Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερη λύση..

Στο πλεηστορ...

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2016-01-06-18-05-18_zpsxevj4se5_edit_1452096369426.png_zpsfn4spqgg.jpeg

 

Ξετικαρεις αυτό.

Προκύπτει πατώντας τις τρεις τελιτσες πανω δεξιά.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Εχω γράψει για προβληματα που ειχα με το 3g. Δοκιμασα διαφορες ρομ, και δοκιμασα και εκανα και restore την μαμα. Παρολα αυτα τζιφος. Το προβλημα στο 3g συνεχιζει. Εγραψα στο minideal που το πηρα και μου ειπαν να το στειλω πισω. Τι λετε; εχει στειλει κανεις;

 

μηπως εχεις Q card?Αλλιως δοκιμασε να αλλαξεις sim να δεις αν δουλευουν τα data σε αλλες καρτες,βαλε ενος φιλου σου για αρχη απο cosmote η vodafone.Δεν μου κανει για hardware θεμα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

JPower μα βοηθεια με το Titanium μπορω να εχω??Πωs γινετε να κοψω τους δεσμούς του youtube μέσω titanium backup ωστε να μην κανει update και χασω το 720p??Μου εκανε update νταβατζιλικι..θα κανω απεγκαταση το tube καπακι θα ξαναπεραστει μονο του οπωs λεs και καπακι θελω να το φρακαρω απο το store...ευχαριστω!

 

titanium back/μεσαια καρτελα backup restore/βρισκεις την εφαρμογη/παρατεταμενο κλικ να βγει το menu και πατας detach from market.

 

Ειναι καλυτερη λυση απο το να σταματησεις τα auto-update γιατι αν δεν χρησιμοποιεις ετσι κι αλλιως auto-udate (οπως εγω) και πας στην καρτελα my apps του playstore να δεις τα update που υπαρχουν,θα στην βγαζει παντα και αυτην την εφαρμογη και δεν θα μπορεις να πατας update all για να κανεις update σε ολες μαζι,γιατι θα κανει και σ αυτην.Θα πρεπει να τις κανεις μια μια μετα τις υπολοιπες.

 

Αν το εχεις να κανει auto-update μονο του κανε αυτο που λεει ο jpower

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις Q card?Αλλιως δοκιμασε να αλλαξεις sim να δεις αν δουλευουν τα data σε αλλες καρτες,βαλε ενος φιλου σου για αρχη απο cosmote η vodafone.Δεν μου κανει για hardware θεμα

 

Έχω Q αλλά το δοκίμασα και με Vodafone. Οποία κάρτα κάνω 3G χάνει περιοδικά το σήμα της τελείως και έρχεται ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Q αλλά το δοκίμασα και με Vodafone. Οποία κάρτα κάνω 3G χάνει περιοδικά το σήμα της τελείως και έρχεται ξανά.

 

Oποτε δεν ειναι οτι δεν εχεις καθολου 3g αλλα απλα δεν ειναι σταθερο.Φανταζομαι το εχεις στο 3g only και οχι στο 2g/3g ε?

Μηπως εχεις καμια θηκη?Αν εχεις βγαλτην και δοκιμασε.

Σε ολες τις περιοχες στο κανει αυτο η μονο σπιτι σου?

 

Αν τιποτα απο αυτα και εχεις μιλησει και με την εταιρια σου για το προβλημα τοτε στειλτο πισω.Αλλα δεν εχω ακουσει ποτε τηλεφωνο να εχει κατασκευαστικο προβλημα στο 3g συγκεκριμενα.Εκτος κι αν σου επεσε κατω και δεν κανει καλη επαφη μεσα καμια κεραια.

 

Αλλα πιθανα σεναρια δεν υπαρχουν.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

titanium back/μεσαια καρτελα backup restore/βρισκεις την εφαρμογη/παρατεταμενο κλικ να βγει το menu και πατας detach from market.

 

Ειναι καλυτερη λυση απο το να σταματησεις τα auto-update γιατι αν δεν χρησιμοποιεις ετσι κι αλλιως auto-udate (οπως εγω) και πας στην καρτελα my apps του playstore να δεις τα update που υπαρχουν,θα στην βγαζει παντα και αυτην την εφαρμογη και δεν θα μπορεις να πατας update all για να κανεις update σε ολες μαζι,γιατι θα κανει και σ αυτην.Θα πρεπει να τις κανεις μια μια μετα τις υπολοιπες.

