Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα, πόσο "καίει" τελικά την ώρα;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Άρα, πόσο "καίει" τελικά την ώρα;

Γύρω στα 57,6mb. Περίπου δηλαδή 1 mb το λεπτό. Δεν είναι και άσχημα.

https://www.google.gr/search?q=128+kbps+to+mb+per+hour&oq=128+kbps+to+mb&aqs=chrome.2.69i57j0l3.7639j0j4&client=ms-android-sonymobile&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Edited by pektis7
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 57,6mb. Περίπου δηλαδή 1 mb το λεπτό. Δεν είναι και άσχημα.

https://www.google.gr/search?q=128+kbps+to+mb+per+hour&oq=128+kbps+to+mb&aqs=chrome.2.69i57j0l3.7639j0j4&client=ms-android-sonymobile&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Ναι μια χαρά, Εγώ που το θέλω την ώρα που κάνω ποδήλατο για παρέα, οκ είναι

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

1)μπορω να συνδεσω ενα μικρο usb απευθειας στο tab και να το διαβασει σαν εξωτερικο σκληρο(δηλαδη κανονικα)???

 

παρομοιως μπορω απο την μινι υποδοχη να βαλω ενα μικρο usb to usb καλωδιακι(αυτα με 1 ευρω)και να το συνδεσω με κανονικο usb ειτε 2 η 3 και να το διαβασει παλι???

 

2)το ιδιο γινεται σε smartphone???

 

 

(αναφερομαι σε αντροιντ συσκευες samsung tab s meizu mx5)

Link to comment
Share on other sites

1)μπορω να συνδεσω ενα μικρο usb απευθειας στο tab και να το διαβασει σαν εξωτερικο σκληρο(δηλαδη κανονικα)???

 

παρομοιως μπορω απο την μινι υποδοχη να βαλω ενα μικρο usb to usb καλωδιακι(αυτα με 1 ευρω)και να το συνδεσω με κανονικο usb ειτε 2 η 3 και να το διαβασει παλι???

 

2)το ιδιο γινεται σε smartphone???

 

 

(αναφερομαι σε αντροιντ συσκευες samsung tab s meizu mx5)

 

Γενικότερα πρέπει η συσκευή σου να υποστηρίζει usb on the go (OTG). Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και οι δύο συσκευές που αναφέρεις το υποστηρίζουν κανονικά ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

ένα κουμπί που έχει στην κουρτίνα "πολλαπλές οθόνες" τι είναι;

Το κλικαρεις και σου βγαζει μια εξτρα "κουρτινα" δεξια ή αριστερά της οθωνης με συντομευσεις προγραμματων

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι , δεν ηξερα που να το γραψω , εχω ενα sony xperia miro και ξαφνικα χτες μετα απο ενα πεσιμο σταματησε να λειτουργει η οθονη αφης και χρειαζομαι για τη δουλεια μου τις επαφες που απο βλακεια οι περισσοτερες ειναι στο κινητο.Προσπαθησα με την εφαρμογη sony pc companion και δεν μπορει να τις διαβασει μαλλον επειδη η οθονη αφης ειναι κλειδωμενη ετσι νομιζω καταλαβα. Υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα ή τρόπος να δοκιμάσω, ευχαριστώ
theodoros
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι , δεν ηξερα που να το γραψω , εχω ενα sony xperia miro και ξαφνικα χτες μετα απο ενα πεσιμο σταματησε να λειτουργει η οθονη αφης και χρειαζομαι για τη δουλεια μου τις επαφες που απο βλακεια οι περισσοτερες ειναι στο κινητο.Προσπαθησα με την εφαρμογη sony pc companion και δεν μπορει να τις διαβασει μαλλον επειδη η οθονη αφης ειναι κλειδωμενη ετσι νομιζω καταλαβα. Υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα ή τρόπος να δοκιμάσω, ευχαριστώ

Αν και δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή, όταν λες δεν μπορεί να διαβάσει τις επαφές τι ακριβώς εννοείς; Το βλέπει δηλαδή το κινητό το pc companion ή όχι; Να ξέρεις ότι αν δεν είναι ενεργή η συσκευή δεν πρόκειται να συνδεθεί με τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

το βλεπει η εφαρμογη το διαβαζει αλλα στο επομενο βημα γραφει οτι η οθονη πρεπει να μην ειναι ξεκλειδωτη και κολαει εκει.
theodoros
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση -τα ταμπλετ της αντροιντ σε λτε μοντελα η αλλιως 4g εκτος απο ιντερνετ μπορουν να κανουν και κλησεις/βιντεοκλησεις και σμσ???

