Jump to content

Lumia 950 vs LG G4


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φήμες που λένε ότι στο άλλο θέμα βρέθηκε κι άλλος κάτοχος G4 να βγάζει κουνημένες φωτο με 1/4 ταχύτητα κλείστρου, ερευνώνται!!!
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φήμες που λένε ότι στο άλλο θέμα βρέθηκε κι άλλος κάτοχος G4 να βγάζει κουνημένες φωτο με 1/4 ταχύτητα κλείστρου, ερευνώνται!!!

 

...παλι επιβεβαιωνομαι.@bill_thess σ'ευχαριστουμε για την κουνημενη φωτο του G4 στο 1/4 :cool:

Link to comment
Share on other sites

...παλι επιβεβαιωνομαι.@bill_thess σ'ευχαριστουμε για την κουνημενη φωτο του G4 στο 1/4 :cool:

 

Κατάλαβα..κι εσυ καπνιστής;:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..κι εσυ καπνιστής;:p:lol:

 

οχι καμια σχεση...φιανεται καποια G4 εχουν προβλημα με το ois

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όσο θα περνάει ο καιρός, θα βγαίνουν κινητά με καλύτερη κάμερα. Από τα συγκριτικά του Πάοκ, Το 950 ναι, έχει προβάδισμα. Αλλα επαναλαμβάνω, δεν υπάρχουν διαφορές σε φωτισμό και θέμα φωτογραφίας για τις οποίες θα πηγαίναμε στο φωτογραφείο να τις εκτυπώσουμε. Εκτός και αν το αγαπημένο θέμα των περισσοτέρων είναι οι κατακόμβες. Σαφώς εκεί το 950 υπερέχει και να κάποιος έχει τα χρήματα και του αρέσουν τα WP θα το τιμήσει.

Στα χέρια μου θα χαντάκωνα την ακριβότερη DSLR ενώ στα χέρια κάποιου άλλου και με προγενέστερα κινητά θα έκανε... Μητροπολίτες...

Ο Saleakos, Keras, demon2411, Montoya, johnnyman25 me to "ταπεινό" Xiaomi Redmi Note 2, Te_salat και λοιποί έχουν "γράψει" ο καθένας με τη μηχανή του. sorry για όσους ξέχασα..

Μη χαλάτε το κλίμα όχι μόνο λόγω ημερών αλλά γενικά.

Και για να συμβάλλω και γω στο κλίμα...

23787531845_0a123e9df6_h.jpg20151215_233847 by P. V., on Flickr

 

23419601379_44e04ec8e3_h.jpg20151215_232727 by P. V., on Flickr

 

23491867920_37529eda92_h.jpg20151213_164934 by P. V., on Flickr

 

LG G4 auto

Δεν είναι ίσως οι αρτιότερες αλλά ναι θα τις εκτυπώσω στην πρώτη ευκαιρία...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όσο θα περνάει ο καιρός, θα βγαίνουν κινητά με καλύτερη κάμερα. Από τα συγκριτικά του Πάοκ, Το 950 ναι, έχει προβάδισμα. Αλλα επαναλαμβάνω, δεν υπάρχουν διαφορές σε φωτισμό και θέμα φωτογραφίας για τις οποίες θα πηγαίναμε στο φωτογραφείο να τις εκτυπώσουμε. Εκτός και αν το αγαπημένο θέμα των περισσοτέρων είναι οι κατακόμβες. Σαφώς εκεί το 950 υπερέχει και να κάποιος έχει τα χρήματα και του αρέσουν τα WP θα το τιμήσει.

Στα χέρια μου θα χαντάκωνα την ακριβότερη DSLR ενώ στα χέρια κάποιου άλλου και με προγενέστερα κινητά θα έκανε... Μητροπολίτες...

Ο Saleakos, Keras, demon2411, Montoya, johnnyman25 me to "ταπεινό" Xiaomi Redmi Note 2, Te_salat και λοιποί έχουν "γράψει" ο καθένας με τη μηχανή του. sorry για όσους ξέχασα..

Μη χαλάτε το κλίμα όχι μόνο λόγω ημερών αλλά γενικά.

Και για να συμβάλλω και γω στο κλίμα...

 

LG G4 auto

Δεν είναι ίσως οι αρτιότερες αλλά ναι θα τις εκτυπώσω στην πρώτη ευκαιρία...

 

Φιλε μου στα σχολια σου δεν θελω να παρω θεση γιατι θα δωσω συνεχεια σε κατι που για μενα εχει ληξει.

Μεσα απο pm ομως και απο διαφορα σχολια βλεπω οτι γενικοτερα αρκετοι καταλαβαινουν πολλα. Αυτο μου φτανει εμενα προσωπικα.

