Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο launcher σου άλλαξε από τη στιγμή που εγκαταστάθηκε ο Holo τον οποίο εσύ επέλεξες μιας και όταν κατεβάσεις κάποιον 3rd party launcher σε ρωτάει το κινητό ποιον θες (stock ή 3rd) και για πόσο (μια φορά ή πάντα). Τώρα, βγάζοντας τα προγράμματα αυτά, βγαίνει και ό,τι άλλο υποπτεύεσαι. Μήπως το recents τρέχει από κάποιο stock app του κινητού σου?

Και κάτι άλλο, δύο Play Store πως έχεις? :p

Edited by Villis

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα το CM Locker από το play store:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cmcm.locker&hl=el

και δεν συνέβει τίποτα(τουλάχιστον ως τώρα) απ' όσα γράφει ο φίλος παραπάνω. Η εφαρμογή φαίνεται αξιόπιστη και δεν υπάρχει κάποιο ίχνος ότι χρησιμοποιεί διαφημίσεις ή εγκαθιστά άλλες εφαρμογές χωρίς προηγούμενη έγκριση. Δε βρήκα καν κάποια τέτοια επιλογή ως τώρα. Πιστεύω λοιπόν ότι την εφαρμογή την εγκατέστησε από κάπου αλλού ενδεχομένως από κάποιον αυτοματοποιημένο installer που έβαλε όλα τα υπόλοιπα.

Edited by Villis
Link to comment
Share on other sites

Τι έπαθε ξαφνικά το CM Security ρε παιδιά; Τρελάθηκε;

Έκανα αναβάθμιση προχθές και απο τότε που βγάζει οτι το Play Store είναι trojan!

http://s28.postimg.org/5gbxw5d3h/trojan.jpg

Εγκαταστάθηκε, λέει, το Φεβρουάριο του 2014. Νομίζω οτι το κινητό μου δεν είχε φτιαχτεί καν τότε :lol:

 

To τελευταίο 6μηνο, μόνο το Pockee έχω εγκαταστήσει (δεν χωράει και πολλά το ΗΤΜ :rolleyes:).

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση προχθές και απο τότε που βγάζει οτι το Play Store είναι trojan!

Το playstore είναι trojan !!! Είναι και spyware και malware !!! :lol:

Προφανώς ξεχάσαν να το εξαιρέσουν και απλά κοιτάει τις διεργασίες του και τρελαίνεται.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ο launcher σου άλλαξε από τη στιγμή που εγκαταστάθηκε ο Holo τον οποίο εσύ επέλεξες μιας και όταν κατεβάσεις κάποιον 3rd party launcher σε ρωτάει το κινητό ποιον θες (stock ή 3rd) και για πόσο (μια φορά ή πάντα). Τώρα, βγάζοντας τα προγράμματα αυτά, βγαίνει και ό,τι άλλο υποπτεύεσαι. Μήπως το recents τρέχει από κάποιο stock app του κινητού σου?

Και κάτι άλλο, δύο Play Store πως έχεις? :p

 

Μα αυτό είναι το θέμα! δεν τον επέλεξα! και δεν έχει 2 αλλά αντικαταστάθηκε ο stock JIAYU με αυτό το TREBUCET...!

 

Όχι δεν υπήρχε αυτό το recents...Πώς μπορώ να το ξηλώσω χωρίς reset?

 

Σωστή παρατήρηση για το Play Store! είναι links που βγάζει το malware αυτό από μόνο του...

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις εγκατέστησα το CM Locker από το play store:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cmcm.locker&hl=el

και δεν συνέβει τίποτα(τουλάχιστον ως τώρα) απ' όσα γράφει ο φίλος παραπάνω. Η εφαρμογή φαίνεται αξιόπιστη και δεν υπάρχει κάποιο ίχνος ότι χρησιμοποιεί διαφημίσεις ή εγκαθιστά άλλες εφαρμογές χωρίς προηγούμενη έγκριση. Δε βρήκα καν κάποια τέτοια επιλογή ως τώρα. Πιστεύω λοιπόν ότι την εφαρμογή την εγκατέστησε από κάπου αλλού ενδεχομένως από κάποιον αυτοματοποιημένο installer που έβαλε όλα τα υπόλοιπα.

