Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανως κατι δε κανεις καλα γιατι ολα αυτα που αναφερεις δεν ειναι φυσιολογικα.

Η ελαττωματικη συσκευη η καποιο λαθος οταν παιρνας τις ρομ.

Εγω δεν εχω κανενα θεμα απο οσα αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ οι απόψεις διίστανται...

Στο βιβλίο γράφει κοντά στο 0,3

Εάν εγκαταστήσεις όμως την Ινδική ROW τοτε στις ρυθμίσεις αναφέρει το SAR της συσκευής και είναι:

HEAD: 1.59

BODY: 0.69

Παντως το κινητο ερχεται απο την Κινα με 0.3. Οκ ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα αυτο με το ph του χεριου και ελιωσα στο γελιο...Το κανει κ σε μενα δυστηχως ωρες ωρες...Εκει που ειναι ολα καλα κ π.χ το fb κατεβαζει την σελιδα με ενα απαλο αγγιγμα το πιανει κ δεν υπακουει καλα η οθονη λες κ εχεις λαδια στο δαχτυλο...sensation εχω αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο αφου κ στην κινεζικη τα ιδια εκανε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

εδώ και αρκετές μέρες και μετά απο δοκιμές πολλών ΡΟΜ κατέληξα στην ινδική ROW. Το κινητό πηγαίνει πολύ καλά, η μπαταρία είναι σε καλά επίπεδα, antutu πολυ καλό 45000!!! Καποια θεματάκια που εχω παρατηρησει και εγω είναι καμια φορά κυρίως σε παιχνίδια κ στην αρχικη οθονή το touch κολλάει κ δυσκολευεται.

 

Επίσης καμια φορά λαγκαρει αν και πιστευω ότι εχει να κανει με την διαθεσιμη RAM που εχει το κινητο το οποιο είναι σε μενα 900ΜΒ σύστημα, 350ΜΒ εφαρμογές και 700ΜΒ free. Υπάρχει κάποιος τρόπος να σβήσουμε κάτι από το σύστημα και να ελευθερωθει έξτρα RAM. Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η ROW S117 από τη LEMONADE team

http://www.movilesdualsim.com/tema/vibeui_s117_visnu_lemonade-22-07-2014.107124/

Τη πέρασα πριν λίγο πάνω από την S114 με απλή wipe dalvin/cashe και μπορώ να πω ότι όλα μια χαρά. Σίγουρα η ταχύτητα βελτιώθηκε και όλα ρολάρουν καλύτερα. Δεν είδα πολλές αλλαγές πέρα από την εφαρμογή της lenovo για ημερολογιο καθώς και ένα σωρό ακόμα google apps

 

καλη αλλα αφηνει μονο 800κατι ελευθερη μνημη.οποτε πηρε ποδι απο εμενα...:p

αντιθετα η λεμοναδα 1529 ltt 1,76γιγα ελευθερα!!!(μονο κακο η ελειπης μεταφραση λογω locale)

παντως ειναι καλη ...:ninja:

Edited by emmanuelo
Link to comment
Share on other sites

Καθε που περναει μετανιώνω που εχω αγορασει το κινητο.Μεχρι τωρα εχω περασει δυο rom (του ιταλου) και βρισκομαι στην 1.4.

Απο που να ξεκινησω,την αργη ταχυτητα του στης εφαρμογες (το zopo zp820 -απο τα χειροτερα κινητα που εχουν βγει-) παει σφαιρα μπροστα του,την ανταπόκριση της οθονης (συνεχεια κολημα )νομιζοντας οτι φταει το PH του χεριου μου:wacko:,

συνεχεια χανει την τοποθεσια με αποτελεσμα ειδησεις-καιρος για τα πανηγύρια,για της ειδοποιήσεις απο email - facebook - κλπ μετα απο καμια ωρα ερχονται,για το viper - skype που με βλεπει συνδεμενο αλλα δεν χτυπαει....

Την να την κανω την καλη καμερα (ασε που θελει καμια 4,5 δευτερα για να ανοιξει η εφαργογη για να τραβηξεις ) και καλη ποιοτητα κατασκευης.

Να μην πουμε και για το χαμηλο σε εντασει ηχειο που εχει με αποτελεσμα να χανεις κλησεις..

