Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για οσους ενδιαφερονται να το αποκτησουν αμεσα και δεν θελουν να μπλεξουν με αγορες απο εξω το φερνουν δυο μεγαλα καταστηματα στην Ελλαδα

 

στα 159 ευρω και στα στα 144 ευρω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για οσους ενδιαφερονται να το αποκτησουν αμεσα και δεν θελουν να μπλεξουν με αγορες απο εξω το φερνουν δυο μεγαλα καταστηματα στην Ελλαδα

 

στα 159 ευρω και στα στα 144 ευρω

159 το δείχνει και στα δύο.......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

159 το δείχνει και στα δύο.......

Ναι ? Σε newsletter το ειδα, για δες το λινκ (λιγο ποιο κατω απο τη μεση) και πεσ μου http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-160113_58161.html?&utm_campaign=newsletter160113&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=other&utm_content=other

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ? Σε newsletter το ειδα, για δες το λινκ (λιγο ποιο κατω απο τη μεση) και πεσ μου http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-160113_58161.html?&utm_campaign=newsletter160113&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=other&utm_content=other

Του e-shop δεν εχει ελληνικα αλλα καλη τιμη για Ελλαδα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα!

Δεν λαμβάνω τις ειδοποιήσεις από το Viber , αν και το έχω με το λουκετάκι στο αναδυόμενο μενού από κάτω!Επίσης στο κέντρο ασφάλειας είναι ενεργοποιημένες όλες οι εφαρμογές και ειδικά το Viber To έψαξα στο google και κάποιος πρότεινε να κατεβάσω την εφαρμογή head up notifications. Την κατέβασα αλλά πάλι τίποτα. Το τηλέφωνο δεν εχω ενεργοποιήσει τα privileges open, και έχω το firmware 4.5.4.international. Συμβαίνει και σε άλλους;

 

Το τηλέφωνο εμφανίζει σε πολλούς θέμα ειδοποιήσεων σε διάφορες εφαρμογές. Βάλε την εφαρμογή AppQuarantine και πάγωσε το κέντρο ασφαλείας (σε rooted τηλέφωνο).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η λύση για όλους (Α και Ι firmware) είναι το πάγωμα του security? Με titanium δεν γίνεται??
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η λύση για όλους (Α και Ι firmware) είναι το πάγωμα του security? Με titanium δεν γίνεται??

 

Δεν ξέρω, εγώ το είχα παγώσει με link2SD ή με AppQuarantine συν το λουκετάκι και οι ειδοποιήσεις στο 99% έρχονται μια χαρά (εκτός αν γίνουν τίποτα updates οπότε δεν ξέρω). Δε χάνεις και τίποτα με το πάγωμα, σιγά τα ωά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω το τηλέφωνο εδώ και μια εβδομαδα και είμαι πολύ ευχαριστιμενος. Εχω όμως ενα θέμα. Το viber δεν μου συγχρονιζει τις επαφες και συχνα δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις. Επίσης προσπάθησα να κάνω video κλήση αλλά μάταια. Την υποστηρίζει το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ειδοποιήσεις, παρατήρησα ότι όταν αφήνω τα δεδομένα της κάρτας του κινητού ανοιχτά ,ακόμη και όταν συνδέομαι με wi fi, τότε έρχονται όλες και δε χάνω καμία.

Οπότε ,τα εχω όλα ανοιχτά και ησύχασα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια ερωτηση...

το κινητο ειναι στην 4.5.4i απο την ρωσικη version (την εβαλα μέσω terminal οπως αναφεροταν στα προηγούμενα posts). Μου εμφανισε οτι βγηκε νεα rom απο την meizu 4.5.4i. Την κατέβασα και την εβαλα στο ROOT folder για να το κανω upgrade. Στο upgrade μου βγαζει μηνυμα οτι το file ειναι corrupt... (το αρχειο ειναι Ok)

Μπορειτε να μου πειτε τι βηματα πρεπει να κανω για να περασω αυτην την version?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια ερωτηση...

το κινητο ειναι στην 4.5.4i απο την ρωσικη version (την εβαλα μέσω terminal οπως αναφεροταν στα προηγούμενα posts). Μου εμφανισε οτι βγηκε νεα rom απο την meizu 4.5.4i. Την κατέβασα και την εβαλα στο ROOT folder για να το κανω upgrade. Στο upgrade μου βγαζει μηνυμα οτι το file ειναι corrupt... (το αρχειο ειναι Ok)

Μπορειτε να μου πειτε τι βηματα πρεπει να κανω για να περασω αυτην την version?

Κατέβασε την από το τηλ και άσε να κάνει μόνο του update

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια ερωτηση...

το κινητο ειναι στην 4.5.4i απο την ρωσικη version (την εβαλα μέσω terminal οπως αναφεροταν στα προηγούμενα posts). Μου εμφανισε οτι βγηκε νεα rom απο την meizu 4.5.4i. Την κατέβασα και την εβαλα στο ROOT folder για να το κανω upgrade. Στο upgrade μου βγαζει μηνυμα οτι το file ειναι corrupt... (το αρχειο ειναι Ok)

Μπορειτε να μου πειτε τι βηματα πρεπει να κανω για να περασω αυτην την version?