Στις φωτογραφιες σου τωρα:

Στην πρωτη λογικα εισαι manual γιατι βλεπω λιγο θορυβο και πολυ οξυτητα. Ομως πολυ καλη, ομορφα χρωματα και λεπτομερεια. Με λιγο noise reduction θα ειναι αψογη.

Στην δευτερη πρεπει να σου κουνηθηκε λιγο ο σκυλος, (oχι εσυ απο οτι βλεπω)

Στην τριτη εχεις νεταρει στην μυτη με αποτελεσμα το υπολοιπο του σωμα να ειναι "blurred".

Για πλακα τις εκτυπωνεις χωρις κανενα θεμα. Ειναι και οι 3 πολυ καλες με τα ελλατωματακια τους τα οποια ειναι μικρα.

Επισης βλεπω διαφορα απο το mx4 που ειχες σε παρομοιες φωτο. Οσο για τον σκυλο, οτι και να πω ειναι λιγο...κουκλι.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

@babill

Αν το iPhone έβγαζε τέτοιες φωτογραφίες εντός του σπιτιού το βράδυ, θα ήμουν ευτυχισμένος και δεν θα έμπαινα συνεχώς στον κόπο να βγάζω απο την τσάντα το S4 zoom για να τραβήξω την κόρη μου με τον σκύλο της.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τους άμεσους σχολιασμούς. Ολες στο auto είναι. Δεν προλαβαίνω με τον NOEL να μπω σε manual. Εκεί βέβαια ήταν ψιλονυσταγμένος, για αυτό και δέχθηκε να τον στολίσω, αλλειώς... δεν.

Δεν ξέρω σε ποιο τόπικ να τις ανεβάσω, μάλλον στο αρχικό μας θα ήταν καλύτερα αφού εδώ αυτό είναι vs.

Θα τις στείλω εκεί....

Σόρρυ για τις επαναλαμβανόμενες με το σκύλο, αλλά αφού τα άλλα... δίποδα του σπιτιού δεν μπορώ να τα εκθέσω, ή μόνη μου ασχολία είναι να έχω στιγμιότυπα από το νέο μέλος, ελλείψη φυσικά εκεί που μένω κάποιου καλλιτεχνικού landscape...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Lumia 950 vs LG G4 - Part 7

Scene = Landscapes

Settings

1.Lumia 950 = ProShot camera, auto, 8mp

2.LG G4 = FV-5 camera, auto,16mp

23163713604_72b14a7457_c.jpgm1 by foxy4270, on Flickr

23495844090_bce615c780_c.jpgn1 by foxy4270, on Flickr

23683447192_f0ac4e6f28_c.jpgm2 by foxy4270, on Flickr

23709149421_de9bf588a5_c.jpgn2 by foxy4270, on Flickr

23709443171_24483d5896_c.jpgm3 by foxy4270, on Flickr

23683213402_1460d0929d_c.jpgn3 by foxy4270, on Flickr

23496316110_ed8450713f_c.jpgm4 by foxy4270, on Flickr

23496031960_34429dfe99_c.jpgn4 by foxy4270, on Flickr

23709569831_d8f1207d40_c.jpgm5 by foxy4270, on Flickr

23683313822_22d1d1597c_c.jpgn5 by foxy4270, on Flickr

23765949866_ba58bc21ea_c.jpgm6 by foxy4270, on Flickr

23791801135_d9ac1bc87b_c.jpgn6 by foxy4270, on Flickr

23683591292_c5c50c3045_c.jpgm7 by foxy4270, on Flickr

23165029043_c76546c8d3_c.jpgn7 by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο!!

Σε ευχαριστούμε πολύ πολύ!!

Δεν είναι ανάποδα?

Σε όλες μου αρέσουν περισσότερο του G4!!!

Link to comment
Share on other sites

Χα χα ! Το είδε η μικρή μου η κόρη και μου είπε :"Μπαμπά τι είναι αυτά ψάχνεις για διαφορές , να σε βοηθήσω;" Μόνο το πορτοκαλί συννεφάκι βρήκε στην 4η φώτο!!!.

 

Πολύ κοντά και τα δυο , με λίγο photoshop τις κάνεις ίδιες .

Link to comment
Share on other sites

Πιο εντονα χρωματα το 950, πιο ατονα (φυσικα;) το G4.

Paok μονο εσυ μπορεις να μας ποιο απο τα δυο εχει τα -πιο κοντα στην πραγματικοτητα- χρωματα.

Κατα τα αλλα η μονη διαφορα που εντοπισα ειναι οτι το 950 εχει πιο φωτεινα τα σκοτεινα σημεια σε σχεση με το G4.

