Jump to content

Samsung Galaxy S6 Edge+


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο πρόβλημα είναι λόγω του sw του δακτυλικού αποτυπώματος που έχει δώσει η Samsung. Εμφανίστηκε σε όλες τις συσκευές με δακτυλικό αποτύπωμα που πήραν 5.1.1 και στις περισσότερες διορθώθηκε έπειτα από αναβάθμιση οπότε είτε υπομονή είτε δοκιμάστε αλλαγή της μεθόδου κλειδώματος σε κάποια άλλη. Μέγα λάθος βέβαια, σε κάνει να απορείς..

 

Το επόμενο που αναφέρεις είναι θέμα του android, για αρχή δοκίμασε με κλειστό Wi-Fi και data μια επανεκκίνηση μήπως ξεκολλήσει η διεργασία που δεν αφήνει τη συσκευή σου να μπει σε deep sleep. Αν δεν διορθωθεί το βλέπουμε ξανά.

Για το ξεκλείδωμα να σε ενημερώσω ότι έχω απενεργοποιησει το δακτυλικο αποτύπωμα και κάνω απλό swipe και πάλι έχει θέμα δυστυχώς. Το άλλο το γνωρίζω ότι είναι θέμα Android αλλά για μένα αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία δυστυχώς ξανά.. θα το δω πως θα πάει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμενα παντως το δικο μου εχει φαει 4 φορες σκαλωμα στο ξεκλειδωμα.Δηλαδη,πατας το κεντρικο κουμπι για να ανοιξει με αποτύπωμα και δεν ανταποκρεινεται ωστε να ανοιξει η οθονη να σκαναρει τα δαχτυλο και να ανοιξει,παραμενει μαυρη η οθονη.πατας το power button παλι τιποτα.μετα απο 5 δευτερολεπτα οτι εντολες εδωσα τις εκτελει.Λαγκ στα μενου και fb δεν εχω δει.

 

Αυτό μου το έκανε 2 φορές στην αρχή και μετά όχι πια.Εχω ξεκλείδωμα με κυλιση

Link to comment
Share on other sites

Και στο Note 4 στη πρώτη αναβάθμιση υπήρχε το ίδιο πρόβλημα, το οποίο σε μερικά fw άλλων χωρών διορθώθηκε κατά το ήμισυ (αλλάζοντας τρόπο κλειδώματος), στο τελευταίο που έχω περάσει έχει εξαλειφθεί.

Φαντάζομαι και ελπίζω με κάποια ενημέρωση να έρθει η λύση και σε εσάς.

 

Αν υπάρχει κάποιος χρήστης που είχε το εν λόγω πρόβλημα και πλέον η συσκευή του λειτουργεί σωστά, ας αναφέρει τυχόν κινήσεις που μπορεί να βοήθησαν.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η τελευταια official rom? Ποιας χωρας δηλ.Και αν καποιο παιδι εχει περασει καποια ρομ και δεν του εγραψε ο konx.
Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει καεί σε κανέναν που είχε απο παλιά amoled και δεν εννοώ τέλειος άλλα να μείνει η σκιά από την κεντρική οθόνη στο κοτσοβολο το έχουν πάθει όλα ακόμα και το edge olus που είναι ένα μήνα ανοιχτό μόνο αλλά και παίζει και βίντεο όταν δεν το πειράζεις δεν είναι σταθερή η εικόνα..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει καεί σε κανέναν που είχε απο παλιά amoled και δεν εννοώ τέλειος άλλα να μείνει η σκιά από την κεντρική οθόνη στο κοτσοβολο το έχουν πάθει όλα ακόμα και το edge olus που είναι ένα μήνα ανοιχτό μόνο αλλά και παίζει και βίντεο όταν δεν το πειράζεις δεν είναι σταθερή η εικόνα..

