Jump to content

Cubot H1


chalk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως ρουταρετε αυτο το κινητο;;;

Για το GPS καμια προταση;;;;

 

Για ρουτ.......

to link ειναι εδω

Πας με Chrome, εκτος και ξερεις Ρωσικα.

Για να το φλασαρεις, πας στις ρυθμισεις, About phone, wireless update και στο μενου του (3 τελειες πανω δεξια), Local updates,

 

το GPS εχει χαμηλο σημα οντως.

δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομα για πλοηγηση, οποτε δεν μπορω να κρινω.

Επισης και η πυξιδα του ειναι αρκετα ασταθης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πως κάνεις un-root το τηλέφωνο μετά την εφαρμογή του ανωτέρω;

 

Σε ότι αφορά το GPS τελικά έχω το εξής περίεργο θέμα.

 

Πήρα 3 H1.

 

Το ένα έχει σήμα καμπάνα. 9 δορυφόροι δίνουν στίγμα σε λιγότερο από λεπτό μέσα στο σπίτι.

 

Τα άλλα δύο έχουν σήμα παπάκια. Δύο ημέρες να τα αφήσω ανοιχτά στο ύπαιθρο, σήμα δεν θα βρουν.

 

Όλες οι δοκιμές με data κλειστά (εννοώ κάθε είδους σύνδεσης δεδομένων / 4G & WiFi)

 

Ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνεις un-root το τηλέφωνο μετά την εφαρμογή του ανωτέρω;

 

Σε ότι αφορά το GPS τελικά έχω το εξής περίεργο θέμα.

 

Πήρα 3 H1.

 

Το ένα έχει σήμα καμπάνα. 9 δορυφόροι δίνουν στίγμα σε λιγότερο από λεπτό μέσα στο σπίτι.

 

Τα άλλα δύο έχουν σήμα παπάκια. Δύο ημέρες να τα αφήσω ανοιχτά στο ύπαιθρο, σήμα δεν θα βρουν.

 

Όλες οι δοκιμές με data κλειστά (εννοώ κάθε είδους σύνδεσης δεδομένων / 4G & WiFi)

 

Ιδέες;

 

Μαλλον θεμα hardware, μετριο GPS....

Eμενα πιανει σημα GPS πραγματικα παντου, αλλα εν κινησει εντος πολης το χανει......

Εστειλα στην cubot σημερα μηνυμα......

 

Απο.που τα πηρες αν επιτρεπεται;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Να γραψω και εγω λιγα πραγματα,

 

Η rom του ειναι ''αδεια'' χωρις τιποτα κινεζοεφαρμογες :up:

Μολις το ανοιξα ειχε τη rom R12 και εκανε OTA update στην R15

Root δεν εκανα, ουτε δοκιμασα να κανω.

Η μπαταρια που την ζυγισα σε ηλεκτρονικη ζυγαρια κουζινας μου εβγαλε οτι ειναι 82 γραμμαρια.

 

Το gps θα ελεγα οτι ειναι ''περιεργο'', κλειδωνει και ξεκλειδωνει μεσα στο σπιτι 1μετρο μακρια απο το παραθυρο.

Με το igo που εκανα δοκιμες ειδα οτι με εδειχνε ~20μετρα πισω σε σχεση με εκει που ημουν. Κατα την πλοηγηση αν ακολουθουσα την διαδρομη που μου ελεγε το igo δεν υπηρχε προβλημα. Αν ΔΕΝ ακολουθουσα τη διαδρομη εκανε επανυπολογισμο διαδρομης γρηγορα.

Σε μονοδρομους με τριοροφα κτηρια με ''προορισμο'' δεν ειδα να εχει προβλημα αλλα χωρις ''προορισμο'' εχανε το στιγμα.

Για να μην το αδικησω να πω οτι στο αμαξι το ειχα σε δυσκολο σημειο και με τη θηκη του.

