Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην παιδεύεστε άλλο παιδιά..

Δεν αξίζει, γνώμη μου. (και ας κοιτάζω το πανέμορφο κοκκινάκι δίπλα μου)..

Αφήστε το για συλλεκτικό σε μία άκρη, ή έχετε το για καμιά φωτογραφία και μόνο.

Δεν τα καταφέρνει όσο και να το θέλουμε πια.. :(

Τις στιγμές που το χρειάζεσαι, και πλέον η καθημερινότητά μας είναι γεμάτη από αυτές, βλαστημάς που δεν έχεις κάποιο σύγχρονο τηλέφωνο, να μπεις σε μια απλή σελίδα στο νετ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ένα σύγχρονο 808 με ό,τι συνεπάγεται θα ήταν όλα τα λεφτά. Δυστυχώς ο Έλοπας όρισε το 808 σαν το τελευταίο Symbian και το 1020 σαν το τελευταίο 40άρι με φλας ξένου.

 

Παρόλα αυτά είναι το μόνο που τα έχει όλα, απλά είναι αργό για την σημερινή εποχή. Την κάνει τη δουλειά του, για ίντερνετ Opera χρησιμοποιώ προσωπικά, έξω με 3.5G και σε Wifi όταν υπάρχει, συνδέεται κανονικά παρά την ειδοποίηση περιορισμένης σύνδεσης. Αν το φτιάξουμε κι αυτό, μόνη σημαντική έλλειψη το Skype.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τον ορισες σαν προεπιλεγμενο προορισμο;

Εκανες καμια επανεκκινηση;

 

Ναι και στα δυο :(

Για να ανακεφαλαιωσουμε (μην τυχον εκανα καμια πατατα), η διαδικασια αναλυτικα εχει ως εξης:

Παω Ρυθμισεις > Συνδεσιμοτητα > Ρυθμισεις > Προορισμοι δικτυου > Επιλογες > Νεος Προορισμος > Δινω ονομα ΧΧΧ>

Ξανα επιλογες > Προεπιλεγμενη συνδεση > Επιλογη ΧΧΧ.

Μετα παω Διαδικτυο > βρισκω το wifi μου > μετακινηση σε αλλο προορισμο > Επιλογη ΧΧΧ > εξοδος απο τις ρυθμισεις και επανεκκινηση?

 

Δε δουλευει, μηπως φταιει που εχω ακομα την τελευταια στοκ ρομ (1507) ?

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έκανα την ίδια διαδικασία μου βγάζει το ίδιο σφάλμα... Αλλά συνδέεται κανονικά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ακόμα το 808, το έχω σαν κύρια συσκευή και το μόνο που μου λείπει είναι η κλήσεις στο wa, αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω ότι μου έχει χρειαστεί και πολλές φορές. Και με τον opera είμαι ευχαριστημένος από ταχύτητα κτλ.

Εξαρτάται τι χρήση κάνει ο καθένας βέβαια. Βρείτε πχ μου σύγχρονο τηλέφωνο με Fm transmitter που χρησιμοποιώ πολύ και συζητάμε να αποσύρω N8/808 ;)

 

 

Ναι και στα δυο :(

Για να ανακεφαλαιωσουμε (μην τυχον εκανα καμια πατατα), η διαδικασια αναλυτικα εχει ως εξης:

Παω Ρυθμισεις > Συνδεσιμοτητα > Ρυθμισεις > Προορισμοι δικτυου > Επιλογες > Νεος Προορισμος > Δινω ονομα ΧΧΧ>

Ξανα επιλογες > Προεπιλεγμενη συνδεση > Επιλογη ΧΧΧ.

Μετα παω Διαδικτυο > βρισκω το wifi μου > μετακινηση σε αλλο προορισμο > Επιλογη ΧΧΧ > εξοδος απο τις ρυθμισεις και επανεκκινηση?

 

Δε δουλευει, μηπως φταιει που εχω ακομα την τελευταια στοκ ρομ (1507) ?

