Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισως να ειναι και αυτο. Αλλα πριν απι λιγους μηνες ελαβα ενα mail, δεν θυμαμαι απο που ελεγε οτι οι αποστολες απο Κινα θα αργουν επειδη απο την Ευρωπαϊκη Ενωση τους επεβαλαν να περνανε ολα τα δεματακια ενα ενα απο ελεγχο με X-Ray

Δεν ξέρω πού το διάβασες, αλλά τις καθυστερήσεις της Ελλάδος δεν τις έχουν πολλοί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τον τελευταιο καιρο παραγγελιες απο το eBay αργουν να ερθουν παρα πολυ. Σε 4 περιπτωσεις περασε η τελευταια ημερομηνια, ενημερωσα οτι δεν παρελαβα, ζητησα να ξανασταλει, αντι γι αυτο μου επεστρεψαν τα χρηματα, και μετα απο μια βδομαδα παρελαβα. Ενημερωσα οτι παρελαβα, αλλα καμια απαντηση. Προκειται για μικρης αξιας αντικειμενα, κατω των 5€ το καθενα. Αλλα δεν ειναι και σωστο ..... Εχει συμβει σε αλλους;

Εννοείται ότι συμβαίνει αυτό, ειδικα αυτο τον καιρο οπου υπαρχουν καθυστερησεις. Συνήθως εγώ περιμένω 2 εβδομάδες μετά το estmation delively date πριν ανοιξω case. Τον ενημερώνεις όπως σωστά έκανες, του προτείνεις να του στειλεις τα χρήματα και περιμενεις να δεις τι θα σου απαντήσει. Από την στιγμή που ενημερώσεις τον πωλητή, από την πλευρά σου είσαι σωστός.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο παραγγελιες απο το eBay αργουν να ερθουν παρα πολυ. Σε 4 περιπτωσεις περασε η τελευταια ημερομηνια, ενημερωσα οτι δεν παρελαβα, ζητησα να ξανασταλει, αντι γι αυτο μου επεστρεψαν τα χρηματα, και μετα απο μια βδομαδα παρελαβα. Ενημερωσα οτι παρελαβα, αλλα καμια απαντηση. Προκειται για μικρης αξιας αντικειμενα, κατω των 5€ το καθενα. Αλλα δεν ειναι και σωστο ..... Εχει συμβει σε αλλους;

 

Πάντα αργούσαν, οι ημερομηνίες που λέει το εβαυ είναι για κλάματα στην Ελλάδα, πρέπει να περιμένεις το λιγότερο 50 μέρες για να πεις οτι μπορεί και να υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι συμβαίνει αυτό, ειδικα αυτο τον καιρο οπου υπαρχουν καθυστερησεις. Συνήθως εγώ περιμένω 2 εβδομάδες μετά το estmation delively date πριν ανοιξω case. Τον ενημερώνεις όπως σωστά έκανες, του προτείνεις να του στειλεις τα χρήματα και περιμενεις να δεις τι θα σου απαντήσει. Από την στιγμή που ενημερώσεις τον πωλητή, από την πλευρά σου είσαι σωστός.

 

Μεχρι ποσες μερες μετα την τελευταια μερα παραλαβης μπορεις να ανοιξεις case και να πεις οτι δεν παρελαβες;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ποσες μερες μετα την τελευταια μερα παραλαβης μπορεις να ανοιξεις case και να πεις οτι δεν παρελαβες;

Έχεις 30 μέρες περιθώριο. Πάντως ρόλο παίζει και ο πωλητής και πόσο γρήγορα το στέλνει, συνήθως ενω ερχεται email ότι έγινε shipped, δεν είναι παντα αλήθεια. Αγορες μικροαντικειμενων από Κίνα τέλη νοεμβρη, μου ήρθαν μέσα σε 20 ημερες, οι πωλητές έστειλαν και email αν έχω παραλάβει. Αγορες στις ιδιες ημερομηνίες απο κινα που υποτιθεται εγινα shipped την ιδια ημερα, δεν έχουν έρθει ακόμα. Μην αναφέρω και την τραγικη post nl, που περιμένω ένα κινητό εδώ και 40 μέρες και δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ποσες μερες μετα την τελευταια μερα παραλαβης μπορεις να ανοιξεις case και να πεις οτι δεν παρελαβες;

 

Αν έχεις πληρώσει με ππ έχεις 180 μέρες (6 μήνες δηλαδή) περιθώριο από τότε που πληρώσεις για να ανοίξεις dispute, οπότε χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πληρώσει με ππ έχεις 180 μέρες (6 μήνες δηλαδή) περιθώριο από τότε που πληρώσεις για να ανοίξεις dispute, οπότε χαλαρά.

Δεν ηξερα οτι υπαρχει τοσο μεγαλο διαστημα και ετρεχα να ανοιξω την επομενη μερα ...

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι υπαρχει τοσο μεγαλο διαστημα και ετρεχα να ανοιξω την επομενη μερα ...

