Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γινεται να το ζητησουν απο το paypal??

οταν λες θα το παιζουν κινεζοι? υπαρχει περιπτωση να μου πουν οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο?? προετοιμασε με λιγο για το ποσο υπομονη να δειξω γιατι ειμαι στα ορια μου αυτην τη στιγμη...

 

Δεν είμαι νομικός ούτε δικηγόρος,

αλλά με το φτωχό το μυαλό μου σκεύτομαι

Α) Γράφεις μία αναφορά και την πρωτοκολλείς στο αστυνομικό τμήμα.

b) Ζητάς αντίγραφο

γ) το στέλνεις στο Paypal

 

Κάθε υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να πρωτοκολλεί ότι τις δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω συνδεδεμένο λογαριασμό Τράπεζας στο PayPal αλλά αυτό είχε γίνει Χρόνια πίσω.Πως μπορώ να βρω τα στοιχεία για να κάνω εμβάσματα.
Link to comment
Share on other sites

χρονια τωρα εκανα αγορες με την δηλωμενη χρεωστικη alpha bank.εδω και ενα μηνα κανω αγορες με χρεωστικη πειραιως(δηλωμενη και αυτη στο paypal).με της αλφα εβλεπα στις κινησεις το ποσο αγορας και τελος.τωρα με την πειραιως ειδα και δευτερη κινηση με 5 λεπτα προμηθεια!!!!!!!!!!ετσι ειναι με την πειραιως??
Link to comment
Share on other sites

χρονια τωρα εκανα αγορες με την δηλωμενη χρεωστικη alpha bank.εδω και ενα μηνα κανω αγορες με χρεωστικη πειραιως(δηλωμενη και αυτη στο paypal).με της αλφα εβλεπα στις κινησεις το ποσο αγορας και τελος.τωρα με την πειραιως ειδα και δευτερη κινηση με 5 λεπτα προμηθεια!!!!!!!!!!ετσι ειναι με την πειραιως??

Αρχική μου σκέψη ήταν οτι κρατάει προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος. Κοιτάζοντας όμως κάποιες αγορές που έκανα με λίρες Αγγλίας απο το Amazon είδα οτι δεν υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση.

 

Κάτι άλλο είναι. Τι αιτιολογία γράφει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική μου σκέψη ήταν οτι κρατάει προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος. Κοιτάζοντας όμως κάποιες αγορές που έκανα με λίρες Αγγλίας απο το Amazon είδα οτι δεν υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση.

 

Κάτι άλλο είναι. Τι αιτιολογία γράφει;

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/02/9adf93fb03c43d5578e8bb3f34e1e08c.jpg

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/02/932b584a9a46e1292912f3eb1842663d.jpg

 

Για δες! δεν καταλαβαίνω...

έχω ρυθμίσει από το PayPal να κάνει την μετατροπή η Τράπεζα μιας και λέγαμε ότι το PayPal βάζει μεγαλύτερη προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Σαν προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος φαίνεται τελικά...

Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, δες τους όρους και τα έξοδα χρήσης της κάρτας στο site της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο γράφει ότι είναι προμήθεια, τι απορία έχεις;

 

Σαν προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος φαίνεται τελικά...

Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, δες τους όρους και τα έξοδα χρήσης της κάρτας στο site της τράπεζας.

 

τελικα αυτη η πειραιως ειναι μεγαλη απατη και πανακριβη!ακομα και το ιδιο εμβασμα απο αλφα προς πειραιως η αλφα χρεωνει προμηθεια 3 ευρω ενω η πειραιως 4!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτά που ανέφερα ζήτησαν, δεν έγραψαν κάτι άλλο. Και γιατί να έχουν δικό μου ΙΒΑΝ απο τη στιγμή που δεν έχω δηλώσει λογαριασμό τράπεζας;

 

Όσο για το όνομα, μάλλον δεν κατάλαβες: το όνομα μου σε λατινικά το έχουν στο PayPal. Πως όμως θα δουν οτι το statement είναι δικό μου όταν το όνομα εκεί είναι στα ελληνικά;

Δεν έχω όρεξη να τους κάνω μαθήματα greeklish :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν δεν εμπιστεύεσαι το PayPal, καλύτερα να αφήσεις κατα μέρους το διεθνές e-shopping.

