Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα , αγόρασα πριν λίγο καιρό το συγκεκριμένο κινητό για την γυναίκα μου. Το πρόβλημα είναι ότι καθε λίγο τις έρχονται κινεζομηνύματα και και διάφορα αλλά μηνύματα από προγράμματα που προτείνει να εγκατασταθούν. Υπάρχει τρόπος να σταματήσουν χωρίς να αλλάξω έκδοση (δεν αφήνει η γυναίκα τα το πειράξω...). Η έκδοση που φοράει τώρα έναι η 3447. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , αγόρασα πριν λίγο καιρό το συγκεκριμένο κινητό για την γυναίκα μου. Το πρόβλημα είναι ότι καθε λίγο τις έρχονται κινεζομηνύματα και και διάφορα αλλά μηνύματα από προγράμματα που προτείνει να εγκατασταθούν. Υπάρχει τρόπος να σταματήσουν χωρίς να αλλάξω έκδοση (δεν αφήνει η γυναίκα τα το πειράξω...). Η έκδοση που φοράει τώρα έναι η 3447. Ευχαριστώ.

 

Βάλε την Ελληνική έκδοση του kandilak και θα στρώσει.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την Ελληνική έκδοση του kandilak και θα στρώσει.....

 

Το θέμα είναι όπως γραφω και παραπάνω η γυναίκα μου δεν δεν θέλει να το πειράξω. Αν γίνεται κάποια ρύθμιση σε συτή την έκδοση ;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όπως γραφω και παραπάνω η γυναίκα μου δεν δεν θέλει να το πειράξω. Αν γίνεται κάποια ρύθμιση σε συτή την έκδοση ;

Εχεις πειραγμενη εκδοση της 1447, νομιζω απο minideal.

Δες αν εισαι root. Για να δεις αν εισαι root κατεβαζεις την εφαρμογη Root Checker https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck&hl=el

 

Αν εισαι root

- κατεβάζεις την εφαρμογή Link2SD https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=el και θα κανεις την απεγκατάσταση στις εφαρμογές (πάνω στην εφαρμογή/ επιλογές/ απεγκατάσταση)

Τους 2 Browser (βάλε κάποιον γνωστό, εγώ έχω τον Opera https://play.google.com/store/apps/details?id=com.opera.browser&hl=el)

Game center

Players Tutorial

SHAREit

twitter

clean master

Dr safety

caller ID

 

Και θα παγώσεις (αν υπαρχουν) τις εφαρμογές (πάνω στην εφαρμογή/ επιλογές/ πάγωμα)

DU Battery saver

DU Speed Booster

 

Για να μην εχεις γενικα προβληματα με διαφημισεις βαλε το adfree απο εδω http://adfree.odiousapps.com/ μπες με τον browser του κινητου/ πατα στο Download Adfree/ και κατεβασε το αρχειο/ καντο εγκατασταση/ ανοιξε το και κανε αυτα που θα σου γραψει.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες golden warriors...

 

Παραθετω το προβλημα μου.

 

1) Το κινητο φοραει την 1501. Εδω και 2-3 μερες οποτε βαζω η βγαζω το κινητο απο το ρευμα μου πεταει το μηνυμα δυστυχως η εφαρμογη google play εχει κλεισει. Ακομα και αν το κανω freeze παλι πεταει το μηνυμα. Γενικα οποτε θελει το πεταει το error. Οχι ιδιαιτερα συχνα αλλα ειναι ενοχλητικο οπως και να το κανεις.

 

Δοκιμασα να καθαρισω cache και παει λεγοντας αλλα και παλι το ιδιο.

 

Καμια ιδεα ?

 

ΥΓ. Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων θα γυρισει στα κινεζικα το τηλεφωνο η θα επαναφερει την αρχικη 1501 ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους να ρωτήσω η miui τι λέει σαν ρομ?έχει bugs?είναι πιο απλή η Miui για το άτομο που θέλω.

αν δεν είναι καλή θα πάω στην ρομ του kandilak.

ευχαριστούμε για την ρομ είναι πολύ καλή λύση θα την δοκιμάσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εχω καιρό να μπω να γράψω αλλά να που έσκασε το πρόβλημα!

 

Εχω την έκδοση VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk του φίλου μας του kandilak και εδώ και μερικές ημέρες , και ενώ κάνω πλοήγηση, ή έχω ανοίξει κάποια εφαρμογή μου πετάει συνεχώς παράθυρο με το παρακάτω μήνυμα

 

"Unfortunately υπηρεσίες google play has stopped"

 

Από την στιγμή που πεταχτεί το 1ο παράθυρο έπειτα πετιέται συνεχώς !!!

 

Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει ?

