Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, άφησα το 808 μου , κάτω από ένα μπαλκόνι τώρα που έβρεχε, για να κάνω κάτι δουλειές με ασφάλεια, και δυστυχώς, μεγάλη ατυχία, έσταξε ακριβώς πάνω στο κινητό,

και πλεον έχει πρόβλημα η θύρα usb του, δε φορτίζει πλέον, δεν το βλέπει ο υπολογιστής.

 

εμφανίζει συνεχώς την ένδειξη ''Συνδέστε το καλώδιο usb στη συσκευή'' και αναβοσβήνει στην πάνω γραμμή το σηματάκι ''usb''.

 

Άλλαξα μπαταρία, έβγαλα τη κάρτα sim, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, τίποτα δεν κατάφερα.

 

με το σεσουάρ, το μόνο που πέτυχα είναι να εμφανιστεί υγρασία στην μία πλευρά της οθόνης.

 

καμία ιδέα, παρακαλώ πολύ... βοήθεια, είναι και Κυριακή, και αυτό που με τρομάζει είναι που δεν μπορώνα το φορτίσω.

 

Ήταν που ήταν βρεγμένο, το ισοπέδωσες και με το σεσουάρ.

 

Φιλική συμβουλή: Όταν βρέχεται ένα κινητό, το απενεργοποιούμε αμέσως και αν βγαίνει η μπαταρία του τη βγάζουμε.

Κατόπιν απευθυνόμαστε στο σέρβις.

 

Τώρα σου μένει μόνο το 2ο βήμα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για βρεγμένες συσκευές:

 

1. απενεργοποίηση

2. Αφαίρεση μπαταρίας

3. τοποθέτηση συσκευής σε ρύζι που απορροφά την υγρασία για μερικές ώρες ή overnight

4. Πας σε service, για περαιτέρω καθαρισμό εσωτερικών στοιχείων από υγρασία και στην προκειμένη περίπτωση για αντικατάσταση θύρας USB (αυτό το έξοδο δεν το γλιτώνεις δυστυχώς...)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει προγραμμα ανακτησης αρχειων για αρχεια που σβηστηκαν κατα λαθος απ'τη συσκευη?

 

εφαρμογή στο κινητό όχι. το συνδέεις με υπολογιστή άμεσα (για να μην γραφτεί τίποτα πάνω από τα σβησμένα) και δοκιμάζεις ένα από τα πολλά προγράμματα ανάκτησης

πχ

https://www.piriform.com/recuva/download

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

 

το έκανα με το ρυζι, δεν άλλαξε κάτι, σε 2 καταστήματα επισκευών κινητών μου είπαν ότι δεν έχουν ανταλλακτικά για αυτό. και δεν μπορω να βρω τα nocia care (αν υπάρχουν ακόμα).

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

κοίτα σε κάνα ebay για το ανταλλακτικό και αν το βρεις το πας να στο φτιάξουν.

 

edit

πχ

http://www.ebay.co.uk/itm/USB-CHARGER-CHARGE-CONNECTOR-PORT-FOR-NOKIA-LUMIA-730-735-A-808-/261858854547?hash=item3cf8010693:g:5DAAAOSwNSxVJ3hF

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα ότι υπάρχουν 3 ακόμα nokia care στην Αθήνα, πήρα σε αυτό στην πατησίων.

το κινητό θέλει καθαρισμό από την υγρασία και για τη θύρα microusb βλέπουμε από μέσα.

Ευχαριστώ.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

εφαρμογή στο κινητό όχι. το συνδέεις με υπολογιστή άμεσα (για να μην γραφτεί τίποτα πάνω από τα σβησμένα) και δοκιμάζεις ένα από τα πολλά προγράμματα ανάκτησης

πχ

https://www.piriform.com/recuva/download

thanks!δεν δουλεψε γιατι τραβηξα 2 βιντεο μετα το σβησιμο αλλα φαινεται ωραιο προγραμμα
Link to comment
Share on other sites

thanks!δεν δουλεψε γιατι τραβηξα 2 βιντεο μετα το σβησιμο αλλα φαινεται ωραιο προγραμμα

 

Ελπίζω να μην έχασες τίποτα πολύ σημαντικό.

