Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εισαι root απλα πρεπει να δωσεις δικαιωματα απο το μενου

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Μόλις παρέλαβα τη συσκευή από το vickmall, έχει κανονικά ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο, το μόνο θέμα είναι πως το playstore δεν δουλεύει, δηλαδή ανοίγει σαν εφαρμογή χωρίς να φορτώσει τίποτα πέρα από τη μπάρα αναζήτησης στην κορυφή. (προς το παρόν δεν έχω βάλει τη sim)

Επίσης εμφανίζει μήνυμα οτι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση συστήματος.

Τι πρέπει να κάνω...:worry:

(Έκδοση Android: 4.4.4KTU84P

Έκδοση MIUI: 5.5.8/Developer)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω πιασει ακομα, αλλα θα εχει Κεντρο ασφαλειας> δικαιωματα> πάνω δεξια γραναζακι/ρυθμισεις το ενεργοποιεις και στα δικαιώματα δινεις στις εφαρμογες που ζητανε

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μόλις παρέλαβα τη συσκευή από το vickmall, έχει κανονικά ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο, το μόνο θέμα είναι πως το playstore δεν δουλεύει, δηλαδή ανοίγει σαν εφαρμογή χωρίς να φορτώσει τίποτα πέρα από τη μπάρα αναζήτησης στην κορυφή. (προς το παρόν δεν έχω βάλει τη sim)

Επίσης εμφανίζει μήνυμα οτι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση συστήματος.

Τι πρέπει να κάνω...:worry:

(Έκδοση Android: 4.4.4KTU84P

Έκδοση MIUI: 5.5.8/Developer)

 

Την rom την περασες εσυ? Εκανες full wipe κτλπ?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η ελληελληνική που προτάθηκε είναι prerooted? Την επιλογή δε τη βρίσκω για να δώσω permissions στα app.

 

Υπάρχει unrooted rom για το μοντέλο των 2gb; θυσιαζω το root για την εφαρμογή της τράπεζας, τη χρειάζομαι..

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μόλις παρέλαβα τη συσκευή από το vickmall, έχει κανονικά ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο, το μόνο θέμα είναι πως το playstore δεν δουλεύει, δηλαδή ανοίγει σαν εφαρμογή χωρίς να φορτώσει τίποτα πέρα από τη μπάρα αναζήτησης στην κορυφή. (προς το παρόν δεν έχω βάλει τη sim)

Επίσης εμφανίζει μήνυμα οτι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση συστήματος.

Τι πρέπει να κάνω...:worry:

(Έκδοση Android: 4.4.4KTU84P

Έκδοση MIUI: 5.5.8/Developer)

 

Η Rom αυτή είναι παλιά κατέβασε την ελληνική 5.10.15 Dev. Αν κάτω από την μπαταρία το τηλέφωνο γράφει 20140811 κατεβάζεις αυτή αν γράφει 20140813 κατεβάζεις αυτή. Ακολουθείς τον οδηγό https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5814-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-MIUI-ROM-2%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-Recovery/ και κάνεις full wipe (user data/cache). Θα χαθούν τα πάντα οπότε κάνε backup αν θέλεις. Δεν χρειάζεται σε κάθε έκδοση της Rom wipe data απλά επειδή πας από άλλη Rom στην ελληνική το κάνεις για να μην προκύψουν θέματα. Λογικά αυτή που έχεις τώρα είναι η Global που έχει ελληνικά απλά δεν είναι τα πάντα μεταφρασμένα και έχει λάθη σε σύγκριση με την miui.gr.

 

Οπότε η ελληελληνική που προτάθηκε είναι prerooted? Την επιλογή δε τη βρίσκω για να δώσω permissions στα app.

 

Υπάρχει unrooted rom για το μοντέλο των 2gb; θυσιαζω το root για την εφαρμογή της τράπεζας, τη χρειάζομαι..

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά.

 

Όλες οι Dev είναι prerooted. Θα βρεις την εφαρμογή Security - Permissions - Root Access και εκεί θα σου έχει λίστα με τις εφαρμογές να δώσεις root.