Εγώ με note 3 neo μια γραμμή είναι έτσι στην οθόνη ακριβώς εκεί στο στάτους μπαρ. Φαίνεται κυρίως στα ανοιχτόχρωμα χρώματα και είναι αρκετά ενοχλητικό. Burn in λέγετε αν θες ψάξε στο ίντερνετ θα δεις πως είναι γνωστό πρόβλημα των αμολεντ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το έκανε 2 φορές στην αρχή και μετά όχι πια.Εχω ξεκλείδωμα με κυλιση

Εμένα μου το κάνει 2 φορές την μέρα κάποιες αρκετές μέρες και τελευταία πιο συχνά. Συνήθως αν κάνω restart μετά για 2-3 μέρες ίσως είμαι καλά μέχρι να το ξαναδώ. Είναι ενοχλητικό μεν αλλά το πακέτο είναι τέτοιο που μπορείς να το συγχωρησεις

Και στο Note 4 στη πρώτη αναβάθμιση υπήρχε το ίδιο πρόβλημα, το οποίο σε μερικά fw άλλων χωρών διορθώθηκε κατά το ήμισυ (αλλάζοντας τρόπο κλειδώματος), στο τελευταίο που έχω περάσει έχει εξαλειφθεί.

Φαντάζομαι και ελπίζω με κάποια ενημέρωση να έρθει η λύση και σε εσάς.

 

Αν υπάρχει κάποιος χρήστης που είχε το εν λόγω πρόβλημα και πλέον η συσκευή του λειτουργεί σωστά, ας αναφέρει τυχόν κινήσεις που μπορεί να βοήθησαν.

Μακάρι να έρθει κάποιο update.. Αυτό περιμένω να σου πω την αλήθεια αλλά δεν έρχεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. θελω να ρωτησω γιατι οταν τραβαω φωτο σε pro mode (εχοντας επιλέξει raw στις ρυθμίσεις ) στις λεπτομέρειες-ιδιοτητες ο τιτλος λεει jpg και οχι raw?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το κάνει 2 φορές την μέρα κάποιες αρκετές μέρες και τελευταία πιο συχνά. Συνήθως αν κάνω restart μετά για 2-3 μέρες ίσως είμαι καλά μέχρι να το ξαναδώ. Είναι ενοχλητικό μεν αλλά το πακέτο είναι τέτοιο που μπορείς να το συγχωρησεις

 

Μακάρι να έρθει κάποιο update.. Αυτό περιμένω να σου πω την αλήθεια αλλά δεν έρχεται τίποτα

 

Ευτυχώς σε μένα δεν είναι σε βαθμό όπως και σένα.Αλλά και πάλι να ήταν και το δικό μου σαν εσένα δεν θα με ενοχλούσε ιδιαίτερα. (αν και δεν είναι τραγικό bug αυτό σε σχέση με άλλες ναυαρχιδες που έχουν σοβαρά θέματα) Απλά θα πατούσα άλλες 2-3 φορές μέχρι να ανάψει η οθόνη. Έτσι και αλλιώς το ΤΈΛΕΙΟ κινητό δεν θα βγει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. θελω να ρωτησω γιατι οταν τραβαω φωτο σε pro mode (εχοντας επιλέξει raw στις ρυθμίσεις ) στις λεπτομέρειες-ιδιοτητες ο τιτλος λεει jpg και οχι raw?

 

γιατί αποθηκεύει 2 φωτογραφίες. μια raw και μια jpg. απλά μέσα από το κινητό μπορείς να δεις μόνο την jpeg. Αν ανοίξεις κάποιον file manager όμως και πας στον φάκελο που αποθηκεύονται οι φωτογραφίες, θα δεις ότι έχει και ένα ακόμα αρχείο που τελειώνει σε .raw

απλά θέλει κάποιο πρόγραμμα που να υποστηρίζει raw αρχεία για να τα δεις. υπάρχουν εναλλακτικές και στο playstore.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από μένα,

Κάτοχος s6 edge plus και εγώ μετάβαση από Note4.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου. Ξεκινάω με την μπαταρία, η μπαταρία λοιπόν συγκριτικά με το Note δεν μου κρατάει όσο με το νοτέλι. Το πρώτο 3ωρο με το s6 είμαι στο 88-85% ενώ με το Note δεν θα είχα πέσει κάτω από 94-95%. Στο τέλος της μέρας το S6 με αφήνει περίπου στο 20% ενώ με τον Note θα είχα τουλάχιστον 35%. Να αναφέρω ότι κάνω την ίδια χρήση και στα 2.