Γενικά είναι η πρώτη μας κίνηση όταν σβήσουμε κάτι κατά λάθος, αμέσως αφαιρούμε την κάρτα (αν είναι στην sd) ή το συνδέουμε με υπολογιστή πριν γράψουμε τίποτα.

Αν γίνουν αυτά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ανακτηθούν τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα στο δικο μου οτι αργει να φορτωσει. Σημερα κατα τη διαρκεια της φορτισης ανοιξα το Battery monitor. Εγραφε στο κατω μερος

Charging with low power charger.

Αλλαξα καλωδιο και παλι τα ιδια.

 

Το εβαλα στον 2Α φορτιστη του tablet.

Charging with high power charger

 

Μαλλον ο μαμα φορτιστης μας αφηνει χρονους...

Αντε να βρεις κανεναν φτηνο αντιστοιχης ποιοτητας με 1,3Α εξοδο σαν αυτον.

Για να μη ζοριζω την μπαταρια με το δυνατο φορτιστη.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την πρώτη μέρα το φορτίζω με έναν Samsung φορτιστή 500mA από ένα παλιό galaxy που είχα. Μια χαρά το φορτίζει (περί τις 2 ώρες) και η μπαταρία του σαν καινούρια. Με την χρήση που του κάνω (όλα κλειστά) βγάζει 3-4 ακόμα. Άλλoτε λέει low power άλλοτε high, όπως του έρθει αλλα νομίζω το ίδιο κάνει να φορτίσει. Το ίδιο νομίζω κάνει να φορτίσει και με τον μαμά φορτιστή Ισως ο samsung φορτιστής να λέει 500mA αλλα να βγάζει περισσότερο τί να πω.

 

Υ.Γ. Κατά καιρούς το eshop σα να έχει βγάλει τον nokia φορτιστή στο άσχετο σε κάποιο crazy sundays ή κάτι τέτοιο.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δεν τους εχει διαθεσιμους πλεον. Το κοιταξα. Θα εχω το νου μου γενικως.

 

Παντως στο αμαξι φορτιστης απο παλια που βγαζει 500ma δεν το συγκινει καθολου. Δεν ξεκιναει φορτιση. Ενω φορτιζει κανονικα το Ν8

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για φορτιστές, ένας μεγάλος φορτιστής που έχω με έξοδο 5V 1,8A είναι κατάλληλος για 808 ή θα το κάψω;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για φορτιστές, ένας μεγάλος φορτιστής που έχω με έξοδο 5V 1,8A είναι κατάλληλος για 808 ή θα το κάψω;

 

φίλε μου τα Α δεν έχουν σχέση με το αν θα το κάψεις. Μόνο τα volt. Τα A, θα πει την μέγιστη ποσότητα ρεύματος που μπορεί δώσει ο φορτιστής. Είναι θέμα του κινητού σου πόσο θα "ζητήσει". Αν τα ηλεκτρονικά του και ο τύπος της μπαταρίας ζητάνε 200mA τόσο θα τραβήξει από τον φορτιστή σου. Μεγάλες μπαταρίες θέλουν πιο πολλά A για για φορτίσουν σε λογικούς χρόνους.

 

Η συσκευή αποφασίζει πόσο θα ρουφήξει όχι ο φορτιστής. Ο φορτιστής όσο του ζητάνε δίνει με μέγιστο το μέγιστό του. Πάνω από αυτό το μέγιστο (αν ζητάει πολύ ρεύμα η συσκευή) ή δεν του δίνει (κυκλώματα προστασία) ή η συσκευή το καταλαβαίνει και δεν ζητάει (να το πούμε "απλοϊκά") ή ο φορτιστής/τροφοδοτικό ζεσταίνεται και καίγεται.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τα Α δεν έχουν σχέση με το αν θα το κάψεις. Μόνο τα volt. Τα A, θα πει την μέγιστη ποσότητα ρεύματος που μπορεί δώσει ο φορτιστής. Είναι θέμα του κινητού σου πόσο θα "ζητήσει". Αν τα ηλεκτρονικά του και ο τύπος της μπαταρίας ζητάνε 200mA τόσο θα τραβήξει από τον φορτιστή σου. Μεγάλες μπαταρίες θέλουν πιο πολλά A για για φορτίσουν σε λογικούς χρόνους.

