Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ποια προμηθηα αναφερεσε; Γιατι αλο στην τραπεζα και αλο στο paypal απο το ενα ευρω που εστειλα στο paypal ειχα 0,67 διαθεσιμο και προμηθηα paypal 0,37 του paypal. Το 0,90 εξτρα της τραπεζας τη σχεση εχει με προμηθηα paypal?

 

το 0,90 πριν δεν το κρατουσε η τραπεζα. με την παρουσα κατασταση το κραταει αλλα ναι, δεν εχει σχεση με την προμηθεια του paypal

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, εδω μας εχουν αποκλεισει σαν χωρα, μας εχουν δεσμευμενους μεσα στα συνορα μας και ας ανηκουμε σε μια ενωση με κοινο νομισμα, δεν μας επιτρεπουν να κανουμε τα χρηματα μας οτι θελουμε, και τωρα μας πειραζει το 0,90 και η προμηθεια του paypal? Αυτα ειναι το λιγοτερο, τα CC πως και ποτε θα φυγουν ειναι το θεμα. Οfftopic.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Από ποιά τράπεζα τα έστειλες ; Από το ταμείο ; Απολύτως λογικό.

Από online Banking 1 ευρώ είναι η προμήθεια

Αλλά μπορεις να κοιτάξεις και την απόδειξη που σου έδωσε η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση έβαλα στην τράπεζα 235 ευρω και τα έστειλα στο PayPal μου.

Όταν κοίταξα στο PayPal είδα μόνο 216 ευρώ λογικό;;;;

Και μια χαζή ερώτηση υπάρχει διάφορα αν τα ανεβαζουμε σε € ή σε $ ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση έβαλα στην τράπεζα 235 ευρω και τα έστειλα στο PayPal μου.

Όταν κοίταξα στο PayPal είδα μόνο 216 ευρώ λογικό;;;;

πως το εκανες αυτο?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Πείραιος χρεωστική αν Ρώτας αυτο

εννοεις με την διαδικασια send ή request money φανταζομαι....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, εδω μας εχουν αποκλεισει σαν χωρα, μας εχουν δεσμευμενους μεσα στα συνορα μας και ας ανηκουμε σε μια ενωση με κοινο νομισμα, δεν μας επιτρεπουν να κανουμε τα χρηματα μας οτι θελουμε, και τωρα μας πειραζει το 0,90 και η προμηθεια του paypal? Αυτα ειναι το λιγοτερο, τα CC πως και ποτε θα φυγουν ειναι το θεμα. Οfft

 

εμενα δεν με χαλαει καθολου παντως ουτε η προμηθεια του paypal ουτε της τραπεζας αφου γλιτωνω τουλαχιστον ενα κατοσταρικο ετσι απο οτι αν αγοραζα απο δω!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

τελικα βαραμε κανονικα απο σημερα χωρις request money?

 

Εγώ αγόρασα κανονικά από ebay πριν 2-3 βράδια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα κανονικά από ebay πριν 2-3 βράδια..

 

χωρις request ?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αγορά από Vickmall αξίας 175$ με τα 136$ να έιναι στο balance και τα υπόλοιπα στην συνδεδεμένη Mastercard debit της ΕΤΕ 2 φορές. Μία το απόγευμα και μία πριν λίγο αφού άλλαξε η μέρα. Και τις δύο φορές άκυρο πάντως. Αυτό γιατί είδα αναφορές να δουλεύει το pp όπως και πριν CC εποχή.

 

Ερώτηση:

Με την επιλογή "send money" αν θέλω να στείλω πχ 300$ στον άλλο λογαριασμό paypal (και να τα ξαναστείλω σε εμένα) και υπάρχουν ήδη 136$ στο balance θα φύγουν και αυτά προς τον άλλο λογαριασμό ή μόνο από την κάρτα; Εγώ θέλω μόνο από την κάρτα να φύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα αγορά από Ebay χθες το πρωί, μικρό σχετικά ποσό (7€) μέσω Paypal και έγινε κανονικά.

Η κάρτα ήταν Dynamic American Express της Alpha Bank.

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αγορά από Vickmall αξίας 175$ με τα 136$ να έιναι στο balance και τα υπόλοιπα στην συνδεδεμένη Mastercard debit της ΕΤΕ 2 φορές. Μία το απόγευμα και μία πριν λίγο αφού άλλαξε η μέρα. Και τις δύο φορές άκυρο πάντως. Αυτό γιατί είδα αναφορές να δουλεύει το pp όπως και πριν CC εποχή.