Αν θες Rom χωρίς root πλέον οι stable εκδόσεις δεν θα το έχουν οπότε κατεβάζεις αυτή και κάνεις full wipe κτλ. Απ'ότι θυμάμαι η εφαρμογή Security είναι μέσα σε φάκελο στην αρχική οθόνη αν δεν την βρίσκεις.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ, τη βρήκα την εφαρμογή με τις οδηγίες που έδωσες.

 

Οπότε πάω για stable. Τελευταία ερώτηση λοιπόν, μιας και είδα διάφορα περί sim lock κλπ και αν θυμάμαι σωστά αφορούσε στις stable εκδόσεις, γνωρίζει κανείς κάποια stable unrooted που δεν έχει θέματα; ή απλά βάζω την τελευταία;

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία stable είναι η 6.3.0 και αν δεν κάνω λάθος το έχει το πρόβλημα αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Το μήνυμα της εφαρμογής μπορείς να το παρακάμψεις απ'ότι φαίνεται: http://highonandroid.com/android-apps/how-to-run-apps-that-dont-run-on-rooted-android-rootcloak/

Θα χρειαστείς Xposed + Root Cloak apps.

 

Αν έβαλες την MIUI 7 κατέβασε το Xposed apk από εδώ: http://en.miui.com/thread-78894-1-1.html

Προσοχή γιατί αν βάλεις λάθος Xposed μπορεί να δημιουργηθεί bootloop, το συγκεκριμένο που σου δίνω το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί είναι για MIUI 7.

 

Αν θα ακολουθήσεις αυτήν την μέθοδο αφού το κάνεις install δώσε Root όπως εξήγησα στο Xposed και μετά πήγαινε και εγκατέστησε το module Root Cloak από τον οδηγό.

Αφού εγκατασταθεί, πας στα modules και το τικάρεις και μετά πας πίσω στο Framework και Soft Reboot για να ενεργοποιηθεί.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Την rom την περασες εσυ? Εκανες full wipe κτλπ?

 

Την rom την περάσανε αυτοί, εγώ δεν έκανα τίποτα προς το παρόν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η Rom αυτή είναι παλιά κατέβασε την ελληνική 5.10.15 Dev. Αν κάτω από την μπαταρία το τηλέφωνο γράφει 20140811 κατεβάζεις αυτή αν γράφει 20140813 κατεβάζεις αυτή. Ακολουθείς τον οδηγό https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5814-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-MIUI-ROM-2%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-Recovery/ και κάνεις full wipe (user data/cache). Θα χαθούν τα πάντα οπότε κάνε backup αν θέλεις. Δεν χρειάζεται σε κάθε έκδοση της Rom wipe data απλά επειδή πας από άλλη Rom στην ελληνική το κάνεις για να μην προκύψουν θέματα. Λογικά αυτή που έχεις τώρα είναι η Global που έχει ελληνικά απλά δεν είναι τα πάντα μεταφρασμένα και έχει λάθη σε σύγκριση με την miui.gr.

 

Όντως η συγκεκριμένη rom έχει κάποια λάθη, δεν είναι όλα μεταφρασμένα στα ελληνικά.

Η εγκατάσταση νέας rom γίνεται μόνο μέσω H/Y με windows? Ρωτάω επειδή έχω εγκαταστημένο Linux Mint...

Eπίσης η developer rom θέλει flash σε κάθε αναβάθμιση; Τι είναι προτιμότερο για έναν αρχάριο, stable ή developer rom?

Edited by aeras78
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και με linux αλλά δεν ξέρω αν κάνει για το Redmi 2 το tool: http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=37957&extra=&highlight=linux&page=1

Αφού περάσεις την developer μετά τα updates τα περνάς με flash από recovery αλλά χωρίς wipe data. Επίσης οι developer roms γίνονται update κάθε εβδομάδα και είναι αρκετά stable (δεν υπάρχουν σημαντικά προβλήματα δηλαδή, το πολύ πολύ ψιλό bugs).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρελαβα για ένα φίλο μου, πέρασα την ελληνική και το έδωσα.. Δεν πρόλαβα να το λειτουργήσω, αλλα έχει ιδανικό μέγεθος για κινητό και φοβερό δέσιμο με το χέρι (μου), γνωστή ποιότητα κατασκευής.. Η φωτεινότητα μόνο δε με ενθουσίασε, χαμηλοτερη από το πρώτο hongmi..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγκατέστησα την ελληνική 5.10.15 Deν. χωρίς απρόοπτα.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως δε μου βγάζει επιλογή στον τηλεφ. κατάλογο για εισαγωγή επαφών από κάρτα sd.

