Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας μήνας είναι πολύς καιρός.:shifty:

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις τι γίνεται.

Αθήνα σε πιο στάδιο;

Έχει ανοιχτεί ο σάκος στο αεροδρόμιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αθηνα ειναι.

ε αμα δεν βγαλω τον καημο μου εδω μεσα που θα τον βγαλω :p

Είναι από 18/8 Αθήνα;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια παραγγελία μου την έσπασαν από μόνοι τους σε 2 κομμάτια γι αυτό το λόγο..και το ένα με το άλλο ήρθε με 10 μέρες διάφορα

 

στο gearbest τσιγκουνευτηκαν το κοστος του tracking number και τα εστειιλαν μαζι

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

7 μέρες έκανε να φέρει στην Ελλάδα το δέμα μου το Κινέζικο ταχυδρομείο! Ούτε κούριερ να ήταν! :lol:
Link to comment
Share on other sites

7 μέρες έκανε να φέρει στην Ελλάδα το δέμα μου το Κινέζικο ταχυδρομείο! Ούτε κούριερ να ήταν! :lol:

Σημασία έχει πότε παραδόθηκε στο ταχυδρομείο της περιοχής σου, όχι πότε μπήκε Ελλάδα.

Οπότε για να φτάσει στα χέρια σου θέλει άλλες 2,3 μέρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καιρό είχα να παραγγείλω απο απο Κίνα. Η ίδια παραγγελία απο Gearbest, ενώ στα τέλη Νοεμβρίου έκανε ένα μήνα να φτάσει, τώρα σε λιγότερο απο δύο εβδομάδες έκλεισε απο ΚΔ Αττικής. Και οι δύο παραγγελίες με PostNL. Δεν ξέρω αν έχει σημασία, το πρώτο είχε αριθμό αποστολής RSxxxxxxNL ενώ το δεύτερο RCxxxxxxNL.

 

Για το ταχυδρομείο της Μαλαισίας τι ξέρουμε; Είναι σβέλτο;

Link to comment
Share on other sites

Καιρό είχα να παραγγείλω απο απο Κίνα. Η ίδια παραγγελία απο Gearbest, ενώ στα τέλη Νοεμβρίου έκανε ένα μήνα να φτάσει, τώρα σε λιγότερο απο δύο εβδομάδες έκλεισε απο ΚΔ Αττικής. Και οι δύο παραγγελίες με PostNL. Δεν ξέρω αν έχει σημασία, το πρώτο είχε αριθμό αποστολής RSxxxxxxNL ενώ το δεύτερο RCxxxxxxNL.

 

Για το ταχυδρομείο της Μαλαισίας τι ξέρουμε; Είναι σβέλτο;

 

Μην συγκρινεις Νοεμβρη με τωρα, καμια σχεση. Εχουμε capital controls και οι παραγγελιες ειναι πολυ πολυ λιγοτερες οποτε λογικο ειναι οι χρονοι παραλαβης να ειναι διαφορετικοι. Με ταχυδρομειο Μαλαισιας εχω αυτη την περιοδο παραλαβει 3 δεματα, γυρω στις 15 μερες εκανε.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρινεις Νοεμβρη με τωρα, καμια σχεση. Εχουμε capital controls και οι παραγγελιες ειναι πολυ πολυ λιγοτερες οποτε λογικο ειναι οι χρονοι παραλαβης να ειναι διαφορετικοι.

Ήταν διαφορετικοί και οι χρόνοι σε κάθε στάδιο. Το tracking number "ζωντάνεψε" τη Δευτέρα και απο τότε προχωράει με ταχύτατους ρυθμούς.

Μία θήκη κινητού απο eBay πάντως, έφυγε 20 Αυγούστου (χωρίς tracking) και ακόμα αγνοείται...

Με ταχυδρομειο Μαλαισιας εχω αυτη την περιοδο παραλαβει 3 δεματα, γυρω στις 15 μερες εκανε.

To tracking τους πότε αρχίζει να δίνει πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Ήταν διαφορετικοί και οι χρόνοι σε κάθε στάδιο. Το tracking number "ζωντάνεψε" τη Δευτέρα και απο τότε προχωράει με ταχύτατους ρυθμούς.

Μία θήκη κινητού απο eBay πάντως, έφυγε 20 Αυγούστου (χωρίς tracking) και ακόμα αγνοείται...

Μη συστημένα και εμένα αργούν, από 3-5 εβδομάδες.

To tracking τους πότε αρχίζει να δίνει πληροφορίες;

Περίπου 3 ημέρες από την παραλαβή του tracking number από το μαγαζί. Από τη στιγμή που φανηκε το πρώτο μηνυμα, σε 12-14 μέρες παρέλαβα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 3 ημέρες από την παραλαβή του tracking number από το μαγαζί. Από τη στιγμή που φανηκε το πρώτο μηνυμα, σε 12-14 μέρες παρέλαβα.

OK, ευχαριστώ. Λογικά σήμερα-αύριο θα δω τις πρώτες πληροφορίες :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δωσαν το Σάββατο αυτό από fastcardtech και έκτοτε αγνοείται η τύχη του πακέτου.. Ούτε στα 4px,quantium κλπ βλέπω τίποτα..

 

RS289851885NL

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δωσαν το Σάββατο αυτό από fastcardtech και έκτοτε αγνοείται η τύχη του πακέτου.. Ούτε στα 4px,quantium κλπ βλέπω τίποτα..

 

RS289851885NL

υπομονή θα εμφανιστεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μην έχει σταλεί?