 

Μια χαρά σε κατάλαβα, εσύ δεν διαβάζεις προσεκτικά...

 

Ο λογαριασμός σου στο Paypal έχει ένα ΙΒΑΝ...αυτό το έχεις από τη στιγμή που έχεις λογαριασμό Paypal...ζήτα τους να σου δώσουν τα πλήρη στοιχεία που χρειάζονται για αποστολή εμβάσματος από Ελληνική Τράπεζα στον λογαριασμό σου στο Paypal...(κατά πάσα πιθανότητα το ΙΒΑΝ αρκεί όμως και τα υπόλοιπα στοιχεία συμπληρώνονται αυτόματα, αυτό ισχύει στην ΕΤΕ τουλάχιστον)

 

Οταν μιλούσα για το όνομα, αναφερόμουν στο όνομα που είναι τυπωμένο πάνω στη χρεωστική κάρτα με την οποία κάνεις αναλήψεις από ΑΤΜ...αυτό έχω δει να το γράφουν μόνο στα λατινικά, ακόμη κι αν κάθε στοιχείο στον τραπεζικό λογαριασμό σου είναι στα ελληνικά.

...αυτό λέω να τους δώσεις ως όνομα δικαιούχου για τον τραπεζικό λογαριασμό, ώστε ακριβώς να μην κάνεις εσύ αυθαίρετο transliteration..

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε κατάλαβα, εσύ δεν διαβάζεις προσεκτικά...

 

Ο λογαριασμός σου στο Paypal έχει ένα ΙΒΑΝ...αυτό το έχεις από τη στιγμή που έχεις λογαριασμό Paypal...ζήτα τους να σου δώσουν τα πλήρη στοιχεία που χρειάζονται για αποστολή εμβάσματος από Ελληνική Τράπεζα στον λογαριασμό σου στο Paypal...(κατά πάσα πιθανότητα το ΙΒΑΝ αρκεί όμως και τα υπόλοιπα στοιχεία συμπληρώνονται αυτόματα, αυτό ισχύει στην ΕΤΕ τουλάχιστον)

 

Οταν μιλούσα για το όνομα, αναφερόμουν στο όνομα που είναι τυπωμένο πάνω στη χρεωστική κάρτα με την οποία κάνεις αναλήψεις από ΑΤΜ...αυτό έχω δει να το γράφουν μόνο στα λατινικά, ακόμη κι αν κάθε στοιχείο στον τραπεζικό λογαριασμό σου είναι στα ελληνικά.

...αυτό λέω να τους δώσεις ως όνομα δικαιούχου για τον τραπεζικό λογαριασμό, ώστε ακριβώς να μην κάνεις εσύ αυθαίρετο transliteration..

Κάπου τα έχεις μπερδέψει λέμε...

 

Εγώ να τους στείλω το όνομα μου στα λατινικά, να τους στείλω και το statement με το όνομα στα ελληνικά. Πως θα αντιστοιχήσει όμως ο Άγγλος-Βελγος-Μαροκινός-Εσκιμώος υπάλληλος το "Georgios Papaligoυris" (υποθετικό όνομα) της κάρτας με το "Γεώργιος Παπαληγούρης του Πελοπίδα" του statement για να διαπιστώσει οτι είναι δικός μου ο λογαριασμός; Εσένα δηλαδή τα "Κριστόφ Βαζέχα" και "Krzysztof Warzycha" σου φαίνονται οτι είναι το ίδιο όνομα; Έτσι θα του φανεί και του ξένου όταν δει το ονοματεπώνυμο μου στα ελληνικά! :lol:

Έτσι κι αλλιώς, δεν έχω καινούρια ταυτότητα για να είναι γραμμένο και με τα δύο αλφάβητα, το διαβατήριο θα έστελνα.