H μόνες επιλογές είναι εισαγωγή από SIM και εσωτερική μνήμη τηλεφώνου.:blink:

(Τελικά μετάφερα το αρχείο απο sd σε εσωτ. μνήμη και όλα οκ):rolleyes::rolleyes:

Edited by aeras78
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγκατέστησα την ελληνική 5.10.15 Deν. χωρίς απρόοπτα.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως δε μου βγάζει επιλογή στον τηλεφ. κατάλογο για εισαγωγή επαφών από κάρτα sd.

H μόνες επιλογές είναι εισαγωγή από SIM και εσωτερική μνήμη τηλεφώνου.:blink:

(Τελικά μετάφερα το αρχείο απο sd σε εσωτ. μνήμη και όλα οκ):rolleyes::rolleyes:

Οταν περασες την rom ειχε τιποτα κινεζικες εφαρμογες μεσα? google apps ειχε κανονικα?

Σε ρωταω επειδη το πηρα και γω για ενα φιλαρακι και σκεφτομαι ποια rom να περασω...

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία stable είναι η 6.3.0 και αν δεν κάνω λάθος το έχει το πρόβλημα αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Το μήνυμα της εφαρμογής μπορείς να το παρακάμψεις απ'ότι φαίνεται: http://highonandroid.com/android-apps/how-to-run-apps-that-dont-run-on-rooted-android-rootcloak/

Θα χρειαστείς Xposed + Root Cloak apps.

 

Αν έβαλες την MIUI 7 κατέβασε το Xposed apk από εδώ: http://en.miui.com/thread-78894-1-1.html

Προσοχή γιατί αν βάλεις λάθος Xposed μπορεί να δημιουργηθεί bootloop, το συγκεκριμένο που σου δίνω το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί είναι για MIUI 7.

 

Αν θα ακολουθήσεις αυτήν την μέθοδο αφού το κάνεις install δώσε Root όπως εξήγησα στο Xposed και μετά πήγαινε και εγκατέστησε το module Root Cloak από τον οδηγό.

Αφού εγκατασταθεί, πας στα modules και το τικάρεις και μετά πας πίσω στο Framework και Soft Reboot για να ενεργοποιηθεί.

 

Η 6.3 περάστηκε, αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά. Πέταγε ένα error com.android.phone has stopped, και δεν έβλεπε τη sim. Με ένα reboot έστρωσε αλλά μετά δεν έβλεπα φακέλους από το pc όταν συνέδεσα το κινητο (αντι για φακέλους είχε κάτι αρχεία 0ΚΒ με περίεργο σχήμα). Ξαναγυρίζω προσωρινά στην dev λοιπόν. Ρώτησα και στο φόρουμ το ελληνικό μήπως γίνεται unroot η συγκεκριμένη 5.10.15 με κάποιο τρόπο, μπας και γίνει έτσι δουλειά. Πολλές stable είναι rooted απ' ότι βλέπω δυστηχώς. Θέλει πολύ ψάξιμο, και κλασικά ο χρόνος δεν υπάρχει. Ίδωμεν.

 

Για την παράκαμψη του root, αν δεις στα σχόλια λένε πως δεν δουλευει (barclays). Θα το δοκιμάσω για το ****το, αλλά έχω διαβάσει κι αλλού πως δεν παίζει να δουλεψει. Εν αναμονή κάποιας πρότασης για unrooted συνεχίζω το ψάξιμο, αν βρω κάτι θα ενημερώσω κι εδώ.

Edited by opethmmad
Link to comment
Share on other sites

Οταν περασες την rom ειχε τιποτα κινεζικες εφαρμογες μεσα? google apps ειχε κανονικα?

Σε ρωταω επειδη το πηρα και γω για ενα φιλαρακι και σκεφτομαι ποια rom να περασω...

