Jump to content

[Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

xposed σε rooted mra58r καθεται απροβληματιστα?Υπαρχει κατι ιδιαίτερο που πρεπει να κάνω?

 

Αν δεν βαριέσαι πέρνα αυτήν την ρομ http://forum.xda-developers.com/nexus-6/development/rom-android-l-5-1-v1-0-0-t3075065 είναι βασικά στοκ με μια μόντα για τον ήχο, έχει aroma installer σε ρωτάει αν θες να ρουτάρεις αν θες xposed και gravity box, είναι πολύ σταθερή και αν κατεβάσεις την εφαρμογή busybox που ανέφερες πριν, εγκαθιστάται μια χαρά.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ή αυτονομία έχει απογειωθεί με την 6.0

Stock,root και greenify και έχω μέχρι και 6 ώρες sot.

 

whaat?:wacko: με το ζόρι πετυχαίνω 3-3.30 ώρες με pure nexus

Link to comment
Share on other sites

whaat?:wacko: με το ζόρι πετυχαίνω 3-3.30 ώρες με pure nexus

Αν εχεις google now δοκίμασε να το κλείσεις θα δεις διαφορά , εγω δεν βάζω google now γιατι μου ειναι άχρηστο όπως και τα location services τα οποια τα ανοίγω μονο οταν τα χρειαζομαι καθώς και της ειδοποιήσεις του facebook , ολα τα υπόλοιπα (3 λογαριασμοί email+viber+messenger) με τα push notification τα έχω και τρέχουν κανονικά.... ενα 5ωρακι βγάζω σχετικά εύκολα με αρκετή χρήση +data-wifi συνέχεια ανοιχτά .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

ναι ανοιχτό το έχω το now. μου αρέσουν οι πληροφορίες που δίνει. έχω ένα powerbank κολλημένο πάνω μου συνέχεια, οπότε το θέμα μπαταρία δεν με πολυαπασχολεί. καλό tip πάντως για όποιον θέλει καλύτερη επίδοση
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να βάλω καμμία rom, έχω διαβάσει για chroma&purenexus, αξίζει ή να μείνω stock?

Step 1 nandroid back up,step 2 wipe step 3 install.όταν θα μπουταρω το κινητό ή μόνη αλλαγή θα είναι ή νέα rom και όλα τα αλλα όπως πριν δλδ φωτογραφίες επαφές μηνύματα εφαρμογές ανέπαφα?

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να βάλω καμμία rom, έχω διαβάσει για chroma&purenexus, αξίζει ή να μείνω stock?

Step 1 nandroid back up,step 2 wipe step 3 install.όταν θα μπουταρω το κινητό ή μόνη αλλαγή θα είναι ή νέα rom και όλα τα αλλα όπως πριν δλδ φωτογραφίες επαφές μηνύματα εφαρμογές ανέπαφα?

 

Τίποτα δεν θα είναι ανέπαφο

 

Για μένα, στο Nexus 6 δεν είναι απαραίτητη μια custom rom:

 

(1) Γιατί ως nexus η τελευταία έκδοση του Android βγαίνει άμεσα και δεν χρειάζεται να περιμένεις τον κατασκευαστή

(ή την custom rom που βγαίνει πιο γρήγορα απότι του κατασκευαστή)

 

(2) Είναι πολύ γρήγορο, άρα o όποιος υπερχρονισμός μέσω custom kernel δεν έχει τόσο σημαντικά οφέλη

 

(3) Δυνατότητες όπως το DT2W, Led notification γίνονται και χωρίς custom rom/kernel

 

(4) To Android έχει πλέον ωριμάσει και έχει πολύ περισσότερες ρυθμίσεις από μόνο του

Βάζεις και ένα launcher όπως το APEX και είσαι έτοιμος.