 

Αν το εχεις να κανει auto-update μονο του κανε αυτο που λεει ο jpower

 

Azuli τελικα δοκιμασα αυτο που λεs...ολα οκ...για ποιο σιγουρια....ελπιζω να ειναι 100% σιγουρο μεσω titanium ε???Μην μαs ζαλιζει τον ερωτα το store συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Oποτε δεν ειναι οτι δεν εχεις καθολου 3g αλλα απλα δεν ειναι σταθερο.Φανταζομαι το εχεις στο 3g only και οχι στο 2g/3g ε?

Μηπως εχεις καμια θηκη?Αν εχεις βγαλτην και δοκιμασε.

Σε ολες τις περιοχες στο κανει αυτο η μονο σπιτι σου?

 

Μου το κάνει παντού και το έχω 2g/3g. Αν το βάλω 2g only όλα κομπλέ.

Θήκη δεν έχω

Link to comment
Share on other sites

Azuli τελικα δοκιμασα αυτο που λεs...ολα οκ...για ποιο σιγουρια....ελπιζω να ειναι 100% σιγουρο μεσω titanium ε???Μην μαs ζαλιζει τον ερωτα το store συνεχεια..

 

οχι δεν θα την ξαναδει.Το χω κανει σε κατι παλιες εφαρμογες που χαλασαν πολυ με τα update τους οπως shazam και tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου το κάνει παντού και το έχω 2g/3g. Αν το βάλω 2g only όλα κομπλέ.

Θήκη δεν έχω

 

ρε δικε μου..απαντησες μονος σου.Κανενα προβλημα δεν εχει το τηλεφωνο.Οταν το χεις σε 2g/3g ετσι συμπεριφερεται.Αλλαζε το μονος σου η μονο 2g η μονο 3g να ειναι.Αυτα ειναι βασικα πραγματα.Και ετσι γεμιζουν οι σελιδες με προβληματα που δεν υπαρχουν..

 

Αnyway,τωρα ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

 

ρε δικε μου..απαντησες μονος σου.Κανενα προβλημα δεν εχει το τηλεφωνο.Οταν το χεις σε 2g/3g ετσι συμπεριφερεται.Αλλαζε το μονος σου η μονο 2g η μονο 3g να ειναι.Αυτα ειναι βασικα πραγματα.Και ετσι γεμιζουν οι σελιδες με προβληματα που δεν υπαρχουν..

 

Αnyway,τωρα ξερεις!

 

Όταν το βάζω only 3g χάνει τελείως το σήμα του

Link to comment
Share on other sites

Azuli, σε παλαιότερο σχόλιο σου, εγραψες οτι η cm έχει θέμα με το mtp. Τι εννοεις?

 

(Άσχετο, ο φιρε μας κάνει τη ζωή δύσκολη... Δεν πειράζει, δικαίωμα του..

Άλλωστε δεν θα είχε νόημα..... :)

Το καλό το παλικάρι....... )

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

όταν εμφανίζει αυτό: root<====

τι σημαίνει? δεν μπορώ να το φτιάξω με τίποτα καμία λύση?

μόνο το logo δείχνει

και το root ,<=== με άλλον συνδυασμό κουμπιών

το φτιαξα

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν το βάζω only 3g χάνει τελείως το σήμα του

 

προφανως δεν υπαρχει καλη καλυψη εκει που εισαι.Και μενα η μια καρτα μου Q ειναι και δεν εχει και τοσο καλο σημα.Γενικα απο αποψη 3g παει cosmote>vodafone>wind>Q(η οποια κανει roaming μεσω wind αλλα η wind παιρνει προτεραιοτητα οταν υπαρχει φορτωμενο δικτυο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Azuli, σε παλαιότερο σχόλιο σου, εγραψες οτι η cm έχει θέμα με το mtp. Τι εννοεις?

 

οτι μετα την πρωτη συνδεση κολλαγε το πανελ επιλογης.Στο σημερινο update λεει οτι το φτιαξε νομιζω.Τι εγινε με το τελευταιο update?

Link to comment
Share on other sites

Μίας καί κατάφερα να σώσω τό f1 πού είχα δώσει μήνες πριν αφού τό είχαν έτοιμο για ανακύκλωση ήθελα να ρωτησω για δύο απορίες.

έχω μείνει πολύ πισω στο θέμα αφού ήμουν άλλου ...

Όσο αφορά την cm ,πώς αλλάζει διάταξη των εικονιδίων στο μενού, μετά την εγκατάσταση είναι σε στήλη και αλφαβητικά.

Όσο την δουλεψα,μια μέρα,δεν είδα κάτι .