 

Εξαιρετικες και οι 2 καμερες παντως.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο , μου αρέσουν περισσότερο του G4 στην πλειοψηφία. π,χ στην φωτό με τα πορτοκαλιά σύννεφα το g4 έκαψε τον ουρανό και προτιμώ του 950. Όπως και να χει είναι δύο συσκευές ισάξιες κι ευτυχώς γιατί δεν αντέχω να ξαναγυρίσω σε windows. :lol:

<η όλη φάση που καίει τον ουρανόι, μου θυμίζει το Μ7 που λόγω ultrapixel που τράβαγε περισσότερο φως κι αυτή , είχαμε παρόμοια αποτελέσματα. Επανεστίαση και άγιος ο θεός.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λέμε. Πολύ κοντά και τα δύο. Τα χρώματα λίγο υπερβολή στο 950. Και τα δύο τα σπάνε.
Link to comment
Share on other sites

1. TO 950 εχει περισσοτερη λεπτομερεια...φωτο 2 σπιτακι

2.το 950 εχει μεγαλυτερο ευροπς πεδιου...φωτο 3 ουρανος

3.το g4 αποτυπωνει καλυτερα το λευκο

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση off topic σχολιασμών
Link to comment
Share on other sites

Πιο εντονα χρωματα το 950, πιο ατονα (φυσικα;) το G4.

Paok μονο εσυ μπορεις να μας ποιο απο τα δυο εχει τα -πιο κοντα στην πραγματικοτητα- χρωματα.

Κατα τα αλλα η μονη διαφορα που εντοπισα ειναι οτι το 950 εχει πιο φωτεινα τα σκοτεινα σημεια σε σχεση με το G4.

 

Εξαιρετικες και οι 2 καμερες παντως.

 

Αυτό ακριβώς πρόσεξα και εγώ.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε παοκ. Τα ξεζούμισες τα κινητά. Σε ευχαριστούμε και πάλι για τον κόπο σου και τον χρόνο σου. Τώρα μένει να πέσει η τιμή του 950 για να το "φτάσουμε". Αφού το mclaren ακυρώθηκε, βρήκα τον νέο αντικαταστάτη.

Όσο για το ποιος σχολιάζει κι αν σχολιάζει, μην αγχώνεσαι. Ο καθένας πράττει με τον τρόπο του. Κάποιες φορές οι άνθρωποι μιλανε με την σιωπή τους. Δεν είναι κακό αυτό. Είναι τρόπος έκφρασης.

Προσωπικά σε απολαμβάνω, όπως σε απολάμβανα στο παρελθόν όταν έβρισκες κάτι καλύτερο απο το 1020 ή το 930 ή το oppo κι ότι άλλο είχες. Τώρα ήρθε η σειρά του g4 αύριο του 950 κλπ. Απλά με παραξένεψαν οι τελευταίες αντιδράσεις. Λες κι ο paok άλλαξε τώρα.

Τέλος πάντων, ειναι κρίμα, πραγματικά όμως. Θα το καταλάβουν αργότερα. Ίσως όταν πάρεις το g5....:lol: :lol: :lol:

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από το part 7 στο πρώτο σετ το 950 έχει χάσει λίγο το white balance ενώ στο 2ο σετ έχει λίγο εντονότερα χρώματα απ' ότι πρέπει. Σε όλες τις υπόλοιπες προσωπικά προτιμώ το 950.
Link to comment
Share on other sites

paok4270 υπέροχη δουλειά και σ'ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες .

Από τη συλλογή του συγκριτικού νομίζω οτι λείπει μόνο το πάγωμα σε συνθήκες ημέρας ,

στο auto όμως γιατί συνήθως δεν εχεις το χρόνο να βαλεις manual σε κατι αναπάντεχο (πχ ενα εντυπωσιακο αυτοκίνητο που περνά ή ένα ζωάκι που παίζει ).

Λένε οτι απο το 950 μπορεις να εξαγεις ευκολα πολυ καλες 8mpixel φωτογραφίες απο 4Κ video,αντι να πας σε burst mode.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω με αγωνία γιατί είμαι άσχετος από ρυθμίσεις, να δω επιτέλους το συγκριτικο στο αυτόματο με τις μαμά κάμερες και χωρίς hdr auto and rich capture.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω με αγωνία γιατί είμαι άσχετος από ρυθμίσεις, να δω επιτέλους το συγκριτικο στο αυτόματο με τις μαμά κάμερες και χωρίς hdr auto and rich capture.

 

Lumia 950 vs LG G4 - Part 4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...