Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως εξηγείται, ότι γίνονται αγορές online με κάρτα, αλλά με paypal όχι;

Οι τράπεζες έχουν μπλοκαρισμένο το paypal κι άλλες παρόμοιες υπηρεσίες που χρησιμοποιούνται για αγορές προϊόντων.

 

Αλλά εδώ συζητάμε για το Aliexpress, παραμείνετε στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά μπορούμε να αγοράσουμε; Έχει δοκιμάσει κανείς με πιστωτική eurobank visa; Το ali έτσι κι αλλιώς δεν έχει paypal κανω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορούμε να αγοράσουμε; Έχει δοκιμάσει κανείς με πιστωτική eurobank visa; Το ali έτσι κι αλλιώς δεν έχει paypal κανω λάθος;

Δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα ούτε από Ali:(

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες και εφαγες άκυρο; Μάλλον θα δοκιμασω και εγω, αν δεν γίνεται θα γραφτω στο banggood που γίνονται αγορές όπως ήδη ενημέρωσαν αρκετοί εδώ πέρα.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ καθε μέρα στο Ali και τρώω συνεχή άκυρα με prepaid Εθνικής.

Άντε να δουμε ποτε θα ξεμπλοκάρει. Πάντως εγω μια σχετική ερωτηση που εκανα σε εναν πωλητή του Ali, δεν πήρα καμμια απάντηση.

Καλο το bang good αλλα πανάκριβο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες και εφαγες άκυρο; Μάλλον θα δοκιμασω και εγω, αν δεν γίνεται θα γραφτω στο banggood που γίνονται αγορές όπως ήδη ενημέρωσαν αρκετοί εδώ πέρα.

Ναι φίλε μου,δεν κινείται τίποτα:)

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δίκιο μόλις έφαγα πόρτα με eurobank visa. Έχω screenshot αλλα δεν ξέρω πως να το σηκωσω από tapatalk....
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...σκοπευω να αγορασω παπουτσια απο το aliexpress και σημερα που ημουν ετοιμος να τα παραγγειλω δεν τα εβρισκα...μου εχει ξανατυχει κι αλλη φορα αυτο αλλα τοτε ηθελα απλα να τα δω...ομως μετα απο λιγες μερες ξανα εμφανιστηκαν...τι γινεται; ξερει κανεις τιποτα γιατι γινεται αυτο;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...σκοπευω να αγορασω παπουτσια απο το aliexpress και σημερα που ημουν ετοιμος να τα παραγγειλω δεν τα εβρισκα...μου εχει ξανατυχει κι αλλη φορα αυτο αλλα τοτε ηθελα απλα να τα δω...ομως μετα απο λιγες μερες ξανα εμφανιστηκαν...τι γινεται; ξερει κανεις τιποτα γιατι γινεται αυτο;

Με ποιο τρόπο θα παραγγείλεις όμως,αφού με κάρτα δεν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

με χρεωστικη

Είσαι σίγουρος ότι γίνεται;Μακάρι να έχεις δίκιο,γιατί όσοι προσπαθούνε-με δεν...

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερε να πάρει κανείς τπτ; Αφού ριχνει πόρτα σε ολους!

 

Εγω κανω συννενοηση με τον εκαστοτε πωλητη και τον πληρωνω σε paypal ( μονο αξιολογους πωλητες ή που εχω ξανασυνεργαστει ) .

Στο παυπαλ εβαλα λεφτα με αυτον τον τροπο :

Θα σας περιγράψω ένα τρόπο για να βάλει (να "φορτώσει") κάποιος στο Balance του Paypal χρήματα για να μπορέσει να παρακάμψει νόμιμα τα Capital Controls και έτσι να έχει τη δυνατότητα να ψωνίζει προϊόντα απο το εξωτερικό. Ουσιαστικά μιλάμε να βγάλουμε χρήματα απο την μια "τσέπη" μας και να τα βάλουμε στην άλλη, όπου η μια τσέπη είναι ένας ελληνικός λογαριασμός (που υπόκειται στο περιορισμό των CC) και η άλλη ο λογαριασμός μας στο PayPal. Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα η παρακάτω ενέργεια, έχει επιβεβαιωθεί μονο με χρεωστική Eurobank, με προπληρωμένη Πειραιώς και πιστωτική Go της Eθνικής Τράπεζας. Είναι πιθανόν να λειτουργεί και με άλλες κάρτες ή τράπεζες, αλλά απλά δεν το γνωρίζω εγώ. Οι χρεωστικές κάρτες των τραπεζών ALPHA, ΠΕΙΡΑΙΩΣ & ΕΘΝΙΚΗΣ δεν λειτουργούν.

 

Πάμε:

 

Μπαίνεις στο λογαριασμό σου στο paypal

Πατάς την τρίτη ετικέτα "Request Money" και μετά, μόλις μπεις στη σελίδα, πατάς πάλι το κουμπί "Request Money"

Εκεί που λέει, "Recipient's email address" βάζεις ένα mail που έχεις πρόσβαση, αλλά όχι το μαιλ του ήδη έχεις κάνει λογαρισμό στο PayPal.

Στο Amount βάζεις το ποσό που θέλεις να σου μεταφερθεί και στο "Request payment for:" επιλέγεις το "Goods"

Πατάς "Continue" και αφου πάει στην επόμενη σελίδα τελειώνει το πρώτο μέρος της "αποστολής" σου.