 

Φιλικά

Χάρης

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Απλά να αναφέρω σχετικά με το πρόβλημα, "Unfortunately υπηρεσίες google play has stopped" , ότι από τότε που γύρισα τον Power Manager σε Normal Mode (ακολουθώντας την συμβουλή του kandilak) το παράθυρο σταμάτησε να πετάγεται. Αν προκύψει κάτι άλλο θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάνει κάτι που να πειράζει συνέχεια το Google Play services κάποια στιγμή θα σταματήσει.

 

 

 

Εγώ το είχα το θέμα όταν στο Power Manager αντί για Normal το είχα στο Power Saving.

 

Τελικά είναι 100% αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη πολλοι αναφερουν ως θεμα ζωης και θανατου το να εχει ελληνικη γλωσσα ,,,,,,, δλδ τι νομιζετε οτι δεν θα μπορειτε να γραφετε στα ελληνικα με το αγγλικο μενου ??

να ξεκαθαρισουμε οτι ολα τα τηλ δεν εχουν ξεχωριστη ρομ για καθε γλωσσα, ολα τα αρχεια και files του ειναι αγγλικα, και απλως εχουν μια αθλια μεταφραση του μενου και σε αλλες γλωσες οπως και στα ελληνικα που για εμενα και απαραδεκτη ειναι και μπερδευει στη χρηση.

 

Αντιστοιχα οποιος εχει δουλεψει windows και αγγλικα και ελληνικα καταλαβαινει τι εννοω και το ποσο καλυτερα και πιο 'φιλικα' στη χρηση ειναι τα αγγλικα windows.

 

Αν το μόνο πρόβλημά του είναι στα μενού... αυτό για μένα δεν είναι πρόβλημα, μπορεί να αφήσει κάποιος τα αγγλικά.

Υπάρχει κάποιο άλλο θέμα το a806 όταν γράφεις στην ελληνική γλώσσα π.χ σε sms? Είναι εύκολη η εναλλαγή από αγγλική σε ελληνική γραφή.

 

Αν όχι το σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω.

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια εχω το κινητο εδω και ενα περιπου χρονο απο τους πρωτους που το πηραν στην Ελλαδα...Παει πολυ καλα αλλα δεν το εχω πειραξει καθολου εννοω δενεχω αλλαξει ρομ κτλ..Αξιζει να το πειραξω σε κατι? Ειναι απο κινα ροοτ απλα δεν ξερω σε τι θα κερδισω αν το κανω...Γενικοτερα ψυριζοντας το ενα χρονο τα μονα "παραπονα" ειναι τα εξης 1)θελω να εχω μεγαλη διαρκεια μπαταριας και το κυριοτερο να φορτιζει γρηγορα κατι που δεν γινεται...Προτεινετε καμμια εφαρμογη για διαχειριση μπαταριας γιατι αυτη που εχει απο μαμα κρασαρει..Επιπλεον γινεται να αλλαξω μπαταρια και να του φορεσω αλλη? 2)η καμερα δεν κανει αυτοματο φοκους και πρεπει να επιλεξω εγω που να εστιασει..Πως αντιμετοπιζεται? Επισης προτεινετε καποια εφαρμογη φωτογραφησης για αυτο? ΚΑΙ Τελος το GPS ειναι αργο και δεν κλειδωνει ευκολα και παντα.. ααα και κατι τελευταιο στο αρχειο καταγραφης κλησεων ειναι αβολο και βγαζει μονο την τελευταια κληση...πως το διωρθωνω? φοραω κιτ κατ
Link to comment
Share on other sites

Αν το μόνο πρόβλημά του είναι στα μενού... αυτό για μένα δεν είναι πρόβλημα, μπορεί να αφήσει κάποιος τα αγγλικά.

Υπάρχει κάποιο άλλο θέμα το a806 όταν γράφεις στην ελληνική γλώσσα π.χ σε sms? Είναι εύκολη η εναλλαγή από αγγλική σε ελληνική γραφή.

 

Αν όχι το σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω.

Το κινητο δεν ερχεται μονο με αγγλικη γλωσσα. Εχει κανονικα ελληνικα στο μενου αλλα οταν θα μπεις στα υπομενου οντως θα δεις αρκετα αγγλικα. Δεν εχει κανενα προβλημα στα sms .

