Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα! Εχει αγορασει ενας φιλος το παρακατω ρολοι και δεν μπορει να το συνδεσει με το κινητο του. Ξερει κανεις τιμπορω να κανω;

http://www.aliexpress.com/store/product/Children-s-Smart-Watch-Kid-Boy-Girl-Safe-Wristwatch-W5-GSM-GPRS-GPS-Locator-Tracker-Smartwatch/1759180_32386345716.html

Για δες εδώ

και εδώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας παιδια

 

Ειμαι μεταξυ του sony smartband talk κ του alcatel onetouch

 

Για μια λοιπον βασικη αρχη ποιο απο τα 2 θα μου προτεινατε??Εχω android κινητο...To sony απο οτι εχω διαβασει εχει καλες λειτουργιες ενω το alcatel μου αρεσει πολυ εμφανησιακα...

 

Θα εκτιμουσα λοιπον μια γνωμη σας

 

Ευχαριστω

 

το alcatel θα προτιμουσα, αλλα εχει ενα μειον, οτι δε μπορεις να αλλαξεις λουρακι

 

smartwatch motorola moto 360 ή samsung gear r750?

εχω καταλήξει σ αυτα τα δύο... μπορειτε να με βοηθείσετε να επιλέξω το καλύτερο?

έχετε καποιο άλλο να μου προτείνετε? με ενδιαφέρει πολύ το design και οι δυνατότητες...

εγω θα πηγαινα για g watch r urbane. το samsung φαινεται ωραιο στις φωτο, στο χερι ειναι αθλιο ομως. το 360 εχει θεμα με τη μπαταρια και ειναι αρκετα παχυ για το γουστο μου, αλλιως, σαν σχεδιο ειναι ομορφο

 

καλο ειναι να τα δεις απο κοντα και πως καθονται στο χερι, ειδικα για τα 2 που ρωτας

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω ενα ρολοι με ανοιχτη ακροαση για το alpha samsung. εχει να μου προτεινει καποιος κατι?ευχαριστω εκ των προτερων:)
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο gear θες. Προτείνω το s.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

 

Το ΝΟ.1 θα προτιμούσα εγώ γιατί είναι ποιο επώνυμο. Απλά αντί για ebay θα προτιμούσα ένα αξιόπιστο κινεζομάγαζο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω iPhone 6+ και ψάχνω ένα smartwatch (εκτός φυσικά απο apple watch που ειναι πανάκριβο και δύσκολο να αγοράσεις) να δουλεύει όσο το δυνατόν καλυτερα. Έχω ψάξει πολλα στα γνωστά μαγαζιά (gearbest, banggood κα) αλλά δεν έχω βρει πουθενά λεπτομέρειες για την λειτουργία με iOS.

Αυτό που θέλω και με ενδιαφέρει ειναι το θέμα των notifications. Γίνεται οτι ειδοποίηση έρχεται στο iPhone να με ειδοποιεί και το ρολόι;

Εχει ασχοληθεί κανενα χρήστης iPhone με τα κινεζικά smartwatch να μας πει εμπειρία;

bb pin 2564C061
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για το NO.1 S2 και το S3 που ανακοινώθηκε τώρα ποια είναι η γνώμη σας? Το S2 είναι στα 69$ άλλα και το pre-order του S3 έχει πάλι την ίδια τιμή... Γιατί? (Τα είδα στο gearbest)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο ρολόγια

http://www.actionitems.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=6339&category_id=349&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=41

 

 

 

http://www.egalaxy.gr/garmin-fenix-2-performer-bundle.html

 

Επειδή θα είναι η πρώτη φορά που θα πάρω smartwatch τέτοιου τύπου, μήπως έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από τα δύο να μου πει εντυπώσεις?

Να σημειώσω ότι κάνω Mountainbike και λέω να αρχίσω και τρέξιμο - περπάτημα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα παιδια, εχει κανεις το smartwatch no1 s2 sun ? το εχω παρει και δυστυχώς εχω απογοητευθεί . Οχι τοσο απο το ρολόι, αλλα επειδη δεν μπορω να το δουλεύω μαζι με το bluetooth μου . Δηλαδή δε γινεται να ειναι συνδεδεμένα και το bluetooth mou hands free και το smartwatch μου ταυτοχρονα με το κινητο; Εγω υπολόγιζα οτι θα με παιρνει καποιος τηλεφωνο, θα το βλεπω απο το smartwatch και θα μιλάω απο το bluetooth μου. Δυστυχώς ομως δεν εχω βρει τον τροπο να δουλεύουν και τα 2. Ή απο το bluetooth θα εχω δικαίωμα να μιλάω ή απο το smartwatch. Υπαρχει καποιος τρόπος να ειναι συνδεδεμένο το smartwatch χωρις να χρειαζεται να μιλάω απο εκει αλλα να μου δειχνει και ποιος παιρνει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά, για το NO.1 S2 και το S3 που ανακοινώθηκε τώρα ποια είναι η γνώμη σας? Το S2 είναι στα 69$ άλλα και το pre-order του S3 έχει πάλι την ίδια τιμή... Γιατί? (Τα είδα στο gearbest)

Επειδή είναι preorder έχει την ίδια τιμή, μόλις έρθει λογικά θα ανέβει και η τιμή του.

