Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

 

Και λέει ότι το έχει stock στην Ελλάδα και σε 2-3 μερες ετοιμοπαράδοτο και πολυ φτηνο κιόλας. Γενικως πολυ καλη προσφορα ακουγεται, καμια γνώμη? να το δοκιμάσω ή οχι? για την κοπελα μου είναι, αν ξερει κανεις κατι ας δωσει καμια πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

 

Και λέει ότι το έχει stock στην Ελλάδα και σε 2-3 μερες ετοιμοπαράδοτο και πολυ φτηνο κιόλας. Γενικως πολυ καλη προσφορα ακουγεται, καμια γνώμη? να το δοκιμάσω ή οχι? για την κοπελα μου είναι, αν ξερει κανεις κατι ας δωσει καμια πληροφορια.

 

Αυτό που βρίσκεται ήδη σε ευρωπαϊκές αποθήκες θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα; Θα μπορέσουμε εμείς οι άσχετοι να το χρησιμοποιήσουμε χωρίς "πειράγματα";

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορέσουμε εμείς οι άσχετοι να το χρησιμοποιήσουμε χωρίς "πειράγματα";

Δυστυχως εγω που πηρα κινητο πριν 1.5 μηνα περιπου απο το minideal δεν ειχε την "καλη" ρομ και δεν ηταν και root. Αρα θα πρεπει να το πειραξεις.

μάλλον με το aptoide έχει σχέση.

Πρεπει να "μπηκε" οταν εβαλα το adaway.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

 

Και λέει ότι το έχει stock στην Ελλάδα και σε 2-3 μερες ετοιμοπαράδοτο και πολυ φτηνο κιόλας. Γενικως πολυ καλη προσφορα ακουγεται, καμια γνώμη? να το δοκιμάσω ή οχι? για την κοπελα μου είναι, αν ξερει κανεις κατι ας δωσει καμια πληροφορια.

 

Καλή φάση αλλά πως θα το πληρώσεις με τα capital controls...

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις λεφτα μεσα στο paypal γινεται

Βγαινει με dual sim αυτο ή καποιο παρομοιο?

Αξιζει να παω σε αυτο αν εχω το S650 που ειναι σουπερ για μενα ?

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική μέθοδος για root.

 

Πρώτα αυτό --> http://androidxda.com/root-android-device-using-kingroot

 

επανεκκίνηση και μετά αυτό --> http://androidxda.com/replace-kinguser-with-supersu

 

δεν το δοκίμασα στο A806 (γιατί βαρέθηκα να το ξερουτάρω αφού είναι ήδη root) αλλά στο Α5000 του γιου μου και η δουλεία έγινε όπως έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα δειχνει κινεζικα σε αγγλικα τραγουδια και μαλιστα προχωρα και τους στιχους. εχω την 1447. λες καμια ρυθμιση στο prop?

τελικα δικο μου λαθος. απλα ειχε αναγνωρισει λαθος το τραγουδι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.είναι να παραγγείλω από βδομάδα το Lenovo a806.ειΝαι καλό κινητό?αξιζει τα λεφτά του;εσείς τι θα προτείνατε για αγορά πάνω κάτω στα 200 ευρώ και μέχρι 5'' οθόνη?
Link to comment
Share on other sites

πάνω κάτω στα 200 ευρώ και μέχρι 5'' οθόνη?

Μεχρι 5'' οθονη για μενα Α806, για πιο πανω υπαρχουν κι αλλες επιλογες.

Βασικα βρηκες τροπο να κανεις παραγγελια απο Κινα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι από Ελλάδα θα το πάρω.απλά δεν τα ξέρω καλά τα κινέζικα και λέω μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα μέχρι 5'' άρα.Στα 190 το βρήκα με Διάφορα δώρα
Link to comment
Share on other sites

Όχι από Ελλάδα θα το πάρω.απλά δεν τα ξέρω καλά τα κινέζικα και λέω μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα μέχρι 5'' άρα.Στα 190 το βρήκα με Διάφορα δώρα

 