 

 

Μπορεί δεν θυμάμαι καθόλου. Όμως, το πρόβλημα ξεκίνησε όταν απεγκατέστησα το CM...

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση για το Play Store! είναι links που βγάζει το malware αυτό από μόνο του...

 

Δεν το πολυκατάλαβα αυτό, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς;

 

Στο κινητό πάντως με Android 4.2.2., το Play Store είναι έκδοση 2.0.0. Το tablet με Android 4.4 έχει Play Store 5.8.8.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πολυκατάλαβα αυτό, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς;

 

Στο κινητό πάντως με Android 4.2.2., το Play Store είναι έκδοση 2.0.0. Το tablet με Android 4.4 έχει Play Store 5.8.8.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση.

Αποκλείεται να υπάρχει κανονική έκδοση του Play store με έκδοση 2.0

Κάτι άλλο είναι αυτό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να υπάρχει κανονική έκδοση του Play store με έκδοση 2.0

Κάτι άλλο είναι αυτό.

Όντως, κάτι άλλο ήταν. Στη λίστα εφαρμογών υπήρχε "Google Play Store" και σκέτο "Play Store", με το ίδιο εικονίδιο. Δεν ξέρω αν είχα ανοίξει ποτέ το δεύτερο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. :)

 

Πολύ μου αρέσει πάντως η οθόνη που βγάζει το CM Security όταν φορτίζει η μπαταρία :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το χρειάστηκα 2 φορές. Μια γιατί έχασα τη συσκευή έξω και μια γιατί δεν έβρισκα την αδερφή μου για πολλές ώρες.

Τη πρώτη βρήκα τη συσκευή στα χέρια ενός πιτσιρικά (στην καφετέρια!) ο οποίος ισχυρίστηκε πως θα το πήγαινε στην αστυνομία και τη δεύτερη και πάλι με τη βοήθεια εντολών ήρθα εν τέλη σε επικοινωνία.

 

Γνωρίζω πως υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές, ίσως πλέον το ίδιο το android να προσφέρει τις ίδιες Υπηρεσίες αλλά είναι τόσο πλήρες το Cerberus που μετά από 3 χρόνια λέω να συνεχίσω με αυτό. :-)

 

Συνεχίζω φυσικά να πιστεύω πως η κίνηση της ομάδας που βρίσκεται πίσω από αυτό όσον αφορά τη προσφορά είναι 100% φάουλ.

 

μια ερωτηση, μπορει η συγκεκριμενη εφαρμογη να ενεργοποιησει το gps ακομα κ αν δεν ειναι συνδεδεμενη στο Internet?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση, μπορει η συγκεκριμενη εφαρμογη να ενεργοποιησει το gps ακομα κ αν δεν ειναι συνδεδεμενη στο Internet?

Ανάλογα με την εκδοσή του λειτουργικού, μπορεί να χρειάζεται root για να ενεργοποιήσει GPS ή data.

Οι εντολές πάντως μπορούν να δοθούν και με SMS. Υπάρχει ένα companion app, που με αυτό χειρίζεσαι από το κινητό σου τις συνδεδεμένες με το λογαριασμό σου συσκευές. Αυτό μπορεί να στείλει και flash SMS, που δεν εμφανίζονται στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα σε όλους

 

Επειδή ενδιαφέρομαι για την συσκευή htc m9 ή Galaxy s6 , ως αντικαταστάτη του iphone 6 που έχω , θα ήθελα να ρωτήσω αν η συσκευή ( ή το android λογισμικό) έχει δυνατότητα κλειδώματος σε περίπτωση κλοπής , έτσι ώστε να μην μπορεί να λειτουργήσει και επίσης να μην μπορούν να δούν τα αρχεία που υπάρχουν μέσα ( φωτογραφίες , emails κτλπ)

Δεδομένου ότι θα δουλέυω την συσκευή και για επαγγελματικούς λόγους , ουσιαστικά , θέλω να μάθω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του cloud locked που υπάρχει στο iphone.