23576497050_ef07b93051_n.jpgScreenshot_2015-12-17-21-45-24 by Thanasis Kar, on Flickr

23576497090_c62c255219_n.jpgScreenshot_2015-12-17-21-45-27 by Thanasis Kar, on Flickr

23245411443_aa7a37e2bf_n.jpgScreenshot_2015-12-17-21-45-33 by Thanasis Kar, on Flickr

23846127876_06308b1d04_n.jpgScreenshot_2015-12-19-10-29-35 by Thanasis Kar, on Flickr

23244052514_02e8062cbc_n.jpgScreenshot_2015-12-19-10-29-32 by Thanasis Kar, on Flickr

23846145296_731f108af2_n.jpg2015-12-20_09-00-13 by Thanasis Kar, on Flickr

 

Το τηλεφωνο το δουλεψα χωρις καρτες sim αλλα με ανοικτο συνεχεια το gps και τη φωτεινοτητα στη μεση (οχι αυτοματα).

Στα στατιστικα το igo το δουλεψα νυχτα με ''χρωμα χαρτη νυχτας'' για ~30 λεπτα σε κανονικη χρηση και τα υπολοιπα λεπτα χρησης ειναι με ''προσομοιωση πλοηγησης''.

Τις υπολοιπες ωρες που ''εγραφε το κοντερ sot'' το αφηνα στο μενου ''ρυθμισεις'' που εχει λευκο φοντο με επιλεγη να κλεινει η οθονη μετα απο μιση ωρα.

23244052704_f08b5ef65f_n.jpgScreenshot_2015-12-20-20-51-24 by Thanasis Kar, on Flickr

23763871512_8378bdb22a_n.jpgScreenshot_2015-12-20-20-51-28 by Thanasis Kar, on Flickr

23763871512_8378bdb22a_n.jpgScreenshot_2015-12-20-20-51-28 by Thanasis Kar, on Flickr

23763871312_b0a0a0b689_n.jpgScreenshot_2015-12-20-20-51-36 by Thanasis Kar, on Flickr

23763871512_8378bdb22a_n.jpgScreenshot_2015-12-20-20-51-28 by Thanasis Kar, on Flickr

23504315439_02e837ce52_n.jpgScreenshot_2015-12-20-20-51-32 by Thanasis Kar, on Flickr

 

Η μπαταρια του μου την εβγαλε στα 4600

23872258195_3643cd67b2_n.jpg2015-12-20_09-00-39 by Thanasis Kar, on Flickr

 

Και ενα βιντεο

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Aπαντηση της cubot για το σχετικα αδυναμο σημα στο GPS, εντος πολεως.

 

"Dear Sir/Madam,

 

Firstly, you should not regard the phone GPS function the same as the professional GPS device, or even consider that it can replace the professional device.

 

Secondly, make sure you have sufficient 3G net flow when connecting to GPS. There are two card slots, make sure you adopt “W” which stands for WCDMA.

 

Thanks and best regards.

 

Selina"

 

Τα σχολια δικα σας

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Aπαντηση της cubot για το σχετικα αδυναμο σημα στο GPS, εντος πολεως.

 

"Dear Sir/Madam,

 

Firstly, you should not regard the phone GPS function the same as the professional GPS device, or even consider that it can replace the professional device.

 

Secondly, make sure you have sufficient 3G net flow when connecting to GPS. There are two card slots, make sure you adopt “W” which stands for WCDMA.

 

Thanks and best regards.

 

Selina"

 

Τα σχολια δικα σας

 

Στο πρωτο νομιζω οτι εχει δικιο! Τι να πουμε τωρα....

Παντως, προσωπικα, δεν με ενθουσιασε η παντοφλα. Ουτε και στο θεμα μπαταρια. Τρεις μερες με την συνηθη χρηση μου.

Τωρα χρησιμοποιω ενα χρυσαφι. Το βρισκω πιο ομορφο απο το ασπρο που ειχα πριν. Και σαν κατασκευη διχνει επισης γερο.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο νομιζω οτι εχει δικιο! Τι να πουμε τωρα....

Παντως, προσωπικα, δεν με ενθουσιασε η παντοφλα. Ουτε και στο θεμα μπαταρια. Τρεις μερες με την συνηθη χρηση μου.

Τωρα χρησιμοποιω ενα χρυσαφι. Το βρισκω πιο ομορφο απο το ασπρο που ειχα πριν. Και σαν κατασκευη διχνει επισης γερο.

 

Η αυτονομια και η ποιοτητα κατασκευης ειναι τρομερα για 140$ τηλεφωνο...

