Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα μου ήρθε και εμένα η κάρτα της revolut . Ωραία συσκευασία . Θα φάω τα χρήμματα και μετά θα την παρατήσω . Κρίμας και ήταν καλή λύση στην cc εποχή.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως την Παρασκευή το πρωί 11:00 έστειλα έμβασμα 100€ στη revolut από Eurobank και σήμερα Τρίτη το πρωί μπήκαν κανονικά. Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα με PayPal τώρα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την Παρασκευή το πρωί 11:00 έστειλα έμβασμα 100€ στη revolut από Eurobank και σήμερα Τρίτη το πρωί μπήκαν κανονικά. Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα με PayPal τώρα

 

πες ομως που εγραψες το reference number στην φορμα του ebanking της eurobank? γιατι εγω το εβαλα στο πεδιο που εχει για αριθμο ταυτοποιησης και στην revolut μου ειπαν οτι ειναι λαθος να μπει εκει.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε και εμένα η κάρτα της revolut . Ωραία συσκευασία . Θα φάω τα χρήμματα και μετά θα την παρατήσω . Κρίμας και ήταν καλή λύση στην cc εποχή.

 

Εγω σήμερα την παρέλαβα, σήμερα έκανα παραγγελία απο το aliexpress χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πες ομως που εγραψες το reference number στην φορμα του ebanking της eurobank? γιατι εγω το εβαλα στο πεδιο που εχει για αριθμο ταυτοποιησης και στην revolut μου ειπαν οτι ειναι λαθος να μπει εκει.

Στις πληροφορίες δικαιουχου το έβαλα. Νομίζω είναι απλό. Γιατί μπερδεύεστε;

Link to comment
Share on other sites

Στις πληροφορίες δικαιουχου το έβαλα. Νομίζω είναι απλό. Γιατί μπερδεύεστε;

ok φιλε, απλα εμενα η eurobank μου ειπε οτι αυτα τα νουμερα μπαινουν στο πεδιο, "αριθμος ταυτοποιησης συναλλαγης" τελος παντων, εφοσον λες οτι το βαζουμε στις πληροφοριες δικαιουχου τοτε οκ.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

ok φιλε, απλα εμενα η eurobank μου ειπε οτι αυτα τα νουμερα μπαινουν στο πεδιο, "αριθμος ταυτοποιησης συναλλαγης" τελος παντων, εφοσον λες οτι το βαζουμε στις πληροφοριες δικαιουχου τοτε οκ.

Εγώ δεν μίλησα μαζί τους. Μόνος μου έκανα ότι έκανα. Φαντάστηκα ότι έπρεπε να μπει εκεί σαν πληροφορία για τον παραλήπτη. Και εννοείται μόνο τον αριθμό. Τέλος καλό όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα συναλλαγή στο Amazon με την revolut, κανένα πρόβλημα. Μάλιστα άφησα τη συναλλαγή να γίνει σε λίρες Αγγλίας κι έκανε το revolut τη μετατροπή σε ευρώ. Έτσι κέρδισα περίπου 6 ευρώ σε σχέση με την ισοτιμια που έδινε το Amazon!

 

Επειδή βλέπω ότι κάποιοι έγραψαν ότι είχαν πρόβλημα σε συναλλαγές, όποιος χρησιμοποιεί τη καρτα ας γράφει αν πέρασε η συναλλαγή η όχι και που.

 

Σε όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν την κάρτα στο PayPal να ξέρετε ότι γενικά το paypal δεν υποστηρίζει κάρτες ανταγωνιστων επίσημα και ίσως διαπιστώσετε προβλήματα. Το ίδιο είχαν γράψει και κάποιοι για το Skrill αν και η δική μου κάρτα δούλεψε χωρίς θέματα.

Edited by michpan
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα συναλλαγή στο Amazon με την revolut, κανένα πρόβλημα. Μάλιστα άφησα τη συναλλαγή να γίνει σε λίρες Αγγλίας κι έκανε το revolut τη μετατροπή σε ευρώ. Έτσι κέρδισα περίπου 6 ευρώ σε σχέση με την ισοτιμια που έδινε το Amazon!

 

Επειδή βλέπω ότι κάποιοι έγραψαν ότι είχαν πρόβλημα σε συναλλαγές, όποιος χρησιμοποιεί τη καρτα ας γράφει αν πέρασε η συναλλαγή η όχι και που.

 

Σε όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν την κάρτα στο PayPal να ξέρετε ότι γενικά το paypal δεν υποστηρίζει κάρτες ανταγωνιστων επίσημα και ίσως διαπιστώσετε προβλήματα. Το ίδιο είχαν γράψει και κάποιοι για το Skrill αν και η δική μου κάρτα δούλεψε χωρίς θέματα.

Τελείως offtopic Μήνυμα.

