Jump to content

ΖΤΕ Nubia Ζ7 Mini


gdimitris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

προσπαθώ να περάσω την 1.82 στο μίνι του αδερφού μου για να πάμε σε 2.03 και μετά σε 3.01, έχει πάνω αν θυμάμαι καλά, την 1.72 του smartdigi και μου βγάζει το εξής error στην CWM:

assert failed: getprop("ro.product.decice") == "NX507J"&&getprot("ro.product.name") == "NX507J"

Error in /storage/sdcard/sdcard0/NX507J-update_1.82.zip

(Status 7)

 

καμιά ιδέα;

 

EDIT: λύθηκε με TWRP

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Από την official 3.01, με TWRP έκανα restore κάνοντας πρώτα wipe και το κινητό μένει στο nubia logo...

τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Παιδια εχω το κινητο 3 μήνες, δεν καταφερα να το κανω ροοτ ωστε να το αναβαθμισω λιγο και τελευταια μου κανει κατι νουμερα με το wifi και το gps. Οταν του κανω reboot μου πεταει μια αναβαθμιση αλλα φοβαμαι να την κανω μην χασω τα ελληνικά, ισχυει; ή να προχωρησω;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε το κινητό (λόγω προβλήματος μπαταρίας το είχα στείλει κινα για service) και είχε rooted 1.62. Πέρασα την official 1.82 και με ενδιαφέρει να περάσω Lollipop.

 

Προσπαθώ να μέσω του Nubia updater 2.0 αλλά αν και έχω κάνει install το usb driver δεν πρασινίζει το εικονίδιο κάτω αριστερά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να περάσω την ROM. Υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος να περάσω σε Lollipop?

 

EDIT: Δοκίμασα σε άλλο Η/Υ και πέρασα την 3,01 :)

 

Τώρα μένει να βάλω googleapps αλλά unrooted γιατί θέλω να τρέχω μια εφαρμογή που δεν παίζει με root (OTE TV GO)

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Edited by igor78
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκεφτομαι καιρό τωρα να βάλω Lollipop και εγω στο κινητο,αλλά δεν κανω κινηση μιας και η kk μου δουλευει απροβλημάτιστα.Θα μπορουσε καποιος να μου πει τι διαφορά θα δω στο κινητό μου ουσιστικά;

Πχ θα ειναι πιο γρήγορο;Καλύτερη καμερα;Μεγαλύτερη αυτονομία;Score antutu;Ή απλα την βάλατε γιατι βαρεθήκατε την kk;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι καιρό τωρα να βάλω Lollipop και εγω στο κινητο,αλλά δεν κανω κινηση μιας και η kk μου δουλευει απροβλημάτιστα.Θα μπορουσε καποιος να μου πει τι διαφορά θα δω στο κινητό μου ουσιστικά;

Πχ θα ειναι πιο γρήγορο;Καλύτερη καμερα;Μεγαλύτερη αυτονομία;Score antutu;Ή απλα την βάλατε γιατι βαρεθήκατε την kk;

Με τη lollipop έχει καλύτερη απόδοση στην κάμερα.. Ρολαρει καλύτερα το κινητό.. Σε αυτονομία είναι λίγο χειρότερο ,υπολόγισε κανένα μισάωρο λιγότερο ανοιχτή οθόνη περίπου.. Αλλά το σημαντικότερο ατού της lollipop είναι η ενοποίηση του αποθηκευτικού χώρου.. Εγώ για την απόδοση της κάμερας και την ενοποίηση θα πήγαινα οπωσδήποτε στη lollipop.. Από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δικιά σου..

ΥΓ. Μην κοιτάς σκορ από antutu..Είναι για τα μάτια και μόνο. ..Δεν παίζει ρόλο στην εμπειρία χρήσης. .