 

Η συσκευή αποφασίζει πόσο θα ρουφήξει όχι ο φορτιστής. Ο φορτιστής όσο του ζητάνε δίνει με μέγιστο το μέγιστό του. Πάνω από αυτό το μέγιστο (αν ζητάει πολύ ρεύμα η συσκευή) ή δεν του δίνει (κυκλώματα προστασία) ή η συσκευή το καταλαβαίνει και δεν ζητάει (να το πούμε "απλοϊκά") ή ο φορτιστής/τροφοδοτικό ζεσταίνεται και καίγεται.

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από Γυμνάσιο/Λύκειο που τα είχα πρωτοδεί αυτά και η φυσική του ρεύματος δεν μου άρεσε καθόλου, οπότε είμαι λίγο άσχετος... :)

 

Ουσιαστικά μου λες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για το 808...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά μου λες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για το 808...

ναι μπορείς άφοβα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

 

το έκανα με το ρυζι, δεν άλλαξε κάτι, σε 2 καταστήματα επισκευών κινητών μου είπαν ότι δεν έχουν ανταλλακτικά για αυτό. και δεν μπορω να βρω τα nocia care (αν υπάρχουν ακόμα).

 

σε ένα μαγαζί στην Κάντζα, ο μάστορας μόλις το πήρε στα χέρια του διέκρινε οξείδωση στην εσοχή της θύρας microusb. Οψόμεθα..

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να αλλαχθεί η θύρα με καλάι. Λιώσιμο, ξεκόλλημα, ξαναλιώσιμο και κόλλημα του νέου ανταλλακτικού. Γίνεται, απλά δεν γνωρίζω το ακριβές κόστος (ανάλογα το service κλπ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι μπορείς άφοβα.

Το δοκίμασα και όλα εντάξει! Νομίζω ότι φόρτισε και πιο γρήγορα με το μεγάλο φορτιστή.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

σε ένα μαγαζί στην Κάντζα, ο μάστορας μόλις το πήρε στα χέρια του διέκρινε οξείδωση στην εσοχή της θύρας microusb. Οψόμεθα..

 

 

Καλημέρα, καλημέρα.

 

όπως καταλαβαίνετε το 808 μου είναι πάλι στα χέρια μου.

η θύρα microusb, δουλεύει μια χαρά.

 

Αλλάχθηκε η θύρα και το κόστος ήταν 25 ευρώ.

 

Πιστεύω κάποια στιγμή θα συνεβαινε η βλάβη αυτή, αφού η θύρα είναι ανοιχτή, όπως και η διπλανη τρύπα για τα ακουστικά. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο καπάκι για τη microusb θύρα (και να μην χάνεται;)

 

Πάντως το 808 έχει αποδειχτεί σκυλί τόσα χρόνια.

 

Μπορεί να μην είναι smartphone, αλλά ως τηλεφωνία, κάμερα και πλοήγηση με καλύπτει απόλυτα.

 

Αν το 950 είναι ισάξιο ή και καλύτερο στους παραπάνω τομείς, τότε όταν πέσει η τιμή του, ίσως το τιμήσω (όπως αντικατέστησα το Ν8 με το 808), διαφορετικά το 808 παραμένει το ιδανικότερο τηλέφωνο για μένα.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, καλά νέα τότε. Σχετικά μικρό το κόστος βγήκε, πάλι καλά...

 

Παντως ό,τι κι αν πάρεις, το 808 είναι One of A Kind, μην το δώσεις. ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

καλά όταν το microusb δεν πιάνει καλά λόγω οξείδωσης, μη βιάζεστε να το πάτε σε μάστορα να αλλάξει το βύσμα.