 

Σωστά τα έκανες. Σε ποιες εφαρμογές σου βγάζει πρόβλημα; πχ οι εφαρμογές της nokia (mail, χάρτες, ιστός κτλ) έχουν επιλογή να επιλέξεις ποιον προορισμό θα χρησιμοποιείς. Έπρεπε να πάω στις ρυθμίσεις του mail μου και να αλλάξω τον προορισμό από ίντερνετ στον καινούργιο που έφτιαξα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα το παραπανω. Επισης στον internet explorer εβαλα στις ρυθμισεις το νεο προορισμο, αλλα μετεφερα εκει μεσα και τη συνδεση δεδομενων cosmote internet.
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και γω την πιο πάνω διαδικασία. Σε άλλα έμπαινε σε άλλα όχι, αλλά έγραφε πάλι περιορισμένη συνδεσιμοτητα. Κανένα νεότερο;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι άλλο ένα χτύπημα της Microsoft στον βωμό του κέρδους..

τα χακερόνια πάντως λένε πως ξεκίνησαν να βρουν λύση

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/21129_The_Nokia_Wi-fi_connectivity_t.php

 

και εδώ η λύση αλλά δεν καταλαβαίνω πως το κάνουν

 

http://forum.dailymobile.net/forums/symbian-3-symbian-anna-and-nokia-belle-forum/98055-wifi-limited-connectivity-13.html

Edited by KonKart
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι άλλο ένα χτύπημα της Microsoft στον βωμό του κέρδους..

τα χακερόνια πάντως λένε πως ξεκίνησαν να βρουν λύση

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/21129_The_Nokia_Wi-fi_connectivity_t.php

 

και εδώ η λύση αλλά δεν καταλαβαίνω πως το κάνουν

 

http://forum.dailymobile.net/forums/symbian-3-symbian-anna-and-nokia-belle-forum/98055-wifi-limited-connectivity-13.html

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα τέτοιο. Αυτό είναι για να φτιάξεις server να συνδέεται το τηλέφωνο όταν κάνει έλεγχο του δικτύου. Η λύση είναι πολύ πιο απλή

 

 

I created the C:\Private\10000882\ directory on my Nokia 808 PureView (with Belle Delight firmware) and then created an ANSI text file called "hosts" in that directory with the single line "151.248.114.158 connectivity-test.ext.nokia.com" as you instructed and now my wifi connectivity is working perfectly again. I also used the Connectivity Analyser program to check the ping routing and was surprised to see that you don't even need to reboot Symbian for it to collect information from the new hosts file.

 

δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί το κόλπο με τον νέο προορισμό μου δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα τέτοιο. Αυτό είναι για να φτιάξεις server να συνδέεται το τηλέφωνο όταν κάνει έλεγχο του δικτύου. Η λύση είναι πολύ πιο απλή

 

 

 

 

δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί το κόλπο με τον νέο προορισμό μου δουλεύει μια χαρά.

 

Το δοκίμασα, αλλά δεν δούλεψε..

Δεν μπορώ να καταλάβω πως να το κάνεις σε ascii και όχι unicode.

Μέσω pc, δεν αναγνωρίζει το c: του κινητού, αλλά μόνο το E:

Κάνοντας το απευθείας από το κινητό, δεν ξέρω σε τι είδος το γράφω..

 

Επίσης ούτε το κόλπο του νέου προορισμού μου δούλεψε.

Έχω μεν ίντερνετ, σαν limited, αλλά όχι για όλες τις εφαρμογές πχ οι χάρτες δεν μου κατεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε το x-plore

 

με το xplore το έκανα αλλά τίποτα...πάλι περιορισμένη μου έβγαζε..