Παρακαλώ , όποιος φίλος γνωρίζει , ας μου απαντήσει . Αν είχε και iphone πιο πριν, ακόμη καλύτερα , γιατί θα καταλαβαίνει απόλυτα το ερώτημά μου .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα σε όλους

 

Επειδή ενδιαφέρομαι για την συσκευή htc m9 ή Galaxy s6 , ως αντικαταστάτη του iphone 6 που έχω , θα ήθελα να ρωτήσω αν η συσκευή ( ή το android λογισμικό) έχει δυνατότητα κλειδώματος σε περίπτωση κλοπής , έτσι ώστε να μην μπορεί να λειτουργήσει και επίσης να μην μπορούν να δούν τα αρχεία που υπάρχουν μέσα ( φωτογραφίες , emails κτλπ)

Δεδομένου ότι θα δουλέυω την συσκευή και για επαγγελματικούς λόγους , ουσιαστικά , θέλω να μάθω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του cloud locked που υπάρχει στο iphone.

Παρακαλώ , όποιος φίλος γνωρίζει , ας μου απαντήσει . Αν είχε και iphone πιο πριν, ακόμη καλύτερα , γιατί θα καταλαβαίνει απόλυτα το ερώτημά μου .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

το icloud είναι το ΥΠΕΡΤΑΤΟ κλείδωμα...

Το android με μια επαναφορά εργοστασιακών έχει ανοίξει σαν τριαντάφυλλο! :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα σε όλους

 

Επειδή ενδιαφέρομαι για την συσκευή htc m9 ή Galaxy s6 , ως αντικαταστάτη του iphone 6 που έχω , θα ήθελα να ρωτήσω αν η συσκευή ( ή το android λογισμικό) έχει δυνατότητα κλειδώματος σε περίπτωση κλοπής , έτσι ώστε να μην μπορεί να λειτουργήσει και επίσης να μην μπορούν να δούν τα αρχεία που υπάρχουν μέσα ( φωτογραφίες , emails κτλπ)

Δεδομένου ότι θα δουλέυω την συσκευή και για επαγγελματικούς λόγους , ουσιαστικά , θέλω να μάθω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του cloud locked που υπάρχει στο iphone.

Παρακαλώ , όποιος φίλος γνωρίζει , ας μου απαντήσει . Αν είχε και iphone πιο πριν, ακόμη καλύτερα , γιατί θα καταλαβαίνει απόλυτα το ερώτημά μου .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα,

 

υπάρχει το Android Device Manager απο τη Google προεγκατεστημένο (θέλει ενεργοποίηση).

 

Μετά υπάρχουν και άλλα που μπορείς να βρεις στο play. π.χ. Cerberus που είναι δημοφιλές.

 

Ίσως κάποιος φίλος μπορεί να προτείνει και κάποιο άλλο ;)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

το icloud είναι το ΥΠΕΡΤΑΤΟ κλείδωμα...

Το android με μια επαναφορά εργοστασιακών έχει ανοίξει σαν τριαντάφυλλο! :lol:

 

Thanks για τις απαντήσεις

Τόσο κακή προστασία ?? Το Android Device Manager , δεν κάνει το αντίστοιχο του icloud ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

 

υπάρχει το Android Device Manager απο τη Google προεγκατεστημένο (θέλει ενεργοποίηση).

 

Μετά υπάρχουν και άλλα που μπορείς να βρεις στο play. π.χ. Cerberus που είναι δημοφιλές.

 

Ίσως κάποιος φίλος μπορεί να προτείνει και κάποιο άλλο ;)

 

thanks , θα το ψάξω , αν και αρχίζω να νομίζω ότι δεν έχεις ασφάλεια ( σε περίπτωση απώλειας συσκευής android ) , αντίστοιχη του iphone με icloud ...

Αν υπάρχει και κάποιος άλλος φίλος που γνωρίζει , ας μας ενημερώσει

thanks

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντήσεις

Τόσο κακή προστασία ?? Το Android Device Manager , δεν κάνει το αντίστοιχο του icloud ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

thanks , θα το ψάξω , αν και αρχίζω να νομίζω ότι δεν έχεις ασφάλεια ( σε περίπτωση απώλειας συσκευής android ) , αντίστοιχη του iphone με icloud ...