Siswoo cooper i7, μακράν καλύτερο αλλά λίγο ακριβότερο. Εδώ όμως συζητάμε για το A806, για συγκρίσεις απευθύνσου στο κατάλληλο χώρο: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους σας! Έχω κοιταξει αρκετά αυτό το νήμα και με τη δουλειά που έχετε κάνει εδώ μπορώ να πώ πως έχω πιστεί για την απόκτηση του κινητού. Αν είναι εύκολο σε κάποιον από κι έχει το κουράγιο να κάνει μία μικρή σούμα των υπέρ και των κατά του τηλεφώνου. Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως τα περισσότερα αν όχι ολα τα προβλήματα του τηλεφώνου έχουν λυθεί με τις τελευταίες roms και τον πολύ καλό οδηγό. Πράγμα που με τράβηξε εδώ σε σχέση με άλλα κινητά που είδα πως πάντα κάποια rom έχει κάποια θέματα. Προέρχομαι από ένα μινι κινητό, το xperia mini, και προφανώς είναι νέος τόπος για εμένα όλο αυτό (5.0", octacore κλπ κλπ).

Απ'οσο έχω κοιτάξει mtk6592 και lte δε συμβαδίζουν, κάνω λάθος; Παρ' όλα αυτά βλέπω όλους να μηνέχουν πρόβλημα, πώς συμβαίνει αυτό;

Lollipop ενδέχεται να δούμε; Διάβασα σε προηγούμενα posts πως κάτι είχε εμφανιστεί (και το έψαξα) αλλά κατέληξα όπως είχε αναφερθεί κι εδώ πως κάτι δεν πήγαινε καλά με τισ σελίδες που το ανέφεραν. Αργότερα βέβαια κάποιος έκανε αναφορά για lollipop και πολλά άλλα που πρόκειται να έρθουν στο κινητό επικαλούμενος πληροφορίες από έναν φίλο του.

 

Συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις πληροφορίες που ειδες, ειχαν αναρτηθει 1/4/15, ηταν πρωταπριλιατικο αστειο.

Μαλλον δε θα βγει Lollipop.

Το κινητο κλεινει χρονο και βγαινουν καλυτερα μοντελα, κανείς ομως που το εχει αγορασει δε θα εχει παραπονο, εκτος απο λιγες περιπτωσεις με προβλημα. Εχουν λυθει ολα τα προβληματα προ πολλου, αρκει καποιος να ασχοληθει για μια φορα οταν το παρει.

Τα αρνητικα του, εκτος απο notification led, δυο καρτες SIM, otg και πυξιδα που δεν εχει, καθως πολλα κινητα δυστυχως δεν εχουν αυτο το πακετο, ειναι γενικα η οθόνη του, χαμηλη φωτεινοτητα, καπως ασαφης ευκρινεια και χαμηλη ευαισθησία αμα βαλεις screen protector και ενα κλικ χαμηλοτερη ληψη wifi απο ενα κινητο με καλο wifi..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τη χαμηλή φωτεινότητα και το δίκτυο πόνεσαν. Είναι 2 χαρακτηριστικά που με καίνε ιδιαίτερα. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παταω τα κουμπια που λετε για να μπω στο boot menu αλλα το μονο που γινεται ειναι να ανοιγει το κινητο....τι να κανω?_
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Υστερα απο 8 μηνες χρησης του κινητου με tempered glass στην οθονη αρχισα να διαπιστωνω καποια νεκρα σημεια στο touch οπως παραδειγμα τερμα κατω δεξια, τη μπορω να κανω ? Edited by chousi
Link to comment
Share on other sites

Καλσησπερα

 

Πολυ χαμηλος ηχος στο μικροφωνο.

 

Αρχιζω να χανω την εκτιμηση μου για το vickmall.

 

Το τηλεφωνο ειπαν επισκευαστηκε , αλλαχθηκε η μητρικη, γιατι ειχε πολυ κακο σημα.

Ηρθε με αυτη την ρομ και το σημα ειναι οκ τωρα.

VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

 

Αλλα τωρα εχει πολυ χαμηλη εως καθολου ενταση στο μικροφωνο.

Ακουει τους αλλους κανονικα, αλλα οι αλλοι δεν τον ακουν ή τον ακουν πολυ

χαμηλα.

Σε εγγραφη το ιδιο.

Εκανε επαναφορα, τιποτα.