 

Αλλά όλα είναι θέμα γούστου ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαθέσιμη πλέον και η 6.0.1 (Build: MMB29K)

https://developers.google.com/android/nexus/images#shamu

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με custom rom και custom kernel. Για να φλασάρω την stock 6.0.1 και να διατηρήσω root ποιά διαδικασία ακολουθώ;
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Νίκο είναι θα σβηστουν τα πάντα ή κάνοντας nandroid back up τα περνάει αυτόματα.. Τα 2 tweeks που ανέφερε τα έχω ενεργοποιήσει με αποκορύφωμα το pulse notification led ενώ το Dt2w είναι μέτριο.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Νίκο είναι θα σβηστουν τα πάντα ή κάνοντας nandroid back up τα περνάει αυτόματα.. Τα 2 tweeks που ανέφερε τα έχω ενεργοποιήσει με αποκορύφωμα το pulse notification led ενώ το Dt2w είναι μέτριο.

 

Περνώντας μια άλλη ρομ από αυτή που έχεις, αναγκαστικά κάνεις clean install οπότε χάνονται όλα

 

Το NANDROID BACKUP ναι μεν έχει κρατήσει τα πάντα, αλλά δεν μπορείς να κάνεις Retrieve μόνο τις ρυθμίσεις, τα apps κλπ.

Με το NANDROID BACKUP κάνεις restore ολόκληρο το σύστημα, αν κάτι πάει στραβά.

 

Για selective restore, μπορείς να δοκιμάσεις την εφαρμογή TITANIUM BACKUP

Link to comment
Share on other sites

Το nandroind σου κάνει back up το image της Ρομ που έκανες back up που σημαίνει ότι όταν κάνεις restore από το nandroind θα σου επαναφέρει την Ρομ όπως ακριβώς ήταν όταν έκανες το back up φλασαροντας μια καινούργια Ρομ θα πρέπει να κάνεις από την αρχή τα settings φαντάσου όπως όταν βγάζεις από το κουτί το τηλέφωνο σου πρώτη φορά υπάρχουν εργαλεία όπως το titanium back up για να κάνειςback up τις εφαρμογές σου και τα settings σου, επίσης γνώμη μου είναι ότι είναι κρίμα κάτοχοι Nexus να λένε ότι αυτά τα τηλέφωνα δεν χρειάζονται ρουτ, είναι ο λόγος που τα προτιμάς από τα άλλα, ακόμα και η λάθος επειχηρηματολογια ότι παίρνουν τις αναβαθμίσεις πρώτα αφού μια custom rom θα την πάρει πιο γρήγορα
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με custom rom και custom kernel. Για να φλασάρω την stock 6.0.1 και να διατηρήσω root ποιά διαδικασία ακολουθώ;

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κρατήσεις το σύστημά σου όταν αλλάζεις ρομ

 

Νομίζω ότι αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:

 

(1) Να περάσεις boot.img, cache.img, system.img, και μάλλον userdata.img (με αυτό χάνεις όλες τις ρυθμίσεις σου)

(2) Να περάσεις το ελαφρώς τροποποιημένο boot.img του chainfire που επιτρέπει root

(3) Να εκκινήσεις στο TWRP και να εγκαταστήσεις το SuperSU 2.52

 

Εάν θες, πέρνα αρχικά και το radio του MMB29 (6.0.1), είναι πιο νέο από του MRA58.

Το bootloader δεν χρειάζεται να τον περάσεις, είναι το ίδιο με του MRA58

Link to comment
Share on other sites

Το nandroind σου κάνει back up το image της Ρομ που έκανες back up που σημαίνει ότι όταν κάνεις restore από το nandroind θα σου επαναφέρει την Ρομ όπως ακριβώς ήταν όταν έκανες το back up φλασαροντας μια καινούργια Ρομ θα πρέπει να κάνεις από την αρχή τα settings φαντάσου όπως όταν βγάζεις από το κουτί το τηλέφωνο σου πρώτη φορά υπάρχουν εργαλεία όπως το titanium back up για να κάνειςback up τις εφαρμογές σου και τα settings σου, επίσης γνώμη μου είναι ότι είναι κρίμα κάτοχοι Nexus να λένε ότι αυτά τα τηλέφωνα δεν χρειάζονται ρουτ, είναι ο λόγος που τα προτιμάς από τα άλλα, ακόμα και η λάθος επειχηρηματολογια ότι παίρνουν τις αναβαθμίσεις πρώτα αφού μια custom rom θα την πάρει πιο γρήγορα

 

Ίσως συγχέεται το root με το custom rom

Κανείς δεν είπε ότι το Nexus 6 δεν χρειάζεται root, κάθε άλλο, σε αυτή την συσκευή είναι αφενός πανεύκολο, και αφετέρου ακίνδυνο, αφού ούτε τριπ έχει να χαλάσει και επαναφέρεται πολύ εύκολα σε non root καταάσταση, αν τυχόν ποτέ χρειαστεί

 

Στα nexus, οι νέες εκδόσεις βγαίνουν άμεσα από την google. Μια custom rom προφανώς δεν μπορεί να έχει τον κώδικα πριν από την Google.

