Jump to content

[OnePlus 2] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

http://cdn.androidcommunity.com/wp-content/uploads/2015/08/OnePlus-2-first-OTA-update-600x315.png

Στο παρόν θέμα θα συζητάμε σχετικά με τις αναβαθμίσεις, τις εκδόσεις που κυκλοφορούν και ότι έχει να κάνει με πειράγματα και τροποποιήσεις στο λειτουργικό του OnePlus 2.

 

Σκοπός μας είναι στο πρώτο post του παρόντος θέματος να συγκεντρώνουμε όλες τις χρήσιμες πληροφορίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς εάν το xposed δουλεύει σωστά στην συσκευή μας;

 

 

Edit :

Τελικά εγκατέστησα xposed. Όλα άψογα. Άλλαξα το status bar...

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Εχω στα χερια μου ενα Α2001 με Oxygen 2.0.0.

Το προβλημα ειναι οτι ενω μου βρισκει και κατεβαζει ενα update με το που επανεκινει για την αναβαθμιση μου την κανει installation failed>>>και αναγκαστικα κανω rebbot και μενω παλι στην παλια εκδοση.

το δοκιμασα 2-3 φορες και ακομη και αν εσβησα μια φορα το update package που κατεβηκε μπας και δεν ηταν ενταξειι...

Καμια λυση για να παω στην τελευταια Oxygen OS 2.1?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μήπως έχεις βάλει custom recovery; Αν ναι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις ΟΤΑ το update.

 

Όπως και να έχει μπορείς να κατεβάσεις το update στη zip μορφή του και να το flashάρεις μέσω recovery. Αφού είσαι με 2.0.0 πρέπει πρώτα να περάσεις το OxygenOS 2.0.1 OTA zip, μετά το OxygenOS 2.0.2 OTA zip και μετά το OxygenOS 2.1 OTA zip.

 

Εναλλακτικά κατεβάζεις και εγκαθιστάς κατευθείαν την OnePlus 2 Oxygen OS 2.1 Full ROM update.

 

Οδηγίες εγκατάστασης ROM με Stock Recovery.

  1. Κατεβάζεις την Oxygen OS 2.1.0 Full ROM.
  2. Μεταφέρεις το zip file στην internal storage της συσκευής σου.
  3. Μπουτάρεις σε Recovery Mode (με παρατεταμένο πάτημα του Volume Down πατάς το Power button)
  4. Όντας σε Recovery Mode, επιλέγεις το Apply Updates και αναζητάς το OTA file πέρασες πιο πριν στη συσκευή σου.
  5. Αρχίζει το installation process και περιμένεις λίγα λεπτά.
  6. Αν η εγκατάσταση έχει ολοκληρωθεί κανονικά η συσκευή σου θα επανεκκινήσει αυτόματα. Αλλιώς πας πίσω και επιλέγεις reboot to system.

 

Να τονίσω ότι αυτές οι διαδικασίες γίνονται με την ευθύνη του καθενός και όχι του editor του παρόντος οδηγού.

 

Σε γενικές γραμμές σε αυτή τη συσκευή προτείνεται να ξεκλειδώσεις τον bootloader και να βάλεις TWRP Recovery που προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια στα πειράγματα σου.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστός φίλε Γιάννη..!!!!

Κατέβασα ένα zip από το xda που δεν θυμάμαι ακριβώς αν ήταν full Rom όπως αυτή που δίνεις εσύ στο link, ήταν πάντως μεγάλο - πάνω από 1giga και το εγκατέστησα κανονικά μέσω του stock recovery...

Βλέπω ότι η έκδοση του τηλ. είναι τώρα η 2.1 αλλά μιας και δεν το έστησα ακόμη θα ξαναπερασω *σίγουρα την full rom κατευθείαν μετά τα απαραίτητα wipes.

 

Ερωτηση: κάπου πήρε το μάτι μου για ένα toolkit, όπως υπήρχε και στο 1+1 για την διαδικασία unlock bootloder>>>root>>>custom recovery etc

Ξέρει κάποιος ποιο είναι και αν είναι δοκιμασμένο?

Να μην μπλεκουμε με adb κλπ

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σωστός φίλε Γιάννη..!!!!

Κατέβασα ένα zip από το xda που δεν θυμάμαι ακριβώς αν ήταν full Rom όπως αυτή που δίνεις εσύ στο link, ήταν πάντως μεγάλο - πάνω από 1giga και το εγκατέστησα κανονικά μέσω του stock recovery...

Βλέπω ότι η έκδοση του τηλ. είναι τώρα η 2.1 αλλά μιας και δεν το έστησα ακόμη θα ξαναπερασω *σίγουρα την full rom κατευθείαν μετά τα απαραίτητα wipes.

 

Δεν χρειάζεται να την ξαναπεράσεις, αυτή που έβαλες είναι η full rom.