 

Εχει κανεις καμια ιδεα πριν ανοιξει αναφορα στο παυπαλ;

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Ξερω οτι ισως και να εχει απαντηθει νωριτερα αλλα οσο κι αν εψαξα με το search function δε βρηκα λυση στο παρον θεμα ή γενικοτερα.

Εν ολιγοις το προβλημα ειναι το εξης. Χανει τον ηχο κλησης μολις συνδεθει με usb. Το κακο ειναι οτι το χανει ειτε ο ηχος κλησης ειναι στο sd ειτε στην εσωτερικη μνημη. Μολις δλδ αποσυνδεθει απο το usb ο ηχος κλησης εχει γυρισει στον αρχικο.

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω την δόνηση γιατί δεν δουλεύει έχω την 1501 ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Ξερω οτι ισως και να εχει απαντηθει νωριτερα αλλα οσο κι αν εψαξα με το search function δε βρηκα λυση στο παρον θεμα ή γενικοτερα.

Εν ολιγοις το προβλημα ειναι το εξης. Χανει τον ηχο κλησης μολις συνδεθει με usb. Το κακο ειναι οτι το χανει ειτε ο ηχος κλησης ειναι στο sd ειτε στην εσωτερικη μνημη. Μολις δλδ αποσυνδεθει απο το usb ο ηχος κλησης εχει γυρισει στον αρχικο.

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?

Προεπίλεγμένο δίσκος εγγραφής έχεις τον εσωτερικό ή τον εξωτερικό χώρο αποθήκευσης? Αν έχεις το ήχο στην εσωτερική μνήμη και προεπιλεγμένο δίσκο τον εσωτερικό δίσκο αποθήκευσης δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα.

Μπορείς επίσης αν είσαι root να αποθηκεύσης τον ήχο κλήσης στο /system/media/audio/ringtones για να μην έχεις επίσης πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας θα μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω την δόνηση γιατί δεν δουλεύει έχω την 1501 ευχαριστώ
Ρυθμίσεις --Audio Profiles (Προφιλ ήχου) -- πατάς το γρανάζι δίπλα στο "Γενικό"

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλσησπερα

 

Πολυ χαμηλος ηχος στο μικροφωνο.

 

Αρχιζω να χανω την εκτιμηση μου για το vickmall.

 

Το τηλεφωνο ειπαν επισκευαστηκε , αλλαχθηκε η μητρικη, γιατι ειχε πολυ κακο σημα.

Ηρθε με αυτη την ρομ και το σημα ειναι οκ τωρα.

VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

 

Αλλα τωρα εχει πολυ χαμηλη εως καθολου ενταση στο μικροφωνο.

Ακουει τους αλλους κανονικα, αλλα οι αλλοι δεν τον ακουν ή τον ακουν πολυ

χαμηλα.

Σε εγγραφη το ιδιο.

Εκανε επαναφορα, τιποτα.

 

Εχει κανεις καμια ιδεα πριν ανοιξει αναφορα στο παυπαλ;

Τσέκαρε με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.serviceit&hl=el

 

καλησπερα Υστερα απο 8 μηνες χρησης του κινητου με tempered glass στην οθονη αρχισα να διαπιστωνω καποια νεκρα σημεια στο touch οπως παραδειγμα τερμα κατω δεξια, τη μπορω να κανω ?
Επίσης τσέκαρε με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.serviceit&hl=el αν όντως υπάρχουν νεκρά σημεία.
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση. Το default storage ειναι στο internal storage και οπως λες κι εσυ δε θα επρεπε να υπαρχει προβλημα. Θα δοκιμασω μετα και το αλλο με το path που εδωσες.
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση. Το default storage ειναι στο internal storage και οπως λες κι εσυ δε θα επρεπε να υπαρχει προβλημα. Θα δοκιμασω μετα και το αλλο με το path που εδωσες.

Όταν συνδέεται το τηλέφωνο στο PC με το USB πρόσεξε να έχεις επιλεγμενο το MTP.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέεται το τηλέφωνο στο PC με το USB πρόσεξε να έχεις επιλεγμενο το MTP.

 

Επειδη το pc που συνδεεται ειναι της γυναικας μου και ειναι ubuntu, αν δεν κανω λαθος δεν εχει τετοια δυνατοτητα.

Μετεφερα το ringtone στο path που ειπες και αυριο θα το δοκιμασει και θα δουμε τι θα γινει.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...