 

Kαί όταν κάνεις την αναβάθμιση με το καλό πές μας τις διαφορές και τις εντυπώσεις σου...

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια, "Firmware corrupt"...

Να ρωτήσω, έχεις αλλάξει id σε "i"-international ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχεις αλλάξει id σε "i"-international ?

 

οχι δεν έχω πειράξει κάτι. το ID που το βλεπω? χρειαζεται να κανω κατι τετοιο?

στο "about phone" δεν βλεπω καποιο ID εκει...

 

(η συσκευη ειναι ROOTED και εχω flyme account)*

Edited by Zerieon
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν έχω πειράξει κάτι. το ID που το βλεπω? χρειαζεται να κανω κατι τετοιο?

στο "about phone" δεν βλεπω καποιο ID εκει...

 

(η συσκευη ειναι ROOTED και εχω flyme account)*

Δεν χάνεις κάτι αν το κάνεις...(στην εντολή μετά το sh αφήνεις κενό)

 

METHOD 1: REPLACING/CHANGING PHONE ID

 

Note: This method basically turns your device into an international one and allows you to install I firmware the regular way. This method is only meant for the M1 Note, M2 (Note) and MX5. It is confirmed working on the previous mentioned models. Please, apply this at your own risk. You can always use method 2 or 3 which should be safer because they don’t ‘change’ anything. However, this method is much easier and quicker, besides it has been completed successfully numerous times.

 

1. Enable root or make sure you have root privileges

 

Enable root by tapping on Settings-> Accounts-> My Flyme-> Personal settings (first option) -> System privileges and set it to open - accept disclaimer and confirm. (In Flyme 5.x system privileges is under fingerprint and security*).

2. Download and copy the correct chid. sh file to your phone ( copy to root of your device)

 

 

Click to download file for M2 (mini) https://drive.google.com/file/d/0B-1xFCo6OJzILUFEaXIyMUtQYUk/view?pref=2&pli=1

 

3. (Download and) Launch an Android Shell Terminal Emulator and type the following commands

 

su

now wait until the $ sign changes in to # (it should change, if not you don’t have root (privileges).

 

sh /sdcard/chid.sh

x. This should backup your current/original phone ID, replace/change the ID, and reboot your phone.

 

Now you should be able to install I (global) firmware the regular way, which means via an update.zip and the original Meizu recovery. After applying OTA should work too, which is not the case with methods 2 and 3.

 

Note: If the command does not work try sh /storage/emulated/0/chid.sh instead. Side-note: if you prefer you can apply this method/command via ADB too.

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια ερωτηση...

το κινητο ειναι στην 4.5.4i απο την ρωσικη version (την εβαλα μέσω terminal οπως αναφεροταν στα προηγούμενα posts). Μου εμφανισε οτι βγηκε νεα rom απο την meizu 4.5.4i. Την κατέβασα και την εβαλα στο ROOT folder για να το κανω upgrade. Στο upgrade μου βγαζει μηνυμα οτι το file ειναι corrupt... (το αρχειο ειναι Ok)

Μπορειτε να μου πειτε τι βηματα πρεπει να κανω για να περασω αυτην την version?

 

οχι δεν έχω πειράξει κάτι. το ID που το βλεπω? χρειαζεται να κανω κατι τετοιο?

στο "about phone" δεν βλεπω καποιο ID εκει...

 

(η συσκευη ειναι ROOTED και εχω flyme account)*

Η διαδικασια που εχεις κανει ειναι οτι εβαλες international rom σε ΜΗ international τηλεφωνο. Αυτο που εκανες δεν εκανε μονιμα international το τηλεφωνο σου, για να δειχνει μονιμα international πρεπει να κανεις την διαδικασια αλλαγης id που σου εχει γραψει και ο φιλος απο κατω. Η διαδικασια ειναι το ιδιο ευκολη και αυτη τη φορα με μικροτερο γραψιμο στο terminal, σιγουρη επιτυχια ;):)

Μολις αλλαξεις το id θα μπορεις να κανεις το international update που σου ηρθε, μετα λογικα καθε update που θα ερχετε θα γινετε εγκατασταση χωρις να χρειαζετε να κανεις κατι.

Δεν χάνεις κάτι αν το κάνεις...(στην εντολή μετά το sh αφήνεις κενό)

 

METHOD 1: REPLACING/CHANGING PHONE ID

 

Note: This method basically turns your device into an international one and allows you to install I firmware the regular way. This method is only meant for the M1 Note, M2 (Note) and MX5. It is confirmed working on the previous mentioned models. Please, apply this at your own risk. You can always use method 2 or 3 which should be safer because they don’t ‘change’ anything. However, this method is much easier and quicker, besides it has been completed successfully numerous times.

