Jump to content

Lenovo MiiX 3


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την αναβάθμιση σε Windows 10 (όχι clean install), είναι δυνατή η επιστροφή σε windows 8.1 ?

Πήγα να κάνω recovery (μέσα από τα windows 10), αλλά κάνει πάλι εγκατάσταση των Windows 10.

 

Μήπως μετά την αναβάθμιση σε windows 10 σβήνεται το recovery των 8.1 και αντικαθίσταται από recovery των 10 ???

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Microsoft επιτρέπει την απεγκατάσταση των Windows 10 μέσα σε 30 ημέρες από την αναβάθμιση.

Μετά από τις 30 ημέρες, ο φακελος windows.old σβήνεται αυτοματα.

Δες εδώ για οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft επιτρέπει την απεγκατάσταση των Windows 10 μέσα σε 30 ημέρες από την αναβάθμιση.

Μετά από τις 30 ημέρες, ο φακελος windows.old σβήνεται αυτοματα.

Στο δικό μου παρόλα αυτά, ενώ η εγκατάσταση έγινε μεσα στον Αυγουστο μόλις κυκλοφορησαν τα Windows 10, ο φακελλος συνεχίζει να υπάρχει, οποτε πήγα και τον έσβησα manually, όπως αναφέρεται στις οδηγίες για disk cleanup :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στα παρακάτω για όσους θέλουν να κάνουν πειράματα!

Λοιπόν χθές με έφαγε και λέω δεν μπορεί αφού το λέει ο φίλος παραπάνω για usb boot θα γίνεται.(έχω το τελευταίο bios και ήδη εγκατεστημένα τα 10αρια)

Πράγματι κατέβασα το iso των win 10 με το επίσημο media creation tool μετά το έκαψα σε usb με το rufus κατά γνωστά

και μπήκα στο bios αφού συνέδεσα πρώτα το usb και πράγματι μου έδωσε την επιλογή να ξεκινήσω από το usb.

Μπράβο χάρηκα λέω δίκιο είχε ο φίλος και συνέχισα και εγκατέστησα τα 10αρια όπως στα κλασσικά pc.

Ως εδώ όλα καλά ξεκινάω λοιπόν και τι να δω , δεν βλέπει ούτε την κάρτα γραφικών , ούτε την οθόνη αφής γενικά δεν βλέπει τίποτα.

Καλά υποτίθεται τα 10αρια έχουν όλους τους driver ενσωματωμένους άρα κάτι δεν πάει καλά αλλά δεν πειράζει κατεβάζω κάτι οδηγούς που έχει στην Lenovo για τα 10αρια τους τρέχω και γράφει ότι η πλατφόρμα δεν υποστηρίζεται.

Αμάν μπλέξαμε!

Τι να κάνω ξανά μανά εγκατάσταση αλλά αυτή την φορά από το creation tool με την επιλογή update this pc.

Πάλι τα ίδια έσκασα δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα πάει λέω πάμε για service.

Τελικά σαν λύση απελπισίας σκέφτηκα να δοκιμάσω τους οδηγούς από την Lenovo για τα 8.1 και θαύμα εγκαταστάθηκαν όλα πλην του Bluetooth.

Μετά έκανα επιλογή για προχωρημένους και έκανα clean install μέσα από το menu των windows ξαναεγκαταστάθηκαν τα 10αρια

και αυτή την φορά τα είδε όλα μόνο του όπως θα έπρεπε.

Αυτά λοιπόν και συμπέρασμα ότι το μηχανάκι δεν δουλεύει όπως τα κλασσικά pc άρα όποιος δεν ξέρει καλύτερα να αποφύγει τα πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμα ολα αυτα. Καλα εκανες και το δοκιμασες, αν και το καλυτερο θα ηταν να ειχες βαλει τους drivers μεσα στο USB μαζι με τα windows απο την αρχη,

για να αποφυγεις ολα αυτα τα προβληματα. Τα windows εχουν ενσωματωμενους drivers, αλλα λογικο ειναι να μην τους εχουν ολους.

Για το bluetooth δοκιμασες να βαλεις τους drivers των windows 10 που εχει βγαλει η Lenovo;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμα ολα αυτα. Καλα εκανες και το δοκιμασες, αν και το καλυτερο θα ηταν να ειχες βαλει τους drivers μεσα στο USB μαζι με τα windows απο την αρχη,

για να αποφυγεις ολα αυτα τα προβληματα. Τα windows εχουν ενσωματωμενους drivers, αλλα λογικο ειναι να μην τους εχουν ολους.

