Jump to content

Samsung Galaxy S5 Neo


spiros1314
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγώ επειδή ψάχνομαι περισσότερο με την διάρκεια μπαταρίας παρά τις απόλυτες επιδόσεις (δεν είμαι παιχνιδάκιας) έχω καταλήξει εκεί παρά στο κανονικό S5. (υπολείπεται βέβαια και σε σε άλλα πράγματα όπως αισθητήρες, αλλά ΟΚ... μου φτάνει που το νέο έχει ραδιόφωνο που πάντα είναι χρήσιμο. Ενώ το κανονικό S5 δεn έχει)

Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη οθόνη, αλλά από την άλλη είναι και το πως βολεύει κιόλας. Το 5.1 είναι καλό για σερφάρισμα...(το 5.5 καλύτερο βέβαια, αλλά είπαμε...) Γι αυτό κοιτάζω και το Α7 που έχει κι αυτό πολύ καλή μπαταρία κι είναι 5μισάρι, αλλά με φοβίζει το μέγεθος! (αυτή τη στιγμή είμαι με τηλ των 4,7")

 

Κι επειδή το ψάχνω πολύ, δείτε κι αυτό το τεστ (για την μπαταρία πιο πολύ καθότι ο 64μπιτος 8πύρηνος EXYNOS που φοράει θεωρείται πιο οικονομικός σε κατανάλωση ενέργειας από το κανονικό S5 - που και γι αυτό λένε ότι έχει καλή μπαταρία.)

 

Δείτε http://laptopmedia.com/news/samsung-galaxy-s5-neo-performed-great-in-our-battery-tests-and-proved-to-be-more-durable-than-the-classic-galaxy-s5/

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eγώ επειδή ψάχνομαι περισσότερο με την διάρκεια μπαταρίας παρά τις απόλυτες επιδόσεις (δεν είμαι παιχνιδάκιας) έχω καταλήξει εκεί παρά στο κανονικό S5. (υπολείπεται βέβαια και σε σε άλλα πράγματα όπως αισθητήρες, αλλά ΟΚ... μου φτάνει που το νέο έχει ραδιόφωνο που πάντα είναι χρήσιμο. Ενώ το κανονικό S5 δεn έχει)

Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη οθόνη, αλλά από την άλλη είναι και το πως βολεύει κιόλας. Το 5.1 είναι καλό για σερφάρισμα...(το 5.5 καλύτερο βέβαια, αλλά είπαμε...) Γι αυτό κοιτάζω και το Α7 που έχει κι αυτό πολύ καλή μπαταρία κι είναι 5μισάρι, αλλά με φοβίζει το μέγεθος! (αυτή τη στιγμή είμαι με τηλ των 4,7")

 

Κι επειδή το ψάχνω πολύ, δείτε κι αυτό το τεστ (για την μπαταρία πιο πολύ καθότι ο 64μπιτος 8πύρηνος EXYNOS που φοράει θεωρείται πιο οικονομικός σε κατανάλωση ενέργειας από το κανονικό S5 - που και γι αυτό λένε ότι έχει καλή μπαταρία.)

 

Δείτε http://laptopmedia.com/news/samsung-galaxy-s5-neo-performed-great-in-our-battery-tests-and-proved-to-be-more-durable-than-the-classic-galaxy-s5/

 

Ποιο τηλ. Εχεις τωρα;μηπως το samsung galaxy alpha?:)

Link to comment
Share on other sites

Marshmalow (Android 6) σε όλα τα flagship 2014 - 2015 :)

http://www.ibtimes.co.uk/samsungs-galaxy-device-get-android-6-0-marshmallow-1523352

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το S5 neo τι έχει το ρημάδι Exynos 7580; :confused:

 

σ.σ. Εννοώ το neo που διατίθεται στα εγχώρια καταστήματα!

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια κοινότυπη ερώτηση. Από 15% μπαταρία ας πούμε, σε πόση ώρα φορτίζει πλήρης? Έπίσης γρήγορη αρχική φόρτιση? Στο μισάωρο ας πούμε που φτάνει αν τον ξεκινήσετε πάνω κάτω από το 15%?