Καλύτερα όταν έχεις αγοράσει από eBay, τα προβλήματα να λύνονται μέσω eBay και συνήθως υπέρ του αγοραστή. Η διαδικασίες είναι πολύ πιο γρήγορες και νομίζω το κατάλαβες. Μέσω PayPal παίρνει αρκετό καιρό και δεν είναι σίγουρο ότι θα σε δικαιώσει.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε ευρωπαϊκά μαγαζιά για κινητά εκτός από amazon,expansys με ανάλογη αξιοπιστία??
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όταν έχεις αγοράσει από eBay, τα προβλήματα να λύνονται μέσω eBay και συνήθως υπέρ του αγοραστή. Η διαδικασίες είναι πολύ πιο γρήγορες και νομίζω το κατάλαβες. Μέσω PayPal παίρνει αρκετό καιρό και δεν είναι σίγουρο ότι θα σε δικαιώσει.

 

Παντα μεσω ebay προσπαθω. Δεν εχω ανοιξει ποτε διαφορά στο paypal

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!

Θέλω να αγοράσω μια βάση μεταφοράς ποδήλατου για το αυτοκίνητο. Έχει κανείς υπόψιν τού κανένα κατάστημα πού να έχει μια σχετική ποικιλία και καλές τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Για αγορά ταμπλετ από amazon.de απο την ίδια τη Lenovo θα υπάρχει εγγύση πανευρωπαική για 2 χρόνια;

 

Ευχαριστώ.

Αν δεν το γράφει στις πληροφορίες, εγώ θα Ρωτούσα τον πωλητή πριν την αγορά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει κανεις επιτυχημένα αγορά σε eshop του ομίλου Inditex τελευταία (Zara, Pull&Bear,...)? Προσπαθώ με 2 debit της Εθνικης αλλα απο τοτε που αρχισαν τα capital controls αποτυγχάνει.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει κανεις επιτυχημένα αγορά σε eshop του ομίλου Inditex τελευταία (Zara, Pull&Bear,...)? Προσπαθώ με 2 debit της Εθνικης αλλα απο τοτε που αρχισαν τα capital controls αποτυγχάνει.

 

Εγώ αναγκάστηκα να βάλω γερμανική κάρτα για να μπορέσει να αγοράσει φίλος από εκεί, διότι καμία ελληνική κάρτα δε γινόταν δεκτή.

 

Προφανώς στέλνουν τα λεφτά απευθείας έξω.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω μαζέψει ως δώρο από διάφορες παραγγελίες στο Αγγλικό Αμαζον, 1£ ανά παραγγελία (για ξόδεμα σε Amazon mp3, apps κλπ), τα οποία δεν ξέρω πού στον λογαριασμό μου τσεκαρω το σύνολο τους.

Ξέρει κανείς;

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένας φίλος χρεωστική και θέλω να πάρω μέσω eBay ένα tempered glass το οποίο στην περιγραφή αναφέρει "no shipping" και κοστίζει 7,10€. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθεί τίποτε παραπάνω;

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένας φίλος χρεωστική και θέλω να πάρω μέσω eBay ένα tempered glass το οποίο στην περιγραφή αναφέρει "no shipping" και κοστίζει 7,10€. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθεί τίποτε παραπάνω;

 

Aλλο το "no shipping" και αλλο το "free shipping"

Link to comment
Share on other sites

Aλλο το "no shipping" και αλλο το "free shipping"

 

Δικό μου λάθος, "free shipping" αναφέρει. Αυτό είναι το προϊόν.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος, "free shipping" αναφέρει. Αυτό είναι το προϊόν.

 

Δεν θα εχεις χρεωση μεταφορικων. Μονο μην αλλαξεις την επιλογη που λεει να σταλει με απλο ταχυδρομειο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας.

Θέλω να πάρω αυτό το κινητό απο ebay:

http://www.ebay.com/itm/LG-G2-D802-Europe-32GB-FULL-HD-GSM-Factory-Unlocked-Android-Smartphone-White-/141777230091?hash=item210294d90b:g:pqMAAOSwQPlV-nDh

Έχει κανείς άποψη αν είναι ασφαλής αγορά ή αν θα έχω πρόβλημα με τελωνείο???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θέλω να πάρω αυτό το κινητό απο ebay:

http://www.ebay.com/itm/LG-G2-D802-Europe-32GB-FULL-HD-GSM-Factory-Unlocked-Android-Smartphone-White-/141777230091?hash=item210294d90b:g:pqMAAOSwQPlV-nDh

Έχει κανείς άποψη αν είναι ασφαλής αγορά ή αν θα έχω πρόβλημα με τελωνείο???

Ευχαριστώ

 

Για μενα δεν υπαρχει προβλημα. Μπουμπουνατο.

Τωρα για το τελωνειο, φυσικα υπαρχει ο φοβος του εφ΄οσον ερχεται απο τριτη χωρα.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν κολλήσει στο τελωνείο για τι ποσό μιλάμε?

Πάει αναλογικά με την τιμή του ή ανάλογα με τα κέφια του τελωνειακού?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...