Για το bluetooth δοκιμασες να βαλεις τους drivers των windows 10 που εχει βγαλει η Lenovo;

Ακριβώς ετσι η

Αν έβαζε μετα χειροκίνητα με ποντίκι drivers( Intel HD graphics,wifi,bt,chipset,ήχο) τα οποία θα τα είχε κατεβάσει πριν κανει το format δεν θα είχε κανένα θέμα.

Ουτε τα 8.1 ουτε τα 10 τα έχουν ενσωματωμένα(drivers) ετσι κι αλλιως σε κανένα μηχάνημα εκτός αν ο OEM παρέχει image σε ISO της ίδια έκδοσης που εχει το tablet εξ αρχής.

 

Μονο η MS δυστυχώς το παρέχει,οι αλλοι OEM σφυρίζουν αδιάφορα,αρα τα κατεβάζεις απο πριν τα αποθηκευεις σε ενα τρίτο USB flash η εξωτερικό και αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση των Windows τα περνάς χειροκίνητα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο "κοντά" είναι το συγκεκριμένο ταμπλετ με το yoga 2 (windows)?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο λιγο που ειδα, το yoga 2 εχει πολυ καλυτερη μπαταρια.

Κατα τα υπολοιπα, μου φανηκαν λιγο πολυ τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Απο λιγο που ειδα, το yoga 2 εχει πολυ καλυτερη μπαταρια.

Κατα τα υπολοιπα, μου φανηκαν λιγο πολυ τα ιδια.

 

Κι εμένα. + το 4g

Δεν ξέρω από επιδώσεις / οθόνη

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα κατεβασα τα drivers χειροκινητα αλλα δεν τα αναγνωριζε αυτα που ειναι για win 10 στο τελος αναγνωρισε οπως γραφω αυτα των win 8. Επισης σε προηγουμενο clean install που εκανα (αλλα οχι με usb) τα win 10 αναγνωρισαν αυτοματα ολες τις συσκευες και εγκατεστησαν τους οδηγους. Αυτο δεν συνεβη στην εγκατασταση με το φλασακι.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ αυτό το USB HUB.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνει το διακοπτάκι. Εντάξει στο 3 ενεργοποιεί τις εισόδους και αναγνωρίζει ό,τι βάλεις.

Το 1 με το 2 τί διαφορά έχουν;

 

Σχετικά με το bluetooth. Συνδέονται κανονικά bluetooth ακουστικά και ποντίκι, μερικά τηλέφωνα συνδέονται αλλά δεν κατάφερα να στείλω αρχεία από τηλέφωνο στο tablet. Υπάρχει πρόβλημα; Ή το bluetooth είναι μόνο για συσκευές και όχι μεταφορά αρχείων;

Γιατί αμφίδρομη επικοινωνία υπάρχει.

Edited by niksta
Link to comment
Share on other sites

Το 1 είναι κλειστό και το 2 μόνο usb πάντως εμένα στο 3 δεν φορτίζει αλλά και δεν ξεφορτίζει δηλαδή δουλεύει το ταμπλετ χωρίς να πέφτει η στάθμη της μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα και στις 3 θέσεις φορτίζει και στο 3 δουλεύουν τα USB. Στα 1 και 2 απλά κλείνουν τα USB και αν έχεις το φορτιστή φορτίζεις.

Ας ελπίσουμε να κρατήσει και να μην τα παίξει με συνοπτικές διαδικασίες...

Γι' αυτό το διακοπτάκι σε μία θέση που δουλεύουν τα USB και το αφήνουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα χθες το November update στα 10αρια, και ειδα οτι μου εγκατεστησε(?) το Lenovo Companion.

Αν δεν κανω δεν υπηρχε στη λιστα εφαρμογων με το που εκανα login μετα το update, αλλα εμφανιστηκε λιγο μετα.

Πως μας προσεχει η μαμα MS :p

Ξέρει κανεις αν ειναι θεμα ρυθμισης; Θα προτιμουσα να μην μου εγκαθιστανται εφαρμογες χωρις να το ξερω ή να το εχω εγκρινει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Χρειάζομαι λίγο βοήθεια! Έχω βάλει δυστυχώς τα Windows 10 και σέρνεται το tablet! Επίσης μου σπάει τα νεύρα για μα ανοίξει σελίδα της google μου βγάζει συνέχεια ένα μήνυμα ότι είναι επικίνδυνο νομίζω! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να επαναφέρω Windows 8.1 αλλά 64bit και όχι 32 που είναι τώρα. Μπορεί να γίνει? Το tablet υποστηρίζει 64bit Windows.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Χρειάζομαι λίγο βοήθεια! Έχω βάλει δυστυχώς τα Windows 10 και σέρνεται το tablet! Επίσης μου σπάει τα νεύρα για μα ανοίξει σελίδα της google μου βγάζει συνέχεια ένα μήνυμα ότι είναι επικίνδυνο νομίζω! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να επαναφέρω Windows 8.1 αλλά 64bit και όχι 32 που είναι τώρα. Μπορεί να γίνει? Το tablet υποστηρίζει 64bit Windows.