Μονο προβλημα το σχετικα ασθενες GPS

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ gps pna την τελευταία 10ετια και αυτό που είδα είναι ότι στα καλά android κινητά που πλέον υποστηρίζουν εκτός απο το gps το αμερικάνικο και το glonass,το σήμα είναι σαφώς ανώτερο.Τώρα αν η cubot μιλάει για συσκευή μερικών χιλιάδων $ για τοπογραφικές χρήσεις κτλ με ακρίβεια mm οκ...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι θέμα hw.

Το χ9 που χρησιμοποιώ αυτό τον καιρό δεν έχει κανενα τέτοιο θέμα με ασθενες σήμα κτλ...

Είπαν αυτό που είπαν για να βγουν αππ τη δύσκολη θέση

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θεμα hardware, μετριο GPS....

Eμενα πιανει σημα GPS πραγματικα παντου, αλλα εν κινησει εντος πολης το χανει......

Εστειλα στην cubot σημερα μηνυμα......

 

Απο.που τα πηρες αν επιτρεπεται;

 

 

Αυτό που πιάνει καλά από everbying.net

 

Τα άλλα από UK EBay

 

Και μάλιστα αυτό που πιάνει καλά είναι σε διαφορετικό κουτί (ποιο χαμηλό από τα άλλα δύο)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Παρέλαβα και εγώ το Η1 χθες.

Σε σύγκριση με το doogee x5 pro (που πήγε στη σύζυγο) βλέπω την ίδια συμπεριφορά σε wifi, 4g και γενικά λήψη κινητής τηλεφωνίας,

η οθόνη του μου αρέσει περισσότερο αλλά εκεί που υστερεί όπως έχει προαναφερθεί είναι το gps.

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο κόλημα σχετικά με την ενημέρωση R15 ή να την κάνω άμεσα;

Επίσης στο κουτί του υπήρχε ένας φορτιστής 5V, 1A και όχι 2Α και διαφορετικός από αυτόν που βλέπω στις φωτογραφίες ή τα video unboxing. To τηλέφωνο το πήρα από Banggood EU warehouse.

Εσάς με τι φορτιστή σας ήρθε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Παρέλαβα και εγώ το Η1 χθες.

Σε σύγκριση με το doogee x5 pro (που πήγε στη σύζυγο) βλέπω την ίδια συμπεριφορά σε wifi, 4g και γενικά λήψη κινητής τηλεφωνίας,

η οθόνη του μου αρέσει περισσότερο αλλά εκεί που υστερεί όπως έχει προαναφερθεί είναι το gps.

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο κόλημα σχετικά με την ενημέρωση R15 ή να την κάνω άμεσα;

Επίσης στο κουτί του υπήρχε ένας φορτιστής 5V, 1A και όχι 2Α και διαφορετικός από αυτόν που βλέπω στις φωτογραφίες ή τα video unboxing. To τηλέφωνο το πήρα από Banggood EU warehouse.

Εσάς με τι φορτιστή σας ήρθε;

 

εμενα με 1αμπερ αλλα μετα απο τηλ στο afasia.gr μου εστειλαν 2αμπερ.

με τον πρωτο ηθελε μερες για να φορτιση η μπαταρια.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

παραγγελία 2 συσκευών από γκήαρμπεστ, ένα άσπρο ένα χρυσαφί. ήρθαν σε λογικό χρονικό διάστημα (μήνας παρά κάτι μέρες)

Οι φορτιστές είναι 2Α. παραθέτω φωτό από το δικό μου (το άλλο είναι του αδερφού μου)

review δεν έχω γράψει (για καμιά από τις δύο συσκευές που παρέλαβα) καθώς έχουν ειπωθεί ήδη αρκετά πράγματα εδώ.

το κινητό για 90 κάτι ευρώ (σε προσφορά/λάθος τιμή και χρήση πόντων) με υπερκαλύπτει. ακόμα και το GPS που έχει αναφερθεί ότι έχει θέματα, εμένα προσωπικά δουλεύει σε πραγματικές συνθήκες και δεν έχει εμφανιστεί κάποιο θέμα μέχρι στιγμής. εντός σπιτιού καθυστερεί να κλειδώσει, έξω όμως μέσα στο αυτοκίνητο δουλεύει μια χαρά με HEREmaps.

