Jump to content

[S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορουμε να απενεργοποιησουμε το fast charging η να αλλαξω φορτιστη;

Θα αλλάξεις φορτιστή προς το παρών και όταν πάρει αναβάθμιση σε marshmallow θα έχει και επιλογή για να κλείνεις το fast charging.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα αλλάξεις φορτιστή προς το παρών και όταν πάρει αναβάθμιση σε marshmallow θα έχει και επιλογή για να κλείνεις το fast charging.

 

Ευχαριστω.. Αλλη μια απορια! Επειδη η καταναλωση μου φαινεται υπερβολικη στη μπαταρια, κανα tip τι να απενεργοποιησω εχουμε;

Πχ το fingerprint scanner καταναλωνει πολυ; Ενταξει δεν λεω να καταληξω σε μαυρες οθονες και power saving mode και να ξηλωσω οτι καλο εχει το κινητο μπας και παρω μια μερα ακομα... Απλα με το note 3 και μια απλη χρηση ειχα 2 μερες και με το s6 edge+ παλι με ιδια χρηση και εχω ξηλωσει κ τα μισα προγραμματα που ειχα εγκατεστημενα στο παλιο βγαζει απτο πρωι ως το βραδυ.. που να το χρησιμοποιησω κι ολας!

 

Και οσον αφορα το mail app.. Εχω βαλει να ειδοποιει απευθειας για mail κατα την παραλαβη τους. Και δεν εχω δει να δουλευει... :/

Edited by Dj_Blade

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξεις φορτιστή προς το παρών και όταν πάρει αναβάθμιση σε marshmallow θα έχει και επιλογή για να κλείνεις το fast charging.

 

 

Ποιων άλλων κινητών φορτιστές μπορούμε ενδεικτικά να χρησιμοποιησουμε με ασφάλεια; Στο s6 edge plus αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ποιων άλλων κινητών φορτιστές μπορούμε ενδεικτικά να χρησιμοποιησουμε με ασφάλεια; Στο s6 edge plus αναφέρομαι.

Όποιον θέλεις από 2 αμπερ και κάτω

Link to comment
Share on other sites

Ποιων άλλων κινητών φορτιστές μπορούμε ενδεικτικά να χρησιμοποιησουμε με ασφάλεια; Στο s6 edge plus αναφέρομαι.

 

Όποιον θέλεις από 2 αμπερ και κάτω

 

Δεν έχουν σημασία τα Amper αλλά τα Volt. Εφόσον ο φορτιστής είναι στα ίδια volt ας είναι και 10 Amper.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

 

Είμαι κάτοχος του S6 Edge εδώ και μια εβδομάδα μετά από το LG G2 και G3. Το τηλέφωνο είναι πραγματικά πανέμορφο και χρηστικό με μοναδικό του ελάττωμα τη μπαταρία. Στο G3 έβγαζε με λογική χρήση κλήσεων 2 ημέρες με συνεχώς ανοιχτό wifi, bluetooth & 4G παρόλο που η οθόνη του είναι IPS ενεργοβόρα κτλ.

 

Αποφάσια να μην κάνω πλήρη αποφόρτιση και να το φορτίζω μέχρι το 80-90% για να επιμηκύνω τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, έτσι λένε τουλάχιστον για τις νέες μπαταρία λιθίου. Ετσι λοιπόν χθες το βράδυ το φόρτισα στο 91% και σήμερα το πρωί μετά από 9 ώρες είχε πέσει στο 17%! Είχα ανοιχτό το wifi και το 4G. Στο σπίτι έχω τέλειο σήμα κινητής και στο battery usage δεν έχει καταγράψει κάποια εφαρμογή να καταναλώνει υπερβολική ενέργεια.

 

Ελπίζω να βρω κάποια τιπ στο σχετικό τόπικ διότι δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ακόμα...διαφορετικά τη βάψαμε. :rolleyes:

Σχετικά με τη φόρτιση, πως το φορτίζετε εσείς? Κάνετε πλήρη φόρτιση ή μερική?

 

[ATTACH]64702[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

 

Είμαι κάτοχος του S6 Edge εδώ και μια εβδομάδα μετά από το LG G2 και G3. Το τηλέφωνο είναι πραγματικά πανέμορφο και χρηστικό με μοναδικό του ελάττωμα τη μπαταρία. Στο G3 έβγαζε με λογική χρήση κλήσεων 2 ημέρες με συνεχώς ανοιχτό wifi, bluetooth & 4G παρόλο που η οθόνη του είναι IPS ενεργοβόρα κτλ.