Τεσπα

Αν μπορουσε καποιος γνωστης (και πειραχτηρη )που εχει δοκιμασει αρκετες rom να μας πει τα θετικα και τα αρνητικα καθε rom ολα μαζι τακτοποιημενα μαζι με τα λιγκ που τα κατεβαζουμε.Εναν πληρες οδηγο γιατι τωρα μεσα σε 220 και σελιδες ειναι αδυνατον να ψαχνεις .

Κανω λιγο υπομονη μηπως και βρεθει καποια rom που πραγματικα φερει το κινητο στα ισα υου.Αλλιως παμε παρακατω.....:(

 

Μην το βάζεις κάτω γιατί μάλλον κάτι κάνεις λάθος. Το κινητό είναι απο τα γρηγορότερα και πατάει κάτω το LG G2 ενός φίλου.

Αν θέλεις να ξεμπερδεύεις βάλε την ROW έκδοση όπως και έκανα και εγώ. Δουλεύουν όλα τέλεια, δεν χάνεις ειδοποίηση και έχεις πληρη μετάφραση στα ελληνικά... Επίσης θα έχεις ΟΤΑ updates και γενικά δεν θα ξαναχρειστεί να ασχοληθείς ξανα με άλλη ROM.

Θα χρειαστεί να την περάσεις με flash tools μεσω υπολογιστή.

Πίστεψέ με το κινητό θα το χαρείς πολύ και πιστεύω οτι τα επόμενα update θα το κάνουν ακόμα γρηγορότερο...

Link to comment
Share on other sites

Μην το βάζεις κάτω γιατί μάλλον κάτι κάνεις λάθος. Το κινητό είναι απο τα γρηγορότερα και πατάει κάτω το LG G2 ενός φίλου.

Αν θέλεις να ξεμπερδεύεις βάλε την ROW έκδοση όπως και έκανα και εγώ. Δουλεύουν όλα τέλεια, δεν χάνεις ειδοποίηση και έχεις πληρη μετάφραση στα ελληνικά... Επίσης θα έχεις ΟΤΑ updates και γενικά δεν θα ξαναχρειστεί να ασχοληθείς ξανα με άλλη ROM.

Θα χρειαστεί να την περάσεις με flash tools μεσω υπολογιστή.

Πίστεψέ με το κινητό θα το χαρείς πολύ και πιστεύω οτι τα επόμενα update θα το κάνουν ακόμα γρηγορότερο...

 

ποσο μνημη αφηνει ελευθερη?

δες το με titanium παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε το εκανα ροοτ και του περασα του ιταλου που νομιζω για εμενα ειναι βλακια!Μετα εκανα πρωτα οτι εκανε το παλικαρι σε αυτο το βιντεο

βημα βημα και μετα σε αυτο το βιντεο
διεγραψα στο να στελνει πληροφοριες στην κινα, του περασα και απο εδω http://forum.xda-developers.com/android/development/organized-thread-lenovo-k3-note-k50-t3158522 το

Patch for correcting offline charging screen in some roms και το κινητο ειναι τελειο ! Και δεν δοκιμαζω τιποτα αλλο! Ειχα το Nexus 5 και το ειχα αγορασει 350 ευρω και αυτο το πειρα απο το to2c με 152 ευρω και μου ειναι τελειο για τα λεφτα του {γνωμη δικια μου}!!!!!! και εχω την Limonchelo!!!!

Edited by fadomasss
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πολλά από Ρομ δεν ξερω πέρασα στην αρχή την 1529 του ιταλού αλλά την άλλαξα γιατί δεν είχε ειδοποιήσεις από messenger κλπ. Τώρα έχω την Limonchelo novamod mdsteam κ τα έχω όλα φουλ ελληνικά ειδοποιήσεις και τα σχετικά. Δεν ξερω με την μπαταρία αν υπάρχει θέμα αλλά πιστεύω επειδή το χειρίζομαι παρά πολύ το κινητό να πέφτει με αισθητό ρυθμό. Θα περιμένω να βγει μια καλη ρομ και να την περάσω μέσω recovery γιατί μέσω φλαςτοολς δεν ξερω :p
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καινούργια Ραμ απο το οφισιαλ λενοβο... 1530开发版完整版下载(基于Android 5.1)οσοι πιστοι προσέλθετε για δοκιμή! :D
Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

ποσο μνημη αφηνει ελευθερη?

δες το με titanium παρακαλω

 

Βλέπω ότι έχει απο 950 εώς 650 mb ελεύθερα. Αναλόγως με το εαν είμαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο. Σε σχέση με την stock ROM βλέπω οτι έχω απο 100 εώς 400 mb λιγότερα ram.