Το s2 το πήρα εγώ απο tinydeal στα 45 ευρώ. Λογικά το έχει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει αυτό επειδή και το bt headset και το ρολόϊ χρησιμοποιούν το ίδιο προφίλ σύνδεσης με το κινητό οπότε μια συσκευή μπορεί να είναι συνδεδεμένη κάθε φορά σε αυτό.Μια λύση θα ήταν αν το ρολοϊ μπορούσε να συνδεθεί με 2 συσκευές ταυτόχρονα αλλά αυτό είναι προφανώς πολυτέλεια σε αυτή την κατηγορία χρημάτων.

Προσωπικά έχω εδώ και λίγες ημέρες το zgpax s29 και για τα χρήματα που το αγόρασα είμαι σχετικά ικανοποιημένος με την λειτουργία του.Και παράλληλα με το ρολοϊ έχω συνδεδεμένο με το κινητό και το bt headset sony mw600.Ετσι στο ρολόϊ εκτός απο την ώρα :p βλέπω κανονικά τις ειδοποιήσεις για mail,sms,χαμένες κλήσεις (θεματάκι εδώ ότι δεν ειδοποιεί για χαμένες κλήσεις με δόνηση αλλά ανάβει μόνο η οθόνη όταν είναι συνδεδεμένο και το bt και φυσικά δε μπορείς να τηλεφωνήσεις απευθείας απο το ρολόϊ),κτλ.Oπότε βλέπω τον αριθμό στην οθόνη του mw600 και απαντάω απο εκεί και το ρολόι το έχω για τις ειδοποιήσεις και έχω βάλει και την 2η μου σιμ εκεί και το λειτουργώ και ως τηλέφωνο.Μειονέκτημα ο σχετικά χαμηλός ήχος και απο τα ακουστικά και το ηχείο.Κατά τα άλλα αν ήταν αδιάβροχο και είχε και ελληνικό πληκτρολόγιο (ελληνικούς χαρακτήρες αναγνωρίζει κανονικά στις ειδοποιήσεις και στα μηνύματα) θα ήταν τέλειο για τα χρήματα του.Α και η αυτονομία του που με μια σχετικά μέτρια χρήση με σιμ μέσα και συνεχώς συνδεδεμένο τηλέφωνο,βγάζει κοντά στο 12ωρο οπότε θέλει κάθε μέρα φόρτιση.Αλλά οκ ότι πληρώσεις,παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει αυτό επειδή και το bt headset και το ρολόϊ χρησιμοποιούν το ίδιο προφίλ σύνδεσης με το κινητό οπότε μια συσκευή μπορεί να είναι συνδεδεμένη κάθε φορά σε αυτό.Μια λύση θα ήταν αν το ρολοϊ μπορούσε να συνδεθεί με 2 συσκευές ταυτόχρονα αλλά αυτό είναι προφανώς πολυτέλεια σε αυτή την κατηγορία χρημάτων.

Προσωπικά έχω εδώ και λίγες ημέρες το zgpax s29 και για τα χρήματα που το αγόρασα είμαι σχετικά ικανοποιημένος με την λειτουργία του.Και παράλληλα με το ρολοϊ έχω συνδεδεμένο με το κινητό και το bt headset sony mw600.Ετσι στο ρολόϊ εκτός απο την ώρα :p βλέπω κανονικά τις ειδοποιήσεις για mail,sms,χαμένες κλήσεις (θεματάκι εδώ ότι δεν ειδοποιεί για χαμένες κλήσεις με δόνηση αλλά ανάβει μόνο η οθόνη όταν είναι συνδεδεμένο και το bt και φυσικά δε μπορείς να τηλεφωνήσεις απευθείας απο το ρολόϊ),κτλ.Oπότε βλέπω τον αριθμό στην οθόνη του mw600 και απαντάω απο εκεί και το ρολόι το έχω για τις ειδοποιήσεις και έχω βάλει και την 2η μου σιμ εκεί και το λειτουργώ και ως τηλέφωνο.Μειονέκτημα ο σχετικά χαμηλός ήχος και απο τα ακουστικά και το ηχείο.Κατά τα άλλα αν ήταν αδιάβροχο και είχε και ελληνικό πληκτρολόγιο (ελληνικούς χαρακτήρες αναγνωρίζει κανονικά στις ειδοποιήσεις και στα μηνύματα) θα ήταν τέλειο για τα χρήματα του.Α και η αυτονομία του που με μια σχετικά μέτρια χρήση με σιμ μέσα και συνεχώς συνδεδεμένο τηλέφωνο,βγάζει κοντά στο 12ωρο οπότε θέλει κάθε μέρα φόρτιση.Αλλά οκ ότι πληρώσεις,παίρνεις