 

Ερώτηση:

Με την επιλογή "send money" αν θέλω να στείλω πχ 300$ στον άλλο λογαριασμό paypal (και να τα ξαναστείλω σε εμένα) και υπάρχουν ήδη 136$ στο balance θα φύγουν και αυτά προς τον άλλο λογαριασμό ή μόνο από την κάρτα; Εγώ θέλω μόνο από την κάρτα να φύγουν.

 

Θα φυγουν τα 136$ απο το balance και τα υπολοιπα απο την καρτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

τελικα βαραμε κανονικα απο σημερα χωρις request money?

 

καλημερα, δεν ειπαμε ποσες φορες οτι αυτο δεν ειναι σωστο γιατι μας δειχνει να φαινομαστε πωλητες? να κανεις send money σε συγγενεις με 2ο λογαριασμο Paypal και αλλο email, δεν θελει καρτα, κανε εναν δευτερο και καλα συγγενη σου και κανεις την δουλεια σου ομορφα και ωραια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Λοιπόν επειδή είμαι στόκος με τα ιντερνετοpaypalocapitalcontrolίστικα θα ήθελα λίγη βοήθεια όποιος μπορεί γιατι διαβάζω τι γράφετε στα τελευταία ποστ/σελίδες και δεν καταλαβαίνω και πολλά. :wacko: :O

 

θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα από Αγγλία αξίας περίπου 160 ευρώ. Έβαλα λεφτά στην προπληρωμένη κάρτα που έχω (Eurobank) και δε με άφησε το site είτε βάζοντας την κάρτα στο site είτε χρησιμοποιώντας paypal (την ίδια κάρτα).

 

Βρήκα στο google ένα κειμενάκι που έλεγε τι να κάνουμε μέσω paypal με request, το οποίο και δοκίμασα αλλά δεν πέτυχε, δηλαδή δε μεταφέρθηκαν λεφτά στο λογαριασμό του paypal.

 

Διάβασα και αυτό: http://www.capital.gr/story/3061277

 

Τελικά τι ισχύει; Μπορεί κάποιος να μου πει τι και πώς;

 

θενξ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μόλις κατάφερα κι έκανα κι εγώ μεταφορά μικρού ποσού στο balance του Paypal λογαριασμού μου με πιστωτική κάρτα eurobank με τον τρόπο που αναφέρεται σαν "Request money" σε άλλο e-mail.έκανα μια δοκιμαστική αγορά από banggood με paypal balance και δούλεψε κανονικά.(Το banggood βέβαια δέχεται και χρεωστική κάρτα σαν τρόπο πληρωμής!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα, δεν ειπαμε ποσες φορες οτι αυτο δεν ειναι σωστο γιατι μας δειχνει να φαινομαστε πωλητες? να κανεις send money σε συγγενεις με 2ο λογαριασμο Paypal και αλλο email, δεν θελει καρτα, κανε εναν δευτερο και καλα συγγενη σου και κανεις την δουλεια σου ομορφα και ωραια!

 

 

εάν κάνεις "send money" έχει διαφορετική προμήθεια από το "request money" ή ισχύει το 3,4% επι του ποσού που μεταφέρεις μειον 0,35€ για κάθε αποστολή που κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, δεν ειπαμε ποσες φορες οτι αυτο δεν ειναι σωστο γιατι μας δειχνει να φαινομαστε πωλητες? να κανεις send money σε συγγενεις με 2ο λογαριασμο Paypal και αλλο email, δεν θελει καρτα, κανε εναν δευτερο και καλα συγγενη σου και κανεις την δουλεια σου ομορφα και ωραια!

 

αυτο που ειπες με τους πωλητες δεν το πολυκαταλαβα να ειμαι ειλικρινεις. Να αγορασω θελω οχι να πουλησω, τωρα τι εννοουσες δεν ξερω:confused:

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπες με τους πωλητες δεν το πολυκαταλαβα να ειμαι ειλικρινεις. Να αγορασω θελω οχι να πουλησω, τωρα τι εννοουσες δεν ξερω:confused:

 

Ρε παιδιά πραγματικά τώρα, κάνετε κάτι χωρίς να καταλαβαίνεται τι είναι αυτό?

