Jump to content

Nokia Lumia 730/735 vs Lumia 640


ampalos95
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Μετα απο πολυ ψαξιμο και ερευνα για κινητο γυρω στις 5 ιντσες

αποφασισα να δωσω μια ευκαιρια στα windows phone και να φυγω απο το androiod.

Απλως ειμαι σε διλημμα για το ποιο απο τα δυο κινητα να διαλεξω.

Να αναφερω πως αν ειναι 4g ή 3g ή αν ειναι dual sim δεν με απασχολει.

Ελπιζω χρηστες που ειχαν και τα δύο κινητα ή εστω ενα απο αυτα να μου δωσουν τα φωτα τους.

Τα σημεια κλειδια για μενα και εκει που θελω συγκριση ή αποψεις για το ποιο υπερτερει ειναι :

1) GPS:Ακρίβεια και αμεσοτητα εντοπισμου και να μην με απογοητευσει μεσα στα στενα της πολης,δηλαδη να μπορω να το εμπιστευτω.

2)Αυτονομια:Ενα 3-4 ωρο σε πλοηγηση 3g και γυρω στην 1.5ωρα μουσικη ή ραδιο να μου το παρεχουν ανετα.

3)Καμερες Μπρος και Πισω:Να ειναι καλες μερα και νυχτα,οχι βεβαια επιπεδου iphone αλλα να ειναι αξιοπρεπεις

4)Ποιοτητα κλησεων και καθαροτητα του ηχου.

5)Κατασκευαστικη ποιοτητα

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by ampalos95
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Εγω λουμια 640 εχτρα λαρτζ δαγκωτο οτι ζητας και αυτονομια αριστη.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά για το 640 το μικρό ενδιαφέρομαι
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Μετα απο πολυ ψαξιμο και ερευνα για κινητο γυρω στις 5 ιντσες

αποφασισα να δωσω μια ευκαιρια στα windows phone και να φυγω απο το androiod.

Απλως ειμαι σε διλημμα για το ποιο απο τα δυο κινητα να διαλεξω.

Να αναφερω πως αν ειναι 4g ή 3g ή αν ειναι dual sim δεν με απασχολει.

Ελπιζω χρηστες που ειχαν και τα δύο κινητα ή εστω ενα απο αυτα να μου δωσουν τα φωτα τους.

Τα σημεια κλειδια για μενα και εκει που θελω συγκριση ή αποψεις για το ποιο υπερτερει ειναι :

1) GPS:Ακρίβεια και αμεσοτητα εντοπισμου και να μην με απογοητευσει μεσα στα στενα της πολης,δηλαδη να μπορω να το εμπιστευτω.

2)Αυτονομια:Ενα 3-4 ωρο σε πλοηγηση 3g και γυρω στην 1.5ωρα μουσικη ή ραδιο να μου το παρεχουν ανετα.

3)Καμερες Μπρος και Πισω:Να ειναι καλες μερα και νυχτα,οχι βεβαια επιπεδου iphone αλλα να ειναι αξιοπρεπεις

4)Ποιοτητα κλησεων και καθαροτητα του ηχου.

5)Κατασκευαστικη ποιοτητα

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

1) Για GPS και τα δύο.

2) Αυτονομία το 640.

3) Κάμερες το 640.

4) Και τα δύο είναι εξίσου.

5) Για ποιότητα θα επέλεγα το 735.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

1) Για GPS και τα δύο.

2) Αυτονομία το 640.

3) Κάμερες το 640.

4) Και τα δύο είναι εξίσου.

5) Για ποιότητα θα επέλεγα το 735.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Για καμερες περιμενα να μου πεις 735 που εχει και zeiss φακο στο πισω μερος και εχει και 5αρα μπροστα.