 

Αποφάσια να μην κάνω πλήρη αποφόρτιση και να το φορτίζω μέχρι το 80-90% για να επιμηκύνω τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, έτσι λένε τουλάχιστον για τις νέες μπαταρία λιθίου. Ετσι λοιπόν χθες το βράδυ το φόρτισα στο 91% και σήμερα το πρωί μετά από 9 ώρες είχε πέσει στο 17%! Είχα ανοιχτό το wifi και το 4G. Στο σπίτι έχω τέλειο σήμα κινητής και στο battery usage δεν έχει καταγράψει κάποια εφαρμογή να καταναλώνει υπερβολική ενέργεια.

 

Ελπίζω να βρω κάποια τιπ στο σχετικό τόπικ διότι δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ακόμα...διαφορετικά τη βάψαμε. :rolleyes:

Σχετικά με τη φόρτιση, πως το φορτίζετε εσείς? Κάνετε πλήρη φόρτιση ή μερική?

 

[ATTACH]64702[/ATTACH]

 

παντως σιγουρα δεν φταιει η μπαταρια.εγω με wifi ανοικτο ολη νυχτα χανει 2-3%.αν βαλω και το ρολοι edge χανει 8-10%.με κλειστο wifi μενει ακινητη η μπαταρια.ξεκινα βγαζοντας το 4g και μετα βαλε το gsam να δεις με πιο ακριβεια τι τρωει την μπαταρια

 

τωρα ειδα τη φωτο,τελικα επεσε στο 17% η εχασε 17%?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

παντως σιγουρα δεν φταιει η μπαταρια.εγω με wifi ανοικτο ολη νυχτα χανει 2-3%.αν βαλω και το ρολοι edge χανει 8-10%.με κλειστο wifi μενει ακινητη η μπαταρια.ξεκινα βγαζοντας το 4g και μετα βαλε το gsam να δεις με πιο ακριβεια τι τρωει την μπαταρια

 

τωρα ειδα τη φωτο,τελικα επεσε στο 17% η εχασε 17%?

 

Δυστυχώς έπεσε στο 17%! :lol:

Το έβαλα το gsam πριν λίγο...για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σημασία τα Amper αλλά τα Volt. Εφόσον ο φορτιστής είναι στα ίδια volt ας είναι και 10 Amper.

 

Ο φορτιστής του edge plus λεει 5 volt και 2 ampere. Μπορώ να το φορτίσω με τον φορτιστή του iPad Air 2 που λεει 5.1 volt και 2.1 ampere;

Link to comment
Share on other sites

S6 G920F marshmallow beta χωρίς ρουτ μόνο wifi φωτεινότητα auto 20%

4891ce649abf380c279680fec9ef66ed.jpgb4162c0b4ce7ff1747793c6dcdf57919.jpg22b44af7658d3651c99fde7f20db44f4.jpg

 

Τέλος κύκλου

1bb6cb3b7aa0f610f6834c7304e4cc13.jpg1074309537adc9d036b0c81d27f3c1af.jpgfdefc03242905fb8ee963dec7a105076.jpg

Edited by truckman
Συνεχόμενα μυνήματα
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως να σου πω την αληθεια σε μπαταρια δεν ειδα διαφορα...Ισως ειναι λιγο καλυτερο σε κατασταση αναμονης.Αλλα νταξει το ταραζω στα παιχνιδια.Με εχει πιασει η βλακεια μου :lol:

Σε ολα τα αλλα ειναι σιγουρα καλυτερο!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Το να δειξουμε αυτονομια μονο μεσω wifi δν εχει τοση σημασια.Το σημαντικο ειναι μια μικτη χρηση με δεδομενα ,wifi ,φωτογραφιες ,κλησεις,συγχρονισμοι τοποθεσιες ανοιχτοι. Σε αυτη λοιπον την χρηση εγω βγαζω περιπου 3.30-4 ωρες ,που ειναι πολυ καλα σε σχεση με την 5. Απλα το αναφερω μη τυχον νομιζουν ολοι οτι αυξηθηκε δραματικα η αυτονομια. Εχει καλυτερεψει αρκετα αλλα ως εκει. Απο κει κ περα ειναι θεμα χρησης.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως να σου πω την αληθεια σε μπαταρια δεν ειδα διαφορα...Ισως ειναι λιγο καλυτερο σε κατασταση αναμονης.Αλλα νταξει το ταραζω στα παιχνιδια.Με εχει πιασει η βλακεια μου :lol:

Σε ολα τα αλλα ειναι σιγουρα καλυτερο!