 

Τα υπόλοιπα περι ΙΒΑΝ τα βλέπω απο δύσκολα έως απίθανα, έκανα όμως μια ερώτηση και για αυτό στο Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "Πως " ειναι θέμα του PayPal, Εσύ θα στείλεις το statement στα Ελληνικά , και αυτοί έχουν τον τρόπο να το διαβάσουν . Εξάλου συναλλάσονται με 190 χώρες, αραβικές , κινέζικες Ιαπωνέζικές , Εβραϊκά , Κυριλλικά, δεν είναι μόνο η Ελλάδα η εξαίρεση από τα Αγγλικά.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα έχεις μπερδέψει λέμε...

 

Εγώ να τους στείλω το όνομα μου στα λατινικά, να τους στείλω και το statement με το όνομα στα ελληνικά. Πως θα αντιστοιχήσει όμως ο Άγγλος-Βελγος-Μαροκινός-Εσκιμώος υπάλληλος το "Georgios Papaligoυris" (υποθετικό όνομα) της κάρτας με το "Γεώργιος Παπαληγούρης του Πελοπίδα" του statement για να διαπιστώσει οτι είναι δικός μου ο λογαριασμός; Εσένα δηλαδή τα "Κριστόφ Βαζέχα" και "Krzysztof Warzycha" σου φαίνονται οτι είναι το ίδιο όνομα; Έτσι θα του φανεί και του ξένου όταν δει το ονοματεπώνυμο μου στα ελληνικά! :lol:

Έτσι κι αλλιώς, δεν έχω καινούρια ταυτότητα για να είναι γραμμένο και με τα δύο αλφάβητα, το διαβατήριο θα έστελνα.

 

Τα υπόλοιπα περι ΙΒΑΝ τα βλέπω απο δύσκολα έως απίθανα, έκανα όμως μια ερώτηση και για αυτό στο Paypal.

Ανάθεμα κι έβγαινε νόημα ως προς το τί θέλεις να κάνεις εν τέλει, από τις ερωτήσεις που κάνεις εδώ ή στο Paypal αν δεν έχεις ζητήσει ήδη ρητά να σου δώσουν τα στοιχεία του λογαριασμού σου στο Paypal.

 

Τί βλέπεις δύσκολο έως απίθανο, να έχει ΙΒΑΝ ο λογαριασμός σου στο Paypal; Αν δεν είχε, δεν θα μπορούσε ούτε να στείλει ούτε να δεχθεί εμβάσματα....ΙΒΑΝ έχει by default (είτε έχεις κάνει διασύνδεση είτε όχι)...ζήτα να σου γνωστοποιήσουν τα παρακάτω στοιχεία που έχουν αυτή τη μορφή

Payee PayPal Europe

Payee's bank Deutsche Bank

PayPal IBAN DE15 1207 0088 ΧΧΧΧ ΧΧΧΧ ΧΧ

BIC DEUTDEDBPAL

Ουσιαστικά, μόνο το ΙΒΑΝ πρέπει να είναι αρκετό...στην Εθνική τουλάχιστον, τα υπόλοιπα συμπληρώθηκαν αυτόματα από το σύστημα...

 

Στη κάρτα ανάληψης (χρεωστική) της τράπεζάς σου αναγράφεται το όνομά σου σε λατινικό αλφάβητο...αυτό απαντάει στο πώς θα πρέπει να αποδοθεί το όνομά σου με λατινικούς χαρακτήρες, ώστε να μην αυτοσχεδιάσεις...

...γιατί χρειάζεται, καθώς - έχοντας στήσει δύο προσωπικούς λογαριασμούς Paypal κι έχοντας αναλάβει όλη τη χαρτούρα για τη διασύνδεση και έγκριση λογαριασμού ΜΚΟ/ΝΠΙΔ στο Paypal - δεν θυμάμαι να επιτρέπεται η χρήση ελληνικών χαρακτήρων στο Paypal.

 

...έτσι εσύ θα τους δώσεις την επίσημη και συγκεκριμενη μορφή με την οποία η δική σου τράπεζα έχει καταγράψει το όνομα σου στα λατινικά, κι είναι δικό τους πρόβλημα να βγάλουν άκρη σε τί αντιστοιχεί αυτό από τα ελληνικά των αναφορών που λαμβάνεις από τη τράπεζα....κάθε επιστολή, εξάλλου έχει μια μορφοποίηση, που δεν είναι αυθαίρετη, οπότε δεν είναι τόσο δύσκολο να συνάγει κανείς σε τί αντιστοιχεί ένα δηλωμένο όνομα.