Το θέμα σήμα τώρα είναι κάτι που με έχει απογοητεύσει αρκετά, δεν έχω δει 2 εβδομάδες τώρα 4g (cosmote) 3g μόνο και αυτό με το κιάλι. Μπαίνω με δεδομένα στην εφαρμογή του FB και φορτώνει φορτώνει φορτώνει.... με το Note δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Δοκίμασα και με wi-fi και ήταν λίγο καλύτερα αλλά με δεδομένα το ξεχνάς...

Είναι πιο όμορφο από το Note και μου αρέσει περισσότερο ο τρόπος που το αγκαλιάζει η παλάμη. Θέμα ήχου νομίζω περίπου στα ίδια επίπεδα, ίσως λίγο πιο καθαρός ήχος λόγο θέσης ηχείου. Οθόνη εντυπωσιακή και το edge τελείωμα του δίνει άλλη αίσθηση στο βίντεο. Κάμερα άπαιχτη και έχω μείνει εντυπωσιασμένος από τις βραδυνές πράγμα που στο Note είχα ένα θεματάκι.

Από Lag δεν μπορώ να πω ότι δεν έχω δει μικρο σκαλώματα ειδικά στο ξεκλείδωμα τρώει κάτι instant freezαρισματάκια.

Γενικότερα το θέμα μπαταρίας και σήματος είναι αυτά που δεν μου επιτρέπουν να ξεχάσω το Note.

Link to comment
Share on other sites

γιατί αποθηκεύει 2 φωτογραφίες. μια raw και μια jpg. απλά μέσα από το κινητό μπορείς να δεις μόνο την jpeg. Αν ανοίξεις κάποιον file manager όμως και πας στον φάκελο που αποθηκεύονται οι φωτογραφίες, θα δεις ότι έχει και ένα ακόμα αρχείο που τελειώνει σε .raw

απλά θέλει κάποιο πρόγραμμα που να υποστηρίζει raw αρχεία για να τα δεις. υπάρχουν εναλλακτικές και στο playstore.

A μαλιστα.. γιατι ομως δεν υπαρχει η δυνατότητα να τις βλέπουμε και στην μαμα gallery?

Εχεις να προτεινεις καμμια? Γενικα θα δω διαφορα στη εμφάνιση της φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Για το σήμα που λέτε πάντως το βλέπω καλύτερο εγώ από το Note 4 που είχα, έχω full 4G ακόμα και σε ένα χωριό που είμαι έξω από Θεσσαλονίκη..
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι,

Σε συνέχεια του post μου θα ήθελα να σας ενημερώσω πως αυτή την στιγμή έχω 3G και η εφαρμογή FB κάνει reload και μένει εκεί χωρίς να κάνει τίποτα άλλο. Μπαίνω στο FB από chrome και εκεί τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα. μπορώ να σερφάρω ευκολότερα αν και με καθυστερήσεις κάνω την δουλειά μου. Το θέμα είναι ότι πρέπει να το δούμε λίγο μαζικά στο τι φταίει, είναι η εφαρμογή? είναι το λειτουργικό? είναι θέμα hardware? εγώ προσωπικά (Αθήνα) ακόμα 4g δεν έχω δει... επίσης και στις κλήσεις αντιμετοπίζω θεματάκια που στο Note δεν είχα ούτε κατά διάνοια.. μήπως είναι θέμα παρόχου? δεν ξέρω, μου έρχεται να δοκιμάσω επαναφορά συστήματος...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις wind πολύ πιθανόν

 

Cosmote αδερφέ, το πρόβλημα είναι μόνο στην εφαρμογή του FB από ότι βλέπω.

Όλα δουλεύουν ρολόι εκτός από αυτό τελικά. Ωστώσο 4G τίποτα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Cosmote αδερφέ, το πρόβλημα είναι μόνο στην εφαρμογή του FB από ότι βλέπω.

Όλα δουλεύουν ρολόι εκτός από αυτό τελικά. Ωστώσο 4G τίποτα ακόμα...