 

αυτο ειναι το θεμα, σε χρηση τι κανει..εγω απογοητευτηκα το ΣΚ,που πηγα ταξιδι και εβγαλα 5 φωτο, ειχα και ΒΤ συνδεδμενο στο αμαξι και ανοιχτο 4G κανα 2 ωρες (χωρις χρηση ομως περα απο λιγο viber) και μεχρι τις 3-4 ειχα το απογευμα ειχε παει στο 25-30%. Εκει να δουμε λιγη βελτιωση...γιατι και την επομενη μερα που το πηγα μονο με 3G παλι ειδα μεγαλη πτωση. Πανω απο 2 ωρες οθονη δηλαδη αν δνε εισαι σε wifi και με χαμηλη φωτεινοτητα,δε βγαζει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

σκετες εικονες χωρις να μας λετε τι χρηση κανατε δεν λεει τιποτα.. η φωτεινοτητα που ηταν, τα δικτυα?

ΠΡοσωπικα βλεπω οτι δεν υπαρχει καμια βελτιωση απο αυτους που μιλανε αντικειμενικα και κανουν all around χρηση. Αν το εχεις τερμα κατω φωτεινοτητα και wifi μονο οκ..σε 3G τα ιδια με πριν.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ενάμιση μήνα το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν το χορταίνω. Περιμένω με αγωνία την 6.0 καθότι είμαι stock και θέλω πολύ να δω όντως το fingerprint scanner να βελτιώνεται θεαματικά. Το χρησιμοποιώ και θα με ενδιέφερε να πηγαίνει σφαίρα.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

σκετες εικονες χωρις να μας λετε τι χρηση κανατε δεν λεει τιποτα.. η φωτεινοτητα που ηταν, τα δικτυα?

ΠΡοσωπικα βλεπω οτι δεν υπαρχει καμια βελτιωση απο αυτους που μιλανε αντικειμενικα και κανουν all around χρηση. Αν το εχεις τερμα κατω φωτεινοτητα και wifi μονο οκ..σε 3G τα ιδια με πριν.

Νομίζω αναφέρεσαι σε εμένα άδικα έγραψα μόνο WiFi 20%auto φωτεινότητα,οι 2 ώρες οθόνης δεν υπάρχουν, μόνο με 4g το καλοκαίρι έπιανα Από 3 έως 4,επίσης οι χαρακτηρισμοί περί αντικειμενικότητας πρέπει να σταματήσουν,δεν ξαναγράφω στο νήμα του s6 να στε καλά καλή χρονιά .

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

S6 G920F marshmallow beta χωρίς ρουτ μόνο wifi φωτεινότητα auto 20%

4891ce649abf380c279680fec9ef66ed.jpgb4162c0b4ce7ff1747793c6dcdf57919.jpg22b44af7658d3651c99fde7f20db44f4.jpg

 

Τέλος κύκλου

1bb6cb3b7aa0f610f6834c7304e4cc13.jpg1074309537adc9d036b0c81d27f3c1af.jpgfdefc03242905fb8ee963dec7a105076.jpg

 

Εγώ βλέπω μια χαρά τι μπαταρία. Πολύ καλοί χρόνοι πραγματικά δε το περιμενα

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτοί που γράφουν για 2 ώρες οθόνης θα πρέπει κάποια στιγμή να ανεβάσουν κανένα screenshot για να δούμε όλοι τι γίνεται,τέλος πάντων ξαναγράφω 2 ώρες οθόνη το s6 μόνο προβληματική συσκευή μπορεί να πιάσει Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω μια χαρά τι μπαταρία. Πολύ καλοί χρόνοι πραγματικά δε το περιμενα

 

Μισό λεπτό ρε παιδιά το έχασα λίγο... Τι marshmallow beta χωρίς root? Τι γίνεται;;!!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά το έχασα λίγο... Τι marshmallow beta χωρίς root? Τι γίνεται;;!!

 

Είχε βγει μια beta rom Android 6 που την κατεβάζες αν είχες την επίσημη αγγλικη .