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Λεγοντας ενοποιηση εσωτερικου χωρου,τι εννοούμε;Ενοποιηση ram και εσωτερικου αποθηκευτικου;

Και γιατί αυτο ειναι θετικο;Που βοηθαει;

(Sorry αν αυτο που ρωταω ειναι χαζο)

Link to comment
Share on other sites

Λεγοντας ενοποιηση εσωτερικου χωρου,τι εννοούμε;Ενοποιηση ram και εσωτερικου αποθηκευτικου;

Και γιατί αυτο ειναι θετικο;Που βοηθαει;

(Sorry αν αυτο που ρωταω ειναι χαζο)

Στη KK rom από τα 16GB για data σου έδινε 2,4GB ας πούμε για data (δεν θυμάμαι ακριβώς to μέγεθος) για αποθήκευση εφαρμογών ...Αν κατέβαζες ένα παιχνίδι με πολλά GB θα είχες θέμα δλδ ... Και τα υπόλοιπα GB ήταν για sdcard (ταινίες,μουσική ,download κτλ) δηλαδή ήταν χωρισμένο σε partition τα 16GB... Στην lollipop όμως στα δείνει όλα τα GB(11,67) για data και sdcard...Δεν είναι χωρισμένη δλδ σε διαμερίσματα(partition)... Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Στη KK rom από τα 16GB για data σου έδινε 2,4GB ας πούμε για data (δεν θυμάμαι ακριβώς to μέγεθος) για αποθήκευση εφαρμογών ...Αν κατέβαζες ένα παιχνίδι με πολλά GB θα είχες θέμα δλδ ... Και τα υπόλοιπα GB ήταν για sdcard (ταινίες,μουσική ,download κτλ) δηλαδή ήταν χωρισμένο σε partition τα 16GB... Στην lollipop όμως στα δείνει όλα τα GB(11,67) για data και sdcard...Δεν είναι χωρισμένη δλδ σε διαμερίσματα(partition)... Ελπίζω να σε κάλυψα :)

 

Ωραιος,ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσημη beta με Android 5.1, η 3.58: http://bbs.nubia.cn/thread-526898-1-1.html

 

Πάντως, βλέπω ότι έχουν προστεθεί μερικές νέες γλώσσες στην 3.12.

 

Αν μπορεί κάποιος που είναι root, ας ανεβάσει το default wallpaper της 3.01 (ένα κόκκινο λουλούδι).

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας για λίγες ημέρες ένα Z7 mini, έκανα update την rom. Δυσκολεύθηκα να βρω οδηγίες, οπότε γράφω εδώ μια περιγραφή της διαδικασίας για όσους ίσως την χρειασθούν.

 

Για να μην υπάρξουν προβλήματα, δημιουργήστε αντίγραφο των αρχείων σας και των επαφών σας, αφαιρέστε την SIM και έχετε φορτισμένο το κινητό.

Είναι καλό να γίνεται διαγραφή όλου του περιεχομένου (hard reset) της συσκευής πριν την αναβάθμιση. Αυτό γίνεται μπαίνοντας στο recovery menu και επιλέγοντας Wipe Data -> Wipe All Data.

Η είσοδος στο recovery γίνεται μέσω Menu -> About phone -> Software update -> Recovery ή κρατώντας πατημένο το πλήκτρο VolumeUp και στην συνέχεια το Power-On/Off.

 

Η αναβάθμιση στην 3.12 μπορεί να γίνει εάν η συσκευή έχει κάποια από τις εκδόσεις V1.82, V2.03, V3.01. Σε άλλη περίπτωση, μπορείτε να βάλετε την 1.82 και μετά την 3.12

 

Εγκατάσταση της 1.82

Αντιγράψτε το αρχείο αναβάθμισης στην microSD ή στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης και επιλέξτε το στο Menu -> About phone -> Software update -> Update by disk.

Ή μέσω recovery menu, επιλέγοντας Choose Update Package -> Choose From SD Card ή Choose from Phone Storege.

V1.82: ( SmartDigi, NeedRom, DropBox).

 

Εγκατάσταση της 3.12

Εκκινήστε το κινητό χωρίς την microSD.

Πληκτρολογήστε *#7678# στον dialer (Phone) και ενεργοποιήστε τις επιλογές Factory Port και Adb Port.

Εγκαταστήστε στον υπολογιστή σας του drivers για το τηλέφωνο και το πρόγραμμα nubia NX507J Updater.

Αποσυμπιέστε το αρχείο αναβάθμισης.

Τρέξτε το πρόγραμμα nubia NX507J Updater, πατήστε το πάνω κουμπί (浏 览) και επιλέξτε τον αποσυμπιεσμένο φάκελο.

Συνδέστε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω του USB καλωδίου του και περιμένετε λίγα δευτερόλεπτα ώσπου να αναγνωρισθεί από το πρόγραμμα.

Πατήστε το κάτω κουμπί (开 始) και περιμένετε να φτάσει η πρόοδος το 100/100.