 

Δοκιμάστε πρώτα να το ξύσετε ελαφρά με μία καρφίτσα τους πόλους (ελάσματα) και το πιθανότερο είναι η οξείδωση να φύγει. Πολλά κινητά από τα παλιά χρόνια (1999) φτιάχνονταν έτσι, με απλό ξύσιμο των επαφών (με καρφίτσα) του κινητού στο βύσμα της φόρτισης. ;)

 

Προσοχή στο "ελαφρά", καθώς αν το κάνετε "σκληρά" απομακρύνει αντιοξειδωτική κάλυψη των επαφών (σαν αγώγιμη βαφή) με αποτέλεσμα αυτές αργότερα να οξειδώνονται πιο εύκολα και έτσι να θέλει συχνότερο καθαρισμό. Θα μου πεις αφού οξειδώθηκε ήδη η βαφή αυτή είχε φύγει. Σωστό και αυτό, οπότε.. ξύστε πρώτα και βλέπετε αν θέλει μάστορα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

καλά όταν το microusb δεν πιάνει καλά λόγω οξείδωσης, μη βιάζεστε να το πάτε σε μάστορα να αλλάξει το βύσμα.

 

Δοκιμάστε πρώτα να το ξύσετε ελαφρά με μία καρφίτσα τους πόλους (ελάσματα) και το πιθανότερο είναι η οξείδωση να φύγει. Πολλά κινητά από τα παλιά χρόνια (1999) φτιάχνονταν έτσι, με απλό ξύσιμο των επαφών (με καρφίτσα) του κινητού στο βύσμα της φόρτισης. ;)

 

Προσοχή στο "ελαφρά", καθώς αν το κάνετε "σκληρά" απομακρύνει αντιοξειδωτική κάλυψη των επαφών (σαν αγώγιμη βαφή) με αποτέλεσμα αυτές αργότερα να οξειδώνονται πιο εύκολα και έτσι να θέλει συχνότερο καθαρισμό. Θα μου πεις αφού οξειδώθηκε ήδη η βαφή αυτή είχε φύγει. Σωστό και αυτό, οπότε.. ξύστε πρώτα και βλέπετε αν θέλει μάστορα.

 

εγώ το πήγα ήδη, πάντως ευχαριστώ. Στο δικό μου είχε βραχυκυκλώσει η θύρα.

Σημασία έχει ότι το 808 πάλι πετάει...

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα δει πως για να δουλέψει το outlook για mail και συγχρονισμο των επαφών στην pureslim απαιτείται ένα αρχειακι.

Μπορεί κάποιος να μου πει που θα το βρω;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις το mail που θες σαν exchange activesync λογαριασμό και όχι hotmail. Λογικά θα σε ρωτήσει τι θες να συγχρονίσεις.
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις το mail που θες σαν exchange activesync λογαριασμό και όχι hotmail. Λογικά θα σε ρωτήσει τι θες να συγχρονίσεις.

 

Δεν μου ανοίγει καν την επιλογή να επιλέξω, όπως στην στοκ μορφή. Μου λέει πως δεν μπορεί να βρει τον server.

Τελικά έψαξα και βρήκα το πιστοποιητικό που έλειπε και είχε μπλοκάρει από τη Nokia, το εγκατέστησα ξανά και όλα οκ, αλλά με την delight. Νομίζω στην pureslim, δεν το δεχόταν.

Βρήκα επίσης ψάχνοντας τον τρόπο να δουλέψει με τα 10αρια το Nokia Suite, να δουλέψει κανονικά το usb cable drive και γενικά να αναγνωριστεί το τηλέφωνο από το PC, κανονικότατα και όχι μόνο ως mass storage δίσκο.

Όποιος θέλει μου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Το κάνω πιο εύκολο γιατί από πμ δεν γίνεται δουλειά :)

 

Κάντε ακριβώς ότι λέει η ρωσίδα. :)

 

http://answers.microsoft.c...?page=9&auth=1

 

Everything works, connect your nokia to pc,go to device manager-ports-NOKIA USB SERIAL PORT-Right click-deactivate (NOT "Delete), then modems-NOKIA USB Modem-Right click-deactivate, disconnect phone and,restart PC if needed. Your PC Suite already Works 98% (sync,backup,galery). To add another "%" for usb modem you have to download HUAWEI app "Mobile Partner" and install it,connect your nokia to pc, go to modems-NOKIA USB Modem-Right click-update driver -manually-from already installed-uncheck-HUAWEI INCORPORATED--HUAWEI MOBILE CONNECT 3G MODEM-"yes" and disconnect cable immediately-then modems-NOKIA USB Modem-Right click-activate. Injoy. Don't Forget in modem propertyes add initialization command.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...