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα χρόνο σχεδόν χρήσης η μπαταρία κρατάει με normal χρήση μία ημέρα, notification led δεν έχει όπως δεν έχει και otg τώρα για τη φωτογραφία δε νομίζω ότι υπαρχει κινέζικο κινητό που να πλησιάζει έστω τις φωτογραφίες ενός samsung ή LG ή Sony. Με καλό φωτισμό πάντως είναι ικανοποιητικές
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια εχω το κινητο εδω και ενα περιπου χρονο απο τους πρωτους που το πηραν στην Ελλαδα...Παει πολυ καλα αλλα δεν το εχω πειραξει καθολου εννοω δενεχω αλλαξει ρομ κτλ..Αξιζει να το πειραξω σε κατι? Ειναι απο κινα ροοτ απλα δεν ξερω σε τι θα κερδισω αν το κανω...Γενικοτερα ψυριζοντας το ενα χρονο τα μονα "παραπονα" ειναι τα εξης 1)θελω να εχω μεγαλη διαρκεια μπαταριας και το κυριοτερο να φορτιζει γρηγορα κατι που δεν γινεται...Προτεινετε καμμια εφαρμογη για διαχειριση μπαταριας γιατι αυτη που εχει απο μαμα κρασαρει..Επιπλεον γινεται να αλλαξω μπαταρια και να του φορεσω αλλη? 2)η καμερα δεν κανει αυτοματο φοκους και πρεπει να επιλεξω εγω που να εστιασει..Πως αντιμετοπιζεται? Επισης προτεινετε καποια εφαρμογη φωτογραφησης για αυτο? ΚΑΙ Τελος το GPS ειναι αργο και δεν κλειδωνει ευκολα και παντα.. ααα και κατι τελευταιο στο αρχειο καταγραφης κλησεων ειναι αβολο και βγαζει μονο την τελευταια κληση...πως το διωρθωνω? φοραω κιτ κατ

 

Κανε μια κοπια την εργοστασιακη σου ρομ και δοκιμασε μια νεοτερη... Αν τα βρεις σκουρα επαναφερεις και παλι την αρχικη

 

Νεοτερη ρομ = βελτιωση σε πολλα πραγματα (αποψη μου)

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από ένα χρόνο σχεδόν χρήσης η μπαταρία κρατάει με normal χρήση μία ημέρα, notification led δεν έχει όπως δεν έχει και otg τώρα για τη φωτογραφία δε νομίζω ότι υπαρχει κινέζικο κινητό που να πλησιάζει έστω τις φωτογραφίες ενός samsung ή LG ή Sony. Με καλό φωτισμό πάντως είναι ικανοποιητικές

 

Περασε την εφαρμογη VSCO και Camera Zoom και θα δεις διαφορα... Η καμερα ειναι πολυ καλη για την τιμη του τηλεφωνου.

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

 

ενδιαφερομαι να αγορασω το εν λογο κινητο!

απο ενα απο τα παρακατω site.

 

http://www.minideal.net/lenovo-a8-a806-white-4g-fdd-lte-mtk6592-2g-16g-13-0-mp-android-4-4-unlocked-smartphone.html

 

http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-white-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

 

δεν εχω ξανα αγορασει ποτε μου απο τετοια site και γενικα κινητο απο Κινα. θα ηθελα εαν μπορειτε να μου πειτε τι να προσεξω και τα σχετικα.

επισης σχετικα με τους τροπους αποστολης τι γινεται με τα τελωνεια? πληρωνεις αλλα λιγα? δεν πληρωνεις?

βλεπω στο minideal η επιλογες αποστολης ειναι EMS - Express(7-15days) €20.92 και Registered Airmail(With Tracking Number) €0.00

ενω στο vickmall SG Post -Registered Airmail $0.00 / NL Post -Registered Airmail $0.00 / EU Express(Duty Free,5-8 working days) $33.90

τι να προτιμησω? σκεφτομουνα να το παρω το απο minideal καθως ειναι και πιο φτηνο....

εσεις τι θα μου προτεινατε οσον αφορα την αξιοπιστια και την αποστολη ? αποφευγοντας τελωνειακους φορους η εστω να πληρωσουμε λιγα :P

 

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων... :)

ΥΓ ρωτησα εδω καθως ειδα στις αρχικες σελιδες πως γινοντουσαν καποιες ερωτησης περι της αγορας του κινητου απο αυτα τα site.... συγγνωμη εαν δεν ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω :(

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας σχετικά προχωρημένος χρήστης εφαρμογών αλλά πραγματικά με το λενοβο είχα πραγματικά τρελαθεί εδω και 2-3 μερες και ημουν στο παρα πεντε να τα βαλω ολα απο την αρχη, ωσπου διαβασα το μηνυμα του Καντιλακ. Οντως λειτουργει 100% η απενεργοποιηση του saving mode από το power manager. Ενδεικτικα εκει που τρελαινόταν το google play services ηταν οταν ανοιγα το pockee ή κανένα παιχνιδι. Ολα ειναι ΟΚ πλεον.

 

Χίλια ευχαριστω και παλι στον Καντιλακ.

