Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Η 7.1.1 δεν εχει κανενα πρόβλημα μεχρι στιγμης εάν γινει σωστα η εγκατασταση.

 

Μέχρι στιγμής καμία δεν έχει πρόβλημα... για μελλοντικά μιλάμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλά... αν έχεις twrp recovery δεν πρέπει να προσπαθήσεις να περάσεις official update στη συσκευή σου. Μόνο updates κατάλληλα να τα περνάς μέσω twrp.

 

Δηλαδή μπορούμε κανονικά να περνάμε τις νέες dev από το miui.gr ? Το πρόβλημα με το locked bootloader ποιό είναι δηλαδή ακριβώς??? Γιατί βλέπω πολλούς να έχουν εκνευριστεί. Είμαι νέος χρήστης xiaomi και γενικά καινούριος σε root και flash :P .

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά που κυκλοφορούν ήδη δεν έχουν πρόβλημα γιατί είναι ήδη ξεκλείδωτα (ετός από Mi4c και redmi note 3).

Ο μόνος τρόπος για να κλειδώσουν είναι να φλασάρεις νέα επίσημη κινεζο/αγγλική rom αν και όταν βγει.

 

Τα καινούρια όμως θα έρχονται κλειδωμένα και θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να περάσεις άλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

Απλά... αν έχεις twrp recovery δεν πρέπει να προσπαθήσεις να περάσεις official update στη συσκευή σου. Μόνο updates κατάλληλα να τα περνάς μέσω twrp.

Στα official update συμπεριλαμβάνονται και οι greek dev? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να κάνουμε update μια greek dev και να κλειδώσει?

Και εάν ναι θα μας ειδοποιήσει κανείς πιο μπροστά?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά που κυκλοφορούν ήδη δεν έχουν πρόβλημα γιατί είναι ήδη ξεκλείδωτα (ετός από Mi4c και redmi note 3).

Ο μόνος τρόπος για να κλειδώσουν είναι να φλασάρεις νέα επίσημη κινεζο/αγγλική rom αν και όταν βγει.

 

Τα καινούρια όμως θα έρχονται κλειδωμένα και θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να περάσεις άλλη rom.

 

oooo. χοντρό αυτό τότε. Ούτε θα μεταφράζεται δηλαδή, ούτε θα μπορούν να πειραχτούν οι ROM εύκολα από τα παιδιά στο miui.gr . Πολύ κακό αυτό. Thnx για την ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα με τη μπαταρία; η αυτονομία είναι τελείως ασταθής. Μπορεί να βγάλει 4μιση ώρες μέχρι το 45% και να πέσει σε μια ώρα μετά στο 0. Τώρα είμαι με μιάμιση ώρα χρήσης και έχει πάει 48%. Το βράδυ με έριξε 13% χωρίς να κάνω τίποτα, έχοντας λειτουργία πτήσης και όλα τα άλλα κλειστά. Και δεν έτρεχε κάτι άλλο που να έτρωγε μπαταρία από ότι είδα στις ρυθμίσεις. Και έχω και τον cpu στα 1.4 σε αυτήν τη φόρτιση... Τι πάει λάθος βρε παιδιά; κοντεύω να τρελαθώ...

 

Φοράω την 5.12.24 στην rom που μου ήρθε από vickmall (δεν αναβαθμισα σε πιο πρόσφατη γιατί δεν είδα να έγιναν ουσιαστικές αλλαγές).

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να κατέβεις σε 5.12.17 με clean install. Βάλε πρώτα το wakelock detector να δεις μήπως φταίει καμια εφαρμογή που δουλεύει συνέχεια (συνήθως facebook). Και πιστεύω να το φορτιζεις 1-1.5 ώρα επιπλέον του 100%..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά για να έχεις προβλημα και να σου κλειδώσουν τον bootloader, θα γίνει μόνο αν περάσεις κινέζικη rom. Mε eu και απο xiaomi-miui.gr εισαι κομπλέ.

 

Eπισης προβλέπω μελλοντικά όσοι θέλουν να αγοράσουν την TDD-lte εκδοση του κινητου για πιο φθηνά να το προσεξουν και να ρωτανε πρώτα για αν εχει κλειδωμένο bootloader το κινητό. Αν μελλοντικά έρχεται και το note2 με κλειδωμένο bootloader, τοτε θα πρέπει να τον ξεκλειδώσουμε πρώτα πριν μπορέσουμε να κάνουμε την μετατροπη από tdd-->fdd. Tα κινεζομάγαζα δεν ξερω αν μπορουν να το κάνουν ή υπάρχει τρόπος να περάσουν απευθειας την κινέζικη fdd εκδοση στα tdd μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να κατέβεις σε 5.12.17 με clean install. Βάλε πρώτα το wakelock detector να δεις μήπως φταίει καμια εφαρμογή που δουλεύει συνέχεια (συνήθως facebook). Και πιστεύω να το φορτιζεις 1-1.5 ώρα επιπλέον του 100%..