Η NLpost γενικά καθυστερεί στις ενημερώσεις.Η πρώτη φαίνεται συνήθως στις 7-10 μέρες όταν φτάνει στην Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δωσαν το Σάββατο αυτό από fastcardtech και έκτοτε αγνοείται η τύχη του πακέτου.. Ούτε στα 4px,quantium κλπ βλέπω τίποτα..

Εγώ πήρα αριθμό αποστολής στις 5\9 και μέχρι τις 16\9 δεν έβλεπα κίνηση. Μετά σε δύο μέρες έφτασε απο Ολλανδία στο ΚΔ Αθηνών.

 

Ως γνωστός γκαντέμης βέβαια, το πακέτο μου έφτασε παραμονές εκλογών και μάλλον κάπου κόλλησε :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η NLpost γενικά καθυστερεί στις ενημερώσεις.Η πρώτη φαίνεται συνήθως στις 7-10 μέρες όταν φτάνει στην Ολλανδία.

Εκείνο το "Item is pre-advised" που έβγαζε όταν παραλάμβαναν το πακέτο, το σταμάτησαν;

Και εγώ είχα αρχίσει να αμφισβητώ αν έφυγε το πακέτο απο το Gearbest για να πω την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδία πως αγοράζετε από κίνα εν μέσω capital controls?

Βγάζουμε τα λεφτά απο τη μία τσέπη, τα βάζουμε στην άλλη και μετά πληρώνουμε τους κινέζους. :p

Περισσότερα, στο link του Νικηφόρου: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6292020#post6292020

Link to comment
Share on other sites

Βγάζουμε τα λεφτά απο τη μία τσέπη, τα βάζουμε στην άλλη και μετά πληρώνουμε τους κινέζους. :p

Περισσότερα, στο link του Νικηφόρου: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6292020#post6292020

 

ναι το έψαξα αφού ρώτησα και το βρήκα. Ευχαριστώ. Κάτι ακόμη. Το Economy Int'l Shipping που γράφει το ebay για μεταφορά, έχει tracking?

Link to comment
Share on other sites

Το Economy Int'l Shipping που γράφει το ebay για μεταφορά, έχει tracking?

Για δύο μικροπράγματα που πήρα τις τελευταίες μέρες δεν μου έδωσαν αριθμό αποστολής.

Αυτό όμως μάλλον εξαρτάται απο την πολιτική του κάθε καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, γράψε λάθος. Ο δεύτερος μου έδωσε σήμερα αριθμό αποστολής με China Post. Είχε όμως Standard, όχι Economy.

 

Τους 11ψήφιους αριθμούς των κινέζων τους βρίσκει το 17track;

Edited by WitchKing
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Xiaomi mi4, θα αγοράσω πρώτη φορά από κίνα. (Έχω αγοράσει μόνο μέσω ebay πολλές φορές)

Έχω μπερδευτεί όμως με την πληθώρα των καταστημάτων που υπάρχουν και το τι πρέπει να τους ζητήσω. Μπορείτε να με καθοδηγήσετε λίγο; Από όσο έψαξα η καλύτερη τιμή υπάρχει στο MiniDeal.net

Link to comment
Share on other sites

Για δύο μικροπράγματα που πήρα τις τελευταίες μέρες δεν μου έδωσαν αριθμό αποστολής.

Αυτό όμως μάλλον εξαρτάται απο την πολιτική του κάθε καταστήματος.

 

Ώπα, γράψε λάθος. Ο δεύτερος μου έδωσε σήμερα αριθμό αποστολής με China Post. Είχε όμως Standard, όχι Economy.

 

Τους 11ψήφιους αριθμούς των κινέζων τους βρίσκει το 17track;

 

Γενικά το απλό China Post δεν έχει tracking.

Και ebay και aliexpress συμπληρώνουν ένα tracking οτι να 'ναι, για να μην μείνει κενό.

O 11ψήφιος που λές, μήπως ξεκινάει και απο 11; Έχω δύο τέτοια και περιμένω:shifty:

 

 

China Post also provide a parcel service called regular airmail which can NOT be tracked in China Post database.. Regular airmail has no tracking number. Thus,sender can not verify if receiver has got the parcel or not, and receiver can not verify if send really shipped the parcel either.

 

Regular Airmail is much cheaper than Registered Airmail especially for light weight item because it saves a lot of data entry labor. The arrival speed is similar to REGISTERED AIRMAIL.

 

Since many big marketplaces such as ebay, aliexpress, amazon etc REQUIRE seller to ship goods with tracking number. Some China Post agents also provide some kind of mock “tracking number” for China Post Regular Airmail in order to fulfill the marketplace requirement.

Link

Επίσης:

Now, the online store sellers, like on AliExpress, ship the items via the Ordinary Small Packet Plus.

 

This service offered by CHINA POST is an Airmail, reasonable-priced and faster service. The tracking is possible with the 11-digit tracking numbers without any letters until the item leaves China.

 

 

EDIT

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα οτι τα 11-digits tracking απο China Post μάλλον στέλνονται με Yanwen και φαίνονται να εντοπίζονται κανονικά εδώ: aftership.com

 

Δοκίμασα 2 tracking, ένα από ali και ένα από ebay που ο πωλητής έστειλε με china post, και δίνουν πληροφορίες κανονικά.

Αλλά και τα δύο μου δίνουν ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες και ώρες κάτι που είναι αρκετά περίεργο.:blink:

Γι αυτό όποιος μπορεί ας checkαρει από το παραπάνω site, για να επιβεβαιώσουμε ότι όντως δουλεύει.

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...