Που κολλάει το PayPal με το Amazon.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσεξτε με revolut πως θα κανετε top up με την μεταφορα χρηματων .

Αυτοι εχουν 3 ΙΒΑΝ και μάλλον δεν το ξερουν ουτε οι ιδιοι, ενα για ευρω, ενα για λιρες, και ενα για δολλαρια

Εγω μετεφερα λεφτα στο ΙΒΑΝ τους για λιρες απο λαθος και δεν εβλεπαν τα λεφτα , σημερα το καταλαβα και τους εστειλα ξανα μηνυμα και περιμενω απαντηση .

Δειτε απο την εφαρμογη οτι οταν πατατε για transfer αν η οθονη ειναι γυρισμενη στην λιρα ή το δολλαριο βγαζει άλλο ΙΒΑΝ.

Οι ανθρωποι δεν ειναι απατεωνες , αλλά πρεπει να ειναι τα ζωα μου τα αργά.

Link to comment
Share on other sites

πες ομως που εγραψες το reference number στην φορμα του ebanking της eurobank? γιατι εγω το εβαλα στο πεδιο που εχει για αριθμο ταυτοποιησης και στην revolut μου ειπαν οτι ειναι λαθος να μπει εκει.

 

Εγώ πάλι που ρώτησα γνωστό σε υποκατάστημα στη Eurobank μου είπε να το βάλω και στα δύο πεδία, γιατί ιδίως ο αριθμός ταυτοποίησης είναι αριθμός που διαβάζεται μηχανικά...και στο συχνότερο θέμα του shortcode, που η εφαρμογή λέει για BARCGB22 αλλά στο ebanking με το που βάζεις ΙΒΑΝ σε πάει στο BARCGB2106C, μου είπε να εμπιστευτώ το αυτόματο του e-banking, γιατί στο άλλο λείπουν στοιχεία.... εγώ άνοιξα έτσι και αλλιώς ticket για το θέμα του short code. Έκανα και δευτερη δοκιμή εμβάσματος από EUROBANK ebanking, όπου πήγα να βάλω χειροκινητα το short code: σε πάει σε μια σελίδα αναζήτησης των υποκαταστημάτων barcleys, βάζεις το BARCGB22 και ως δια μαγείας σου επιστρέφει το BARCGB2106C... Τι να εμπιστευτείς, το ελλειπές της εφαρμογής ή το αυτόματο της τράπεζάς σου;;;;

Σήμερα μπαίνουμε στην 3 εργάσιμη, στο τέλος της οποίας θα κάνω follow up στο ticket number της revolut και βλέπουμε.

 

update: όλα ΟΚ, τα χρήματα μπήκαν κανονικά, για την επόμενη φορά δεν ξέρω τι να κάνω...όσοι στείλατε από eurobank τελικά ποιό short code βάλατε αυτό της εφαρμογής ή αυτό που δίνει αυτόματα η Eurobank από το ΙΒΑΝ;

Edited by PP6210
update
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσεξτε με revolut πως θα κανετε top up με την μεταφορα χρηματων .

Αυτοι εχουν 3 ΙΒΑΝ και μάλλον δεν το ξερουν ουτε οι ιδιοι, ενα για ευρω, ενα για λιρες, και ενα για δολλαρια

Εγω μετεφερα λεφτα στο ΙΒΑΝ τους για λιρες απο λαθος και δεν εβλεπαν τα λεφτα , σημερα το καταλαβα και τους εστειλα ξανα μηνυμα και περιμενω απαντηση .

Δειτε απο την εφαρμογη οτι οταν πατατε για transfer αν η οθονη ειναι γυρισμενη στην λιρα ή το δολλαριο βγαζει άλλο ΙΒΑΝ.

Οι ανθρωποι δεν ειναι απατεωνες , αλλά πρεπει να ειναι τα ζωα μου τα αργά.

Θα συμφωνησω.Επισης πρεπει να εχει πεση πολυ δουλεια απο ολο τον κοσμο γιατι εχουνε χαση τον μπουσουλα και αργουνε πολυ να ανταποκρηθουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν την κάρτα στο PayPal να ξέρετε ότι γενικά το paypal δεν υποστηρίζει κάρτες ανταγωνιστων επίσημα

 

Πως προκυπτει οτι η revolut ειναι ανταγωνιστικη στο paypal, ειδικοτερα οταν παμε να την συνδεσουμε στο paypal και τραβαμε λεφτα απο εκει και το paypal εισπραττει τα fees του απο τον εμπορο, κανονικα?

 

Οσο το που περναει και που οχι, εχει να κανει με το γενικοτερο θεμα της απατης με καρτες.

Οι προπληρωμενες, επειδη εχουν λιγοτερες δυνατοτητες ανακτησης χρηματων απο τον εμπορο σε περιπτωση στραβης, ειναι ποιο επικινδυνες, αρα και λιγοτερο αποδεκτες.