 

τα windwos 10 τα έχουν βάλει πολλοί και εγώ μεταξύ αυτών, και παρότι δεν είμαι και πολύ ειδικός δεν είχα ούτε έχω κάποιο πρόβλημα.

κάτι άλλο συμβαίνει, δε φταίνε τα 10-αρια.

τώρα για το πρόβλημα σου φαντάζομαι θα έχεις δοκιμάσει μήπως η κατάσταση στρώνει με επανεκκίνηση; αν όχι δοκίμασε το.

ακόμη μπορείς να δοκιμάσεις επαναφορά συστήματος.

το tablet σου είναι 32bit και δε μπορείς να το κάνεις 64bit.

επίσης αν το πρόβλημα είναι μόνο στο google crome δοκίμασε απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Χρειάζομαι λίγο βοήθεια! Έχω βάλει δυστυχώς τα Windows 10 και σέρνεται το tablet! Επίσης μου σπάει τα νεύρα για μα ανοίξει σελίδα της google μου βγάζει συνέχεια ένα μήνυμα ότι είναι επικίνδυνο νομίζω! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να επαναφέρω Windows 8.1 αλλά 64bit και όχι 32 που είναι τώρα. Μπορεί να γίνει? Το tablet υποστηρίζει 64bit Windows.

 

Σύμφωνα με τις απαιτήσεις συστήματος από τη Microsoft που μπορείς να δεις εδώ ενδεχομένως να μπορείς να βάλεις, μιας και ο επεξεργαστής είναι 64bit και έχουμε 2GB ram. Αλλά δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα δεδομένου ότι θα σου πάρει 20GB. Δοκίμασε αν θες να μας πεις. Για 10αρια 64bit ούτε λόγος. Άλλο ένα θέμα είναι πως θα τα ενεργοποιήσεις, εκτός αν μιλάμε για άλλους τρόπους...

 

Τα 10άρια είναι μια χαρά αρκεί να κάνουμε clean install. Αν έχουμε κάνει upgrade κράταμε πρώτα τους Drivers με το Double Driver και μετά κάνουμε clean install τα 10άρια.

Σε μένα στην αρχή μετά το clean install το έβαλα να κάνει μόνο του, από internet, update κάποιους drivers και τελικά αυτό που πέτυχα ήταν να βλέπω στην οθόνη τα πάνω κάτω :wacko:. Έβαλα τους drivers που είχα κρατήσει και όλα καλά.

Για clean install διάβαστε τον οδηγό εδώ.

Μπορείς να φτιάξεις το στικάκι σε οποιοδήποτε άλλο υπολογιστή με το Media Creation tool της MS. To Media Creation Tool θα πρέπει να είναι η κατάλληλη έκδοση ανάλογα αν ο υπολογιστής στον οποίο θα φτιάξουμε το στικάκι εγκατάστασης είναι 32 ή 64bit.

Κατά τα άλλα ακολουθούμε τον παραπάνω οδηγό.

Να σημειώσω ότι έσβησα όλα τα partition που εμφανίζονται κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, όπως γράφει και ο οδηγός και όλα καλά.

Edited by niksta
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ γιατί κάτι δεν πάει καλά. Έκανα αναβάθμιση από 8.1 σε 10 και ενώ έσβησα το αρχείο Windows.old που ήταν κοντά στα 10gb ο διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος δεν μεταβληθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ γιατί κάτι δεν πάει καλά. Έκανα αναβάθμιση από 8.1 σε 10 και ενώ έσβησα το αρχείο Windows.old που ήταν κοντά στα 10gb ο διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος δεν μεταβληθηκε.

 

Δε γίνεται έτσι απλά.

Πάτα στο εικονίδιο Windows κάτω αριστερά και μετά πληκτρολόγησε κατευθείαν Disk Cleanup και πάτα στα αποτελέσματα για να ξεκινήσει. Αφού τελείωσει το ψάξιμο, στα αποτελέσματα που θα βγάλει τσέκαρε τι θες να διαγράψει και επέλεξε πιο κάτω να κάνει εκκαθάριση και των αρχείων συστήματος.