 

Δηλαδή εσύ μπορείς να βλέπεις ποιός σε παίρνει απο το ρολόι και ταυτόχρονα να απαντάς απο το bt headset ?

Και σε εσένα πώς και μπορεί το τηλέφωνο να ανaγνωρίζει 2 συσκευές bluetooth ταυτόχρονα ?

Εννοώ, το γράφει κάπου στα χαρακτηριστικά ?

Ρωτάω ώστε στο επόμενο smartwatch μου να ξέρω τί πρέπει να κοιτάξω ?

Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε μπορώ και εγώ να το κάνω αυτό.Το bluetooth στα κινητά android υποστηρίζει πολλαπλά προφίλ σύνδεσης και έτσi μπορείς να συνδέσεις ταυτόχρονα πάνω απο 1 συσκευές αλλά καθεμία σε διαφορετικό προφίλ σύνδεσης.Το ρολοι υποστηρίζει προφιλ σύνδεσης "τηλέφωνο" και προφίλ "πολυμέσα".Στο τηλέφωνο είναι για τις κλήσεις μόνο,ενώ το "πολυμέσα" είναι για πηγαίνουν στο ρολοι οι ήχοι απο μουσική,βίντεο κτλ.

Συνδέω το ρολοι μετά πάω στo κινητό στις ρυθμίσεις bluetooth και το αποσυνδέω απο το προφίλ "τηλέφωνο" αλλά το ρολοι παραμένει συνδεδεμένο με το κινητό μέσω του προφίλ "πολυμέσα".Στο προφιλ "τηλέφωνο" συνδέω το bt ακουστικό και δέχομαι εκεί τις κλήσεις.

Για να γίνει αυτό που θες,πρέπει το ρολόι να υποστηρίζει ταυτόχρονη σύνδεση του κινητού και bluetooth ακουστικού.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε μπορώ και εγώ να το κάνω αυτό.Το bluetooth στα κινητά android υποστηρίζει πολλαπλά προφίλ σύνδεσης και έτσi μπορείς να συνδέσεις ταυτόχρονα πάνω απο 1 συσκευές αλλά καθεμία σε διαφορετικό προφίλ σύνδεσης.Το ρολοι υποστηρίζει προφιλ σύνδεσης "τηλέφωνο" και προφίλ "πολυμέσα".Στο τηλέφωνο είναι για τις κλήσεις μόνο,ενώ το "πολυμέσα" είναι για πηγαίνουν στο ρολοι οι ήχοι απο μουσική,βίντεο κτλ.

Συνδέω το ρολοι μετά πάω στo κινητό στις ρυθμίσεις bluetooth και το αποσυνδέω απο το προφίλ "τηλέφωνο" αλλά το ρολοι παραμένει συνδεδεμένο με το κινητό μέσω του προφίλ "πολυμέσα".Στο προφιλ "τηλέφωνο" συνδέω το bt ακουστικό και δέχομαι εκεί τις κλήσεις.

Για να γίνει αυτό που θες,πρέπει το ρολόι να υποστηρίζει ταυτόχρονη σύνδεση του κινητού και bluetooth ακουστικού.

Στα χαρακτηριστικά ενός ρολογιού δηλαδή, ειναι αυτο που γραφουν : can realize two-way communications ;

Link to comment
Share on other sites

Από το λίγο που το έψαξα αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορεί να γίνει με τα ρολόγια που έχουν κάποιο λειτουργικό σύστημα δηλαδή τα επώνυμα.Προσωπικά πάνω απο 50€ δε θα έδινα για ρολόι όσο καλό και να ήταν
Link to comment
Share on other sites

στο g watch r παντως, παιζει κανονικα αυτο. εχω το κινητο στο τσαντακι μου, βλεπω ποιος με παιρνει απο το ρολοι και απανταω απο το bt ακουστικο αν θελω. η ξεκιναω κληση απο το ρολοι, με bt ακουστικο παλι
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια "πατέντα" για όποιον έχει smartwatch που δεν υποστηρίζει ταυτόχρονη σύνδεση με κινητό android και bt ακουστικό.Δουλεύει σε zgpax s29 και no1 s2 sun.Με την παρακάτω διαδικασία βλέπουμε ποιος καλεί στο ρολόϊ,απαντάμε απο αυτό και μιλάμε απο το bt ακουστικό.Το γράφω σε περίπτωση που κάποιος άλλος ψάχνει για το πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο

1.Αρχικά πρέπει να έχουν αναγνωριστεί-γινει pair και οι 2 bt συσκευές

2.Συνδέουμε μια φορά το ρολόϊ μόνο και μια το ακουστικό

3.Kατεβάζουμε απο το play τις 2 παρακάτω εφαρμογές

α.llama location profiles

β.secure settings

4.Ανοίγουμε πρώτα το secure settings και πηγαίνουμε options-->Αctions και τικάρουμε το bt connection

5.Πηγαίνουμε στο llama και πατάμε το +

6.Ανοίγει ένα νέο παράθυρο στο οποίο πατάμε Add condition-->Call state και επιλέγουμε μόνο το in call

7.Πατάμε Add Action-->locale plugin-->secure settings

8.Ανοίγει το secure settings και επιλέγουμε το bt connection και απο εκεί επιλέγουμε το bt ακουστικό και απο κάτω να γράφει connect.Κάνουμε save και επιστρέφουμε στο llama

9.Πατάμε πίσω για να αποθηκευτεί η εργασία στο llama

10.Πατάμε πάλι το + για ένα νέο event.

11.Πατάμε Add condition-->call state-->not in call

12.Πατάς Add Action-->locale plugin-->secure settings--->actions-->bt connection

13.Εδώ επιλέγουμε πάλι το ακουστικό και στο κουμπί απο κάτω disconnect και μετά save

14.Πάμε Add Action-->locale plugin-->secure settings--->actions-->bt connection και επιλέγουμε το ρολόϊ και απο κάτω στο κουμπί connect.

15.Πατάμε αποθήκευση και μετά πάλι πίσω για να αποθηκευτεί και αυτή η διεργασία στο llama

Eίμαστε έτοιμοι.Τώρα με το που έχουμε κλήση, αυτή φαίνεται στο ρολοι,απαντάμε απο το ρολοϊ και μετά απο 1-2" αποσυνδέται αυτόματα το ρολοι,συνδέεται το ακουστικό και μιλάμε απο εκεί

Με το που τελειώσει η κλήση,γίνεται η αντιστροφη διαδικασία.Δηλαδή θα αποσυνδεθεί το ακουστικό και θα συνδεθεί πάλι το ρολοϊ.Και σε περίπτωση εξερχόμενης κλήσης,καλούμε απο το ρολοι ή το κινητό και μόλις ανοίξει η γραμμή,συνδέεται το bt ακουστικό και μιλάμε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Θα ηθελα τα φωτα σας για να επιλεξω ενα smartwatch low budget,me sim και wifi για να μην εχω παντα μαζι μου 2 κινητα.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο gear θες. Προτείνω το s.

 

Καποιο ποιο οικονομικο;

 

WELOOP TOMMY

To έχω τρεις εβδομαδες και έχω εντυπωσιαστεί από τα εξής

 

μπαταρία 18-20 μέρες

αδιάβροχο

υποστήριξη ελληνικών

 

είχα πριν 2 άλλα κινέζικα και δεν συγκρίνεται. πολύ ευχαριστημένος

 

Εχει ανοιχτη ακροαση;ξερεις αν ειναι συμβατο με samsung galaxy alpha?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να ρωτήσω για το tommy weloop αν μπορείς να απαντάς σε μηνύματα viber,messenger απευθείας απο το ρολοϊ και αν στα e-mail φαίνεται και το κείμενο ή μόνο ο αποστολέας και τέλος αν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα παιδια

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας, ψαχνω ενα ρολοι απο κινα για να το εχω να μετραει βηματα για τρεξιμο-ποδηλατο- πισινα και για να μου δειχνει για τον υπνο, ελεγα για το MiBand τι λετε εξιζει υπαρχει καποιο αλλο πιο αξιολογο???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας, ψαχνω ενα ρολοι απο κινα για να το εχω να μετραει βηματα για τρεξιμο-ποδηλατο- πισινα και για να μου δειχνει για τον υπνο, ελεγα για το MiBand τι λετε εξιζει υπαρχει καποιο αλλο πιο αξιολογο???

 

Για μένα είναι η καλύτερη επιλογή, με μόνο μειονέκτημα την έλλειψη οθόνης που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι η καλύτερη επιλογή, με μόνο μειονέκτημα την έλλειψη οθόνης που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

 

και φανταζομαι παιζει σ ολα τα android κινητα.. με την εφαρμογη του mi, η παιζουν και με αλλες?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...