Επίσης laggarei λίγο οταν κάνει αναβάθμιση τις εφαρμογές και ταυτόχρονα παίζω Injustice: Gods among us και σκάνε μηνύματα στο viber κτλ.

Αλλιώς δεν laggarei με τίποτα...

 

Γενικα αφου έχει ΟΤΑ πιστεύω οτι το πράγμα θα γίνεται ολο και καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παντος για οσους παραπονιουνται για την ROM του Ιταλου και τα Notifications εγω εκανα Freeze το safety center της lenovo και ολα ειναι κομπλε!!

Εχω κανονικοτατα realtime ειδοποιησεις με την 1.5 του Ιταλου!

Δωκιμαστε το. Ισως αυτο να ειναι η λυση!

Link to comment
Share on other sites

Παντος για οσους παραπονιουνται για την ROM του Ιταλου και τα Notifications εγω εκανα Freeze το safety center της lenovo και ολα ειναι κομπλε!!

Εχω κανονικοτατα realtime ειδοποιησεις με την 1.5 του Ιταλου!

Δωκιμαστε το. Ισως αυτο να ειναι η λυση!

 

Που στο καλο ειναι και δεν μπορω να το βρω μεσα στο titanioum

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έχει απο 950 εώς 650 mb ελεύθερα. Αναλόγως με το εαν είμαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο. Σε σχέση με την stock ROM βλέπω οτι έχω απο 100 εώς 400 mb λιγότερα ram.

Επίσης laggarei λίγο οταν κάνει αναβάθμιση τις εφαρμογές και ταυτόχρονα παίζω Injustice: Gods among us και σκάνε μηνύματα στο viber κτλ.

Αλλιώς δεν laggarei με τίποτα...

 

Γενικα αφου έχει ΟΤΑ πιστεύω οτι το πράγμα θα γίνεται ολο και καλύτερο.

 

...ευχαριστω..

Edited by emmanuelo
Link to comment
Share on other sites

Γράψε στον dialer ####682# θα σου βγάλει ένα πινακάκι εκεί διάλεξε GR δλδ Ελλάδα. Το κινητό θα κάνει μόνο του επανεκκίνηση και μόλις ανοίξει δεν θα υπάρχει πλέον bloatware και ή τοποθεσία του κινητού θα είναι Ελλάδα. Για να το επιβεβαιώσεις Γράψε ξανά στον dialer ####5993# και θα δεις ότι στο τέλος του λογισμικού γράφει gr.

Για την νέα αναβάθμιση μέχρι στιγμής έχω να πω ότι καλύτερο χτυπάει στα ισια πλέον σε ταχύτητα τις κινέζικες ρομ. Λειτουργούν όλα στην εντέλεια χωρίς το παραμικρό lag. Το Android παραμένει στην έκδοση 5.0 αλλά αυτό δεν έχει και τόσο σημασία εξάλλου οι αναβαθμίσεις είναι αρκετά συχνές και πιστεύω ότι σύντομα και ή row επίσημη έκδοση θα πάει σε 5.1.

 

Φίλε αν δεν αλλαζει τι μπορεί να παίζει?

Link to comment
Share on other sites

2 σημαντικά μειονεκτήματα της sensation...

1. Με τις επανεκκινήσεις του κντ χάνει τους προσωπικους ηχους κλησης που έβαλα για κάποιες επαφες.

2. Κολαει αρκετά το auto rotation της οθόνης...(μεγάλο ξενερωμα).

Τα έχει παρατηρήσει κανείς άλλος; Κρίμα γιατί έλεγα να μείνω μόνιμα με αυτήν..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν δεν αλλαζει τι μπορεί να παίζει?

 

Προφανώς κάτι δεν πήγε καλά στην αναβάθμιση αλλά αν κάνεις ''καθαρή'' εγκατάσταση από την αρχή στήσιμο όλα κανονικά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην αλλάζει.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτατε ποση ραμ εχει ελευθερη για να δειτε αν θα λαγκαρει η οχι,παει...

Εχουμε πει 70000000 φορες,δεν ειναι windows pc το κινητο,δεν εχει σχεση η ελευθερη ραμ,το κινητο κραταει ανοιχτες εφαρμογες για να τις ανοιγει γρηγορα και εαν χρειαστει τις κλεινει μονο του.

Εγω δεν ασχολουμαι με τη ραμ καν,το κινητο πεταει.