Δες και

καλύτερα. Edited by niksta
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε χθες ενημέρωση για το November Update. Κατέβηκε κανονικά, αλλά στην εγκατάσταση κόλλησε στο 40%.

Κλείσιμο, αυτόματη επαναφορά στην προηγούμενη έκδοση, πάλι download το update, πάλι κόλλημα στο 40%.

 

Μπαίνω σε διάφορα φόρα, διαβάζω ότι η Microsoft έχει βγάλει οδηγία για αφαίρεση της SD κάρτας κατά την εγκατάσταση του update... Την αφαιρώ, αλλά τώρα δεν μου βγάζει το update :)

 

Ελπίζω να το εμφανίσει πάλι...

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε χθες ενημέρωση για το November Update. Κατέβηκε κανονικά, αλλά στην εγκατάσταση κόλλησε στο 40%.

Κλείσιμο, αυτόματη επαναφορά στην προηγούμενη έκδοση, πάλι download το update, πάλι κόλλημα στο 40%.

 

Μπαίνω σε διάφορα φόρα, διαβάζω ότι η Microsoft έχει βγάλει οδηγία για αφαίρεση της SD κάρτας κατά την εγκατάσταση του update... Την αφαιρώ, αλλά τώρα δεν μου βγάζει το update :)

 

Ελπίζω να το εμφανίσει πάλι...

Και σ'εμενα εκανε το ιδιο. Κατεβασε το εργαλειο απο αυτη τη σελιδα, κατεβασε τα 10αρια μεσω αυτου και κανε μονος σου την αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται έτσι απλά.

Πάτα στο εικονίδιο Windows κάτω αριστερά και μετά πληκτρολόγησε κατευθείαν Disk Cleanup και πάτα στα αποτελέσματα για να ξεκινήσει. Αφού τελείωσει το ψάξιμο, στα αποτελέσματα που θα βγάλει τσέκαρε τι θες να διαγράψει και επέλεξε πιο κάτω να κάνει εκκαθάριση και των αρχείων συστήματος.

Δες και

καλύτερα.

Το θέμα είναι ότι κατόρθωσα και έσβησα όλο το αρχείο απλά δεν αυξήθηκε ο διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος. Για την διαγραφή ακολούθησα τον οδηγό από το pcsteeps.gr

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την κάμερα.

Στο device manager φαίνεται ότι είναι εγκατεστημένη κανονικά αλλά στο Skype δε την βλέπει.

Ακόμα στο device manager λέει Intel AvStream Camera. Είναι σωστό αυτό?

Στη Lenovo δεν υπάρχει ξεχωριστός driver.

Mήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάπου τον driver για την κάμερα?

 

EDIT: Άκυρο. Έβαλα τον driver από τα 8.1 και έπαιξε. Τώρα εμφανίζει κανονικά στο device manager - imaging devices - Intel Imaging Signal Processor 2400

Edited by niksta
Λύθηκε!!!
Link to comment
Share on other sites

Και σ'εμενα εκανε το ιδιο. Κατεβασε το εργαλειο απο αυτη τη σελιδα, κατεβασε τα 10αρια μεσω αυτου και κανε μονος σου την αναβαθμιση.
Εμενα πάντως την έκανε κανονικά μεσα από το σύστημα, χωρίς κανένα πρόβλημα ... Ενταξει έκανε αρκετές επανεκκινήσεις, αλλα προγραμματισμένα όμως, στα πλαισια της αναβάθμισης :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα η αναβάθμιση στη νέα έκδοση των windows 10 προχώρησε κανονικά, αν και πριν έβγαλα, όπως είπατε, την SD.

 

Το θέμα είναι ότι μετά την αναβάθμιση πάλι η οθόνη έχασε τον προσανατολισμό της, όπως και είχε γίνει και μετά την αναβάθμιση από τα 8.1 στα 10.

Αυτό που διόρθωσε το θέμα ήταν το πέρασμα του driver για το folio από τα windows 8.1 !!!! (Θεωρώ ότι δεν είναι πρόβλημα που εμφανίζεται σε όλους αυτό. Μπορεί να οφείλεται σε κάτι περίεργα που έκανα μετά το πέρασμα στα W10 αρχικά).

 

Το ευχάριστο είναι ότι μετά την αναβάθμιση πέρασα τους drivers που δίνει η lenovo για το bluetooth για τα W10 και τώρα πλέον

το bluetooth λειτουργεί άψογα (και στέλνει και παίρνει αρχεία).

 

Το Windows Update των windows 10 είναι λίγο σπασα@@@δικο ή εμένα μου φαίνεται επειδή είχα συνηθισει το παλιό?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...