Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως με τη ρύθμιση που είπε ο φίλος στη προηγούμενη σελίδα, για τη White list, έχω δύο μέρες που με ανοιχτό security, έχοντας δώσει Permissions autostart κλπ + τη προσθήκη στη White list, έχω κανονικά poush notification για όλες τις εφαρμογές μηνυμάτων.

 

Τον κινέζικο καιρό το έχεις ενεργό, παγωμένο ή ξηλωμένο; αν τον έχει παγώσει ή ξηλώσει, δοκίμασε να το αφήσεις ανοικτό overnight και να δεις αν το πρωί θα σου έρχονται ή θα έχει πέσει σε βαθύ ύπνο.....

Link to comment
Share on other sites

Τον κινέζικο καιρό το έχεις ενεργό, παγωμένο ή ξηλωμένο; αν τον έχει παγώσει ή ξηλώσει, δοκίμασε να το αφήσεις ανοικτό overnight και να δεις αν το πρωί θα σου έρχονται ή θα έχει πέσει σε βαθύ ύπνο.....

Με τον κινέζικο καιρό δεν έχω ασχοληθεί... Έχω το transparent clock and weather το οποίο όντως για να λέει σωστή ώρα πρέπει να το έχω κλειδωμένο στα recent apps όπως κλειδωμένο έχω και το ρολόι συστήματος, γιατί αλλιώς δεν είχα ξυπνητήρι.

Με αυτές τις ρυθμίσεις σήμερα το πρωί από sleep όλη νύχτα :lol:, viber πήρε ειδοποίηση άμεσα, whatsapp είχε κανα 5λεπτο καθυστέρηση...

Link to comment
Share on other sites

Με τον κινέζικο καιρό δεν έχω ασχοληθεί... Έχω το transparent clock and weather το οποίο όντως για να λέει σωστή ώρα πρέπει να το έχω κλειδωμένο στα recent apps όπως κλειδωμένο έχω και το ρολόι συστήματος, γιατί αλλιώς δεν είχα ξυπνητήρι.

Με αυτές τις ρυθμίσεις σήμερα το πρωί από sleep όλη νύχτα :lol:, viber πήρε ειδοποίηση άμεσα, whatsapp είχε κανα 5λεπτο καθυστέρηση...

 

Αυτό με τις καθυστερήσεις είναι καινούριο, μόνο σε σένα γίνεται χαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις με 100 ευρω κινητο και παραπονιομαστε για το ξυπνητηρι.Τι να πουν και αυτοι που εχουν Iphone 6s και εχουν δωσει τοσα λεφτα :lol:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=425345&utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Link to comment
Share on other sites

Περασα την i με την μεθοδο της international ολα κομπλε.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Περασα την i με την μεθοδο της international ολα κομπλε.

 

Δλδ δεν περναει με την κανονικη μεθοδο που ξερουμε ?? γιατι εγω οταν ρωτησα στο Meizufans πως την περασε η απαντηση του ηταν η εξης "es, put the update.zip on phone storage first. you can install it from recovery by pressing power + volume up or you can install it by opening the document and touch the update.zip and choose clear data… remember to backup your phone by going to setting > about >storage > backup data."

μηπως αυτο που δοκιμασαν μερικοι φιλοι πιο πριν απο το επισημο site δεν κατεβαινε κανονικα και τους εγραψε οτι το αρχειο εινα κατεστραμενο ??

εγω δοκιμασα το παρακατω λινκ και κατεβηκε κανονικα 776mb αν θυμαμαι καλα

http://download.meizu.com/Firmware/Flyme/m2/4.5.3/india/20151014134740/ed4ed74d/update.zip

αλλα δεν την περασα ακομη γιατι απ'οτι διαβαζα δεν γινεται να μπεις στο λογαριασμο σου στο flyme,ουτε ενημερωσεις παιρνει.

Περιεμνω να μου πεις τις πρωτες εντυπωσεις φιλε κι αν θες ανεβασε κανενα screenshot απο τα μενου να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα με τον τροπο που λες δεν περασε.

Δοκιμασα με τον τροπο που περναμε international και μπηκε κανονικοτατα.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα με τον τροπο που λες δεν περασε.

Δοκιμασα με τον τροπο που περναμε international και μπηκε κανονικοτατα.

 

με flyme account και root τι γίνεται ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα με τον τροπο που λες δεν περασε.

Δοκιμασα με τον τροπο που περναμε international και μπηκε κανονικοτατα.

 

Εντελώς τυχαία, τελειωσα προ ολίγου την ίδια διαδικασία, στο Μ2 που παρέλαβα από vickmall σήμερα (φορούσε 4.5.3u με MoreLocale2 και "βγαλμένες" κινέζικες, χάλια, το Google Installer δυσκολευόταν και το PlayStore δεν έπαιζε...)