(στα καταλληλα χερια, μια προπληρωμενη μπορει να βρεθει χρεωμενη με ποσα πολλαπλασια απο οσα εχει μεσα....)

Μετα παιζεται ενα παιχνιδακι με το μουτζουρη να τον πληρωνει ειτε ο εμπορος ειτε η τραπεζα εκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,ερωτησις:εχω περασμενο στο balance περασμενα περιπου 86 ευρω και θελω να κανω μια αγορα απο το fasttech.com μια αγορα η οποια ειναι στα 92,5 δολαρια σε us αλλα δεν με αφηνει.νομιζω απο θεμα μετατροπης του νομισματος δεν εχω προβλημα,αλλα οταν παω να πληρωσω με το paypal αυτο με πηγαινει σε σελιδα του paypal οπου μου ζηταει να περασω την καρτα,ενω την εχω περασμενη και δεν πληρωνει απο το balance,τι μπορει να παιζει;
Link to comment
Share on other sites

Δεν φτανουν...

Συμφωνα με το paypal calculator, θες 88.32 EUR (1 EUR = 1.04744 USD), επεσε το ευρω χτες

δυστυχως ειχες δικιο......εβαλα αλλα 10 ευρω και εφυγε η παραγγελια!

Link to comment
Share on other sites

Νέα αναφορά στην Revolut έστειλα 500 ευρώ την Δευτέρα σήμερα το πρωί 10:30 τα ειδα στην εφαρμογή στις 11 έκανα αγορά σε κινέζικο μαγαζί και πληρωμή με paypal 460 $ και έγινε κανονικά η κάρτα δουλεύει απροβλημάτιστα σε μεγάλο ποσοστό απ ότι συμπεραίνω.
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Κι από μένα έγινε κατάθεση στο λογ/σμό τους από γκισέ τη Δευτερα, σήμερα εμφανίστηκαν τα λεφτά, με είχε φαει το αγχος να πω τη μαυρη αλήθεια...

η αγορά εγινε με επιτυχία, αλλά το αλιεξπρες γραφει "pending"... :worry: ευελπιστώ να πάνε όλα καλά.

 

Ενα εχω να πω: σωθήκαμε !

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι παιδια εγω τις τελευταιες μερες οτι ηθελα απο ebay αλλα και γενικα τα αγορασα κανονικα ουτε με κολπα ουτε τιποτα.... απλα ενα προιον που ηθελα αν δεν περνουσε σε ενα μαγαζι ή πωλητη δοκιμαζα σε αλλον και περνουσε.... ετσι αγορασα ολα οσα ηθελα...

αρα εχει να κανει πως εχει δηλωθε ο πωλητης αλλα και το προιον που πουλαει...

οσων αφορα alexpress και sportdirect αλλα και αλλα που θελω να αγορασω και δεν μπορω να τα βρω σε αλλους πωλητες χρησιμοποιω το revolut και ειμαι κομπλε!!

 

Φίλε Άκη μπορείς να μου πεις τι είναι το revolut γιατί προσπαθώ και εγώ να κάνω αγορές από aliexpress?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άκη μπορείς να μου πεις τι είναι το revolut γιατί προσπαθώ και εγώ να κάνω αγορές από aliexpress?
Ονλάιν τράπεζα εξωτερικού είναι, κάνεις εγγραφή μέσω app και μέσα σε ένα λεπτό σου εκδίδει κάρτα mastercard την οποία μπορείς να προσθέσεις στο paypal όπως τις κάρτες των ελληνικών τραπεζών. Λεφτά στέλνεις στην κάρτα με έμβασμα από την ελληνική τράπεζά σου και σε 2 εργάσιμες εμφανίζονται στην κάρτα της revolut η οποία δεν έχει περιορισμούς λόγω cc επειδή είναι ξένη τράπεζα (συγκεκριμένα ανήκει στη βρετανική Barclays).
Link to comment
Share on other sites

Ονλάιν τράπεζα εξωτερικού είναι, κάνεις εγγραφή μέσω app και μέσα σε ένα λεπτό σου εκδίδει κάρτα mastercard την οποία μπορείς να προσθέσεις στο paypal όπως τις κάρτες των ελληνικών τραπεζών. Λεφτά στέλνεις στην κάρτα με έμβασμα από την ελληνική τράπεζά σου και σε 2 εργάσιμες εμφανίζονται στην κάρτα της revolut η οποία δεν έχει περιορισμούς λόγω cc επειδή είναι ξένη τράπεζα (συγκεκριμένα ανήκει στη βρετανική Barclays).

 

Να υποθέσω ότι την σύνδεση με το paypal την κάνουμε για ασφάλεια των αγορών μας?

Γιατί αγορά μπορούμε να κάνουμε και απευθείας με την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...