Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια σύντομη ερώτηση.

Όταν ενεργοποιείτε τα δεδομένα, σας έχει εμφανίσει ποτέ την ένδειξη 4G;

Εκεί που "υποτίθεται" πως τα δίκτυα είναι 4G βεβαίως ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν post, δεν βρίσκω το λόγο κάποιοι να "τρώγεστε" για το τίποτα. Παρακαλώ να επανέλθουμε στα της συσκευής και μόνο χωρίς ειρωνείες και προσωπικές αντιπαραθέσεις.

 

Να φανταστω οτι αυτο απλα σου διεφυγε:

 

"Το παρακάτω το γράφω για σένα

 

Δεν βρήκα τιμές SAR για το τηλέφωνο. Συμβουλή μου να περιορίσεις την αναζήτησή σου για μετρήσεις SAR σε body. Σε head εσένα μην σε απασχολεί...."

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω οτι αυτο απλα σου διεφυγε:

 

"Το παρακάτω το γράφω για σένα

 

Δεν βρήκα τιμές SAR για το τηλέφωνο. Συμβουλή μου να περιορίσεις την αναζήτησή σου για μετρήσεις SAR σε body. Σε head εσένα μην σε απασχολεί...."

μην παραπονιέσαι , το διέγραψα μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη ερώτηση.

Όταν ενεργοποιείτε τα δεδομένα, σας έχει εμφανίσει ποτέ την ένδειξη 4G;

Εκεί που "υποτίθεται" πως τα δίκτυα είναι 4G βεβαίως ;)

Ναι.

(Σύντομη απάντηση.... :p )

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις Cosmote, θα έχεις και εκεί που έχουν οι άλλοι..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω το κινητό εδώ και 4 μήνες περίπου αλλά από χθες έχω πρόβλημα με τις εισερχόμενες κλήσεις ,τις απορρίπτει και λέει σε αυτόν που καλεί πως ο συνδρομητής που καλέσατε έχει πιθανών τον τηλέφωνο του απενεργοποιημένο.Αυτό δεν συμβαίνει συνέχεια αλλά τις περισσότερες φορές.

 

Το κινητό είχε την 1447 ρομ από vickmall και χθες το βράδυ του πέρασα την 1516 του kandilak,το πρόβλημα όμως με τις κλήσεις εξακολουθεί να υπάρχει.

Στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου στο more feutures and settings/more display options/matching digits of number η επιλογή που έχω είναι το 7 digits.

Είχα δοκιμάσει να αλλάξω και κάποιες επιλογές από το security αλλά και πάλι δεν είδα αλλαγή.

Αυτό που έχω προσέξει είναι πως ενώ έχω όλες τις επαφές με +30 μπροστά από τον αριθμό όταν το κινητό δέχεται την κλήση εμφανίζει τον αριθμό χωρίς το +30,μήπως όταν τις απορρίπτει υπάρχει κάποιο θέμα με το +30;

 

Παιδιά όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..καλο μηνα ευχομαι σε ολους!! Θελω να αγορασω για δωρο το εν λογω κινητο..δεν με ενδιαφερει να ειναι root..το θελω οπως παραγεται και να ειναι γνησιο...μπορειτε να μου προτεινετε απο που μπορω να το αγορασω..φυσικα, εαν έχει και καλη τιμη, ακομα καλυτερα..

Με εκτιμηση

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου προτεινετε απο που μπορω να το αγορασω..φυσικα, εαν έχει και καλη τιμη, ακομα καλυτερα..

Απο vickmall θα το παρεις http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

και κανε παζαρια να σου δωσουν δωρο δευτερη θηκη δερματινη και ακουστικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..καλο μηνα ευχομαι σε ολους!! Θελω να αγορασω για δωρο το εν λογω κινητο..δεν με ενδιαφερει να ειναι root..το θελω οπως παραγεται και να ειναι γνησιο...μπορειτε να μου προτεινετε απο που μπορω να το αγορασω..φυσικα, εαν έχει και καλη τιμη, ακομα καλυτερα..