 

Δεν βλέπω να καταναλώνει Κάρι παραπάνω με το wakelock. Ακόμα και όταν χρησιμοποιώ το κινητό ή μπαταρία αδειάζει για πλάκα. Έχει πρόβλημα ή 5.12.24;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έχω κάνει με το redmi tool. Έχω την συχνότητα μέχρι το 1.4 και επίσης έχω χαμηλώσει το touchboost στους δύο πυρήνες και στα 806 mhz

 

Εγκατέστησα την εφαρμογή "Redmi note 2 tool" με τις παραπάνω ρυθμίσεις.

Δεν έχω δει όμως αποτελέσματα, το αντίθετο μάλιστα.Φοράω την dev 6.1.14.

Κάποιοι που την έβαλαν μιλάνε για μεγάλες διαφορές.

Αν όντως ισχύει θα ήθελα να μου πουν τι ρυθμίσεις έχουν κάνει ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να καταναλώνει Κάρι παραπάνω με το wakelock. Ακόμα και όταν χρησιμοποιώ το κινητό ή μπαταρία αδειάζει για πλάκα. Έχει πρόβλημα ή 5.12.24;

 

Πρόβλημα όχι, απλά εμένα είχε 4 ώρες οθόνη, αντί για 5 με τις προηγούμενες. Αλλα δεν αποκλείεται να έχει κολλήσει κάτι, κοίτα στη μπαταρία>χρηση μπαταρίας αν το "λειτουργικο android" και "σύστημα andorid" είναι 3-5% και όχι 33%

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

οταν πηρα το τηλ ειχα βαλει την 5.12.17 και απο οτι φαινεται ειχε την καλυτερη διαχειρηση μπαταριας.

οι 2 επομενες(εχθες εβαλα και την τελευταια 6.1.14) που περασα κατεβαζουν πιο γρηγορα την μπαταρια και οχι παντα με τον ιδιο ρυθμο.

 

εχω καποια θεματακια αν θελετε και γνωριζετε να απαντησετε

1.εχθες εβγαλα φωτογραφιες και δεν μου αρεσε καθολου το προγραμμα της φωτογραφικης , εχετε δοκιμασει καποιο αλλο??

2.υπαρχει καποιος που να χρησημοποιει το cyta 4u στην συσκευη?

3.καποιο προγραμμα appLock που να δουλευει , αυτο που εχει στις ρυθμισεις ασφαλειας δεν με καλυπτει , δοκιμασα να περασω το asus zenui Που μου αρεσει και εχει οτι εργαλεια χρειαζομαι , αλλα σαν launcher δουλευει δεν αφηνει να δουλεψει καμια προσθετη λειτουργια που εχει το asus zenui

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα όχι, απλά εμένα είχε 4 ώρες οθόνη, αντί για 5 με τις προηγούμενες. Αλλα δεν αποκλείεται να έχει κολλήσει κάτι, κοίτα στη μπαταρία>χρηση μπαταρίας αν το "λειτουργικο android" και "σύστημα andorid" είναι 3-5% και όχι 33%

 

Το Android γράφει 18% και το Android system 5%. Με αυτή τη rom μου έχει κρατήσει πολύ περισσότερο η μπαταρία απλά στις τελευταίες φορτίσεις κάτι δεν πάει καλά. Με αποκορύφωμα την τελευταία που μου φαίνεται δεν θα βγάλει ούτε 3μιση ώρες. Και συνήθως το αφήνω παραπάνω στο πρίζα αφού πάει 100%.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαίνεται καλό. Κάνε restart, δούλεψε το και ξαναδες το.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως με με ενα ψαξιματακι ειδα οτι το facebook το βραδι δουλευει κατι παραπανω απο 2 ωρες.

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους xiaomακιδες.. Βλέπω ότι δυσκολεύεστε με το TWRP recovery πως να το περάσετε .. υπάρχουν διάφοροι τρόποι , η μία είναι μέσω του pc adb tools , .bat αρχείο κτλ , η άλλη είναι με εφαρμογή flashify και φλασαρουμε το .img και η άλλη είναι από το mirecovery μέσου update ..

Εγώ στο xiaomi mipad μέσω Mi-recovery είχα περάσει custom recovery ... Σήμερα παράγγειλα το xiaomi mipad 2 και μπήκα στο ψάξιμο να δω τι παίζει για την συσκευή με roms και custom recovery ..Σας γράφω έναν οδηγό και ελπίζω να βοηθήσει τους πρωτάρηδες..

 

Εγκατάσταση custom recovery TWRP

 

1. Κατεβάζουμε το TWRP 2.8.7 http://www.mediafire.com/download/6sf0fsm8vx2o948/twrp287.zip ή από εδώ https://www.dropbox.com/s/tv0wdo37xtx4pk1/twrp287.zip?dl=0

 

2. Συνδέουμε το xiaomi redmi note 2/prime με τον υπολογιστή μας και περνάμε το twrp287.zip που κατεβάσαμε στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού(sdcard) , όπως είναι σε zip μορφή .. και το μετονομάζουμε σε update

 

3. Αφαιρούμε το καλώδιο σύνδεσης με τον υπολογιστή και κλείνουμε το κινητό .. Τώρα πρέπει να μπούμε στο stock recovery(Mi recovery) , πατώντας volume up πρώτα & μετά power ταυτόχρονα μέχρι να μας εμφανιστεί το λογότυπο mi ..