 

Επίσης επειδη στο πειραγμα του κινητου εφτασα να βγαλω την εφαρμογη του ραδιοφωνου αν καποιος μπορει να την ανεβασει εδω γιατι δεν την ειχα σε μπακαπ οπως διεπιστωσα. Στο διαδικτυο κυκλοφορουν καποιες εφαρμογες αλλα οπως ειδα εχουν malware. Επίσης οι υπολοιπες εφαρμογες ειναι για online radio. Οποιος λοιπον εχει την καλοσυνη παρακαλω να την ανεβασει. 1000 ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας σχετικά προχωρημένος χρήστης εφαρμογών αλλά πραγματικά με το λενοβο είχα πραγματικά τρελαθεί εδω και 2-3 μερες και ημουν στο παρα πεντε να τα βαλω ολα απο την αρχη, ωσπου διαβασα το μηνυμα του Καντιλακ. Οντως λειτουργει 100% η απενεργοποιηση του saving mode από το power manager. Ενδεικτικα εκει που τρελαινόταν το google play services ηταν οταν ανοιγα το pockee ή κανένα παιχνιδι. Ολα ειναι ΟΚ πλεον.

 

Χίλια ευχαριστω και παλι στον Καντιλακ.

 

Επίσης επειδη στο πειραγμα του κινητου εφτασα να βγαλω την εφαρμογη του ραδιοφωνου αν καποιος μπορει να την ανεβασει εδω γιατι δεν την ειχα σε μπακαπ οπως διεπιστωσα. Στο διαδικτυο κυκλοφορουν καποιες εφαρμογες αλλα οπως ειδα εχουν malware. Επίσης οι υπολοιπες εφαρμογες ειναι για online radio. Οποιος λοιπον εχει την καλοσυνη παρακαλω να την ανεβασει. 1000 ευχαριστω και παλι

https://www.dropbox.com/s/ju92gowwiardrlb/LenovoFMRadio.apk?dl=0

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

 

ενδιαφερομαι να αγορασω το εν λογο κινητο!

απο ενα απο τα παρακατω site.

Απο vickmall θα το παρεις και θα μιλησεις στο skype με την selina (οχι μετα το μεσημερι γιατιι ειναι μεσανυχτα στην Κινα) οπου πολυ απλα θα της πεις να σου στειλει για δωρο δευτερη δερματινη θηκη και ακουστικα αλλιως θα το παρεις απο το minideal. :p Τελωνειο δεν πληρωνεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά θέλω να περάσω την rom του kandilak multi light version γιατί δεν θέλει morelocale.

είναι λειτουργική ?δεν με ενοχλούν οι επιπλέον ρυθμίσεις που θα κάνω.

είμαι ανάμεσα σε light του kandilak και miui από needrom.

θεωρώ την miui για τον χρήστη που θα χρησιμοποιεί το κιν πιο εύκολη την έχει δοκιμάσει κάποιος; έχει bugs?

επίσης στην ρομ του kandilak η κατανάλωση είναι καλή;

ευχαριστώ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως παει απο μπαταρια το κινητο αυτο ?

Notification led εχει ?

Απο φωτογραφιες?

Για την κλάση της πολύ καλη

Η φωτο αναμεσα a806 και samsung s4 εγω δεν βλεπω διάφορα πέρα οτι βέβαια λογο καλύτερης οθονης το s4 fhd στο ζουμ έχει καλύτερη ανάλυση ,στο pc εγώ ίδιες της βλέπω ,συν βέβαια οτι η camera είναι απο την Σόνυ στο lenovo

Eχοντας εγκαταστήσει και την dslr camera και την camera zoom και την camera vf-5 θεωρώ ποιο καλη την μαμά lenovo ποιο απλή και λειτουργική ,η φωτο βγαίνουν ίδιες σε ολες της εφαρμογές φωτο

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να γινετε να βαλουμε εκδοση απο αλλο κινητο lenovo?πχ απο το lenovo k3 note που εχει android 5?αν γινοταν αυτο θα ηταν πολυ κομπλε
Link to comment
Share on other sites

Παιζει να γινετε να βαλουμε εκδοση απο αλλο κινητο lenovo?πχ απο το lenovo k3 note που εχει android 5?αν γινοταν αυτο θα ηταν πολυ κομπλε

 

:dash: :dizzy:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να γινετε να βαλουμε εκδοση απο αλλο κινητο lenovo?πχ απο το lenovo k3 note που εχει android 5?αν γινοταν αυτο θα ηταν πολυ κομπλε
Θα μπορούσε να γίνει μια προσπάθεια αν φορούσαν τον ίδιο επεξεργαστή. Έχουν κυκλοφορήσει κάποιες εκδόσεις lollipop για MTK 6592 αλλά εχουν σοβαρά bugs.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το παρον κινητο και τωρα τελευταια δεν περνει handsfree δοκιμασα 2-3 και παλι δεν τα δεχεται ενω δουλευουν σε αλλες συσκευες εκανα hard reset αλλα τιποτα

Τι μπορει να φτεει?:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...