Γιά την miui τώρα που την έχω μάθει παρατήρησα χαμηλή ένταση στόν ήχο καί μού έκανε εντύπωση. Θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Εχω Μπερδευτει..Ποιο XPOSED FRAMEWORK ειναι για την Cyan Μαs?Ενα Link?

 

Ωπα Οκ..Λαθοs!

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

όταν εμφανίζει αυτό: root<====

τι σημαίνει? δεν μπορώ να το φτιάξω με τίποτα καμία λύση?

μόνο το logo δείχνει

και το root ,<=== με άλλον συνδυασμό κουμπιών

το φτιαξα

 

Σε τι φαση βρισκεσαι?μπουταρε κανονικα η συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Μίας καί κατάφερα να σώσω τό f1 πού είχα δώσει μήνες πριν αφού τό είχαν έτοιμο για ανακύκλωση ήθελα να ρωτησω για δύο απορίες.

έχω μείνει πολύ πισω στο θέμα αφού ήμουν άλλου ...

Όσο αφορά την cm ,πώς αλλάζει διάταξη των εικονιδίων στο μενού, μετά την εγκατάσταση είναι σε στήλη και αλφαβητικά.

Όσο την δουλεψα,μια μέρα,δεν είδα κάτι .

Γιά την miui τώρα που την έχω μάθει παρατήρησα χαμηλή ένταση στόν ήχο καί μού έκανε εντύπωση. Θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση?

 

Καλως ήρθες και πάλι

Για τη MIUI δεν ξέρω αν τελικά είναι το patch του ήχου μέσα, αλλά δοκίμασε το δικό μου που είχα δώσει και παλιότερα (το είχα ανεβάσει και σε ζιπακι αλλα δεν το βρήκα τώρα)

volumepatch

 

στο data/nvram/apcfg/aprdcl & reboot

Link to comment
Share on other sites

προφανως δεν υπαρχει καλη καλυψη εκει που εισαι.Και μενα η μια καρτα μου Q ειναι και δεν εχει και τοσο καλο σημα.Γενικα απο αποψη 3g παει cosmote>vodafone>wind>Q(η οποια κανει roaming μεσω wind αλλα η wind παιρνει προτεραιοτητα οταν υπαρχει φορτωμενο δικτυο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

οτι μετα την πρωτη συνδεση κολλαγε το πανελ επιλογης.Στο σημερινο update λεει οτι το φτιαξε νομιζω.Τι εγινε με το τελευταιο update?

 

Στην έκδοση που ανέβασα, δεν έχει τέτοιο θέμα. Το μόνο που συμβαίνει είναι να βγάζει Notification περί usb σύνδεσης, το οποίο δεν φεύγει με την αποσυνδεση του καλωδίου. Η λυση βρέθηκε με παρατεταμένο πάτημα στο Notification και πάτημα στο καμπανάκι. Έκτοτε δεν ξαναεμφανιζεται. Επίσης, δεν έχει θέμα με το mount της sd. Την βλεπει κανονικά όσες φορές κι αν μπει /βγει το καλώδιο.

Η έκδοση αυτη είναι ενα κλικ πιο μπροστά από αυτή του χδα.

 

Κατεβασα και αποσυμπίεσα την ρομ του Κ1. Δεν εχω χρόνο να την δουλεψω τωρα. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι χρησιμοποιεί διαφορετικό σύστημα συμπίεσης απ ότι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε ως τώρα. Κατάφερα να την φέρω στην γνωστή δενδρικη δομή. Δεν μπόρεσα να δω πολλά πράγματα διότι δεν ειχα άλλο χρόνο στο πισι, αλλά απ ότι κατάλαβα έχει κάνει πολλές αλλαγές σε πολλά πράγματα γι αυτό αναγκαστικά βγάζει νεο μπιλτ και οχι πατς.

Θα προσπαθήσω να φτιαξω πατσακια με τα επίμαχα σημεια, ώστε να μην χρειαστεί να φλασαρουμε ολόκληρη ρομ, αλλά και ολοκληρο μπιλτ για αυτούς που θα την πρωτοβαλουν.

 

Και κάτι τελευταίο : εχω λύσει το πρόβλημα με το incall Volume στην flyme, όχι ομως και το rotation + FM Radio. Αν βρω λύση, τουλάχιστον στο 1ο, θα ετοιμασω απντεητ..

 

Επισημαίνω, δεν είμαι προγραμματιστης σε λινουξ, ουμπουντου και τα ρεστα. Έχω όμως γράψει, στα νιάτα μου, σε assembly, basic (εως vb) και εχω ασχοληθεί με βιομηχανικό software και αυτοματισμους(στα 19 μου) ως χομπυ. Πράγματα ίσως άσχετα με κινητά τηλέφωνα.

