Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πέρασα του kadilak την ρομ και παρατήρησα τα έξης. Η μπαταρία τελειώνει αμέσως με το ζόρι μου κρατάει μέρα ακόμα και με calibration που εκανα.
Μετά από χρήση του τηλέφωνου από το 100% στο 10% μπαταρία , άνοιξε τη Διαχείρηση ενέργειας , πήγαινε Κατανάλωση ενέργειας και διάβασε κάτω από το "Since last full charge" διάβασε και πες μου πόσες ώρες In use σου γράφει. Αν είσαι κοντά στις 3 ώρες είσαι εντάξει.

Και η φωτεινότητα έχω ορίσει ποσο φωτεινή θέλω να είναι η οθόνη αλλά αλλάζει απο μονη της και ενω βάζω να σβήνει μετα απο ενα λεπτο παει απο μονο του παλι στα 30 δευτερόλεπτα
Ανοίγεις την Διαχείριση ενέργειας, πατάς power saving engine, απενεργοποιείς το Lenovo power saving vision engine. Και όταν χρησιμοποιείς τον οδηγό εξοικονόμησης ενέργειας , πρόσεξε να μήπως πατάς κατα λάθος το βελτιστοποίηση του χρονικού ορίου για την οθόνη.

Και τέλος έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν βάζω την εξοικονόμηση ενεργειας μου γράφει οτι σταμάτησαν οι υπηρεσίες του google play
Ανοίγεις την Διαχείριση ενέργειας, πατάς power saving engine, απενεργοποιείς το Χωρίς αυτόματη ενεργοποίηση οθόνης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά βοήθεια επείγει...Πήρα σε φίλο ένα Α806 και τώρα βρεθήκαμε και θέλει να του περάσω κάποια ρομ με λιγότερα κινέζικα...

VIBEUI_V2.0_1447_DEV_A806...Από vickmall...Κατέβασα το checkroot και δείχνει ότι δεν είναι root...Ποιον οδηγό να ακολουθήσω?

Τι προτείνετε για κάτι ελαφρύ και για νορμάλ χρήση?Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!Είμαι υπόχρεος!!

Βασικά το security και το caller id του ζητάνε update και δεν μπορεί να τα ξηλώσει.Υπάρχει τρόπος??

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

προς το τέλος δίνω link πως να το κάνεις root και πως να φλασάρεις TWRP.

Συμβουλή το security να το αφήσει στην θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,μολις πριν απο 1 βδομαδα πηρα 2 κομματια ενα για μενα και ενα για τη κοπελα μου.Αντιμετωπιζουμε 3 προβληματα δυστυχως στο ζουμ η καμερα βγαζει παρα πολυ θολα,η μπαταρια τελειωνει γρηγορα κ ας κανουμε διακοπη καποιες εφαρμογες που τρεχουν οπως weather/twitter/game store/caller id και τελος δε μπορουμε να βρουμε το τ9 :P.

 

Yπαρχουν μηπως καποιες εφαρμογες να κατεβασουμε απο το playstore να φτιαξουν τα παραπανω προβληματα,πχ μεγαλυτερη διαρκεια της μπαταριας/καλυτερη ποιοτητα στη καμερα και πληκτορολογιο τ9 στα ελληνικα για τα μηνυματα στο fb και viber?

 

Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,μολις πριν απο 1 βδομαδα πηρα 2 κομματια ενα για μενα και ενα για τη κοπελα μου.Αντιμετωπιζουμε 3 προβληματα δυστυχως στο ζουμ η καμερα βγαζει παρα πολυ θολα,η μπαταρια τελειωνει γρηγορα κ ας κανουμε διακοπη καποιες εφαρμογες που τρεχουν οπως weather/twitter/game store/caller id και τελος δε μπορουμε να βρουμε το τ9 :P.

 

Yπαρχουν μηπως καποιες εφαρμογες να κατεβασουμε απο το playstore να φτιαξουν τα παραπανω προβληματα,πχ μεγαλυτερη διαρκεια της μπαταριας/καλυτερη ποιοτητα στη καμερα και πληκτορολογιο τ9 στα ελληνικα για τα μηνυματα στο fb και viber?

 

Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας!

 

δεν εχει οπτικο ζουμ ,οποτε σαφως θα ειναι ολιγων θολες με το ψηφιακο ,χωρις ζουμ ομως βγαζεις πολυ καλες φωτο :)

για την μπαταρια αν δεν το εχεις κανει ???

security-speed-up και auto-start apps και κλεισε οτι ειναι ανοιχτο

τα αλλα περιμενε καντιλακ και αλλα παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

πχ μεγαλυτερη διαρκεια της μπαταριας/καλυτερη ποιοτητα στη καμερα και πληκτορολογιο τ9 στα ελληνικα για τα μηνυματα στο fb και viber?