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με το fb όταν έχω τα δεδομένα ενεργοποιημενα. ....με WiFi πάει σφαίρα το fb

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με το fb όταν έχω τα δεδομένα ενεργοποιημενα. ....με WiFi πάει σφαίρα το fb

 

Εγώ μόλις το έλυσα το πρόβλημα. Έκανα απεγκατάσταση και διαγραφή μνήμης cache και δεδομένων της εφαρμογής και μετά πήγα στο playstore και αντί για ενεργοποίηση έκανα ενημέρωση. Όλα κομπλέ, τώρα μένει να δώ πως θα λύσω το θέμα του 4G.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις το έλυσα το πρόβλημα. Έκανα απεγκατάσταση και διαγραφή μνήμης cache και δεδομένων της εφαρμογής και μετά πήγα στο playstore και αντί για ενεργοποίηση έκανα ενημέρωση. Όλα κομπλέ, τώρα μένει να δώ πως θα λύσω το θέμα του 4G.

Με το 4g τι ακριβώς σου κάνει?

Δεν πιάνει?

Έχω διαβάσει κάπου ότι μερικές φορές δεν αλλάζει εύκολα από 3g σε 4g. Παίζει ρόλο και η μεταλλική κατασκευή.

Δοκίμασε αυτό που θα σου πω και πες μου αν δούλεψε.

Λοιπόν γύρνα το τηλ σε απλό GSM και κλείστο.

Πήγαινε σε ένα μέρος που γνωρίζεις ότι πιάνει 4g σε άλλο κινητό και άνοιξε το τηλ.

Μόλις ανοίξει πήγαινε στις ρυθμίσεις και βάλτο αυτόματο που περιέχει και 4g και περίμενε να δεις αν πιάσει.

Αν όχι δοκίμασε όπως είσαι εκεί χωρίς να ξαναπείραξεις τα δυκτια μια ακόμα επανεκκίνηση. Λογικά θα πιάσει. Φρόντισε στο σημείο που θα πας να έχεις κλειστό το WiFi και να είναι μόνο δεδομένα ανοιχτά.

Αν πιάσει μετά το κινητό θα έχει συνέχεια 4g.

Αυτό το είχαμε δοκιμάσει σε ένα φίλο με απλό s6 edge που εδώ στον Βόλο δεν είναι και τόσο δυνατό το 4g και δούλεψε.

Τώρα εγώ με το Plus δεν έχω κανένα θέμα.

Πες μου αποτελέσματα. :)

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Με το 4g τι ακριβώς σου κάνει?

Δεν πιάνει?

 

Ναι φιλαράκο μου, ποτέ, ούτε μια στιγμή δεν έχω δει 4G. και είμαι όλη μέρα στους δρόμους και σε ανοιχτούς χώρους σε πολλές περιοχές της Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλαράκο μου, ποτέ, ούτε μια στιγμή δεν έχω δει 4G. και είμαι όλη μέρα στους δρόμους και σε ανοιχτούς χώρους σε πολλές περιοχές της Αθήνας.

Δοκίμασε αυτό που γράφω και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που γράφω και πες μου.

 

Μεγάλε είσαι απίστευτος...

Δεν πιστεύω στα μάτια μου!!! :D :D :D :D :D

Δούλεψε!!! Να σου πώ μήπως μπορείς να κάνεις την μπαταρία μου 8,000ΜηΑ ??? ααα και την μνήμη να την ανεβάσουμε στα 128 giga???:lol::lol::lol:

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε είσαι απίστευτος...

Δεν πιστεύω στα μάτια μου!!! :D :D :D :D :D

Δούλεψε!!! Να σου πώ μήπως μπορείς να κάνεις την μπαταρία μου 8,000ΜηΑ ??? ααα και την μνήμη να την ανεβάσουμε στα 128 giga???:lol::lol::lol:

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Ωραία.

Το ξέρω διότι το έχω αντιμετωπίσει σε ενός φίλου edge. Δεν φταίει το κινητό πάντως διότι πριν αυτό το είχε στείλει για έλεγχο στην smartec για το σήμα και είχε περάσει όλα τα τεστ.

Πίστεψε για τα άλλα αν ήξερα θα τα είχα κάνει είδη και θα τα είχα ποσταρει.

Χα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 Edge+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...