ανταλαξει τα δολάρια του με ευρώ χωρίς προμήθεια

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για οποίον το έχει κάνει. Εχω προσθέσει τραπεζικό λογαριασμό και θέλω αν γίνεται να μεταφέρω λεφτά στο balance.Πως γίνεται και αν γίνεται
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...