Με εκτιμηση

Παναγιωτης

Άποψη μου είναι καλύτερα να κοιτάξεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

...τι αλλη επιλογη εχω..στα 150 ευρω πανω κατω..δεν εχω τρελες απαιτησεις..σε αυτα τα χρηματα..να ειναι κατι ποιοτικο..αξιοπιστο..ικανο για ιντερνετ..και καμια..σχετικα καλη φωτογραφία..
Link to comment
Share on other sites

...τι αλλη επιλογη εχω..στα 150 ευρω πανω κατω..δεν εχω τρελες απαιτησεις..σε αυτα τα χρηματα..να ειναι κατι ποιοτικο..αξιοπιστο..ικανο για ιντερνετ..και καμια..σχετικα καλη φωτογραφία..

Από την ελληνική αγορά δες το Lenovo A5000

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kάποια βοήθεια με αυτό που έγραψα παραπάνω το κντ δέχεται όποτε θέλει αυτό τις κλησεις...

 

Μήπως δεν έχει να κάνει με το τηλέφωνο αλλά με την SIM και τον πάροχο κινητής που χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει να κάνει με το τηλέφωνο αλλά με την SIM και τον πάροχο κινητής που χρησιμοποιείς?

Την δοκίμασα σε άλλη συσκευή και δεν είχα κανένα πρόβλημα και δοκίμασα και την άλλη σιμ στο λενόβο και ούτε η άλλη είχε πρόβλημα.

Θα πάω να τσεκάρω την δευτέρα σε κάποιο κατάστημα την sim μακάρι να είναι αυτό αν και δεν το νομίζω..

 

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά πριν λίγες μέρες τελείωσε ο χρόνος για κάποια δωρεάν mb και μετά από λίγο ήμουν συνδεδεμένος στο Ίντερνετ από το wifi του κντ με τα data κλειστά,μετά από λίγη ώρα ήρθε μήνυμα στο κντ ότι με χρεώνουν με 1 ευρω για χρήση ίντερνετ μέσω data.

Τους πήρα τηλ και τους είπα το παραπάνω το ελέγξανε και μετά από λίγο μου έστειλαν μήνυμα που έλεγαν πως με πιστώνουν το ένα ευρώ.

Από τότε και ενώ είχα συνέχεια 4g στο κντ έχω 3g...

Επίσης σήμερα άνοιξα τα data κάποια στιγμή και χάθηκε τελείως το σήμα.Μου έβγαλε τον μήνυμα MOBILE NETWORK NOT AVAILABLE έβγαλα τα data πάλι δεν είχε σήμα το κντ,έκανα restart και ξαναείχα σήμα..

 

Άνοιξα και τώρα τα data και έγινε πάλι το ίδιο..Επίσης αν ήταν θέμα SIM γιατί δεν έχω πρόβλημα με τις εξερχόμενες και γιατί δεν κόβονται οι συνομιλίες όταν μιλάω από την συσκευή;

Edited by a806
Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα σε άλλη συσκευή και δεν είχα κανένα πρόβλημα και δοκίμασα και την άλλη σιμ στο λενόβο και ούτε η άλλη είχε πρόβλημα.

Θα πάω να τσεκάρω την δευτέρα σε κάποιο κατάστημα την sim μακάρι να είναι αυτό αν και δεν το νομίζω..

 

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά πριν λίγες μέρες τελείωσε ο χρόνος για κάποια δωρεάν mb και μετά από λίγο ήμουν συνδεδεμένος στο Ίντερνετ από το wifi του κντ με τα data κλειστά,μετά από λίγη ώρα ήρθε μήνυμα στο κντ ότι με χρεώνουν με 1 ευρω για χρήση ίντερνετ μέσω data.

Τους πήρα τηλ και τους είπα το παραπάνω το ελέγξανε και μετά από λίγο μου έστειλαν μήνυμα που έλεγαν πως με πιστώνουν το ένα ευρώ.

Από τότε και ενώ είχα συνέχεια 4g στο κντ έχω 3g...

Επίσης σήμερα άνοιξα τα data κάποια στιγμή και χάθηκε τελείως το σήμα.Μου έβγαλε τον μήνυμα MOBILE NETWORK NOT AVAILABLE έβγαλα τα data πάλι δεν είχε σήμα το κντ,έκανα restart και ξαναείχα σήμα..