Τώρα πας στο mail που δήλωσες και λογικά πρέπει να σου έχει έρθει mail απο το Paypal.

Μέσα στο mail πατάς το κουμπί "pay now". Θα ανοίξει ο broswer και θα σε ρωτήσει αν θέλεις να πληρώσεις με τον PayPal λογαριασμό σου ή με κάρτα. Επιλέγεις "κάρτα".

Ανοίγει μια σελίδα που πρέπει να συμπληρώσεις τα στοιχεία της κάρτας (στην περίπτωση του δικού μου παραδείγματος έβαλα μια χρεωστική κάρτα της Eurobank) και προσωπικά στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο κ.λ.π.). Εδώ θεωρητικά μπορείς να βάλεις ότι νά'ναι... Όταν τελειώσεις πατάς το κουμπί "Pay" και that's it!

 

Τα χρήματα έχουν μπει στο λογαριασμό σου στο balance του paypal. Enjoy it!

Υ.Γ. Εάν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει αυτή τη λειτουργία για να "φυγαδεύσει" ή να "ασφαλίσει" τα χρήματά του στο εξωτερικό, σας ενημερώνω ότι αυτή τη στιγμή ΔΕΝ μπορεί να συνδέσει τον λογαριασμό του Paypal με τραπεζικό λογαριασμό (αν δεν το είχε κάνει πριν τα CC), οπότε τα χρήματα θα παραμένουν στο balance... με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει ... (Δεν γίνεται withdraw σε νέο τραπεζικό λογαριασμό δηλαδή)

 

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Θεμα για τράπεζες κτλ εδώ μιλαμε μόνο για το aliexpress....

 

δοκιμη σημερα 23/8

Your payment failed because your card issuer declined your payment. We suggest trying this payment again under card issuers authorization process which requires to verify your identity.

Με eurobank visa πιστωτικη....

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να αγοράσεις!

 

Σοβαρα; Μεχρι προτινως δεν ειχε ανεφερθει προβλημα στις συναλλαγες, εκτος τα τελευταια ποστ. Εχω χρησιμοποιω προπληρωμενη virtual της Πειραιως.

 

Επισης, ειχα διαβασει οτι πολλα ατομα αγοραζουν απο μαγαζια οπως gearbest χωρις προβλημα με πιστωτικες και ημουν ετοιμος να παραγγειλω. Παει το Mi4i :cry:

Link to comment
Share on other sites

Απο ali παντως με καρτα πρέπει να εισαι παρα πολυυυυυ τυχερός για να αγοράσεις, και απο αναφορές για αποτυχημένες πληρωμές άπειρες
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή των c.c απ όσο γνωρίζω κανείς δεν πήρε από ali. Από κινέζικα μαγαζιά μερικά μόνο μπορείς εγώ πήρα από banggood. Έχω δοκιμάσει πολλές φορές στο ali και έφαγα πόρτα με eutobank visa. Μου είπε κάποιος να ρωτάμε τον πωλητή αν έχει paypal αν έχει μας δίνει και εφόσον έχουμε balance αγοραζουμε....υπάρχει κόλπο να βαλετε χρήματα στον εαυτό σας, αυτά στο θέμα του paypal, εγώ το έκανα και πέτυχε και πήρα και από ebay.
Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω συννενοηση με τον εκαστοτε πωλητη και τον πληρωνω σε paypal ( μονο αξιολογους πωλητες ή που εχω ξανασυνεργαστει ) .

Στο παυπαλ εβαλα λεφτα με αυτον τον τροπο :

Και απο το Balance φιλε μου πως πληρωνεις το μαγαζι για την αγορα;

Θελω να πω μετα την επιλογη του κινητου κανεις αγορα Pay with Paypal και στο Paypal ποιες ειναι οι κινησεις; Πρεπει να μπεις στο Balance;

Link to comment
Share on other sites

Και απο το Balance φιλε μου πως πληρωνεις το μαγαζι για την αγορα;

Θελω να πω μετα την επιλογη του κινητου κανεις αγορα Pay with Paypal και στο Paypal ποιες ειναι οι κινησεις; Πρεπει να μπεις στο Balance;

 

Εχω μεταφερει ηδη χρηματα στο Balance με το γνωστο πλεον τροπο και απλα ζητω απο τον πωλητη να μου στειλει invoice στο paypal email μου και τον πληρωνω .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια δοκιμασα προχθες να κανω αγορα κατι εργαλεια (αξιας κατω απο 2$) και φυσικα εφαγα ακυρο, με προπληρωμενη webuy της Πειραιως. Υπαρχει καποιος τροπος να αγορασουμε με ασφαλεια απο το Aliexpress;; Δηλαδη σε περιπτωση που κατι παει στραβα να μπορουν να επιστραφουν τα λεφτα. Οι Moneysafecards λενε τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! κανεις την αγορα και μετα ζητας απο πωλητη αν εχει paypal να στο πει να πληρωσεις αλλιως θα ακυρωσεις την παραγγελια, οπως εμαθα οι περισσοτεροι σου δινουν....για το Paypal στο γνωστο πλεον θεμα εχουμε πει πως να εχεις balance. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...