Αν υπάρχει και κάποιος άλλος φίλος που γνωρίζει , ας μας ενημερώσει

thanks

Δεν μπορείς να πεις ότι έχεις 100% ασφάλειά όποιο λειτουργικό και να έχεις. Πάντα υπάρχει τρόπος κάποιος που γνωρίζει να προσπεράσει όλες τις δικλείδες αφαλειας. Και στο androind μια χαρά ασφάλειά μπορείς να έχεις. Εξαρτάται βέβαια τι εννοείς λέγοντάς ασφάλεια. Θες αν χαθεί το κινητό να μην μπορεί να έχει κάποιος πρόσβαση στα δεδομένα σου? Θες να διαγράψεις απομακρυσμένα όλα τα δεδομένα σου? Θες να βρεις τη συσκευή? Το Cerberus τα κάνει όλα αυτά, καθώς και άλλες εφαρμογές που υπάρχουν στο play store. Αλλά ποτέ δεν είσαι 100% σίγουρος ότι κάποιος που γνωρίζει δεν θα μπορέσει να τα παρακάμψει όλα αυτά. Και αυτό συμβαίνει σε όλα τα λειτουργικά. Το ζήτημα είναι με κάποια εφαρμογή να δυσκολέψει όσο μπορείς κάποιον να το κάνει αυτό.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να πεις ότι έχεις 100% ασφάλειά όποιο λειτουργικό και να έχεις. Πάντα υπάρχει τρόπος κάποιος που γνωρίζει να προσπεράσει όλες τις δικλείδες αφαλειας. Και στο androind μια χαρά ασφάλειά μπορείς να έχεις. Εξαρτάται βέβαια τι εννοείς λέγοντάς ασφάλεια. Θες αν χαθεί το κινητό να μην μπορεί να έχει κάποιος πρόσβαση στα δεδομένα σου? Θες να διαγράψεις απομακρυσμένα όλα τα δεδομένα σου? Θες να βρεις τη συσκευή? Το Cerberus τα κάνει όλα αυτά, καθώς και άλλες εφαρμογές που υπάρχουν στο play store. Αλλά ποτέ δεν είσαι 100% σίγουρος ότι κάποιος που γνωρίζει δεν θα μπορέσει να τα παρακάμψει όλα αυτά. Και αυτό συμβαίνει σε όλα τα λειτουργικά. Το ζήτημα είναι με κάποια εφαρμογή να δυσκολέψει όσο μπορείς κάποιον να το κάνει αυτό.

Άμα κλειδώσει το iPhone δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκλειδωσει με κανέναν τρόπο.

Μόνο η Apple μπορεί να το κάνει με απόδειξη αγοράς και στοιχεία από το Apple id που ήταν ενεργοποιημενο.

 

Σε Android με ένα wipe από recovery menu σβήνονται όλα και είναι έτοιμο για χρήση άσχετα με το τι εφαρμογές ήταν εγκατεστημενες.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα σε όλους

 

Επειδή ενδιαφέρομαι για την συσκευή htc m9 ή Galaxy s6 , ως αντικαταστάτη του iphone 6 που έχω , θα ήθελα να ρωτήσω αν η συσκευή ( ή το android λογισμικό) έχει δυνατότητα κλειδώματος σε περίπτωση κλοπής , έτσι ώστε να μην μπορεί να λειτουργήσει και επίσης να μην μπορούν να δούν τα αρχεία που υπάρχουν μέσα ( φωτογραφίες , emails κτλπ)

Δεδομένου ότι θα δουλέυω την συσκευή και για επαγγελματικούς λόγους , ουσιαστικά , θέλω να μάθω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του cloud locked που υπάρχει στο iphone.

Παρακαλώ , όποιος φίλος γνωρίζει , ας μου απαντήσει . Αν είχε και iphone πιο πριν, ακόμη καλύτερα , γιατί θα καταλαβαίνει απόλυτα το ερώτημά μου .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αγαπητέ, έχω το S6 edge+ και το χρησιμοποιώ για επαγγελματικούς λόγους, με κλείδωμα. Θα σου απαντήσω στα επιμέρους ερωτήματά σου.

1."...θα ήθελα να ρωτήσω αν η συσκευή ( ή το android λογισμικό) έχει δυνατότητα κλειδώματος σε περίπτωση κλοπής...". Ναι με τα προγράμματα που σου είπαν οι συμφορουμήτες προηγουμένως. Η google έχει προεγκατεστημένη εφαρμογή διαχείρησης της συσκευής σου, που σε περίπτωση κλοπής, μπορείς να κάνεις wipe data.