 

Άνοιξα και τώρα τα data και έγινε πάλι το ίδιο..Επίσης αν ήταν θέμα SIM γιατί δεν έχω πρόβλημα με τις εξερχόμενες και γιατί δεν κόβονται οι συνομιλίες όταν μιλάω από την συσκευή;

Από την 1447 πήγες με clean install στην 1516? Κάνε το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6226600# .

Link to comment
Share on other sites

Από την 1447 πήγες με clean install στην 1516? Κάνε το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6226600# .

Αυτός ήταν ο τρόπος που πέρασα την ρομ

Β. Κανονική μέθοδος (clean flash) για A806 με οποιαδήποτε rom (με απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών , μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ):

Κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Πηγαίνετε Wipe και κάνετε Swipe to Factory Reset - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (θα βγάλει 4-5).

Στην ουσία το μόνο που λες να αλλάξω είναι το Wipe cache & dalvik με wipe - advanced wipe τα cache, dalvik , data, system, internal storage.

Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να ξαναπεράσω την ρομ όπως μου είπες αλλά κολλάει το κντ και δεν κάνει load την ρομ.Κάποιο λάθος έχω κάνει σίγουρα ούτε restore μπορώ να κάνω απο TWRP και μου γράφει το κντ πως δεν είναι rooted και πως δεν είναι εγκατεστημένο κάποιο os...
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να ξαναπεράσω την ρομ όπως μου είπες αλλά κολλάει το κντ και δεν κάνει load την ρομ.Κάποιο λάθος έχω κάνει σίγουρα ούτε restore μπορώ να κάνω απο TWRP και μου γράφει το κντ πως δεν είναι rooted και πως δεν είναι εγκατεστημένο κάποιο os...
κανε reboot στο TWRP μετά πήγαινε settings και πάτα restore defaults και μετά ξαναπροσπάθησε να φλασαρεις.
Link to comment
Share on other sites

κανε reboot στο TWRP μετά πήγαινε settings και πάτα restore defaults και μετά ξαναπροσπάθησε να φλασαρεις.

Είχα κάνει βλακεία και διέγραψα την rom(όλα τα έχασα βασικά) οπότε κατέβασα το Android Debug Bridge πέρασα κάποιους drivers για το κινητό μου γιατί δεν το έβρισκε αλλιώς και το φλάσαρα έτσι.

Θα ενημερώσω αν εξακολουθεί το πρόβλημα με τις κλήσεις.

Ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 βδομάδες χρησιμοποιούσα πολύ το gps και παρατήρησα ότι κάποιες φορές τρελαινόταν για κάποια δευτερόλεπτα και μετά με ξαναεβρισκε. Τώρα 3 μέρες χωρίς να έχω αλλάξει κάτι δεν δουλεύει καθόλου. Έχει συμβεί και σε κανένα άλλο; Από τις διάφορες εφαρμογές που κυκλοφορούν στο playstore για mtk επεξεργαστές υπάρχει καμιά που να μου κάνει δουλειά;

Επίσης, στη 1516 γίνεται να απενεργοποιήσω την ειδοποίηση που πετάει κάθε φορά που συνδέονται τα hands free?

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 βδομάδες χρησιμοποιούσα πολύ το gps και παρατήρησα ότι κάποιες φορές τρελαινόταν για κάποια δευτερόλεπτα και μετά με ξαναεβρισκε. Τώρα 3 μέρες χωρίς να έχω αλλάξει κάτι δεν δουλεύει καθόλου. Έχει συμβεί και σε κανένα άλλο; Από τις διάφορες εφαρμογές που κυκλοφορούν στο playstore για mtk επεξεργαστές υπάρχει καμιά που να μου κάνει δουλειά;

Επίσης, στη 1516 γίνεται να απενεργοποιήσω την ειδοποίηση που πετάει κάθε φορά που συνδέονται τα hands free?

Μπες στο TWRP και κάνε install το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/gps.conf.GR.zip . Μετά δοκίμασε το GPS να δεις αν άλλαξε η κατάσταση.

