Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση: έχω λογαριασμό PayPal στο PayPal.com. Συνδεδεμένη ελληνική πιστωτική κάρτα. Ως γνωστόν αγορά από εξωτερικό δεν γίνεται. Καλά μέχρι εδώ. Αν συνδέσω προπληρωμενη πιστωτική από τράπεζα εξωτερικού, θα μπορώ να κάνω συναλλαγές στον υπάρχοντα λογαριασμό; Edited by xapos
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: έχω λογαριασμό PayPal στο PayPal.com. Συνδεδεμένη ελληνική πιστωτική κάρτα. Ως γνωστόν αγορά από εξωτερικό δεν γίνεται. Καλά μέχρι εδώ. Αν συνδέσω προπληρωμενη πιστωτική από τράπεζα εξωτερικού, θα μπορώ να κάνω συναλλαγές στον υπάρχοντα λογαριασμό;

 

Είναι στο όνομα σου η άλλη κάρτα; Αν ναι λογικά μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; ότι έστειλες χρήματα με την πιστωτική στο Balance του paypal? ή ότι απλά έκανες αγορά με την πιστωτική μέσω paypal?

Σημαίνει ότι εστειλα χρήματα με το menu send σε email φίλου είτε στο εξωτερικό είτε στην Ελλάδα. Και τράβηξε από την κάρτα μου.... Φυσικά Ειχε κάποια χρέωση αυτός που παραλαμβάνει τα χρήματα. Δεν ήταν αγορά. Στο balance είχα 0 .Και φυσικά εμφανίστηκε το πόσο στο δικό του balance αυτό πριν τα cc. Τώρα θέλω να το δοκιμάσω ακόμα δεν το έκανα όποιος το κάνει ας μας πει.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο που ψάχνω είναι να πω σε κάποιον φίλο στο εξωτερικό να μου κάνει εμβασμα στον λογαριασμό μου στο balance στην τράπεζα Γερμανίας που βγάζει στο menu top up. Δεν ξέρω αν το δεχετε η πρέπει να φαίνεται το δικό μου όνομα. Αλλιως πρέπει να πάω ο ίδιος εξωτερικό και αυτό λίγο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Από την Ιταλία ποιά κάρτα μπορούμε να πάρουμε εύκολα να τη φορτώσουμε και να την συνδέσουμε στο PayPal ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: έχω λογαριασμό PayPal στο PayPal.com. Συνδεδεμένη ελληνική πιστωτική κάρτα. Ως γνωστόν αγορά από εξωτερικό δεν γίνεται. Καλά μέχρι εδώ. Αν συνδέσω προπληρωμενη πιστωτική από τράπεζα εξωτερικού, θα μπορώ να κάνω συναλλαγές στον υπάρχοντα λογαριασμό;

Εγώ άνοιξα λογαριασμό καινούριο για να προσθέσω την Papaya.

Με ξένη διεύθυνση φυσικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από την Ιταλία ποιά κάρτα μπορούμε να πάρουμε εύκολα να τη φορτώσουμε και να την συνδέσουμε στο PayPal ?

Και να την πάρεις, πώς θα τις βάζεις λεφτά είναι το θέμα φίλε.

Αλλιώς βγάζεις κάρτα εξωτερικού και από το σπίτι σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

.....................

 

Ηθελα ομως την βοηθεια σας σε κατι απλο που δεν μου εχει ξανατυχει.

Πωλητης στο Alliexpress θελει να μου κανει επιστροφη καποια χρηματα και μου ζηταει (do you have PayPal account? You need to tell us your Paypal mail account.)

Τι ακριβως να του στειλω? Υπ οψιν δεν ψωνισα με Paypal.

 

Του εδωσα το μαιλ που εχω στο Paypal και την επομενη πηρα μνμ οτι τα χρηματα κατατεθηκαν στον λογαριασμο μου και μου ζητηθηκε να πατησω accept.

Απ οτι καταλαβα το Paypal κρατησε μια μικρη προμηθεια.