0479375121387837211772633f6f7939.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμενα με 1αμπερ αλλα μετα απο τηλ στο afasia.gr μου εστειλαν 2αμπερ.

με τον πρωτο ηθελε μερες για να φορτιση η μπαταρια.

 

Έχω στείλει mail στο Banggood ρωτώντας τους σχετικά με τη μπαταρία, γιατί και στο site τους αλλά και στο video που έχουν ανεβάσει στο youtube σχετικά με το τηλέφωνο, προβάλουν 2Α μπαταρία.

Σχετικά με την αναβάθμηση, να την κάνω ανεπιφύλακτα ή υπάρχουν τίποτα θέματα;

Αν την κάνω να κάνω πρώτα ένα hard reset ή να την κάνω απ΄ευθείας;

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα να κάνεις την αναβάθμιση και μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

επιπλέον, θα ήθελα να ενημερώσω τους υπόλοιπους κατόχους ότι υπάρχουν στο protectionfilms24 μεμβράνες απλές αλλά και glass.

είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές, αλλά δείχνουν ότι είναι οι σωστές διαστάσεις και όχι universal.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παρουσιαζει ενα παραξενο θεμα που μου θυμιζει κατι απο τα πρωτα android οταν κυκλοφορησαν.Εκει που η μπαταρια ειναι 45% κανω επανεκινηση και η μπαταρια δειχνει 17%.μου το εχει κανει δυο με τρεις φορες.Σας ετυχε εσας ?Μου αρεσει που διαφημηζουν στην επισημη σελιδα οτι εχει fast charge.Τι fast charge ειναι αυτο με 3,5 ωρες φορτιση δεν ξερω και οχι για τελειος αδεια μπαταρια δεν εχει τυχη ακομα να μου παει 0% η μπαταρια ακομη, φανταζομαι απο αδεια τελειος θα θελει 4,5 ωρες. Edited by jonakic
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παντως το GPS του, μετα απο αρκετο ψαξιμο για γιατροσοφια, συμπεριφερεται καλυτερα τωρα.

Του περασα MT GPS EPO FIX απο το play και ενημερωσα τους σερβερς.

Θελει ρουτ ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα το κανει, οταν βγαλω και βαλω ξανα την μπαταρια ομως, οχι σε επανεκκινηση....χανει περιπου 15%
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και Χρόνια Πολλά. Νέος κάτοχος και εγώ και θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να βρω οδηγίες για να τροποποιήσω τις επαφές (δηλαδή πως να αλλάξω τον αριθμό τηλεφώνου ή να προσθέσω νέο αριθμό).Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά.

με μια αναζήτηση μέσω Google θα μπορείς να βρεις αρκετές σελίδες για διάβασμα ή/και βίντεο για να παρακολουθήσεις.

 

με απλά λόγια για αρχή (και τα υπόλοιπα τα ψάχνεις σιγά σιγά) για να προσθέσεις μια επαφή, πας επαφές και πατάς το στρογγυλό μπλε εικονίδιο κάτω δεξιά με τον σταυρό. βάζεις ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, και προαιρετικά λοιπές πληροφορίες και σώζεις την επαφή (στο Gmail λογαριασμό σου) πατώντας πάνω αριστερά στο ✔

για να κάνεις τροποποίηση μιας επαφής, επιλέγεις την επαφή και πατάς πάνω δεξιά το εικονίδιο με το μολυβάκι (δίπλα από το αστέρι), τροποποίηση και σωσιμο όπως πριν.

αυτά μέσω κινητού.

μέσω υπολογιστή πας https://contacts.google.com

κάνεις ότι αλλαγές θέλεις, και στο τέλος κάνεις συγχρονισμό το Gmail λογαριασμό στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΚΡΑΣΣΑΡΕΙ συνεχεια το Google PLAY

ειδικα αν κανω search ΕΦΑρμογων kαι γράφω facebook/viber κτλ

Στο 2-3 γραμμα (Vi...Fa... κτλ) κρασσαρει....

 

 

KAΠΟΙΑ ΙΔΕΑ?

ΒΟΗΘΕΙΑ

ΕΚΑΝΑ ΡΕΣΕΤ ΚΤΛ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΠΤ

ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΤΗ ΡΟΜ?

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot H1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...