 

Ερωτηση: κάπου πήρε το μάτι μου για ένα toolkit, όπως υπήρχε και στο 1+1 για την διαδικασία unlock bootloder>>>root>>>custom recovery etc

Ξέρει κάποιος ποιο είναι και αν είναι δοκιμασμένο?

Να μην μπλεκουμε με adb κλπ

 

Αν μιλάς για το WinDroid Universal Android Toolkit δεν δουλεύει ακόμα σωστά στο OnePlus 2. Ο developer του αντίστοιχου toolkit ειδικά για το OnePlus One ετοιμάζει κάτι και για το 2 αλλά δεν είναι ακόμα διαθέσιμο.

 

Πάντως το να δώσεις δυο - τρεις εντολές μέσω adb δεν είναι μπλέξιμο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Unlock bootloader - install TWRP

Εδω το link https://drive.google.com/file/d/0B60UNIiUexNPOWJPVGc0R0RHSk0/view?pli=1

Δοκιμασμενο και απο μενα, πανευκολα να ξεκλειδωθει ο bootloader και να γινει εγκατασταση του TWRP recovery:)

Το να το κανεις root μετα ειναι απλα η εγκατασταση του zip απο εδω https://download.chainfire.eu/696/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.46.zip

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

παταω παρατεταμενα volume up και power αλλαδεν με βγαζει στο stock recovery.το μονο που βλεπω στην οθονη να λεει ειναι fastboot mode....και το σημα της one plus....

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παταω παρατεταμενα volume up και power αλλαδεν με βγαζει στο stock recovery.το μονο που βλεπω στην οθονη να λεει ειναι fastboot mode....και το σημα της one plus....

 

Σωστά τα βλέπεις, εγώ το είχα γράψει λάθος...

 

  • Vol Up + Power = bootloader / fastboot mode
  • Vol Down + Power = recovery mode

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα .το φλασαρα ηδη .αλλο κινητο.με βοηθησε και ο βασιλης .ευχαριστω πολυ παιδια

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Administrators

Oxygen OS 2.1.2 OTA update

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=24269982086995109

 

Changelog:

Improved UX for preview in Camera
Performance improvements on app install and launch
Individual icon customization support
Fixes for RAW format on 3rd party camera apps
Russian & Turkish language support
Lockscreen wallpaper support
Security patches
Bug fixes to System Update to improve OTA stability
General bug fixes and performance improvements

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το παρατήσατε αυτό το νήμα και γράφετε στο "Γενικά"...

 

Να δώσουμε κανένα link λοιπόν:

Mirrors for official Oxygen OS ROMs and OTA updates

 

OnePlus 2 - How to Unlock Bootloader, Install Custom Recovery, Root, EFS Backup & More (Official)

 

OnePlus TWO Toolbox

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δεύτερη μέρα την blissrom και βλέπω αρκετή διαφορά στην μπαταρία με την ιδία χρήση. Μόνο το δαχτυλίκο αποτύπωμα δεν δουλεύει.

Edit.

 

Μετά από 5 μέρες με την blissrom έχω να πω ότι η μπαταρία είναι πολύ καλύτερη. Μου εμφανίζει στις καταναλωσεις το WiFi σαν το μεγαλύτερο καταναλωτή κάτι που στο wld και στο bmw δεν εμφανίζεται. Τι κουλό είναι δεν ξέρω αλλά αφού βγάζω την μέρα άνετα ούτε με ενδιαφέρει. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160224/682ac1d5e98a887289a973455e3ea5dd.jpg

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Oxygen OS 2.2.0 > Oxygen OS 2.2.1: OnePlus2Oxygen_14_OTA_011-012_patch_1602261837.zip

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Βάζω εδώ τις οδηγίες για να μην τις ψάχνουμε συνέχεια:

 

For Non Rooted Users with Stock Recovery:

 

1. Download the OxygenOS OTA zip on your phone internal memory.

2. Now turn off your phone and boot in recovery mode. Press and Hold Volume Down + Power button to boot in recovery mode.

3. From recovery mode, Select the option Install

4. Browse the OTA zip file saved on your phone and select to flash it.

5. After flash is successful go back to the main menu and wipe cache and reboot the phone. The Device will reboot and your OnePlus X is running on the latest OxygenOS firmware.