Ο φορτιστής πόσα mAh είναι? Είναι 2000?

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Έχει έννοια να βάλω tempered glass ή έστω μια απλή προστασία οθόνης ή όχι? Του παράγγειλα μια θηκούλα διάφανη της imak αλλά για μπροστά δεν έχω βάλει κάτι. Έχει ευαισθησία το γυαλί ή όχι. Πάντως το φυλάσσω σε τσαντάκι μέσης μέσα σε αυτοσχέδια θήκη από neopren (το υλικό που είναι οι στολές των δυτών) οπότε δεν έρχεται σε επαφή με σκληρά πράγματα. Kαι το Lenovo μου έτσι το είχα και σε 1,5 χρόνο που το έχω το τζάμι είναι.... τζάμι :D

 

...και μία ακόμα ερώτηση. Μου βγάζει λέει να πάρω δωρεάν 100Gb στο Onedrive αποθηκευτικό χώρο για 2 χρόνια. Μετά? Πληρώνω για να τα κρατήσω ή χάνω τις φωτό/βίντεο?

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Έχει έννοια να βάλω tempered glass ή έστω μια απλή προστασία οθόνης ή όχι? Του παράγγειλα μια θηκούλα διάφανη της imak αλλά για μπροστά δεν έχω βάλει κάτι. Έχει ευαισθησία το γυαλί ή όχι. Πάντως το φυλάσσω σε τσαντάκι μέσης μέσα σε αυτοσχέδια θήκη από neopren (το υλικό που είναι οι στολές των δυτών) οπότε δεν έρχεται σε επαφή με σκληρά πράγματα. Kαι το Lenovo μου έτσι το είχα και σε 1,5 χρόνο που το έχω το τζάμι είναι.... τζάμι :D

 

...και μία ακόμα ερώτηση. Μου βγάζει λέει να πάρω δωρεάν 100Gb στο Onedrive αποθηκευτικό χώρο για 2 χρόνια. Μετά? Πληρώνω για να τα κρατήσω ή χάνω τις φωτό/βίντεο?

 

Το tempered glass ειναι must.Μια φορα θα γινει η στραβη....οπως και η θηκη κατα την αποψη μου....

Οσο καλα και να το προφυλαζεις να ξερεις η ζημια θα γινει εκει που δεν το περιμενεις...οσο για τα 100gb του one drive στα δινει αλλα πρεπει να κανεις κατι προσκλησεις και κατι αλλα βηματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν επηρεάζει την σωστή επαφή το tempered ε? Φαντάζομαι δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα με την πληκτρολόγιση! Πάντως παρατήρησα ότι η οθόνη, δεν κρατάει δαχτυλιές εύκολα και μου άρεσε αυτό. Στο Lenovo γινόταν χάλια. Με το tempered μπορεί να το έχω αυτό το θέμα όπως με τα προστατευτικά φιλμ
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Οσο καλα και να το προφυλαζεις να ξερεις η ζημια θα γινει εκει που δεν το περιμενεις..

 

....ακόμα και από τη θήκη που φοράς στο κινητό σου, το έπαθα εγώ στο Mate 7...Πήγα να αφαιρέσω την θήκη σιλικόνης για να το καθαρίσω (είναι θήκη που εφαρμόζει αρκετά γερά) και άνοιξε το κάτω καπάκι του κινητού και έσπασε στην εγκοπή της usb θύρας!).

 

Στο θέμα μας πάντως, πως τα πάει η μπαταρία του; Σκέφτομαι να αλλάξω το Mate 7 για αυτό (αν και με το σχισημάτακι πέφτει η μεταπωλητική αξία του και θα μπω και μέσα να πάρω το S5 neo) αλλά το Mate 7 βγάζει μυθικά νούμερα σε ώρες οθόνης και δεν θέλω να πάω πολύ πίσω σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το πήρα πριν μια βδομάδα. Είμαι στη 3η 4η φόρτιση και η μπαταρία του δεν με ξετρέλανε. Αυτά που λέει το gsmarena είναι γενικώς και μόνο ενδεικτικά για "καθαρό" τηλέφωνο χωρίς φορτωμένες εφαρμογές και ένα σωρό συγχρονισμούς mail εφαρμογών κτλ.