2."...έτσι ώστε να μην μπορεί να λειτουργήσει και επίσης να μην μπορούν να δούν τα αρχεία που υπάρχουν μέσα ( φωτογραφίες , emails κτλπ)...". Ο κανόνας είναι ότι ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει. Μπορείς όμως να κάνεις αυτό που έχω κάνει εγώ.

Το εταιρικό μου mail είναι microsoft office 365, βάζοντάς το στη συσκευή μου, εκχώρησα δικαιώματα διαχειριστή στο account μου. Έχω επιλέξει τα data της συσκευής μου να είναι κρυπτογραφημένα, και η συσκευή μου ξεκλειδώνει με δαχτυλικό αποτύπωμα.

Άρα: κανείς δε μπορεί να διαβάσει κανένα αρχείο μου, με κανένα τρόπο, παρά μόνο αν ξεκλειδώσει τη συσκευή μου με δαχτυλικό αποτύπωμα.

Όποιος πάρει τη συσκευή μου και την κουμπώσει σε υπολογιστή, επίσης δε μπορεί να δει τίποτα, γιατί πρέπει να την ξεκλειδώσει με το δαχτυλικό μου αποτύπωμα (λόγω κρυπτογράφησης της). Όποιος κλέψει τη συσκευή μου, μπορεί να τη χρησιμοποιήσει μόνο αν βρει κάποιο τρόπο να την επαναφέρει στις εργοστασιακές τις ρυθμίσεις, αλλά αν γίνει αυτό, θα σβήσει και όποια πληροφορία έχω εγώ μέσα (γιατί δεν υπάρχει κάρτα sd να κρατήσει κάτι μέσα της).

Επίσης πριν το κάνει αυτό, μπορώ εγώ απομακρυσμένα, να διαγράψω τα δεδομένα που έχει μέσα, όπως επίσης μπορώ να ενημερώσω και τον πάροχο, να μπλοκάρει το ΙΜΕΙ της συγκεκριμένης συσκευής.

 

Με απλά λόγια, ναι τα δεδομένα σου μπορείς να τα προστατέψεις.

 

Ουσιαστικά απαντώ προς αυτή την κατεύθυνση γιατί αυτό που σε ενδιαφέρει στην ουσία, είναι να μην κλαπούν τα δεδομένα σου.

Την κλοπή της συσκευής σου, δε μπορείς να αποτρέψεις για 2 λόγους:

1. Και τα iphone και οι andoid συσκευές που ενδιαφέρεσαι είναι σχετικά ακριβές και αποτελούν ποιο επιθυμητό στόχο κλοπής από ένα dumphone.

2. Μη νομίζεις ότι έχοντας iphone, ο άλλος σκέφτετσι ότι αυτό δε ξεκλειδώνει με τίποτα και είναι κάστρο προστασίας και ασφάλειας. Ξεκλειδώνει μια χαρά όπως όλα.

Edited by yiangoun
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, έχω το S6 edge+ και το χρησιμοποιώ για επαγγελματικούς λόγους, με κλείδωμα. Θα σου απαντήσω στα επιμέρους ερωτήματά σου.

1."...θα ήθελα να ρωτήσω αν η συσκευή ( ή το android λογισμικό) έχει δυνατότητα κλειδώματος σε περίπτωση κλοπής...". Ναι με τα προγράμματα που σου είπαν οι συμφορουμήτες προηγουμένως. Η google έχει προεγκατεστημένη εφαρμογή διαχείρησης της συσκευής σου, που σε περίπτωση κλοπής, μπορείς να κάνεις wipe data.

2."...έτσι ώστε να μην μπορεί να λειτουργήσει και επίσης να μην μπορούν να δούν τα αρχεία που υπάρχουν μέσα ( φωτογραφίες , emails κτλπ)...". Ο κανόνας είναι ότι ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει. Μπορείς όμως να κάνεις αυτό που έχω κάνει εγώ.

Το εταιρικό μου mail είναι microsoft office 365, βάζοντάς το στη συσκευή μου, εκχώρησα δικαιώματα διαχειριστή στο account μου. Έχω επιλέξει τα data της συσκευής μου να είναι κρυπτογραφημένα, και η συσκευή μου ξεκλειδώνει με δαχτυλικό αποτύπωμα.