 

For Rooted Users with TWRP Recovery

1. Download Full Zip

2. Download the OxygenOS OTA Patch

3. Download SuperSU to maintain Root

4. Reboot To TWRP & Take a Nandroid of your existing ROM

5. Go to Wipe > Advance Wipe > Select Dalvik, System, Cache & Swipe to Wipe selected

6. Install Menu > Select Full Rom > Swipe to Flash

7. Dirty Flash OTA over it

8. Wipe Dalvik & Cache

9. Flash SuperSU to maintain root & other mods like Xposed/Kernel etc

10. Wipe Dalvik & Cache

12. Reboot System

Enjoy the Update

Edited by dark_master
Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Απλως το φλασαρουμε απο το twrp κι ολα οκ;

12 βηματα, ακριβώς από πάνω

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι πλέον με τις ρομ που βασίζονται σε CM είναι πλήρως λειτουργικά όλα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια θελω βοηθεια.Εχω παρει απο φιλο το one A2003.φοαρει την 5.1.1.(eεκδοαση οξυγονου2.2.0)μου κατεβασε μεσω wifi ενημερωση(oneplus2Oxugen_14_1602261837) .αλλα μολις παω να την κανω εγκατασταση με βγαζει σε κατι σαν πανελ γκρ(6 η 8 στον αριθμο.rebοot,recovery,install )ι.μπορει να βοηθησει κανεις?

βγαζει&για αναβαθμιση μιας εφαρμογης su#

Edited by praitorian
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια θελω βοηθεια.Εχω παρει απο φιλο το one A2003.φοαρει την 5.1.1.(eεκδοαση οξυγονου2.2.0)μου κατεβασε μεσω wifi ενημερωση(oneplus2Oxugen_14_1602261837) .αλλα μολις παω να την κανω εγκατασταση με βγαζει σε κατι σαν πανελ γκρ(6 η 8 στον αριθμο.rebοot,recovery,install )ι.μπορει να βοηθησει κανεις?

βγαζει&για αναβαθμιση μιας εφαρμογης su#

 

Ρώτα το φίλο σου τι είχε κάνει στη συσκευή, αν έχει βάλει custom recovery και root, θα χρειαστεί να περάσεις την αναβάθμιση με τον οδηγό που θα βρεις στην παρούσα σελίδα πιο πάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμασω κι εδω την τυχη μου! Έβαλα την mm beta πάνω από την ρουτ 2.2.1 και έχασα το ρουτ και το twrp! Το πηρα χαμπαρι μερες μετα οποτε δεν εχω μπακαπ στο τιτανιουμ με τα νεα στοιχεια! Καμία ιδέα για το πως θα ξαναγυρίσω σε ρουτ χωρίς να κάνω wipe εστω και προσωρινα?

Το παραδοξο ειναι οτι στο fastboot status λεει device unlocked (αν και το tampered ειναι false) και μπορω να εγκαταστησω το twrp, στη συνεχεια δε μπορω να φλασαρω το supersu οποτε μολις μπουταρει το λειτουργικο ξαναπερναει την μαμα recovery με αποτελεσεμα να μην μπορω να δουλεψω titanium κλπ . Στο blog της 1+1 βρηκα μια λυση αλλα δεν ειναι λεει πολυ σιγουρη(με encryption και τετεοια). Τι να κανω εστω και για ενα προσωρινο root ωστε να κανω backup τις εφαρμογες(προφανως οχι nandroid) ωστε να περασω καθαρα την rooted rom κλπ?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

edit:

Δοκιμασα και το Helium αλλα δε μου κανει backup τις μισες εφαρμογες...

Edited by lavramid
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια.Εχω παρει απο φιλο το one A2003.φοαρει την 5.1.1.(eεκδοαση οξυγονου2.2.0)μου κατεβασε μεσω wifi ενημερωση(oneplus2Oxugen_14_1602261837) .αλλα μολις παω να την κανω εγκατασταση με βγαζει σε κατι σαν πανελ γκρ(6 η 8 στον αριθμο.rebοot,recovery,install )ι.μπορει να βοηθησει κανεις?

βγαζει&για αναβαθμιση μιας εφαρμογης su#

 

Παιδιά μπορεί κάποιος να βοηθήσει?προσπάθησα εγώ και μου έβγαλε failed

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια.Εχω παρει απο φιλο το one A2003.φοαρει την 5.1.1.(eεκδοαση οξυγονου2.2.0)μου κατεβασε μεσω wifi ενημερωση(oneplus2Oxugen_14_1602261837) .αλλα μολις παω να την κανω εγκατασταση με βγαζει σε κατι σαν πανελ γκρ(6 η 8 στον αριθμο.rebοot,recovery,install )ι.μπορει να βοηθησει κανεις?

βγαζει&για αναβαθμιση μιας εφαρμογης su#

 

Παιδιά μπορεί κάποιος να βοηθήσει?προσπάθησα εγώ και μου έβγαλε failed

 

Κάνε την ερώτηση εδώ https://forums.oneplus.net/threads/erotseis-technik-kai-leitoyrgik-provlmata-ypostrixi-gia-to-one-plus-2.318270/

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά μπορεί κάποιος να βοηθήσει?προσπάθησα εγώ και μου έβγαλε failed

 

Κάτι σε ρώτησα πιο πάνω αλλά δεν απάντησες... πως περιμένεις να σε βοηθήσουμε αν δεν ξέρουμε τι γίνεται στη συγκεκριμένη συσκευή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 2] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...