Όταν λέω δεν με ξετρέλανε, μιλάω πάντα σε σχέση με το Lenovo S660 που έδωσα στη γυναίκα μου το οποίο η μπαταρία, απλά δεν κατέβαινε το ποσοστό της. Βέβαια... άλλο 960Χ540 ανάλυση οθόνης και άλλο 1920Χ1080 που έχει το S5 neo.

 

Για να μην μακρυγορώ, όταν το σκίζεις όλη μέρα με οθόνη ανοιχτή, θα σε πάει ένα 7ωρο. Για να καταλάβεις πως το λέω, το ξεκίνησα από 100% μπαταρία και μετά από 1 ημέρα και 6 ώρες έφτασε στο 5% η μπαταρία με χρήση οθόνης 20% και 7 ώρες λειτουργίας.

Γενικώς, περισσότερες ώρες οθόνης βγάζεις όταν το δουλεύεις συνεχώς. Αν δεν το δουλεύεις συνεχώς, θα σε πάει 4 ώρες και 2 μέρες συνολική χρήση μπαταρίας. Με λίγα λόγια, τρώνε πολύ όλες οι άλλες διεργασίες και οι συγχρονισμοί λογαριασμών.

 

Εμένα έχει αρκετές εφαρμογές μέσα.

Συγχρονισμός λογαριασμών σε:

Dropbox

Facebook

Firefox

Google (τα πάντα όλα που έχει)

Messenger

Office

OneDrive

Twitter

Yahoo

Samsung λογαριασμός.

 

Δεν παίζω παιχνίδια. Μόνο σερφάρισμα με Chrome και FB

 

H νέα Touchwiz που έχει, έχει ενοχλητικά λαγκαρίσματα. Με Nova launcher κανένα λαγκάρισμα.

 

Επίσης, οι εφαρμογές της Samsung και της Microsoft που έχει προεγκατεστημένες, είναι θεόβαρες. Τι τα θες εξάλλου τα Powerpoint τα Word και τα excell στο κινητό ρπστμ? Καμιάαααα φορά ίσως χρειαστούν, αλλά για αυτή τη μια φορά, δεν λέει να το φορτώνεις το τηλέφωνο!

 

Εν κατακλείδι...

 

Ευχαριστημένος είμαι σε γενικές γραμμές, αλλά πιστεύω παίρνει βελτίωση αν αφαιρέσω πράγματα που τελικά δεν χρειάζονται. Τα βλέπω, τα παρακολουθώ και στη πορεία θα βγάλω κάποια για να βελτιωθεί κι άλλο η μπαταρία που με νοιάζει.

Μια μέρα πάντως (όπως το έχω τώρα) τη πάει για πλάκα.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Thanks for the info.Ο μόνος λόγος που θέλω να αλλάξω το Mate είναι ή μη αποσπώμενη μπαταρία. Θέλω πλέον να κρατήσω ένα κινητό για αρκετό καιρό και όχι να αλλάζω 3-4 το χρόνο όπως τώρα. Το Mate το έχω πλέον εξάμηνο, δεν έχω κανένα παράπονο...

Αλλά ή φαγούρα της αλλαγής με χτυπά πάλι. Δοκίμασα το J5 που έχει τρομερή μπαταρία αλλά δεν με έπεισε να το κρατήσω αντί του Mate. Θέλω να δοκίμασω και το S5 neo το οποίο με τραβάει με το ασήμι χρώμα....

Απλά αν σκεφτώ λογικά πχ το Mate με την μπαταρία του και την χρήση που κανω (φόρτιση μέρα παρά μέρα) θα φτάσει χωρις προβλήματα στα 2 χρόνια οπότε δεν θα χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας. Επίσης σε χαρακτηριστικά το Νeo είναι το ίδιο με το πολύ καλό Huawei P8 lite το οποίο το βρίσκεις 100€ λιγότερα. Οπότε ή λογική λέει να μην μπαίνω σε διαδικασίες αλλαγής κινητού....

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα και το πήρα σε ασημί....

Πρώτες εντυπώσεις αρκετά θετικές....