Επιβεβαιώνω οτι ΔΕΝ περναει με update.zip και θέλει διαδικασια με Terminal παράθυρο, οπως στο M2 Note

Ειδα την διαδικασία στο Ρώσικο εδώ (Θέλει root, install SuperSu.apk, install Terminal.apk και μετά το βήμα 8 είναι το "ζόρι" ουσιαστικά, μια εντολή),

dd if=/sdcard/system.img of=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system

έχει έτοιμο αρχείο 4.5.4i για κατέβασμα (21.10.2015, 2 x .img και τα δυο απαραίτητα apk - SuperSU & Terminal)

Μιλάμε για τα βήματα 7-13 όπως περιγράφονται αντίστοιχα στο M2 Note εδώ

Δεν ξέρω αν δουλευει και σε Α ή C version (αλλα δεν βλέπω γιατί να μην δουλέψει)

Δεν φέρω ευθύνη για αστοχίες

Η rom έχει πλήρως ΕΛΛΗΝΙΚΑ μενού - δεν έχασα δεδομένα (αλλα καλού-κακού, έκανα Full Reset after)

Μετα το Factory Reset, βρήκα 8 κινέζικες εφαρμογές (βγαίνουν με drag/drop), παίρνει κανονικά Flyme Account, εχει Play Store λειτουργικό και επιβεβαίωσα το Root with Root Checker app!

 

Το μήνυμα για κατεστραμμένο αρχείo (corrupted file) βγαίνει στην Ινδική rom, δοκίμασα να την περάσω και αυτή, δεν παίζει.-

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τυχαία, τελειωσα προ ολίγου την ίδια διαδικασία, στο Μ2 που παρέλαβα από vickmall σήμερα (φορούσε 4.5.3u με MoreLocale2 και "βγαλμένες" κινέζικες, χάλια, το Google Installer δυσκολευόταν και το PlayStore δεν έπαιζε...)

Επιβεβαιώνω οτι ΔΕΝ περναει με update.zip και θέλει διαδικασια με Terminal παράθυρο, οπως στο M2 Note

Ειδα την διαδικασία στο Ρώσικο εδώ (Θέλει root, install SuperSu.apk, install Terminal.apk και μετά το βήμα 8 είναι το "ζόρι" ουσιαστικά, μια εντολή),

dd if=/sdcard/system.img of=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system

έχει έτοιμο αρχείο 4.5.4i για κατέβασμα (με δυο .img. και τα δυο απαραίτητα apk - SuperSU & Terminal)

Δεν ξέρω αν δουλευει και σε Α ή C version (αλλα δεν βλέπω γιατί να μην δουλέψει)

Δεν φέρω ευθύνη για αστοχίες

Η rom έχει ΕΛΛΗΝΙΚΑ - δεν έχασα δεδομένα (αλλα καλού-κακού, έκανα Full Reset after)

από κινεζίες πως είναι η ρομ ?

flyme account + root κομπλέ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

από κινεζίες πως είναι η ρομ ?

flyme account + root κομπλέ ?

 

Τα έγραψα και στο ποστ μου παραπάνω για να μην χαθούμε...

Με λίγα λόγια, super!

Η rom έχει πλήρως ΕΛΛΗΝΙΚΑ μενού - δεν έχασα δεδομένα (αλλα καλού-κακού, έκανα Full Reset after)

Μετα το Factory Reset, βρήκα 8 κινέζικες εφαρμογές (βγαίνουν με drag/drop), παίρνει κανονικά Flyme Account, εχει Play Store λειτουργικό και επιβεβαίωσα το Root with Root Checker app!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Και σένα δυστυχώς θα σε ζαλίσουμε λίγο στις ερωτήσεις είναι η αλήθεια...

 

1. Με swiftkey, touchpal κλπ πώς τα πάει;

2. Push notifications δοκίμασε και πες μας...

3. Και μην ξεχάσουμε τα περιβόητα ξυπνητήρια...

 

Γενικά, αντιμετωπίζει τα ίδια ζητήματα με τις προηγούμενες ρομ; Μια θετική απάντηση και το έχω φλασάρει... :p

Link to comment
Share on other sites

Και σένα δυστυχώς θα σε ζαλίσουμε λίγο στις ερωτήσεις είναι η αλήθεια...

1. Με swiftkey, touchpal κλπ πώς τα πάει;

2. Push notifications δοκίμασε και πες μας...

3. Και μην ξεχάσουμε τα περιβόητα ξυπνητήρια...

Γενικά, αντιμετωπίζει τα ίδια ζητήματα με τις προηγούμενες ρομ; Μια θετική απάντηση και το έχω φλασάρει... :p

Δεν θα μπορέσω να απαντήσω σύντομα, το τηλέφωνο προορίζεται για δώρο-έκπληξη next week και προς το παρόν, τα πειράγματα σταματάνε αφου ο στόχος επετεύχθη...

Να θυμίσω όμως οτι η συγκεκριμένη 4.5.4 εχει ημερομηνία 21/10 και είναι η τελευταία

(συνήθως, αυτό σημαίνει οτι επιλύνει προβλήματα των προηγουμένων...)