Άρα: κανείς δε μπορεί να διαβάσει κανένα αρχείο μου, με κανένα τρόπο, παρά μόνο αν ξεκλειδώσει τη συσκευή μου με δαχτυλικό αποτύπωμα.

Όποιος πάρει τη συσκευή μου και την κουμπώσει σε υπολογιστή, επίσης δε μπορεί να δει τίποτα, γιατί πρέπει να την ξεκλειδώσει με το δαχτυλικό μου αποτύπωμα. Όποιος κλέψει τη συσκευή μου, μπορεί να τη χρησιμοποιήσει μόνο αν βρει κάποιο τρόπο να την επαναφέρει στις εργοστασιακές τις ρυθμίσεις, αλλά αν γίνει αυτό, θα σβήσει και όποια πληροφορία έχω εγώ μέσα.

Επίσης πριν το κάνει αυτό, μπορώ εγώ απομακρυσμένα, να διαγράψω τα δεδομένα που έχει μέσα, όπως επίσης μπορώ να ενημερώσω και τον πάροχο, να μπλοκάρει το ΙΜΕΙ της συγκεκριμένης συσκευής.

 

Με απλά λόγια, ναι τα δεδομένα σου μπορείς να τα προστατέψεις.

 

Κατατοπιστικότατος !! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!

Εννοείται ότι δεν μπορείς να αποτρέψεις την κλοπή , το ζήτημα είναι αν κλαπεί η συσκευή να μπορείς να προστατέψεις τα δεδομένα σου .

Μια ακόμη ερώτηση : Σε περίπτωση που η συσκευή δεν έχει δυνατότητα κλειδώματος με δακτυλικό αποτύπωμα ( είμαι ανάμεσα σε Samsung S6 και HTC M9 / το δευτερο δεν έχει την δυνατότητα αυτή ) , τότε να υποθέσω ότι ισχύουν τα ανωτέρω και είμαι οκ απλά με τον κωδικό κλειδώματος οθόνης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Edited by Montoya_f1
Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος !! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!

Εννοείται ότι δεν μπορείς να αποτρέψεις την κλοπή , το ζήτημα είναι αν κλαπεί η συσκευή να μπορείς να προστατέψεις τα δεδομένα σου .

Μια ακόμη ερώτηση : Σε περίπτωση που η συσκευή δεν έχει δυνατότητα κλειδώματος με δακτυλικό αποτύπωμα ( είμαι ανάμεσα σε Samsung S6 και HTC M9 / το δευτερο δεν έχει την δυνατότητα αυτή ) , τότε να υποθέσω ότι ισχύουν τα ανωτέρω και είμαι οκ απλά με τον κωδικό κλειδώματος οθόνης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

 

Και ομως πιστευω ότι το icloud, μπορεί να αποτρέψει το κλέψιμο...

βρήκα πριν απο καιρό ένα iphone 5αρι, έκανα τα πάντα, ρώτησα τους πάντες και με τιποτα δεν μπόρεσα να παρακάμψω το icloud...

Στην κυριολεξία αν έβρισκα ένα iphone στο πεζοδρόμιο, θα το κλωτσούσα και δεν θα έσκυβα να το μαζέψω...

Απο την άλλη, έχω ξεκλειδώσει 4-5 android devices φίλων, με εξαιρετική ευκολία...

Προσωπική γνώμη πάντα... :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

αυτά που ξεκλείδωσες είχαν ενεργό το full encryption? :rolleyes:

Γιατί σε νέξους με encryption δεν μπαίνεις σε recovery που να χτυπιέσαι...(εκτός αν χτυπίέσαι τίποτα χρόνια και το βρεις :p )

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος !! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!

Εννοείται ότι δεν μπορείς να αποτρέψεις την κλοπή , το ζήτημα είναι αν κλαπεί η συσκευή να μπορείς να προστατέψεις τα δεδομένα σου .

Μια ακόμη ερώτηση : Σε περίπτωση που η συσκευή δεν έχει δυνατότητα κλειδώματος με δακτυλικό αποτύπωμα ( είμαι ανάμεσα σε Samsung S6 και HTC M9 / το δευτερο δεν έχει την δυνατότητα αυτή ) , τότε να υποθέσω ότι ισχύουν τα ανωτέρω και είμαι οκ απλά με τον κωδικό κλειδώματος οθόνης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

 

Ναι, μπορείς να προχωρήσεις με κωδικό κλειδώματος οθόνης και encryption και όλα καλά.