Για Τ9 βαλε αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey&hl=el

Για μπαταρια και καμερα πες μας πρωτα τι γραφει αν πας ρυθμισεις/ Σχετικ με το τηλεφωνο/ Πληροφοριες συσκευης/ Αριθμος εκδοσης

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρήση του τηλέφωνου από το 100% στο 10% μπαταρία , άνοιξε τη Διαχείρηση ενέργειας , πήγαινε Κατανάλωση ενέργειας και διάβασε κάτω από το "Since last full charge" διάβασε και πες μου πόσες ώρες In use σου γράφει. Αν είσαι κοντά στις 3 ώρες είσαι εντάξει.

Ανοίγεις την Διαχείριση ενέργειας, πατάς power saving engine, απενεργοποιείς το Lenovo power saving vision engine. Και όταν χρησιμοποιείς τον οδηγό εξοικονόμησης ενέργειας , πρόσεξε να μήπως πατάς κατα λάθος το βελτιστοποίηση του χρονικού ορίου για την οθόνη.

Ανοίγεις την Διαχείριση ενέργειας, πατάς power saving engine, απενεργοποιείς το Χωρίς αυτόματη ενεργοποίηση οθόνης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

προς το τέλος δίνω link πως να το κάνεις root και πως να φλασάρεις TWRP.

Συμβουλή το security να το αφήσει στην θέση του.

 

Οι επιλογές απο την διαχείριση ενέργειας ηταν ηδη απενεργοποιημενες και για τη μπαταρία ο χρονος που μου λέει είναι 3 ώρες και 38 λεπτα! Την Ρομ την πέρασα με τον πρωτο τρόπο που ελεγες αν παίζει ρολο αυτό μετα ηταν αργό το κινητο πολύ και εκανα την διαδικασία που αναφερες και λειτουργησε παλι κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ Γιαννιδες,Τεο και καντιλακ το keybord μας γλυτωσε απο τη ταλαιπωρια να γραφουμε ολο το κειμενο και εκλεισα ολα τα applications που δε χρειαζομασταν!!!

 

Η μπαταρια γυρω στο 4ωρο αντεχει οταν το δουλευω συνεχομενα,αλλα οταν πχ εμπαινα ισα ισα να δω τα μειλ μου κ να χαζεψω φβ με ετρωγε 25-30% τη μερα και απο αυτα που λετε υποθετω οτι η μπαταρια ειναι κομπλε.

 

Μονο για την φωτογραγικη αν εχετε κατι τελευταιο ο αριθμος εκδοσης ειναι VIBEUI_V2.0_3447_7.39.1_DEV_A806

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ Γιαννιδες,Τεο και καντιλακ το keybord μας γλυτωσε απο τη ταλαιπωρια να γραφουμε ολο το κειμενο και εκλεισα ολα τα applications που δε χρειαζομασταν!!!

 

Η μπαταρια γυρω στο 4ωρο αντεχει οταν το δουλευω συνεχομενα,αλλα οταν πχ εμπαινα ισα ισα να δω τα μειλ μου κ να χαζεψω φβ με ετρωγε 25-30% τη μερα και απο αυτα που λετε υποθετω οτι η μπαταρια ειναι κομπλε.

 

Μονο για την φωτογραγικη αν εχετε κατι τελευταιο ο αριθμος εκδοσης ειναι VIBEUI_V2.0_3447_7.39.1_DEV_A806

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας!

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι η διαφορά του οπτικού από το ψηφιακό zoom. Ο φακός του τηλεφώνου δεν έχει οπτικό zoom. Εσύ χρησιμοποιώντας το zoom στην εφαρμογή κάμερας στην ουσία αυτό που κάνεις είναι να μεγενθύνεις και να κροπιάρεις την φωτογραφία που θα έπαιρνες χωρίς το zoom.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή True Phone και με παγωμένο το Contact Manager είχα θέμα στις ειδοποιήσεις για τις αναπάντητες. Όταν είχα μια αναπάντητη κληση στην μπάρα ειδοποίησεων μου έβγαζε τον συνολικό αριθμο των αναπάντητων κλήσεων στο ιστορικό και όχι τον αριθμό των "αδιαβαστων". Πχ είχα 3 αναπάντητες που είχα δει ποιος είναι και ειτε είχα πάρει πίσω είτε το είχα αφήσει. Αν ξαναειχα αναπάντητη κλήση δεν έγραφς στην μπάρα ειδοποιησεων 1 αναπάντητη κλήση αλλά 4 αναπάντητες. Τι παιζει να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Μονο για την φωτογραγικη αν εχετε κατι τελευταιο ο αριθμος εκδοσης ειναι VIBEUI_V2.0_3447_7.39.1_DEV_A806

Λογικα το πηρες απο το minideal. Κατι αλλο που μπορεις να κανεις για να μην σου τρωει μπαταρια ειναι:

- ρυθμίσεις/ προβολή/ Περιστροφή οθόνης/ ΠΑΝΤΑ στο αυτό-rotate screen (αυτοματη περιστροφη οθονης). Αλλιώς θα τρώει μπαταρία