Με εξεπληξες

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το gps του 735 σε εμένα δεν θα το έλεγα και τέλειο. πολλές φορές πχ αργεί να βρει που είσαι και σου βγάζει ότι να ναι! το 640 που έχω δει μια φίλης που το έχει έχω να σου πω, υπερτερεί μόνο στο μέγεθος της οθόνης και μπορεί στην αυτονομία. από εκεί και πέρα, χρώματα οθόνης καμία σχέση! χαοτική διαφορά στην απεικόνιση όλων των χρωμάτων! κάμερα το ίδιο... και πιο μεγάλος φακός και καλύτερα αποτελέσματα. η μπροστινή κάμερα όταν έχεις φως ναι είναι πολύ καλή αλλά τη νύχτα θα υπάρξει θέμα (δεν έχει μπροστινό φλας όπως πολλές ανδροιδ συσκευές). όσο για την μπαταρία του 735, αν έχεις το 3g/4g ανοιχτόσου χαλάει 10% την ώρα με φουλ χρήση. τη μέρα αν ακούς όσο λες μουσική και χρησιμοποιείς το ίντερνετ 3-4 ώρες στη βγάζει άνετα!! τώρα η ποιότητα κατασκευής πολύ καλή, πλαστικό με ωραία υφή στο χέρι και όχι σαν του 640 που γλυστράει και μπορεί να αφήνει και δαχτυλιές πάνω. σκέψου σα παράδειγμα ένα αυτοκίνητο με χρώμα ματ και ένα άλλο με το συνηθισμένο. και τέλος η ποιότητα κλήσης άριστη!! ελπίζω να βοήθησα
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το gps του 735 σε εμένα δεν θα το έλεγα και τέλειο. πολλές φορές πχ αργεί να βρει που είσαι και σου βγάζει ότι να ναι! το 640 που έχω δει μια φίλης που το έχει έχω να σου πω, υπερτερεί μόνο στο μέγεθος της οθόνης και μπορεί στην αυτονομία. από εκεί και πέρα, χρώματα οθόνης καμία σχέση! χαοτική διαφορά στην απεικόνιση όλων των χρωμάτων! κάμερα το ίδιο... και πιο μεγάλος φακός και καλύτερα αποτελέσματα. η μπροστινή κάμερα όταν έχεις φως ναι είναι πολύ καλή αλλά τη νύχτα θα υπάρξει θέμα (δεν έχει μπροστινό φλας όπως πολλές ανδροιδ συσκευές). όσο για την μπαταρία του 735, αν έχεις το 3g/4g ανοιχτόσου χαλάει 10% την ώρα με φουλ χρήση. τη μέρα αν ακούς όσο λες μουσική και χρησιμοποιείς το ίντερνετ 3-4 ώρες στη βγάζει άνετα!! τώρα η ποιότητα κατασκευής πολύ καλή, πλαστικό με ωραία υφή στο χέρι και όχι σαν του 640 που γλυστράει και μπορεί να αφήνει και δαχτυλιές πάνω. σκέψου σα παράδειγμα ένα αυτοκίνητο με χρώμα ματ και ένα άλλο με το συνηθισμένο. και τέλος η ποιότητα κλήσης άριστη!! ελπίζω να βοήθησα

Αρχικα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ήσουν παα πολυ κατατοπιστικος.

Τωρα να σε ρωτησω και κατι ακομη.

Οσον αφορα το gps το προβλημα ειναι γενικο ή απλα επεσες στην περιπτωση;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ήσουν παα πολυ κατατοπιστικος.

Τωρα να σε ρωτησω και κατι ακομη.

Οσον αφορα το gps το προβλημα ειναι γενικο ή απλα επεσες στην περιπτωση;

 

Όχι δεν είναι γενικό. Τα νοκια έχουν ένα όνομα στο θέμα gps. Πιο πολύ στην περίπτωση θα έλεγα αλλά αν πει και κάποιος άλλος την εμπειρία του θα ήταν καλύτερα

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα,

Το 640 το έχει η γυναίκα μου, το gps απλά σκοτώνει! Δεν προλαβαίνεις καν να ανοίξεις τους χάρτες και σε χρόνο dt έχει βρει την θέση σου. Εγώ έχω μείνει άφωνος από το gps του.

Η χρήση γενικά που του κάνει είναι πολύ απλή (σχεδόν μόνο τηλέφωνα και μηνύματα) οπότε δεν μπορώ να σου πω και περισσότερα.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι γενικό. Τα νοκια έχουν ένα όνομα στο θέμα gps. Πιο πολύ στην περίπτωση θα έλεγα αλλά αν πει και κάποιος άλλος την εμπειρία του θα ήταν καλύτερα

Σε ευψαριστω πολυ φιλε για τις πληροφοριες

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου καλημέρα,

Το 640 το έχει η γυναίκα μου, το gps απλά σκοτώνει! Δεν προλαβαίνεις καν να ανοίξεις τους χάρτες και σε χρόνο dt έχει βρει την θέση σου. Εγώ έχω μείνει άφωνος από το gps του.

Η χρήση γενικά που του κάνει είναι πολύ απλή (σχεδόν μόνο τηλέφωνα και μηνύματα) οπότε δεν μπορώ να σου πω και περισσότερα.

 

Παναγιώτης

 

Σε ευχαριστω φιλε

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nokia Lumia 730ds στα 154 ευρω με μεταφορικα και αντικαταβολη

Microsoft Lumia 640ds στα 139 ευρω με μεταφορικα και αντικαταβολη

Πιστευω οτι και σε αυτη τη διαφορα τιμης αξιζει να προτιμησω το 730 απο το 640.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτήματα του 730 είναι το μέγεθός του, η ΑMOLED, η στιβαρή κατασκευή του και οι κάμερές του. Προσωπικά θα το προτιμούσα
Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτήματα του 730 είναι το μέγεθός του, η ΑMOLED, η στιβαρή κατασκευή του και οι κάμερές του. Προσωπικά θα το προτιμούσα

Συμφωνώ σε ολα

Edited by ampalos95
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...