Το δουλεψε φιλος με G3 και του φανηκε οτι παει σφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες friend...αλλα ολα εχουν κοστος καταναλωσης...οποτε οσα λιγοτερα στο background τοσο καλυτερα...δεν ξερω εαν συμφωνεις?:-)
Link to comment
Share on other sites

Το Safety center ή το πως να κανεις Freeze μια εφαρμογη?

Το Safety center φιλε μου δεν βρισκω:wacko:

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην το βάζεις κάτω γιατί μάλλον κάτι κάνεις λάθος. Το κινητό είναι απο τα γρηγορότερα και πατάει κάτω το LG G2 ενός φίλου.

Αν θέλεις να ξεμπερδεύεις βάλε την ROW έκδοση όπως και έκανα και εγώ. Δουλεύουν όλα τέλεια, δεν χάνεις ειδοποίηση και έχεις πληρη μετάφραση στα ελληνικά... Επίσης θα έχεις ΟΤΑ updates και γενικά δεν θα ξαναχρειστεί να ασχοληθείς ξανα με άλλη ROM.

Θα χρειαστεί να την περάσεις με flash tools μεσω υπολογιστή.

Πίστεψέ με το κινητό θα το χαρείς πολύ και πιστεύω οτι τα επόμενα update θα το κάνουν ακόμα γρηγορότερο...

Ποια ειναι αυτην η rom φιλε μου,η εργοστασιακη?Εχει πολλες κινεζικες εφαρμογες μεσα και αν ειναι root.Κανε μια παρουσιασει της rom φιλε και αν εχεις κανενα λιγκ για κατεβασμα.Επισης τροπος εγκαταστασεις...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το Safety center φιλε μου δεν βρισκω:wacko:

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια ειναι αυτην η rom φιλε μου,η εργοστασιακη?Εχει πολλες κινεζικες εφαρμογες μεσα και αν ειναι root.Κανε μια παρουσιασει της rom φιλε και αν εχεις κανενα λιγκ για κατεβασμα.Επισης τροπος εγκαταστασεις...

Ευχαριστω

 

Λοιπον, τα πράγματα με την Ινδική ROW εκδοση είναι απλα:

Είναι η επισημη εργοστασιακή έκδοση ROM με την οποία πωλείται το κινητό στην Ινδία. Είναι Multilanguage απο την μαμα, εχει playstore απο τη μαμα και παιρνει ΟΤΑ updates απο την μαμα. (μαμα=Lenovo)

 

Είναι σαν να αγοράζεις κινητο απο Ελλάδα. Οπως ακριβώς είναι της αντιπροσωπείας της Lenovo Ελλάδας.

Με λίγα λόγια είμαστε αρκετά τυχεροί...

 

Δίνω μερικά λινκ:

 

ROM: https://cloud.mail.ru/public/7RTL/N474YBKte

Οδηγός: http://androidxda.com/flash-stock-rom-using-smart-phone-flash-tool

SP FLASH: http://androidxda.com/smart-phone-flash-tool (τελευταία έκδοση)

USB DRIVERS: http://rootjunkysdl.com/getdownload.php?file=Android%20Drivers/Lenovo/MTK_UsbDriver_autorun_1.0.14_internal.exe

 

Σημαντικο SOS : όταν μπείς στο SP FLASH TOOLS Μην ξεχάσεις να τικάρεις τα δυο παρακάτω: Options->Download, Checked "DA DL all with Checksum" for USB and EMMC checksum

 

Αν θες ψάξε λιγο στο νετ να βρείς και αλλους USB drivers μήπως αυτοί δεν δουλεύουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/android/development/organized-thread-lenovo-k3-note-k50-t3158522

Ο HackerPower στο XDA έχει μία πολύ καλή συλλογή.

Δώστε βάση στο GPS Glonass Fix Patch.

Με άργησε λίγο περισσότερο να φέρει τους δορυφόρους αλλά έφερε πολούς ....

GPS και Glosnass

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα αυτο με το ph του χεριου και ελιωσα στο γελιο...Το κανει κ σε μενα δυστηχως ωρες ωρες...Εκει που ειναι ολα καλα κ π.χ το fb κατεβαζει την σελιδα με ενα απαλο αγγιγμα το πιανει κ δεν υπακουει καλα η οθονη λες κ εχεις λαδια στο δαχτυλο...sensation εχω αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο αφου κ στην κινεζικη τα ιδια εκανε.

Αυτο ειναι γενικο προβλημα? Ειναι μουφα η οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...