 

4. Μπαίνοντας στο Mi recovery πάμε στην Αγγλική γλώσσα (volume + & - γίνεται η περιήγηση στο recovery menu και με το power επιλέγουμε τις εντολές) και επιλέγουμε install update zip to system και πατάμε YES , όταν μας γράψει Update complete είμαστε έτοιμοι με το καινούργιο custom recovery TWRP :D

 

Πηγή για τις οδηγίες http://en.miui.com/thread-152550-1-1.html

και εδώ ένα σχετικό βιντεάκι με την διαδικασία

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα με τη μπαταρία; η αυτονομία είναι τελείως ασταθής. Μπορεί να βγάλει 4μιση ώρες μέχρι το 45% και να πέσει σε μια ώρα μετά στο 0. Τώρα είμαι με μιάμιση ώρα χρήσης και έχει πάει 48%. Το βράδυ με έριξε 13% χωρίς να κάνω τίποτα, έχοντας λειτουργία πτήσης και όλα τα άλλα κλειστά. Και δεν έτρεχε κάτι άλλο που να έτρωγε μπαταρία από ότι είδα στις ρυθμίσεις. Και έχω και τον cpu στα 1.4 σε αυτήν τη φόρτιση... Τι πάει λάθος βρε παιδιά; κοντεύω να τρελαθώ...

 

Φοράω την 5.12.24 στην rom που μου ήρθε από vickmall (δεν αναβαθμισα σε πιο πρόσφατη γιατί δεν είδα να έγιναν ουσιαστικές αλλαγές).

Κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα και το ελυσα αλλαζοντας τη ρυθμιση Αντιθεση οθονης απο Αυξημενη αντιθεση σε Αυτοματη αντιθεση. Επισης στις ρυθμισεις μπαταριας τα εχω ολα στην προεπιλογη και σωθηκα. Τωρα με βγαζει ανετα τη μερα και με αρκετο δουλεμα (λιγες κλησεις, σερφαρισμα με wifi παντα ανοιχτο, κανενα μισαωρο δεδομενα και καμμια ωριτσα παιχνιδι τα παιδια). Συνηθως μ αυτη τη χρηση το βραδυ γυρω στις 23:00 - 23:30 ειμαι στο 30-40%.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγουμενο μηνυμα μου ειχα αναφερει οτι το κινητο μου, απο την στιγμη που το παρελαβα, αντιμετωπιζε προβλημα φορτισης. και ναι, ειχα βγαλει την κιτρινη ταινια απο την μπαταρια...:blink:

 

Δεν ξερω τι φταιει, η μπαταρια ή η θυρα usb, παντως το κινητο το δοκιμασα με ολους τους πιθανους συνδυασμους σε διαφορες πριζες και ηυ, χωρις αποτελεσμα. ειμαι σε επικοινωνια με το βικμολ αλλα ελεγα πριν το στειλω πισω να το εβλεπε καποιος τεχνικος.

 

Ξερετε κανεναν στο κεντρο αθηνας ή κοντα σε σταθμό μετρο;

 

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ σήμερα από minideal . μου έδωσαν και 3 δωράκια μετά από επικοινωνία που είχα μαζί τους.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Περιμένω και γω να ρθει το κινητό.

Αρχίζω να ανησυχώ με αυτά που διαβάζω για την μπαταρία.Τόσο μεγάλο θέμα έχει?Πέφτει πανεύκολα δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Περιμένω και γω να ρθει το κινητό.

Αρχίζω να ανησυχώ με αυτά που διαβάζω για την μπαταρία.Τόσο μεγάλο θέμα έχει?Πέφτει πανεύκολα δηλαδή?

 

Ένα άτομο έκανε παράπονα για την μπαταρία και ανησύχησες; μια χαρά είναι η μπαταρία του κινητού. Την μέρα χαλαρά θα στην βγάζει, εκτός και αν δεν το αφήνεις δευτερόλεπτο από τα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τελευταία ΡΟΜ πρέπει να έχει πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταρίας..... Πέφτει η μπαταρία χωρίς λόγο πολύ γρήγορα, μετά την φόρτιση και χωρίς χρήση, από το 100% στο 88% σε 20'....τονίζω, χωρίς χρήση, σβηστη οθόνη, χωρίς Wi-Fi ενεργοποίηση ή GPS, τίποτα....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τελευταία ΡΟΜ πρέπει να έχει πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταρίας..... Πέφτει η μπαταρία χωρίς λόγο πολύ γρήγορα, μετά την φόρτιση και χωρίς χρήση, από το 100% στο 88% σε 20'....τονίζω, χωρίς χρήση, σβηστη οθόνη, χωρίς Wi-Fi ενεργοποίηση ή GPS, τίποτα....

 

Δεν την ξαναπερνάς λέω γω με τα γνωστά wipes γιατί μάλλον δεν έκατσε καλά? Την τελευταία έχω και δεν έχω το πρόβλημά σου.

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...