 

Όχι καμία κινέζικη εφαρμογή, όλα στα ελληνικά, ούτε καν λάθος μεταφράσεις δεν έχω παρατηρήσει ενώ και το playstore λειτουργεί κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

Η 6.3 περάστηκε, αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά. Πέταγε ένα error com.android.phone has stopped, και δεν έβλεπε τη sim. Με ένα reboot έστρωσε αλλά μετά δεν έβλεπα φακέλους από το pc όταν συνέδεσα το κινητο (αντι για φακέλους είχε κάτι αρχεία 0ΚΒ με περίεργο σχήμα). Ξαναγυρίζω προσωρινά στην dev λοιπόν. Ρώτησα και στο φόρουμ το ελληνικό μήπως γίνεται unroot η συγκεκριμένη 5.10.15 με κάποιο τρόπο, μπας και γίνει έτσι δουλειά. Πολλές stable είναι rooted απ' ότι βλέπω δυστηχώς. Θέλει πολύ ψάξιμο, και κλασικά ο χρόνος δεν υπάρχει. Ίδωμεν.

 

Για την παράκαμψη του root, αν δεις στα σχόλια λένε πως δεν δουλευει (barclays). Θα το δοκιμάσω για το ****το, αλλά έχω διαβάσει κι αλλού πως δεν παίζει να δουλεψει. Εν αναμονή κάποιας πρότασης για unrooted συνεχίζω το ψάξιμο, αν βρω κάτι θα ενημερώσω κι εδώ.

 

Από https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10048-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-GTV-ROM/:

Επίσης σε ότι αφορά τις STABLE ROMs, αυτές από εδώ και πέρα ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ROOT.

Οπότε λογικά περιμένεις την επόμενη stable να βγει (27/10 - https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10110-%CE%A4%CE%B7%CE%BD-%CE%A4%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%B7-27-10-%CE%B8%CE%B1-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82-Stable-V7-ROM-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82/?pageNo=1).

 

Για τα προβλήματα που παρατήρησες, όταν πηγαίνεις από stable σε dev και το ανάποδο θέλει και wipe user data, το έκανες;

Το ίδιο και όταν πηγαίνεις από μία rom π.χ MIUI σε CM κτλ.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Έκανα wipe cache και wipe user data πριν την περάσω ναι. Απ ότι είδα με root ήταν κι αυτή, αλλά είχα βρει πώς να την κάνω unroot, αυτό ήταν το πλάνο. Καλώς λοιπόν, μέχρι τις 27 δε χάθηκε ο κόσμος να περιμένω.

 

Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά, είναι πολύ ποιοτικό το κινητό, δε το περίμενα τόσο. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, πέραν του ότι έχει λίγο θεματακι η οθόνη με την ακρίβεια. Θέλει καλό σημάδι στην πληκτρολόγηση, αν και πιστεύω πως θα συνηθίζεται τελικά. Πάλι καλά που γράφω με swiping κυρίως :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Αγανακτισμενος (πλεον) κατοχος coolpad f1 εδω και περιπου 1μιση χρονο, χρειαζομαι κατι καινουριο ομως ειμαι επιφυλακτικος πλεον με τους κινεζους καθως το δικο μου απο τα πολλα φορματ και διαφορες ρομ τα εχει φτυσει. Ειναι απαραιτητα τα πειραγματα σε αυτο το κινητο; Ειναι σχετικα αξιοπιστο και κατα ποσο αξιζει η αγορα του; Γιατι νομιζω οτι τα φορματ στην τελικη "χαλανε" το κινητο. Edited by boxeur

Oneplus 8T - Poco F2 Pro - Redmi 8 - Redmi Note 4X - Samsung Galaxy J5 - Coolpad F1 - Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα φορμάτ λογικά συμβαίνει σε όλα τα android κάποια στιγμή από τα πολλά writes στην κεντρική μνήμη.

Εγώ πιστεύω πως αξίζει τα λεφτά του (125€ είχα δώσει).