+ Πανέμορφη οθόνη, αδιάβροχο, αρκετά smooth...

 

Εξωτερικά η φωτεινότητα στο 50% και βλέπεις μια χαρά την οθόνη...

Για μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμη πριν φορτίσει 3-4 φορές αλλά το J5 μου είχε φανεί αρκετά καλύτερο από την πρώτη φόρτιση σε αυτόν το τομέα....

 

Πάντως με την πρώτη φόρτιση και 2 επανεκκινήσεις που έχω κάνει η μπαταρία είναι στο 64% με 2 ώρες οθόνης και 20 λεπτά κλήσεων.

 

Βέβαια θα πρέπει να αφήσω στην άκρη λίγο το Mate 7 για να το συνηθίσω σαν κινητό, μου φαίνεται "λίγο" σε σύγκριση με το Huawei αλλά λογικό είναι καθώς το Mate με τα λεπτά περιθώρια και την τεράστια οθόνη παίζει σε άλλη κατηγορία....

 

 

 

Ερώτηση: Οι θήκες είναι οι ίδιες με του S5?

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Oι θήκες ναι είναι ίδιες φαντάζομαι καθώς δεν άλλαξε σε σχήμα/πάχος κτλ

 

Για την μπαταρία που λες, εμένα μου χάνει σε αναμονή γύρω στα 2% ανά ώρα. (με κλειστά δεδομένα/wifi)

Όχι ό,τι καλύτερο, τη στιγμή που το προηγούμενο τηλ το Lenovo μπορεί να μην έχανε και τίποτα όλη νύχτα! (στις 6 ώρες άντε να έχανε 1%)

Σήμερα το έβγαλα το πρωι από τη φόρτιση (στις 7πμ) και με πολύ λίγο δούλεμα (20 λεπτά οθόνη) με ανοιχτά τα δεδομένα, είναι στο 86% :X

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ολη νυχτα σε λειτουργια πτησης δεν εχασε καθολου. Παντως 2% την ωρα εμενα δεν χανει.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελικά πρέπει να έχει κάποιο θέμα. 10 ώρες χρήση μετά από πλήρης φόρτιση, 1,5 ώρα οθόνη ,καθόλου τηλεφωνήματα και η μπαταρία έχει χάσει 39% ! (Είναι στο 61% τώρα)

Απαράδεκτο σε σχέση με αυτά που διάβαζα σε τεστ. Εναπομείναντας χρόνος άλλες 18 ώρες μου λέει.

Το gsmarena με χρήση μιας ώρας web- video-oμιλία έδινε 83 ώρες στο κανονικό s5 και το neo υποτιθεται πως έχει καλύτερη διαχειιριση μπαταρίας ακόμα!:mad:

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και θα περιμένω να μαζεψει στοιχεία.

Κάτι άλλο τώρα. Χτες το βράδυ είχε φτάσει στο 20% και αφού το απενεργοποιησα το έβαλα για φόρτιση. Κάποια στιγμή μετά από 3 ώρες το κοιτάζω και είναι ακόμα στο 63%. Πιάνω τον φορτιστή... κρύος, κάτι που έλεγε ότι η φόρτιση ειχε σταματήσει:confused:

Το βγάζω από τη πρίζα και το ξαναβάζω μετά από λίγο. Το πρωί το βρήκα στο 100%

Τι ήταν πάλι αυτό το κουφό ρε γμτ; Καινούριο τηλέφωνο είναι και μου θυμίζει συμπεριφορά κάποιων περασμεν́ων συσκευων με κάτι custom rom άστα να πάνε!:X

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο... Ισώς παίζει κάποιο ρόλο ότι το φόρτιζες κλειστό....

Για πρώτη φόρτιση δεν με ικανοπόιησε. 3 κ 45 λεπτά οθόνη μέχρι το 20%....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δε ξέρω. Πάντως θα προσπαθήσω να πάω σε μια σάμσουνγκ τη Δευτερα να μιλήσω να δω τι θα μου πουν.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Πολυ bloat η συσκευη. Το J5 με μισο γιγα λιγοτερη ραμ εχει διπλασια ελευθερη μνημη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...