 

Βέβαια αυτός δεν είναι απόλυτος κανόνας (για τη χρεωστική) γιατί πχ

- ενώ η Πειραιώς αποτυπώνει ολογράφως στα λατινικά το όνομά μου στην χρεωστική κάρτα

- η Εθνική αποτυπώνει απλώς τα αρχικά του ονόματος και του πατρωνύμου κι έχει ολογράφως μόνο το επώνυμο.

...σε τελευταία ανάλυση ζήτα από την τράπεζά σου να σου πεί πώς να γράψεις στα λατινικά το όνομά σου για χρήση σε διεθνείς τραπεζικές συναλλαγές

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτη η πειραιως ειναι μεγαλη απατη και πανακριβη!ακομα και το ιδιο εμβασμα απο αλφα προς πειραιως η αλφα χρεωνει προμηθεια 3 ευρω ενω η πειραιως 4!
Τι λογαριασμό έχεις στην Πειραιώς? Μου κάνει εντύπωση που λες για μεγάλες προμήθειες κλπ. Γενικά για ονλάιν αγορές συστήνεται ο λογαριασμός winbank direct που έχει τις μικρότερες προμήθειες τόσο σε εμβάσματα όσο και σε προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Η μεγαλύτερη που έχει είναι το 1 ευρώ για έμβασμα στο εξωτερικό. Για εισερχόμενα εμβάσματα δεν έχει καθόλου προμήθεια την ώρα που άλλες τράπεζες έχουν 3-4 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

για οσους εδω μεσα σκοτωθηκαν με εμβασματα ονοματα iban κλπ κλπ, εστειλα ταυτοτητα με ελληνικα και λατινικα, εστειλα και ενα statement του λογαρισμου στα ελληνικα, σημερα (επειτα απο 5 μερες) ηρθε mail επιβεβαιωσης οτι μπορω να κανω top up διοτι ολα εγιναν επιτυχως, μου εδωσαν το iban μου και πλεον μπορω να προχωρησω σε top up, οποτε εχουν τροπο να καταλαβουν ονοματα σε ξενες γλωσσες, λογικο μου ακουγετε καθως ειναι επαγγελματιες οχι σαν τις δικες μας τις αχρηστες τραπεζες με τους ασχετους υπαλληλους.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φίλε, ασ' το. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Δεν υπάρχει λόγος να ζαλίζουμε τον κόσμο.

Σαφώς...

 

Το θέμα είναι όμως να βγαίνουν και διδάγματα από την όλη συζήτηση για το προκείμενο θέμα, γιατί περί αυτού πρόκειται...

..με αστειότητες όμως του τύπου "papaligouris" και να σου λέω 3 φορές ζήτα το ΙΒΑΝ του λογαριασμού σου στο paypal κι εσύ να απαντάς "γιατί να έχουν δικό μου ΙΒΑΝ απο τη στιγμή που δεν έχω δηλώσει λογαριασμό τράπεζας", άκρη δεν βγαίνει, απλώς χαλάμε "σάλιο"...

 

για οσους εδω μεσα σκοτωθηκαν με εμβασματα ονοματα iban κλπ κλπ, εστειλα ταυτοτητα με ελληνικα και λατινικα, εστειλα και ενα statement του λογαρισμου στα ελληνικα, σημερα (επειτα απο 5 μερες) ηρθε mail επιβεβαιωσης οτι μπορω να κανω top up διοτι ολα εγιναν επιτυχως, μου εδωσαν το iban μου και πλεον μπορω να προχωρησω σε top up, οποτε εχουν τροπο να καταλαβουν ονοματα σε ξενες γλωσσες, λογικο μου ακουγετε καθως ειναι επαγγελματιες οχι σαν τις δικες μας τις αχρηστες τραπεζες με τους ασχετους υπαλληλους.