(το ιπαντ μινι 3/4 ειναι μονο ιντερνετ)

μιλαω για το ταμπ ς της σαμσουνκ πιο συγκεκριμενα

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση -τα ταμπλετ της αντροιντ σε λτε μοντελα η αλλιως 4g εκτος απο ιντερνετ μπορουν να κανουν και κλησεις/βιντεοκλησεις και σμσ???

(το ιπαντ μινι 3/4 ειναι μονο ιντερνετ)

μιλαω για το ταμπ ς της σαμσουνκ πιο συγκεκριμενα

Ναι, μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξει με έναν file explorer στην εσωτερική μνήμη του κινητού του. Εκεί θα υπάρχει ο φάκελος Viber -> Media -> Viber Images. Εκεί λογικά θα βρει τις εικόνες που έχουν αποσταλεί στις συνομιλίες

 

Αυτο προϋποθέτει να έχουν γίνει download. Επειδή του το χα αναφέρει να το κάνει μου είπε ότι στις λήψεις δεν είχε τίποτα.

 

Edit να σαι καλά, είχα ξεχάσει ότι το viber έχει δικό του φάκελο λήψεων. Απλά δεν τις έχει όλες όσες θέλει οπότε το πρόβλημα παραμένει. Από το τίποτα τουλάχιστον γλύτωσε κάποιες.

Link to comment
Share on other sites

Τετοια 'κουφη' ερωτηση δεν θα χει ξαναρωτησει ανθρωπος....

 

Εχω ενα παλιο τηλεφωνο παιδια, του 2011, μη ρωτατε τι και πως, δοθηκε αλλου, εγινε 'μανταρα', και το μονο καλο ηταν οτι ειχε πανω clockworkmod.

Επειδη για να μπει σειρα δεν εμπαινε, με την υπαρχουσα εγκατασταση, τραβηξα μια διαγραφη με το cwm και εμεινε με την αρχικη μονταρισμενη rom.

Οκ, ειπα θα το εστηνα πλεον για μια-δυο χρησεις, πχ gps και φωτογραφικη.

Δυστυχως ομως εχω κολησει.

Γιατι?

Γιατι δεν βρισκω η rom να εχει

- file explorer

- keyboard!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Για σκεφτειτε. Διχως keyboard απλα δεν μπορεις να κανεις τιποτε.

Εγω μεταφερα στην sd apk απο file explorer και keyboard, αλλα πως να τα τρεξω;;;;;;

Πρεπει οπωσδηποτε να μπει keyboard με καποιο τροπο, ωστε μετα να μπορω να συνδεθω στο play και να βαλω οτι θελω.

Στο 'πληκτρολογιο' μου εχει απλα 'default' διχως ομως να γραφει κατι αλλο.

Οσο κι αν 'πατησα' εκει, δεν ανοιξε τιποτε αλλο.

Υπαρχει λυση;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν ειναι ενεργοποιημενο στο μενου; "γλωσσα και εισαγωγη"

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι καποιος που ξερει θα ειναι ευκολο να σου φτιαξει ενα apk swiftkey πχ σε μορφη zip να το φλασαρεις ;)

 

Επισης μια φορα που επαθα κατι αντιστοιχο βρηκα λυση με φωνητικη πληκτρολογηση.