V3.12 (USB): Yandex

nubia NX507J Updater V2.1.0: Baidu (κωδικός: 2mua), SendSpace

 

Εάν η συσκευή έχει την 3.01, μπορεί να ακολουθηθεί και η διαδικασία της 1.82, χρησιμοποιώντας όμως διαφορετικό αρχείο.

V3.12 (SD) : Yandex

 

Εγκατάσταση της 3.83

Η διαδικασία εγκατάστασης της 3.83 είναι όπως της 1.82, αλλά το κινητό πρέπει να έχει την 3.12 ή νεότερη.

V3.83 (SD) : Yandex

Edited by athanaso77
Ενημέρωση οδηγού

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο talos για τον οδηγό .. Ας ειδοποιήσεις έναν mod να το βάλει στο πρώτο post...

Για τα official wallpapers μπορείς να τα κατεβάσεις από εδώ http://smartdigi.gr/nubia-official-wallpapers-1920px-lollipop/

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

@talos_2002

Υπάρχει καμιά ουσιώδη διαφορά στην 3.12 από την 3.01, αν παρατήρησες κάτι πχ σε διάρκεια μπαταρίας κτλ, ώστε να αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας για λίγες ημέρες ένα Z7 mini, έκανα update την rom. Δυσκολεύθηκα να βρω οδηγίες, οπότε γράφω εδώ μια περιγραφή της διαδικασίας για όσους ίσως την χρειασθούν.

 

Για να μην υπάρξουν προβλήματα, δημιουργήστε αντίγραφο των αρχείων σας και των επαφών σας, αφαιρέστε την SIM και έχετε φορτισμένο το κινητό.

Είναι καλό να γίνεται διαγραφή όλου του περιεχομένου (hard reset) της συσκευής πριν την αναβάθμιση. Αυτό γίνεται μπαίνοντας στο recovery menu και επιλέγοντας Wipe Data -> Wipe All Data.

Η είσοδος στο recovery γίνεται μέσω Menu -> About phone -> Software update -> Recovery ή κρατώντας πατημένο το πλήκτρο VolumeUp και στην συνέχεια το Power-On/Off.

 

Η αναβάθμιση στην 3.12 μπορεί να γίνει εάν η συσκευή έχει κάποια από τις εκδόσεις V1.82, V2.03, V3.01. Σε άλλη περίπτωση, μπορείτε να βάλετε την 1.82 και μετά την 3.12

 

Εγκατάσταση της 1.82

Αντιγράψτε το αρχείο αναβάθμισης στην microSD ή στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης και επιλέξτε το στο Menu -> About phone -> Software update -> Update by disk.

Ή μέσω recovery menu, επιλέγοντας Choose Update Package -> Choose From SD Card ή Choose from Phone Storege.

V1.82: ( SmartDigi, NeedRom, DropBox).

 

Εγκατάσταση της 3.12

Πληκτρολογήστε *#7678# στον dialer (Phone) και ενεργοποιήστε τις επιλογές Factory Port και Adb Port.

Εγκαταστήστε στον υπολογιστή σας του drivers για το τηλέφωνο και το πρόγραμμα nubia NX507J Updater.

Αποσυμπιέστε το αρχείο αναβάθμισης.

Τρέξτε το πρόγραμμα nubia NX507J Updater, πατήστε το πάνω κουμπί (浏 览) και επιλέξτε τον αποσυμπιεσμένο φάκελο.

Συνδέστε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω του USB καλωδίου του και περιμένετε λίγα δευτερόλεπτα ώσπου να αναγνωρισθεί από το πρόγραμμα.

Πατήστε το κάτω κουμπί (开 始) και περιμένετε να φτάσει η πρόοδος το 100/100.

V3.12 (USB): Yandex

nubia NX507J Updater V2.1.0: Baidu (κωδικός: 2mua), SendSpace

 

Εάν η συσκευή έχει την 3.01, μπορεί να ακολουθηθεί και η διαδικασία της 1.82, χρησιμοποιώντας όμως διαφορετικό αρχείο.

V3.12 (SD) : Yandex

 

Εγκατάσταση της 3.58

Η διαδικασία εγκατάστασης της 3.58 είναι όπως της 1.82, αλλά το κινητό πρέπει να έχει την 3.12.

Δυστυχώς δεν έχω σύνδεσμο προς το αρχείο.