 

Το request money είναι μια λειτουργία του paypal που απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε πωλητές! Δηλώνεις οτι είσαι πωλητής και ζητάς(εξου και request) να πληρωθείς για τα εμπορεύματα που πούλησες ή για τις υπηρεσίες.

Απλα διαπιστώθηκε οτι με αυτον τον τρόπο μπορούμε να φορτώνουμε το balance του paypal και να κάνουμε αγορές απ έξω. Δεν είναι όμως σωστό και για αυτο το λόγο δημιουργούνται προβλήματα! Για αυτο το λόγο είπαν τα παιδιά εδω μέσα τον 《καινούριο》τρόπο να φορτώνουμε το balance όπου στέλνεις θεωρητικά χρήματα σε κάποιο φίλο ή συγγενή σου(send money to family or friends). Τα χρήματα μπαίνουν κανονικά στο balance και τα προβλήματα που δημιουργούνται μειώνονται στο ελάχιστο! Άσε που δεν λες και ψέματα...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπες με τους πωλητες δεν το πολυκαταλαβα να ειμαι ειλικρινεις. Να αγορασω θελω οχι να πουλησω, τωρα τι εννοουσες δεν ξερω:confused:

 

όπως είπε ο φίλος απο πάνω, και εγώ εκανα request 2 φορες σε διαφορετικους μηνες μικρα ποσα, αλλα ΔΕΝ ηξερα τον αλλον τροπο! τωρα δεν θα το ξανακανω ομως....

πριν κανετε οτιδηποτε για το balance δοκιμαστε πρωτα κανονικα! γιατι σε αλλο θεμα καποιος ειπε οτι αγορασε με τον παραδοσιακο τροπο!!!

απο το request money σε μερικους εστειλε email το Paypal απειλωντας με εμπλοκες τον λογαριασμο και σε μερικες περιπτωσεις χρηματα κατακρατηθηκαν!!! γιαυτο δεν κανουμε ασκοπες κινησεις με αυτο!

μερικοι βεβαια το ελιωσαν συνεχεια με δοκιμες, με διαφορετικες καρτες ακομα και στην ιδια μερα και με μεγαλα ποσα....

προσεχουμε για να εχουμε! κανουμε ολοι το send money απο δω και περα για να μπορουμε να αγοραζουμε απο εξωτερικο πριν μας μπλοκαρουν ολους.

Αν ημασταν στην θεση του paypal και βλεπαμε καποιος "πωλητης" να ζηταει χρηματα συνεχεια απο τον ιδιο "πελατη" για αγαθα ή υπηρεσιες τι θα λεγαμε???

αν στελνεις χρηματα σε συγγενη σου αλλο πραγμα....

 

Καλημέρα,

Μόλις κατάφερα κι έκανα κι εγώ μεταφορά μικρού ποσού στο balance του Paypal λογαριασμού μου με πιστωτική κάρτα eurobank με τον τρόπο που αναφέρεται σαν "Request money" σε άλλο e-mail.έκανα μια δοκιμαστική αγορά από banggood με paypal balance και δούλεψε κανονικά.(Το banggood βέβαια δέχεται και χρεωστική κάρτα σαν τρόπο πληρωμής!)

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

εάν κάνεις "send money" έχει διαφορετική προμήθεια από το "request money" ή ισχύει το 3,4% επι του ποσού που μεταφέρεις μειον 0,35€ για κάθε αποστολή που κάνεις;

 

γιατι δεν εκανες τον αλλον τροπο που το εχουμε πει ποσες φορες?

να αποφευγετε το request money!

απο banggood αγορασα 15 Αυγουστου και παρελαβα χτες με πιστωτικη eurobank visa απευθειας....

η προμηθεια ειναι ιδια οτι και αν κανεις.....

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση έβαλα στην τράπεζα 235 ευρω και τα έστειλα στο PayPal μου.

Όταν κοίταξα στο PayPal είδα μόνο 216 ευρώ λογικό;;;;

 

8.34 ευρώ επρεπε να σου κρατησει προμηθεια! Μηπως κανεις καπου λαθος??

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια με paypal απο gearbest 2 φορές αποτυχία με αλφαβανκ visa, χωρις balance με τον κλασικό τρόπο. Απορω πως κάποιοι αγοράζουν με paypal......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...