 

Ας αναλύσουμε όμως τα option που έχεις.

1. Αν βάλεις να ξεκλειδώνει με pin, ο κωδικός είναι πολύ αδύναμος, σε σχέση με τις άλλες επιλογές που έχεις.

2. Αν βάλεις να ξεκλειδώνει με μοτίβο (εκείνο που ενώνεις τις τελίτσες) είναι ποιο δύσκολο να στο χακάρουν, αλλά είναι πολυ εύκολο να το δουν και να το θυμούνται οι "ενδιαφερόμενοι". Επίσης είναι πολύ δύσκολο να το ξεκλειδώσεις όταν οδηγάς.

3. Αν βάλεις password (η πιο ενδεδειγμένη λύση από πλευρά ασφάλειας), δε θα βάλεις 123456, αλλά κάτι σαν Itst1mef0r@h0tchocol@te, οποίο είσαι διατεθιμένος να το γράφεις κάθε φορά που θέλεις να ξεκλειδώσεις το κινητό σου; π.χ. για να κάνεις μια γρήγορη κλήση ή για να στείλεις ένα μύνημα;

4. Αν βάλεις να ξεκλειδώνει με δαχτυλικό αποτύπωμα, συνεχίσεις να έχεις κάτι δύσκολο για τον "ενδιαφερόμενο", αλλά κάτι πολύ εύκολο και ταχύτατο - απροβλημάτιστο, για την καθημερινότητά σου.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Καλά ψώνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν επιλέξω encryption, μπορώ αντί για κωδικό να χρησιμοποιώ το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα;

Έχω το Note 4

Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν επιλέξω encryption, μπορώ αντί για κωδικό να χρησιμοποιώ το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα;

Έχω το Note 4

Όχι ρε φιλαράκι, δεν είπα αυτό. Αυτά τα δύο δεν έχουν μεταξύ τους κάποια σχέση "αν γίνει αυτό, τότε συμβαίνει αυτό".

Το encryption είναι για να μη μπορεί κάποιος να διαβάσει τη συσκευή σου, αν είναι κλειδωμένη.

Το δαχτυλικό αποτύπωμα είναι ο τρόπος ξεκλειδώματος (είτε η συσκευή σου είναι encrypted, είτε όχι).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να προχωρήσεις με κωδικό κλειδώματος οθόνης και encryption και όλα καλά.

 

Ας αναλύσουμε όμως τα option που έχεις.

1. Αν βάλεις να ξεκλειδώνει με pin, ο κωδικός είναι πολύ αδύναμος, σε σχέση με τις άλλες επιλογές που έχεις.

2. Αν βάλεις να ξεκλειδώνει με μοτίβο (εκείνο που ενώνεις τις τελίτσες) είναι ποιο δύσκολο να στο χακάρουν, αλλά είναι πολυ εύκολο να το δουν και να το θυμούνται οι "ενδιαφερόμενοι". Επίσης είναι πολύ δύσκολο να το ξεκλειδώσεις όταν οδηγάς.

3. Αν βάλεις password (η πιο ενδεδειγμένη λύση από πλευρά ασφάλειας), δε θα βάλεις 123456, αλλά κάτι σαν Itst1mef0r@h0tchocol@te, οποίο είσαι διατεθιμένος να το γράφεις κάθε φορά που θέλεις να ξεκλειδώσεις το κινητό σου; π.χ. για να κάνεις μια γρήγορη κλήση ή για να στείλεις ένα μύνημα;

4. Αν βάλεις να ξεκλειδώνει με δαχτυλικό αποτύπωμα, συνεχίσεις να έχεις κάτι δύσκολο για τον "ενδιαφερόμενο", αλλά κάτι πολύ εύκολο και ταχύτατο - απροβλημάτιστο, για την καθημερινότητά σου.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Καλά ψώνια!!!

 

Καλημέρα

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις !!

Θα το ψάξω περισσότερο και μόνος μου , δεδομένου ότι δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το security του android ποτέ.

Δυστυχώς , το Μ9 το οποίο ενδιαφέρομαι να αγοράσω ως αντικαταστάτη του iphone , δεν έχει κλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα..:(

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...