Σε άλλες συσκευές, ένα σημαντικό κίνητρο για να βάλεις μια custom rom ήταν για να έχεις την τελευταία έκδοση, την οποία ο κατασκευαστής της συσκευής σου μπορεί να την έβγαζε ύστερα από αρκετούς μήνες

Link to comment
Share on other sites

Τότε να το θέσω αλλιώς η Google δίνει τον κώδικα αμέσως ας πούμε ότι αύριο το πρωί δυο με τρεις Dev θα έχουν κάνει merge το factory images της 6.0.1 και εγώ θα την φοράω ήδη στο τηλέφωνο μου και δεν θα περιμένω πότε θα έρθει η σειρά μου για να πάρω το ota
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Τότε να το θέσω αλλιώς η Google δίνει τον κώδικα αμέσως ας πούμε ότι αύριο το πρωί δυο με τρεις Dev θα έχουν κάνει merge το factory images της 6.0.1 και εγώ θα την φοράω ήδη στο τηλέφωνο μου και δεν θα περιμένω πότε θα έρθει η σειρά μου για να πάρω το ota

 

OTA δεν θα πάρεις έτσι κι αλλιώς αν είσαι root με TWRP, όσο και να περιμένεις

 

Η δημοσίευση όμως του Factory Image είναι πριν τις custom roms

 

Εδώ είναι το Image της 6.0.1 από την Google αν θες να την περάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι και ο σκοπός για να κάνει κάποιος ρουτ και να περάσει custom recovery... Να μην περιμένει για ota προφανώς και η δημοσίευση του Image είναι πριν τις custom αλλιώς δεν θα είχαν οι Dev πάνω σε τι να δουλέψουν αυτό που λέω είναι ότι αν μπεις τώρα στο xda υπάρχουν mainteners που δουλεύουν πάνω στην 6.0.1 και σε λίγες ώρες θα είναι έτοιμη και εν πάση περιπτώσει τα θετικά του ρουτ είναι περισσότερα από τα αρνητικά

Επί τη ευκαιρία ευχαριστώ για το λινκ τα έχω δει από το απόγευμα

Edited by Stef08
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε το change log της 6.0.1 ?

 

Ξέρουμε πάντως σίγουρα πως ο γούγλης έκανε μεγάλη πατάτα με ένα battery % bug στην 6.0.1 ... :lol:

 

Και απορώ τι testing πέρασε η έκδοση και δεν το είδαν. Εγώ το είδα με το που μπουταρε το κινητο.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε το change log της 6.0.1 ?

 

Κάτι καινούργια emoticons, μια μικροαλλαγη στην nav bar για τα tablets καθώς και το security update του Δεκεμβρίου. Αυτά διάβασα. Δεν έχει μεγάλο changelog

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πάντως σίγουρα πως ο γούγλης έκανε μεγάλη πατάτα με ένα battery % bug στην 6.0.1 ... :lol:

 

Και απορώ τι testing πέρασε η έκδοση και δεν το είδαν. Εγώ το είδα με το που μπουταρε το κινητο.

 

LoL.... Ελπίζω να μην ισχύει....

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

OTA δεν θα πάρεις έτσι κι αλλιώς αν είσαι root με TWRP, όσο και να περιμένεις

 

Η δημοσίευση όμως του Factory Image είναι πριν τις custom roms

 

Εδώ είναι το Image της 6.0.1 από την Google αν θες να την περάσεις

 

νίκο rooted συσκευες με stock rom δεν λαμβάνουν ΟΤΑ updates?

μονο flash img?δλδ παλι back up Κλπ κλπ?εκτος και να κατεβασουμε το OTA αρχειο και το κανουμε flash, sideload

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...