 

Διάβασε και ένα θέμα με ερωτήσεις: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10130-%CE%92%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-REDMI-2-PRO/?postID=62454#post62454

 

Δεν είναι απαραίτητο να περνάς κάθε λίγο άλλη rom, αναλόγως τις ανάγκες σου περνάς μία και λειτουργείς το τηλέφωνο για όσο διάστημα θες.

Εξάλλου πλέον οι καινούριες αναβαθμίσεις της MIUI δεν δίνουν τίποτα το τρομερό ώστε να χρειάζεται να φλασάρεις κάθε λίγο μιας και το λειτουργικό είναι ολοκληρωμένο πλέον και χωρίς ελλείψεις.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα για φίλο ένα Redmi 2 με το αυθεντικό λογισμικό και μπήκα στο fastboot και στο recovery. Εκεί υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για το υλικό, ακόμη και για την οθόνη.

 

Ίσως ενδιαφέρουν τους γνώστες οι πληροφορίες των αισθητήρων των καμερών:

Κύρια: Omnivision OV8865

Δευτερεύουσα: Omnivision OV2680

Edited by talos_2002
Διόρθωση μοντέλου κύριας κάμερας.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να κάτσω σε ησυχία.

 

Προσπαθώ να flashάρω stable roms που κατεβάζω από εδώ http://en.miui.com/download-261.html. Δε περνάει καμία, παίρνω error "Update.zip failed Error applying update" στο MiRecovery.

Είπα να προσπαθήσω με fastboot: Με το MiFlash δεν βλέπει καθόλου το τηλέφωνο ότι και να έκανα, με το Mi PC suite το βλέπει αλλά όταν πατάω το κουμπάκι Flash λέει "Device Not Supported". Είμαι με windows 10.

Καμία ιδέα; Προφανώς προηγήθηκαν wipe user date/cache πριν από κάθε προσπάθεια. Στην πιο πρόσφατη stable δεν βλέπει καν το zip αρχείο. Τα νεύρα μου :)

 

Αν δεν περνάει ούτε τις επίσημες stable με κανέναν τρόπο, τι ακριβώς γίνεται δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ενδιαφέρουν τους γνώστες οι πληροφορίες των αισθητήρων των καμερών:

Κύρια: Omnivision OV8856

 

Δεν εχεις κανει καποιο τυπογραφικο εε??

Νομιζα οτι εχει την 8865 (και οχι την 8856) ..Κριμας.

 

Μπορεις να τραβηξεις καμμια φωτογραφια?Η οποιος αλλος μπορει και να επιβεβαιωσει τι καμερα φοραει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανει καποιο τυπογραφικο εε??

Νομιζα οτι εχει την 8865 (και οχι την 8856) ..Κριμας.

 

Μπορεις να τραβηξεις καμμια φωτογραφια?Η οποιος αλλος μπορει και να επιβεβαιωσει τι καμερα φοραει.

 

main: ov8865 sub:2680

Έτσι αναφέρει το δικό μου....

--manospan--
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να κάτσω σε ησυχία.

 

Προσπαθώ να flashάρω stable roms που κατεβάζω από εδώ http://en.miui.com/download-261.html. Δε περνάει καμία, παίρνω error "Update.zip failed Error applying update" στο MiRecovery.

Είπα να προσπαθήσω με fastboot: Με το MiFlash δεν βλέπει καθόλου το τηλέφωνο ότι και να έκανα, με το Mi PC suite το βλέπει αλλά όταν πατάω το κουμπάκι Flash λέει "Device Not Supported". Είμαι με windows 10.

Καμία ιδέα; Προφανώς προηγήθηκαν wipe user date/cache πριν από κάθε προσπάθεια. Στην πιο πρόσφατη stable δεν βλέπει καν το zip αρχείο. Τα νεύρα μου :)

 

Αν δεν περνάει ούτε τις επίσημες stable με κανέναν τρόπο, τι ακριβώς γίνεται δεν καταλαβαίνω.

 

έβγαλα άκρη τελικά με twrp recovery (μου έδωσε clue τι έκανα λάθος!), αυτή τη στιγμή είμαι με την τελευταία stable, unrooted, συμπεριφορά καλή γενικά το τηλέφωνο. Τα google apps αρχικά τα πέρασα με google installer και μετά update ένα ένα. Όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...