νομίζω πως ο καθένας πρέπει να βάλει σαν Ip αυτή που θα του δουλέψει μέσω του ελέγχου που πρότεινε, ή κάνω λάθος..;

Link to comment
Share on other sites

όχι την γραμμή που έβαλα βάζεις, όπως την βλέπεις. το έκανα μόλις και δουλεύει. πρόσεξε ότι το x-plore προσθέτει την κατάληξη .txt μετά το όνομα, πρέπει να το κάνεις μετονομασία. Το μόνο που άλλαξα ήταν πριν το σώσε να ξε-επιλέξω την επιλογή στο x-plore save as unicode
Link to comment
Share on other sites

όχι την γραμμή που έβαλα βάζεις, όπως την βλέπεις. το έκανα μόλις και δουλεύει. πρόσεξε ότι το x-plore προσθέτει την κατάληξη .txt μετά το όνομα, πρέπει να το κάνεις μετονομασία. Το μόνο που άλλαξα ήταν πριν το σώσε να ξε-επιλέξω την επιλογή στο x-plore save as unicode

 

Το οποίο πως ξε-επιλεγεται;

Στα tools δεν βρίσκω τέτοια επιλογή.

 

Άκυρο το βρήκα :)

Αύριο τα αποτελέσματα.

Edited by KonKart
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το 808 υποστηρίζει raw?Γιατί έχω μπει στην μπριζα να το δοκιμάσω τώρα που έπεσε η τιμή του στα εξωτερικά.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το 808 υποστηρίζει raw?Γιατί έχω μπει στην μπριζα να το δοκιμάσω τώρα που έπεσε η τιμή του στα εξωτερικά.

Δυστυχώς όχι, αλλά υποστηρίζει lossless jpg που είναι επίσης τεράστια, μη απωλεστικά αρχεία, τα καλύτερα jpg σε κινητό. Αντέχουν πολλή επεξεργασία τα συγκεκριμένα. Και φυσικά έχεις 41.5 MP, τον πλήρη αισθητήρα δηλαδή μέσω εφαρμογών, ενώ στο 1020 δεν πάει τόσο.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, αλλά υποστηρίζει lossless jpg που είναι επίσης τεράστια, μη απωλεστικά αρχεία, τα καλύτερα jpg σε κινητό. Αντέχουν πολλή επεξεργασία τα συγκεκριμένα. Και φυσικά έχεις 41.5 MP, τον πλήρη αισθητήρα δηλαδή μέσω εφαρμογών, ενώ στο 1020 δεν πάει τόσο.

 

Pff κριμα.Μιας και τωρα τελευταια απο το 1020 τις φωτο που θελω να εκτυπωσω ,περναω λιγο το raw τους απο επεξεργασία και πραγματικά το raw ειναι αλλη φωτογραφία ειδικά τα πρόσωπα.

Το losseless jpeg ειναι επιλογη ή ολα τα jpeg του ειναι ετσι?Επισης οπως του 1020 η pureview ειναι η 5αρα στο 808 ειναι 8αρα?

Link to comment
Share on other sites

η "μαμα" εφαρμογή κάμερας δεν υποστηρίζει ούτε lossless gpeg. Άλλη 3rd party το υποστηρίζει αυτή τη δυνατότητα όπως και τα 41mp (αντί 38 ή 32 της μαμά κάμερας). Ούτε 41mp έχει νόημα να βγάλεις καθώς δεν καλύπτεται όλος ο αισθητήρας από το φακό και οι γωνίες είναι προϊόν interpolation. Ο αισθητήρας είναι multiaspect και επιλέγεις αν θα τραβάς 4:3 ή 16:9 (καθαρά και τα δύο) οπότε η ανάλυση είναι 38mp ή 32mp που είναι μια χαρά.

 

Το κυρίως πρόβλημα του κινητού είναι η "διορθωμένη" παραμόρφωση που οφείλεται στον (υπερευρυγώνιο) φακό του και με αυτό δεν μπορείς να κάνεις πολλά (τα στρογγυλά τραβιούνται στις άκρες κυρίως και βγαίνουν σαν.. οβαλ).

Οι ευρυγώνιοι φακοί εισάγουν παραμόρφωση (προοπτικής) το γνωστό βαρελοειδές σχήμα. Δυστυχώς για κάποιο λόγο πάει και το "διορθώνει" με λογισμικό το οποίο όμως πρακτικά δεν μπορεί να γίνει (φτιάχνεις κάτι χαλάς κάτι άλλο και σίγουρα δεν υπάρχει μία ρύθμιση καλή για όλα).. Αν είχες raw αυτό θα ήταν το όφελος. Θα επέλεγες αν και τι είδους διόρθωση επιθυμούσες.