 

Να σαι καλα φιλε που εβαλες οδηγιες.Εχω την 1.72.Θελω να περασω μια πιο καινουργια αλλα να εχει ελληνικα.Ξερεις ποια εχει να βλαω με τις οδηγιες που μας εδωσες ??? η οποιος αλλος ξερει ??καποιος εγραψε για την 3.58 οτι εβαλαν περισσοτερες γλωσσες αλλα το θεμα ειναι αν εχει ελληνικα εστω και τα μεταφρασμενα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα εγκατεστημένους drivers της ZTE στον υπολογιστή μου από παλαιότερα, δεν γνωρίζω ποιοί χρειάζονται για να αναγνωριστεί το τηλέφωνο από το nubia NX507J Updater. Όποιος γνωρίζει, ας δώσει ένα σύνδεσμο :)

 

Μπράβο talos για τον οδηγό .. Ας ειδοποιήσεις έναν mod να το βάλει στο πρώτο post...

Για τα official wallpapers μπορείς να τα κατεβάσεις από εδώ http://smartdigi.gr/nubia-official-wallpapers-1920px-lollipop/

Σε ευχαριστώ πολύ! Διπλά!

Και για την πρόταση να μπει στο 1ο μήνυμα του θέματος, αλλά και για την σύνδεσμο προς τις ταπετσαρίες. :)

 

@talos_2002

Υπάρχει καμιά ουσιώδη διαφορά στην 3.12 από την 3.01, αν παρατήρησες κάτι πχ σε διάρκεια μπαταρίας κτλ, ώστε να αξίζει

Δεν χρησιμοποίησα την 3.01 σχεδόν καθόλου, ίσα-ίσα για να δοκιμάσω την μέθοδο μέσω κάρτας από 3.01 σε 3.12.

 

Ευχαριστούμε για τον οδηγό talos_2002 :D

Χαίρομαι που σας άρεσε όλους! :)

 

Να σαι καλα φιλε που εβαλες οδηγιες.Εχω την 1.72.Θελω να περασω μια πιο καινουργια αλλα να εχει ελληνικα.Ξερεις ποια εχει να βλαω με τις οδηγιες που μας εδωσες ??? η οποιος αλλος ξερει ??καποιος εγραψε για την 3.58 οτι εβαλαν περισσοτερες γλωσσες αλλα το θεμα ειναι αν εχει ελληνικα εστω και τα μεταφρασμενα.

Δεν γνωρίζω κάποια με ελληνικό μενού.

Η 3.12 δεν έχει ελληνικά ανάμεσα στις γλώσσες που διαθέτει.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.. H official rom lollipop δεν είναι multi language.. Δηλαδή δεν έχουμε Ελληνικά...Μόνο άμα βάλετε custom lollipop που να είναι multi language..Εγώ έχω lollipop τη v3.0.1 από cuoco92 και πάλι δεν είναι πλήρως μεταφρασμενη..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.. H official rom lollipop δεν είναι multi language.. Δηλαδή δεν έχουμε Ελληνικά...Μόνο άμα βάλετε custom lollipop που να είναι multi language..Εγώ έχω lollipop τη v3.0.1 από cuoco92 και πάλι δεν είναι πλήρως μεταφρασμενη..

 

Καλημερα φιλε.Γενικα ειναι ενταξει η ρομ ομως ??? εχει καποιο bug ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε.Γενικα ειναι ενταξει η ρομ ομως ??? εχει καποιο bug ??

Φίλε soup88 , εγώ την φοράω μήνες τη lollipop v3.0.1 cuoco92 και δεν έχω συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα...Σήμα Wi-Fi ,δεδομένα και στις δυο κάρτες, GPS, Bluetooth όλα δουλεύουν κομπλέ.. Γι αυτό και δεν ασχολήθηκα να πάω σε παραπάνω version..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τη Ρομ του cuoco92 και δεν έχει δεδομένα. Υπάρχει κάποιος που την έχει να κανει εναν οδηγό εγκατάστασης? Τρέχω cm12.1 τώρα κι ακούγεται σα να μιλάω μέσα απο νερό.
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο site του smartdigi υπαρχει αναλυτικος οδηγος roll back.Με cuoco92 ειμαι στην 5.1.1 κανενα προβλημα ασε που με τα ota ξεμπερδευεις μς τις αναβαθμισεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...