Δεν καταλαβαίνω, τι μήνυμα βγάζει με τα hands free?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όταν θέλω να δω live του OTE TV GO μπαίνω στο TWRP κάνω restore το backup του system που πήρα όταν το τηλέφωνο ήταν unrooted. Το ξέρω πως δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο αυτό θα δουλεύει.

Τελικα κατι πιο απλο δεν μπορει να γινει? Κατι εφαρμογες που υπαρχουν ειναι μουφα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατι πιο απλο δεν μπορει να γινει? Κατι εφαρμογες που υπαρχουν ειναι μουφα?

Αφού πρώτα με το Titanium backup πάρεις backup την εφαρμογή SuperSU μετά άνοιξε την εφαρμογή SupeSU και πήγαινε στις ρυθμίσεις και πάτα το "Πλήρης κατάργηση πρόσβασης root". Μετά άνοιξε το OTEtv Go και δες αν δουλεύει το Live. Αν δεν δουλεύει κάνε εκκαθάριση δεδομένων στην εφαρμογή του OTEtv Go και ξαναπροσπάθησε. Όταν τελειώσεις με αυτό που ήθελες να δεις με το OTEtv Go και ξαναθές πρόσβαση root, μπoυταρε σε TWRP και φλασαρε το http://download.chainfire.eu/supersu . Μετά όταν ανοίξει το τηλέφωνο πήγαινε στο Titanium backup και κάνε επαναφορά από το backup του SuperSU που πήρες τα data.

 

Το παραπάνω ισχύει στην Pro έκδοση του SuperSU. Στην κανονική δεν ξέρω αν γίνεται.

 

Οι εφαρμογές που τύπου hide my root που δοκίμασα δεν δούλεψαν με το OTETV GO

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Εδώ και λιγες μέρες έχω πρόβλημα με το κινητο! Όταν κάνω μια κλήση μαυρίζει η οθόνη μπαίνει η λειτουργια τσέπης και δεν πατιετε τπτ!!απενεργοποιησα την λειτουργια τσέπης αλλά και παλι λειτουργει έτσι!μάλιστα όταν κλειδωνω την οθόνη και πάω να ανοιξω το κινητό μου βγάζει παλι την λειτουργία τσέπης και δεν ανοίγει!!

Έχω την 1502 dev του τουρκου

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο TWRP και κάνε install το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/gps.conf.GR.zip . Μετά δοκίμασε το GPS να δεις αν άλλαξε η κατάσταση.

Δεν καταλαβαίνω, τι μήνυμα βγάζει με τα hands free?

 

Το gps δεν δουλεύει ούτε τώρα, νομίζω το ίδιο zip το έχω φλασάρει και παλιότερα. Δεν πειράζει γιατί έχω πολλή σαβούρα στο κινητό και σκεφτόμουν να κάνω ένα clean install της ρομ από την αρχή εντός των ημερών. Ελπίζω μετά να στρώσει.

Στη 1516 όταν συνδέσω ακουστικά, πετάει ένα μήνυμα headset inserted, το οποίο μένει και στα notifications μετα, και έχει να πατήσω να ακούσω ραδιόφωνο ή να κανω ηχογράφηση, αλλά εμένα δε μου χρειάζεται. Γίνεται να το αφαιρέσω;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Εδώ και λιγες μέρες έχω πρόβλημα με το κινητο! Όταν κάνω μια κλήση μαυρίζει η οθόνη μπαίνει η λειτουργια τσέπης και δεν πατιετε τπτ!!απενεργοποιησα την λειτουργια τσέπης αλλά και παλι λειτουργει έτσι!μάλιστα όταν κλειδωνω την οθόνη και πάω να ανοιξω το κινητό μου βγάζει παλι την λειτουργία τσέπης και δεν ανοίγει!!

Έχω την 1502 dev του τουρκου

η λειτουργία τσέπης είναι για άλλη δουλεία. Μήπως έχεις βάλει καμιά ζελατίνα που καλύπτει τον αισθητήρα εγγύτητας? Εσύ χρειάζεσαι το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5765998#post5765998

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...