 

Edit Αν θελεις δοκιμασε αυτο http://www.mediafire.com/?2k3k04a8pl151pg .... Το βρηκα εδω https://iguru.gr/2014/11/10/40467/android-l-download/

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

από τότε που αναβαθμίστηκε το LG L90 της γυναίκας σε lollipop όταν είναι στο εντελώς αθόρυβο, ούτε δόνηση, το ξυπνητήρι δεν ακούγεται και άργησε και μια φορά για δουλειά! Είναι bug της lollipop η του κινητού;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που να το βάλω...εδώ και λίγες μέρες όταν πάω να μπω στο google play μέσω browser στο "select your device" αντί να βγάζει τον carrier και το τηλ λέει "no carrier Samsung GT-I9506". Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Τετοια 'κουφη' ερωτηση δεν θα χει ξαναρωτησει ανθρωπος....

 

Εχω ενα παλιο τηλεφωνο παιδια, του 2011, μη ρωτατε τι και πως, δοθηκε αλλου, εγινε 'μανταρα', και το μονο καλο ηταν οτι ειχε πανω clockworkmod.

Επειδη για να μπει σειρα δεν εμπαινε, με την υπαρχουσα εγκατασταση, τραβηξα μια διαγραφη με το cwm και εμεινε με την αρχικη μονταρισμενη rom.

Οκ, ειπα θα το εστηνα πλεον για μια-δυο χρησεις, πχ gps και φωτογραφικη.

Δυστυχως ομως εχω κολησει.

Γιατι?

Γιατι δεν βρισκω η rom να εχει

- file explorer

- keyboard!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Για σκεφτειτε. Διχως keyboard απλα δεν μπορεις να κανεις τιποτε.

Εγω μεταφερα στην sd apk απο file explorer και keyboard, αλλα πως να τα τρεξω;;;;;;

Πρεπει οπωσδηποτε να μπει keyboard με καποιο τροπο, ωστε μετα να μπορω να συνδεθω στο play και να βαλω οτι θελω.

Στο 'πληκτρολογιο' μου εχει απλα 'default' διχως ομως να γραφει κατι αλλο.

Οσο κι αν 'πατησα' εκει, δεν ανοιξε τιποτε αλλο.

Υπαρχει λυση;;;;;;

Κάνε τα εξής: άνοιξε το play store στη συσκευή σου και πάτα πάνω αριστερά, επέλεξε "οι εφαρμογές μου". Αν έχεις κατεβάσει στο παρελθόν κάποιο file manager και keyboard, θα τα βρεις εκεί. Επιλέγεις εγκατάσταση και τέλος .

Εναλλακτικά, ανοίγεις το play store από το pc σου. Βρίσκεις τις εφαρμογές που θέλεις και τις στέλνεις στη συσκευή (εννοείται θα έχεις κάνει πρώτα log in στο google ώστε να βρει τη συσκευή σου).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο φάκελο αποθηκεύοντε τα τραγούδια από το spotify για offline αναπαραγωγή. Έχω ένα ήχο σύστημα στο αυτοκίνητο που τρέχει android... Μπορώ να αλλάξω το φάκελο που αποθηκεύει το spotify?
Link to comment
Share on other sites

Καποιος εξοικειωμενος με το ξεκλειδωμα bootloader σε sony xperia... Αν μπορει να μου στειλει ενα πριβε για μια μικρη βοηθεια... Ευχαριστω.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

από τότε που αναβαθμίστηκε το LG L90 της γυναίκας σε lollipop όταν είναι στο εντελώς αθόρυβο, ούτε δόνηση, το ξυπνητήρι δεν ακούγεται και άργησε και μια φορά για δουλειά! Είναι bug της lollipop η του κινητού;

Αν το εχει το προφίλ στην δόνηση θα της χτυπάει κανονικά το ξυπνητήρι !!!!