 

1. Enable root or make sure you have root privileges

 

Enable root by tapping on Settings-> Accounts-> My Flyme-> Personal settings (first option) -> System privileges and set it to open - accept disclaimer and confirm. (In Flyme 5.x system privileges is under fingerprint and security*).

2. Download and copy the correct chid. sh file to your phone ( copy to root of your device)

 

 

Click to download file for M2 (mini) https://drive.google.com/file/d/0B-1xFCo6OJzILUFEaXIyMUtQYUk/view?pref=2&pli=1

 

3. (Download and) Launch an Android Shell Terminal Emulator and type the following commands

 

su

now wait until the $ sign changes in to # (it should change, if not you don’t have root (privileges).

 

sh /sdcard/chid.sh

x. This should backup your current/original phone ID, replace/change the ID, and reboot your phone.

 

Now you should be able to install I (global) firmware the regular way, which means via an update.zip and the original Meizu recovery. After applying OTA should work too, which is not the case with methods 2 and 3.

 

Note: If the command does not work try sh /storage/emulated/0/chid.sh instead. Side-note: if you prefer you can apply this method/command via ADB too.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο της γυναίκας μου που είναι international version και αγορασμένο από ελλάδα με επίσημη εγγύηση έκανε το εξής κουλό.Από επανακίνηση ζήτησε pin όπως άλλωστε ήταν και ρυθμισμένο να ζητάει.Βάζει το pin μία φορά τίποτα,βάζει το pin εκατό πάλι τίποτα.Και το παράξενο ήταν πως ενώ θεωριτικά μετά την τρίτη προσπάθεια θα έπρεπε να ζητήσει puk αυτό τίποτα.Πάει σήμερα το πρωί σε ένα κατάστημα cosmote δεν μπορέσαν να βγάλουν άκρη για το τι έφταιγε,η κάρτα δεν φαινόταν κλειδωμένη.Τελικά το έκανα factory reset και μετά την τρίτη ηθελημένα εισαγωγή λάθος pin επιτέλους ζήτησε puk και μετά ήταν εύκολο να ορίσω ένα καινούργειο pin και αμέσως μετά απενεργοποίησα την εισαγωγή pin.Τώρα τι σκάλωμα έφαγε δεν ξέρω αλλά ήταν ξενέρωμα για την γυναίκα μου συσκευή 4 ημερών να της κάνει "κόλπα".Και όχι τίποτα άλλο αλλά κοιτάει με πονηρό βλέμα το P7 που έχω και με βλέπω στο τέλος να το χάνω από τα χέρια μου
Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο της γυναίκας μου που είναι international version και αγορασμένο από ελλάδα με επίσημη εγγύηση έκανε το εξής κουλό.Από επανακίνηση ζήτησε pin όπως άλλωστε ήταν και ρυθμισμένο να ζητάει.Βάζει το pin μία φορά τίποτα,βάζει το pin εκατό πάλι τίποτα.Και το παράξενο ήταν πως ενώ θεωριτικά μετά την τρίτη προσπάθεια θα έπρεπε να ζητήσει puk αυτό τίποτα.Πάει σήμερα το πρωί σε ένα κατάστημα cosmote δεν μπορέσαν να βγάλουν άκρη για το τι έφταιγε,η κάρτα δεν φαινόταν κλειδωμένη.Τελικά το έκανα factory reset και μετά την τρίτη ηθελημένα εισαγωγή λάθος pin επιτέλους ζήτησε puk και μετά ήταν εύκολο να ορίσω ένα καινούργειο pin και αμέσως μετά απενεργοποίησα την εισαγωγή pin.Τώρα τι σκάλωμα έφαγε δεν ξέρω αλλά ήταν ξενέρωμα για την γυναίκα μου συσκευή 4 ημερών να της κάνει "κόλπα".Και όχι τίποτα άλλο αλλά κοιτάει με πονηρό βλέμα το P7 που έχω και με βλέπω στο τέλος να το χάνω από τα χέρια μου

 

Αγορασμένο από Ελλάδα ?

Link to comment
Share on other sites

ναι,το γράφω κιόλας ότι αγοράστηκε από ελλάδα

 

update:Και το κακό είναι πως Τετάρτη φεύγουμε εξωτερικό για μια βδομάδα οπότε ούτε λόγος για service ή αλλαγή

Edited by theoilia
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Ερχόμενος από iP 4s (που καλά μας κράτησε 4 χρόνια) ποια αναμένεται η αντίδρασή μου; Να ατσαλωθώ; :ninja: Το περιμένω να έρθει μαξ τέλος μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Ερχόμενος από iP 4s (που καλά μας κράτησε 4 χρόνια) ποια αναμένεται η αντίδρασή μου; Να ατσαλωθώ; :ninja: Το περιμένω να έρθει μαξ τέλος μήνα.

 

Αλλο τηλεφωνο !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!! θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να βρω μια καλη θηκη για το κινητο μου(κατα προτιμηση silicone case) Yπαρχει εδω στην ελλαδα ωστε να παρω ή μονο εξωτερικο???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...