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης αυτοί που γράφουν για 2 ώρες οθόνης θα πρέπει κάποια στιγμή να ανεβάσουν κανένα screenshot για να δούμε όλοι τι γίνεται,τέλος πάντων ξαναγράφω 2 ώρες οθόνη το s6 μόνο προβληματική συσκευή μπορεί να πιάσει

 

Μπορεί να βγάζουν 2 ώρες οθόνης αν έχουν τέρμα τη φωτεινότητα,ανοιχτά τα δεδομένα το GPS τους συγχρονισμους. Ο καθένας κάνει τη χρήση που θέλει και έχει ανοιχτό ότι του χρειάζεται. Για ποιο λόγο ας πούμε εγώ να έχω ανοιχτό το GPS συνέχεια αφού δε το χρειαζομαι; οπότε δε πρέπει να κρίνουμε ο ένας τον άλλον για τις εικόνες που ανεβάζουμε. Είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον αλλον

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα αρχίσω να ανεβάζω τα 2ωρα αφού δεν πιστεύετε. Και δεν έχει πρόβλημα ή συσκευή καθώς έχω πολλούς φίλους με την ίδια συσκευή και όλοι στα ίδια είμαστε.

Είπα κάτι ξεκάθαρο με αρκετά δεδομένα και φωτεινότητα ψηλά (όχι πάνω από την μέση αλλά πολλές φορές στο αυτοματο δε βλέπεις )και χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας όταν θέλω να κάνω πολλά γιατί λαγκαρει τότε ναι είναι στις 2 -2:30 ώρες. Από εκεί και πάνω αρχίζει η οικονομία. .wifi..φωτεινότητα για βιονικο μάτι κτλ

Όσο και να επιμένετε μερικοί ότι το κινητό έχει μεγάλη αυτονομία αυτό είναι ψέμα αν δεν ισχύουν προϋποθέσεις όπως παραπάνω. .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε εμένα σήμερα είναι αυτοί οι χρόνοι μου. Αλλά είναι μόνο WiFi φωτεινότητα auto τέρμα κάτω. Σερφαρισμα, κλήσεις. Συγχρονισμοι τοποθεσιες σημερα κλειστα. Αν ειχα και δεδομένα θα έβγαζα τόσο μέχρι το 15%.c48f0c32fd5e988d530c26e72c802b18.jpg
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει μια beta rom Android 6 που την κατεβάζες αν είχες την επίσημη αγγλικη .

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μπορεί να βγάζουν 2 ώρες οθόνης αν έχουν τέρμα τη φωτεινότητα,ανοιχτά τα δεδομένα το GPS τους συγχρονισμους. Ο καθένας κάνει τη χρήση που θέλει και έχει ανοιχτό ότι του χρειάζεται. Για ποιο λόγο ας πούμε εγώ να έχω ανοιχτό το GPS συνέχεια αφού δε το χρειαζομαι; οπότε δε πρέπει να κρίνουμε ο ένας τον άλλον για τις εικόνες που ανεβάζουμε. Είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον αλλον

Θα σου απαντήσω μόνο γιατί έκανες παράθεση,εγώ δεν έκρινα κανέναν,το αντίθετο έγινε.Για να καταλάβεις λίγο τι γίνεται εδώ μέσα διάβασα σε ένα ποστ ότι το g3 είναι ανώτερο στη μπαταρία από το s6 παραπληροφόρηση εντελώς και δεν έφταιγε αυτός που το έγραψε ο οποίος δεν είχε ποτέ το s6,αλλά αυτά που διαβάζει κάθε μέρα εδώ μέσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραία θα αρχίσω να ανεβάζω τα 2ωρα αφού δεν πιστεύετε. Και δεν έχει πρόβλημα ή συσκευή καθώς έχω πολλούς φίλους με την ίδια συσκευή και όλοι στα ίδια είμαστε.

Είπα κάτι ξεκάθαρο με αρκετά δεδομένα και φωτεινότητα ψηλά (όχι πάνω από την μέση αλλά πολλές φορές στο αυτοματο δε βλέπεις )και χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας όταν θέλω να κάνω πολλά γιατί λαγκαρει τότε ναι είναι στις 2 -2:30 ώρες. Από εκεί και πάνω αρχίζει η οικονομία. .wifi..φωτεινότητα για βιονικο μάτι κτλ

Όσο και να επιμένετε μερικοί ότι το κινητό έχει μεγάλη αυτονομία αυτό είναι ψέμα αν δεν ισχύουν προϋποθέσεις όπως παραπάνω. .

Ανέβασε φίλε μου αυτό περιμένουμε,μόνο κρίνεις και μάλιστα χωρίς να διαβάζεις προσεκτικά τα ποστ,επίσης πως γίνεται να κρατάς ακόμα συσκευή με τόσο τραγική αυτονομία δεν ξέρω εγώ στη θέση σου θα το είχα δώσει.Επίσης για την αυτόματη φωτεινότητα κανεις λάθος το s6 μπορεί να πιάσει μεγαλύτερη φωτεινότητα στον ήλιο στο αυτόματο από ότι 100%.

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...