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο βίντεο τεστ και το default video player βγάζει κινέζικους υπότιτλους. Ξέρω, υπάρχει το vlc, αλλά έχει καταφέρει κανείς με το default?
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να κάνουμε το βήμα 7 του οδηγού ..

Του Ρώσικου οδηγού που έδωσα?

Οχι, το 7 ΔΕΝ χρειάζεται (αφαιρεί από την ρομ τις 8 Κινέζικες εφαρμογές, για να μην βγαίνουν μετά από κάθε reset).

Δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο, οι 8 Κιν apps βγαίνουν πανευκολα

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν έχει δει, βρει και διαφορές σε σχέση με την U , στην κάμερα, ήχο, μπαταρία κλπ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν έχει δει, βρει και διαφορές σε σχέση με την U , στην κάμερα, ήχο, μπαταρία κλπ

Με την U που ήρθε απο vickmall εμεινα ελάχιστα, καθόσον το Play store δεν δουλευε σωστά (και το google installer επίσης)

Με την 4.5.4i πάντως, βλέπω εξαιρετική μπαταρια! Για τα υπόλοιπα, σχόλια προσεχώς.

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Με την U που ήρθε απο vickmall εμεινα ελάχιστα, καθόσον το Play store δεν δουλευε σωστά (και το google installer επίσης)

Με την 4.5.4i πάντως, βλέπω εξαιρετική μπαταρια! Για τα υπόλοιπα, σχόλια προσεχώς.

Ok αναμονή λοιπόν Γιατί αρχίζω και ψήνομαι :o

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορέσω να απαντήσω σύντομα, το τηλέφωνο προορίζεται για δώρο-έκπληξη next week και προς το παρόν, τα πειράγματα σταματάνε αφου ο στόχος επετεύχθη...

Να θυμίσω όμως οτι η συγκεκριμένη 4.5.4 εχει ημερομηνία 21/10 και είναι η τελευταία

(συνήθως, αυτό σημαίνει οτι επιλύνει προβλήματα των προηγουμένων...)

 

Καλημερα

εχω μια απορια.Επειδη εκατσα και διαβασα τα βηματα απο το 7-13 στο θεμα του Note την εντολη εγκαταστασης την εγραψες οπως την εχει ακριβως εκει η αλλαξες τιποτα με τα partitions που λεει καιστις εντολες που ειναι στα αγγλικα,Γιατι εμεις εχουμε το mini.Επσης οταν τελειωσε και το κινητο ανταποκρινοταν και πατησες το power για να κανει επαννεκινηση εκανε κανα 15 λεπτο να μπουταρει ???

Αν εχει καποιος την Α και την περασε ας το πει να την περασω κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως... (στο 1ο Μ2 που έφερα προ μηνός, απο vickmall, 4.5.3.u)

 

Δεν φέρω ευθύνη για αστοχίες

 

H διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά στο Ρώσικο εδώ

 

  • Το τηλέφωνο πρέπει να είναι root (μεσω Flyme Account=open)
  • Η οθόνη πρέπει να ρυθμιστεί να ΜΗΝ κλείνει για 30' (Settings > Display)

Σε PC, κατεβουμε την 4.5.4i (κατέβασμα, 21.10.2015, 2 x .img και τα δυο απαραίτητα apk - SuperSU & Terminal)

Αποσυμπιέζουμε - τα τέσσερα αρχεία που περιέχονται, τα ρίχνουμε στο root path του τηλεφώνου

Εγκαθιστούμε SuperSU, reboot και δοκιμάζουμε αν λειτουργεί το SuperSU

Εγκαθιστούμε Terminal.apk

Τρέχουμε Terminal και στο $ γράφουμε

su

Μόλις πάρουμε απάντηση #, είμαστε έτοιμοι για την "μεγάλη" εντολή

(αν το # αργεί, ανοίγουμε SuperSU και κοιτάμε να δώσουμε δικαιώματα (Grant) SU @ Terminal app)

Γράφουμε

dd if=/sdcard/system.img of=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system

Αν η εντολή τρέξει σωστά, δεν θα βγει τίποτα στο παραθυρο terminal για 5'.

Περιμένουμε περίπου 10 λεπτά - οτι και να γίνει, μετά το 10λεπτο κάνουμε reboot.

Το τηλέφωνο εκκινεί σε περίπου 10 λεπτά με την νεα rom!

Επιβεβαιώνω οτι ο τρόπος λειτουργεί και σε τηλέφωνο με 4.5.3.2Α ρομ

 

Η rom έχει πλήρως ΕΛΛΗΝΙΚΑ μενού - δεν έχασα δεδομένα (το Full Factory Reset ειναι προαιρετικό αλλα συστήνεται...)

 

τελικα βγηκε ελληνικη επισημη για το meizu m2 mini;

"Ελληνική", "επίσημη"...

Οχι.

Edited by asot
update

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...