Όμως ο τρόπος σκέψης παραμένει ίδιος..... ;)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικε αυτο το patch ηχου κανει και για την Cyan?

 

Κάνει για όλες τις ρομ αλλά, δεν έχει μέσα του jpower73 ?

Κράτα το να υπάρχει για εναλλακτική

 

@jpower73

μου φαίνεται στο χδα βάζουν στόχο να ξεπεράσουν τους κινέζους στις δουλειές του ποδαριού (για τους devs λέω)

Απορώ πως ένα τηλέφωνο που πούλησε τόσο πολύ, δεν υπάρχει ένας άνθρωπος-γνώστης να το έχει και να το φτιάξει να πετάει

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Και μια πρόταση ρύθμισης ηχου...

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2016-01-07-00-23-16_zpsa7oprjy1.png

Εναλλακτικά, από τα presets, το Electronic δίνει πιο δυνατό ήχο απ όλα

 

Εχω ενσωματώσει πατς ηχου... Γι αυτό και δεν "διαμαρτυρηθηκε" κάνεις...

Μπορείς να Φλασαρεις του μηχανικου..

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνει για όλες τις ρομ αλλά, δεν έχει μέσα του jpower73 ?

Κράτα το να υπάρχει για εναλλακτική

 

@jpower73

μου φαίνεται στο χδα βάζουν στόχο να ξεπεράσουν τους κινέζους στις δουλειές του ποδαριού (για τους devs λέω)

Απορώ πως ένα τηλέφωνο που πούλησε τόσο πολύ, δεν υπάρχει ένας άνθρωπος-γνώστης να το έχει και να το φτιάξει να πετάει

 

Πραγματικα, δεν μπορω να καταλάβω πως σκέφτονται... Τις μισές τους γνώσεις αν ειχα και φυσικά τα μισά χρόνια, θα πετουσα...

 

... Και εξακολουθεί να πουλάει... Στις Ινδιες με το όνομα polymer octa βλεπω, συχνά πυκνά, διαφημίσεις.

 

Ισως φταίει ότι το ξεπέρασε γρήγορα η τεχνολογία. Ή πιο σωστά, η μόδα. Οταν κάποιος με λιγότερα χρήματα παίρνει 64μπιτο, 5.1.1.....

Σκέψου, οτι σε αυτη τη συσκευη, με μια cm επάνω, με ότι προβλήματα κι αν βγάζει, κι όμως δεν μου κάνει ορεξη να γυρισω πισω σε κκ....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω JPower...ξεχασα να σου πω,,με το εξωτερικο ηχειο εχω θεμα..ακουγονται ολα πολυ χαμηλα...με το mobile uncles δεν με βαζει στο MTK για να πειραξω εντασειs απο κει..με πεταει εξω..μηπωs δεν εκατσε καλα η ρομ..να την ξαναπερασω,,,ξερω γω,,
Link to comment
Share on other sites

Οχι,

Η λολλιποπ δεν συνεργάζεται με EngineerMode. Τουλάχιστον δεν εχω βρει κάτι ανάλογο.

Για περισσότερο ήχο από το ηχείο, άνοιξε το audio fx και απενεργοποιησε το.

Νταξ, είναι πιο χαμηλά από την amoi π. χ. , αλλά όχι και τοσο χαμηλά οσο εννοείς....

 

Με το θέμα "ήχος" θα ασχοληθώ αυτές τις μέρες....

Προχτές άνοιξα κατι libs ηχου. Βρήκα ενδιαφέροντα πράγματα στις υπορουτινες τους... Οπως για παράδειγμα, ο λόγος που δεν παίζει το ηχείο στο ραδιόφωνο, είναι ότι στην υπορουτινα audio Services δεν εχει δηλωθεί η παραμέτρος 15 που αφορά την συγκεκριμένη συσκευή εξόδου.

Θέλει χρονο ομως...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα "ήχος" θα ασχοληθώ αυτές τις μέρες....

Προχτές άνοιξα κατι libs ηχου. Βρήκα ενδιαφέροντα πράγματα στις υπορουτινες τους... Οπως για παράδειγμα, ο λόγος που δεν παίζει το ηχείο στο ραδιόφωνο, είναι ότι στην υπορουτινα audio Services δεν εχει δηλωθεί η παραμέτρος 15 που αφορά την συγκεκριμένη συσκευή εξόδου.

Θέλει χρονο ομως...

 

την έχεις την gionnee του lzy? (γιατί νομίζω την έχω στο μέγκα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...