Για το προκείμενο της συζήτησης θα κρατήσω ότι σου έδωσαν το IBAN του Paypal λογαριασμού σου ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ (και με διορθώνεις εδώ, αν κάνω λάθος)

- απέδειξες ότι έχεις λογαριασμό στο όνομά σου

- και αυτός βρίσκεται στην Ελλάδα

..εκπληρώνοντας τις προϋποθέσεις που θέτει το Paypal για αποστολή εμβάσματος που είναι

- Your bank and your PayPal account need to be registered in the same country.

- The name on your bank account needs to match the name on your PayPal account.

- You can only top up to your PayPal account using bank account. Payments from transfer services or cash machines will not complete to your account.

- You need to have sufficient money in your bank account to successfully transfer money to your PayPal account

 

Όσον αφορά τη συζήτηση που προηγήθηκε, πριν από κάποιες σελίδες, θα συμπεράνω ότι για λόγους ασφάλειας/ταυτοπροσωπίας μάλλον δεν δίνουν τα στοιχεία του Paypal λογαριασμού στον χρήστη, προτού αυτός (ο αιτών) παράσχει αποδείξεις για υπάρχον τραπεζικό λογαριασμό στη τράπεζα της χώρας του και στο όνομά του...

 

...που σημαίνει, ότι λειτουργικά μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα στην αποστολή εμβάσματος όταν τα στοιχεία αποστολέα/παραλήπτη είναι ίδια (όταν ικανοποιούνται δλδ οι άνωθεν προϋποθέσεις) και τα στοιχεία αποστολής του εμβάσματος σωστά, ΑΛΛΑ φαίνεται ότι δεν τα γνωστοποιούν προτού γίνει η πλήρης και επίσημη ταυτοποίηση των στοιχείων, με την οποία τυπικά ολοκληρώνεται η διασύνδεση των δύο λογαριασμών...

Link to comment
Share on other sites

2 παραγγελίες μέσω ΕΒΑΥ (μία στις 10 το πρωί και μία τώρα) με Alpha Bonus mastercard πέρασαν κανονικά και οι 2.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έκανα μια αγορά στις 18/11 από τον Γερμανικό ebay από πωλητή με αξιοπιστία 99,1%.

Κατά την αγορά μου έδινε για το προϊόν εstimated delivery Nov 21, 2015 - Nov 25, 2015, όμως έως και σήμερα δεν έχω παραλάβει ακόμα, τί μου προτείνετε να κάνω ;

 

Μια εβδομάδα απο Γερμανία; Καλό ανέκδοτο σου είπε :)

Όσες φορές πήρα απο εκεί, οι 10 εργάσιμες ήταν στανταράκι.

 

Συμπληρώσαμε και τις 10 εργάσιμες χωρίς να έρθει το δέμα.....τί κάνουμε παίδες ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώσαμε και τις 10 εργάσιμες χωρίς να έρθει το δέμα.....τί κάνουμε παίδες ;

Μόνο υπομονή αυτές τις μέρες γίνεται ένας χαμός με τα δέματα. Έχει παιδιά από 10 Οκτωβρίου και δεν τους έχει έρθει το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως γίνεται χαμός και λόγω γιορτών και λόγω ότι πλέον έχουν βρει όλοι τρόπο και παραγγέλνουν από εξωτερικό κανονικά οπότε γίνεται ο χαμός που γινόταν και πριν τα cc. Έχω κι εγώ κάμποσα που περιμένω από Οκτώβριο και αρχές Νοέμβρη και όλα έχουν ξεπεράσει το estimated delivery. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Υπομονή, υπομονή και υπομονή χρειάζεται και θα παραλάβουμε.
Link to comment
Share on other sites

Όντως γίνεται χαμός και λόγω γιορτών και λόγω ότι πλέον έχουν βρει όλοι τρόπο και παραγγέλνουν από εξωτερικό κανονικά οπότε γίνεται ο χαμός που γινόταν και πριν τα cc. Έχω κι εγώ κάμποσα που περιμένω από Οκτώβριο και αρχές Νοέμβρη και όλα έχουν ξεπεράσει το estimated delivery. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Υπομονή, υπομονή και υπομονή χρειάζεται και θα παραλάβουμε.