 

Κατά τα άλλα είναι φωτογραφικά άψογο με λίγο αργή εστίαση (που κάποιες φορές αποτυγχάνει κιόλας) αλλα οκ..

 

Στο video έχει έντονο το rolling shutter effect (jello efect) οπότε δεν θέλει και πολύ κούνημα η κάμερα στο πλάνο. Δεν διαθέτει σταθεροποιητή (πλην λογισμικού) που όμως δεν ξέρω να σου πω τι δουλειά κάνει (πόσο καλή δλδ) γιατί διαρκώς και κακώς ίσως το έχω off..

 

Η οπτική (και όχι μέσω λογισμικού) οξύτητά του όμως απλά ξυρίζει (εντυπωσιακή).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

2άρα, 5άρα και 8άρα

Kαι ολες ειναι οι pureview?

Οταν τις ζουμάρεις κλπ περνούν ολες πληροφορία απο την μεγάλη,οπως το 1020 ?

Απο μπαταρια πως παει γενικα?Ποιότητα κλήσης να φανταστώ καλη ετσι?

Ιντερνετ και κλπ διαβαζω για τα προβληματακια του αλλα δεν πολυ με νοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ολες ειναι οι pureview?

Οταν τις ζουμάρεις κλπ περνούν ολες πληροφορία απο την μεγάλη,οπως το 1020 ?

Απο μπαταρια πως παει γενικα?Ποιότητα κλήσης να φανταστώ καλη ετσι?

Ιντερνετ και κλπ διαβαζω για τα προβληματακια του αλλα δεν πολυ με νοιαζει.

PUREVIEW ουσιαστικά είναι το downshample από τα 32mp στα 8.1. Από 4 pixel παράγεται ένα που έχει ως αποτέλεσμα μεγάλη οξύτητα και μικρότερο θόρυβο.

Από μπαταρία εφόσον δεν το χρησιμοποιείς ως smartphone (πως άλλωστε σχεδόν μόνο opera παίζει) εμένα μου κρατάει 3.5 με 4 μέρες (κλειστά όλα wifi, bt, 2g, no rotation, no screen saver, καλό σήμα). Ο χρόνος αυτός περιλαμβάνει αρκετή ομιλία και καμια φωτογραφία αλλά όχι πολλές. Οι περισσότεροι εδώ θα σου πούνε λιγότερο. Αν χρησιμοποιείς βιντεο (λήψη) η μπαταρία πέφτει ταχύτατα. Το 1020 είναι παιδί του 808, οπότε στο θέμα κάμερας μοιάζουν πάρα πολύ αλλά με το 808 την μέρα να είναι λίγο καλύτερο και το 1020 το βράδυ (λίγο φως) λίγο καλύτερο.

 

Ποιότητα κλήση ρωτάς. Εξαιρετική απαντάω. Το ακουστικό του είναι άψογο! Πολύ καλή ευκρίνεια αν και με τον καιρό το δικό μου ίσως να έχασε σε ένταση (ή εγώ κουφαίνομαι :P) ή τέλος πάντων εγώ θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ένταση. Το εξωτερικό ηχείο είναι καμπάνα πολλών ντεσιμπέλ (καμία σχέση με άλλα)..

Από εφαρμογές κάτι απλά utilities από τα παλιά και πολλές δε λειτουργούν (πχ weather widget λίγα παίζουν, fb app δεν παίζει πια παρά μόνο η java εκδοχή κτλ κτλ). Χάρτες (here maps) και λεξικά έχει από την μάνα του.

Επίσης η οθόνη του είναι αστέρι! (amoled με άπειρο κοντραστ, άψογα χρώματα, τέλειες γωνίες θέασης, φωτεινή. θεωρητικό μείων η ανάλυση στα pixel θεωρείται μικρή αλλά δεν είναι ενοχλητική).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...