- κατεβάζεις την εφαρμογή Link2SD https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=el και θα κανεις την απεγκατάσταση στις εφαρμογές (πάνω στην εφαρμογή/ επιλογές/ απεγκατάσταση)

Τους 2 Browser (βάλε κάποιον γνωστό, εγώ έχω τον Opera https://play.google.com/store/apps/details?id=com.opera.browser&hl=el)

Game center

Players Tutorial

SHAREit

twitter

clean master

Dr safety

caller ID

 

Και θα παγώσεις (αν υπαρχουν) τις εφαρμογές (πάνω στην εφαρμογή/ επιλογές/ πάγωμα)

DU Battery saver

DU Speed Booster

 

Ολα αυτα με την προυποθεση να ειναι root το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή True Phone και με παγωμένο το Contact Manager είχα θέμα στις ειδοποιήσεις για τις αναπάντητες. Όταν είχα μια αναπάντητη κληση στην μπάρα ειδοποίησεων μου έβγαζε τον συνολικό αριθμο των αναπάντητων κλήσεων στο ιστορικό και όχι τον αριθμό των "αδιαβαστων". Πχ είχα 3 αναπάντητες που είχα δει ποιος είναι και ειτε είχα πάρει πίσω είτε το είχα αφήσει. Αν ξαναειχα αναπάντητη κλήση δεν έγραφς στην μπάρα ειδοποιησεων 1 αναπάντητη κλήση αλλά 4 αναπάντητες. Τι παιζει να φταίει;

Στο true dialer πατάς menu και πας Ρυθμίσεις μετά Συμπεριφορά, μετά Ειδοποίηση αναπάντητων κλήσεων και ενεργοποιείς το Καθαρισμός και μετά από κάτω επέλεξε την 1η μέθοδο και θα σε πάει στις ρυθμίσεις συστήματος για να τσεκάρεις το true phone.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το go luncher στο κινητό και στο ταμπλετ(με πλάγιο τροπο ) .

Στο κινητό ο security μου βγάζει οτι είναι virus,please remove it δίχως να έχει η να δημιουργεί κάποιο προβλημα πέρα απο την ένδειξη αυτή ??ενω στο ταμπλετ και παρότι έχει security (AVG cleaner kai security )είναι όλα μια χαρά ?????

Ti συμβουλευετε ??????

Θανκς

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το go luncher στο κινητό και στο ταμπλετ(με πλάγιο τροπο ) .

Στο κινητό ο security μου βγάζει οτι είναι virus,please remove it δίχως να έχει η να δημιουργεί κάποιο προβλημα πέρα απο την ένδειξη αυτή ??ενω στο ταμπλετ και παρότι έχει security (AVG cleaner kai security )είναι όλα μια χαρά ?????

Ti συμβουλευετε ??????

Θανκς

Μην βάζεις εφαρμογές άγνωστου προελεύσεως. Αν δεν είσαι σίγουρος για την πηγή της εφαρμογής , μην την εγκαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορoύμε να ορίσουμε οι λήψεις να πηγαίνουν στην εξωτερική sd? Edited by MUSICMANIAC
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορoύμε να ορίσουμε οι λήψεις να πηγαίνουν στην εξωτερική sd?

Από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής που θα χρησιμοποιησεις για να κάνεις την λήψη (εφόσον το υποστηρίζει).

Link to comment
Share on other sites

Κανεις restore στο backup που επεσημαινε σαφως ο οδηγος.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και πως το επισημαίνει αυτό ακριβως ο οδηγός?μπήκα στο twrp στο restore και εκανα swip στο φάκελο που ηταν το backup. Απλα βλέπω παει λιγο αργά το κινητό
Link to comment
Share on other sites

Μπουτάρετε στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω
σε καθε τροπο φλασαρισματος πριν απο οποιοδηποτε περασμα ρομ

Τι αργα παει; εγινε το restore?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναμπες TWRP και κανε wipe cache/ dalvik cache..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια παρατηρησα σημερα που χρειαστηκε να χρησιμοποιησω αρκετα δεδομενα οτι πιανω μονο Η+ και Η ακομα και σε περιοχες οπως συνταγμα ομονοια κλπ. Καπου καπου αναβει το 3g σηματακι πανω αριστερα αλλα τα βελακια δεν αναβουν και αμεσως αλλαζει σε Η+ αυτο ειναι πρωτη φορα που γινεται απο.τοτε που εχω αγορασει το.κινητο σε περιοχες με καλο σημα και προσφατα αλλαξα ρομ 1536 εβαλα του φιλου kadilak . Ειναι καποια ρυθμιση ή κατι τετοιο ? Γνωριζει κανεις.κατι ? Γιατι λογικο δεν ειναι

Υ.Γ Σημα 3g πιανω κανονικα φουλ παρολο που γραφει διπλα Η+ για τα δεδομενα

Edited by Geokara
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...