Ένα μήνυμα στο banggood το έστειλα πάντως γιατί πέρασαν 40 μέρες και τίποτα μήπως κάτι έχει γίνει λάθος από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη συζήτηση που προηγήθηκε, πριν από κάποιες σελίδες, θα συμπεράνω ότι για λόγους ασφάλειας/ταυτοπροσωπίας μάλλον δεν δίνουν τα στοιχεία του Paypal λογαριασμού στον χρήστη, προτού αυτός (ο αιτών) παράσχει αποδείξεις για υπάρχον τραπεζικό λογαριασμό στη τράπεζα της χώρας του και στο όνομά του...

 

...που σημαίνει, ότι λειτουργικά μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα στην αποστολή εμβάσματος όταν τα στοιχεία αποστολέα/παραλήπτη είναι ίδια (όταν ικανοποιούνται δλδ οι άνωθεν προϋποθέσεις) και τα στοιχεία αποστολής του εμβάσματος σωστά, ΑΛΛΑ φαίνεται ότι δεν τα γνωστοποιούν προτού γίνει η πλήρης και επίσημη ταυτοποίηση των στοιχείων, με την οποία τυπικά ολοκληρώνεται η διασύνδεση των δύο λογαριασμών...

κοιτα ,εμενα μου φαινεται απολυτα λογικο να σου ζητησει δυο στοιχεια ταυτοποιησης, εδω πας στις ελληνικες τραπεζες (τραπεζες να τις κανει ο θεος, ολοι οι αχρηστοι εκει μεσα ειναι) και για να σου αλλαξουν μια διευθυνση σου ζητανε ενα σκασμο αποδεικτικα, και περιμενεις και μια εβδομαδα να σε ψαξουν καλα καλα.... τωρα καποιοι εδω μεσα ισως δεν γνωριζουν οτι ολα ολοι ολες τα παντα ακομη και τα κοαλα εχουν IBAN.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όντως γίνεται χαμός και λόγω γιορτών και λόγω ότι πλέον έχουν βρει όλοι τρόπο και παραγγέλνουν από εξωτερικό κανονικά οπότε γίνεται ο χαμός που γινόταν και πριν τα cc. Έχω κι εγώ κάμποσα που περιμένω από Οκτώβριο και αρχές Νοέμβρη και όλα έχουν ξεπεράσει το estimated delivery. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Υπομονή, υπομονή και υπομονή χρειάζεται και θα παραλάβουμε.

 

φιλε letom, εαν εχεις παραγγειλει απο ευρωπαικη αποθηκη θα περιμενεις πολυ ακομη κ εσυ και ολοι οι αλλοι, το προβλημα δεν ειναι ο αριθμος των παραγγελιων ουτε οι γιορτες, ειναι τα συνορα των βαλκανικων χωρων που εχουν κλεισει φιλε μου, ολα περνανε απο ελεγχο πλεον και καθυστερει πολυ αυτο, εδω παμε να καταργησουμε την συνθηκη σεγκεν, αυτο σημαινει τελωνειο ακομη και απο ΕΕ, μην παραγγελνετε απο EE αποθηκες.... απο china με sgpost σε 3 εβδομαδες εδω.....ουτε γατα ουτε ζημια!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Τι λογαριασμό έχεις στην Πειραιώς? Μου κάνει εντύπωση που λες για μεγάλες προμήθειες κλπ. Γενικά για ονλάιν αγορές συστήνεται ο λογαριασμός winbank direct που έχει τις μικρότερες προμήθειες τόσο σε εμβάσματα όσο και σε προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Η μεγαλύτερη που έχει είναι το 1 ευρώ για έμβασμα στο εξωτερικό. Για εισερχόμενα εμβάσματα δεν έχει καθόλου προμήθεια την ώρα που άλλες τράπεζες έχουν 3-4 ευρώ.
εναν απλο χρεωστικο με την αντιστοιχη χρεωστικη visa του.ο direct που λες ομως τωρα λογω capital control δεν επιτρεπεται να ανοιξεις νεο λογαριασμο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...