Διαφορετικά αν θέλει να έχει το προφίλ στο αθόρυβο πρέπει να βάλει το ξυπνητήρι σε προτεραιότητα! Εγώ που έχω λολιποπ στο lg g2 μου κάνω τα εξης :

Βάζω το κινητό στο αθόρυβο, μετά πατάω μια φορά το volum down, μετά επιλέγω το πλήκτρο προτεραιότητα, μετά επιλέγω το επ'αοριστον, μετά πατάω το γρανάζι πάνω δεξιά

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

από τότε που αναβαθμίστηκε το LG L90 της γυναίκας σε lollipop όταν είναι στο εντελώς αθόρυβο, ούτε δόνηση, το ξυπνητήρι δεν ακούγεται και άργησε και μια φορά για δουλειά! Είναι bug της lollipop η του κινητού;

 

Δεν είναι bug , έτσι λειτουργεί η lollipop.

 

Μην το βάζεις αθόρυβο , βάλτο στη δόνηση και θα χτυπάει κανονικά το ξυπνητήρι

 

Μην μπλέκεις με τις προτεραιότητες που σου λένε πιό πάνω διότι δεν θα είσαι ποτέ σίγουρος αν χτυπήσει κ.λ.π

 

Δόνηση και είσαι οκ

 

Κάνε και μιά δοκιμή να το δεις...

 

Δεν ξέρω που να το βάλω...εδώ και λίγες μέρες όταν πάω να μπω στο google play μέσω browser στο "select your device" αντί να βγάζει τον carrier και το τηλ λέει "no carrier Samsung GT-I9506". Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα?

 

Μην ασχολείσαι με αυτό , δεν είναι πρόβλημα απλά η Google δεν μπόρεσε να ταυτοποιήσει εκείνη τη στιγμή ποιόν πάροχο έχεις και στο πέρασε ''no carrier''

 

Αν σε ενοχλεί τότε άλλαξε όνομα μόνος σου...

 

Στο pc άνοιξε το playstore , πάτα το γραναζάκι πάνω δεξιά ->Ρυθμίσεις και εκεί θα δεις όλες τις συσκευές που χρησιμοποιείς.

Ξετίκαρε όσες δεν έχεις και σε αυτήν που χρησιμοποιείς πάτα ''επεξεργασία'' και άλλαξε το όνομα.

Μπορείς να γράψεις ότι θέλεις - ''μήτσος'' για παραδειγμα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι bug , έτσι λειτουργεί η lollipop.

 

Μην το βάζεις αθόρυβο , βάλτο στη δόνηση και θα χτυπάει κανονικά το ξυπνητήρι

 

Μην μπλέκεις με τις προτεραιότητες που σου λένε πιό πάνω διότι δεν θα είσαι ποτέ σίγουρος αν χτυπήσει κ.λ.π

 

Δόνηση και είσαι οκ

 

Κάνε και μιά δοκιμή να το δεις...

 

 

 

Μην ασχολείσαι με αυτό , δεν είναι πρόβλημα απλά η Google δεν μπόρεσε να ταυτοποιήσει εκείνη τη στιγμή ποιόν πάροχο έχεις και στο πέρασε ''no carrier''

 

Αν σε ενοχλεί τότε άλλαξε όνομα μόνος σου...

 

Στο pc άνοιξε το playstore , πάτα το γραναζάκι πάνω δεξιά ->Ρυθμίσεις και εκεί θα δεις όλες τις συσκευές που χρησιμοποιείς.

Ξετίκαρε όσες δεν έχεις και σε αυτήν που χρησιμοποιείς πάτα ''επεξεργασία'' και άλλαξε το όνομα.

Μπορείς να γράψεις ότι θέλεις - ''μήτσος'' για παραδειγμα :lol:

τι βλ@κεια όμως είναι αυτή; το βράδυ δεν θέλω να με ενοχλεί κάνεις ούτε με δόνηση! Αλλά να δουλεύει το ξυπνητήρι! Πόσο άχρηστοι εκεί στην Google να το αλλάξουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να σε ενοχλούν το βράδυ βάλε λειτουργία αεροπλάνου (ούτε αθόρυβο, ούτε δόνηση, άστο στον κανονικό ήχο). Το ξυπνητήρι χτυπάει κανονικά απλώς δεν θα δέχεσαι κλήσεις, μηνύματα, ειδοποιήσεις κλπ άρα είσαι οκ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...