Τα υπολοιπα που μεινανε πως μπορω να τα βαλω στην πιστωτικη που εχω δηλωσει?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άνοιξα λογαριασμό καινούριο για να προσθέσω την Papaya.

Με ξένη διεύθυνση φυσικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και να την πάρεις, πώς θα τις βάζεις λεφτά είναι το θέμα φίλε.

Αλλιώς βγάζεις κάρτα εξωτερικού και από το σπίτι σου.

Στην papaya

Που έβαλες ξένη χώρα που σε ποιο σημείο? στην διεύθυνση γιατί μετά σου ζητάει τηλέφωνο και αν δεν δώσεις το ελληνικό δεν μπορείς να κάνεις ταυτοποίηση με το sms που σου στέλνουν..... Πως το ξεπέρασες αυτό?.... Εγώ έκανα ελληνικό λογαριασμο αλλά τώρα δε με αφήνει να μπω καν. Μετά επέλεξες φηφιακη virtual προπληρωμενη? Και πως την φορτίζεις? Από που εφόσον είναι εξωτερικού.?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άνοιξα λογαριασμό καινούριο για να προσθέσω την Papaya.

 

Και να την πάρεις, πώς θα τις βάζεις λεφτά είναι το θέμα φίλε.

Αλλιώς βγάζεις κάρτα εξωτερικού και από το σπίτι σου.

Κοίτα, από Πάτρα - Ηγουμενίτσα και Ζάκυνθο έχει εύκολη πρόσβαση για την Ιταλία. Εγώ πχ μπορώ να περάσω πεζός ή με ποδήλατο - μηχανάκι κλπ. Το σκεπτικό είναι να περάσω με ένα σεβαστό ποσό και να αγοράσω κάρτες ή ότι άλλο δέχεται το PayPal πχ όπως αγόρασες εσύ papaya.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο όνομα σου η άλλη κάρτα; Αν ναι λογικά μπορείς

Θέλω να βγάλω μέσω ενός φίλου που είναι εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Του εδωσα το μαιλ που εχω στο Paypal και την επομενη πηρα μνμ οτι τα χρηματα κατατεθηκαν στον λογαριασμο μου και μου ζητηθηκε να πατησω accept.

Απ οτι καταλαβα το Paypal κρατησε μια μικρη προμηθεια.

Τα υπολοιπα που μεινανε πως μπορω να τα βαλω στην πιστωτικη που εχω δηλωσει?

 

Περνας τον τραπεζικο λογαριασμο σου και τα κανεις αναλιψη

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account.

Sepa credit τι σημαίνει;;

 

Πρέπει η τράπεζα σου να υποστηρίζει το πρωτότυπο SEPA.Μια αναζήτηση στο google θα σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, από Πάτρα - Ηγουμενίτσα και Ζάκυνθο έχει εύκολη πρόσβαση για την Ιταλία. Εγώ πχ μπορώ να περάσω πεζός ή με ποδήλατο - μηχανάκι κλπ. Το σκεπτικό είναι να περάσω με ένα σεβαστό ποσό και να αγοράσω κάρτες ή ότι άλλο δέχεται το PayPal πχ όπως αγόρασες εσύ papaya.

 

Ξέρεις ότι ενδιάμεσα υπάρχει θάλασσα έ;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι ενδιάμεσα υπάρχει θάλασσα έ;

Λες να πήγαινε με το μηχανάκι μέχρι Ιταλία;; :-P

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι ενδιάμεσα υπάρχει θάλασσα έ;

Τι θες να πεις ? Δεν έπιασα το υπονοούμενο

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..! άνοιξα ένα λογαριασμό στο paypal με κάρτα moneysafe που δεν έχει καμια σχέση με ελληνικές τράπεζες οποτε δεν έχει και capital controls... λοιπόν έκανα την εγγραφη μου έβαλα το κωδικό εκεί που έλεγε Confirm Credit Card.

 

επειδή δεν μου ήρθε ο κωδικός στις συναλλαγές μέσα στην κάρτα πάτησα και 2 φορα.. μετά έκανα verify τον λογαριασμό μου kai επιστρεφικε στο balance μονο 1,50 euro... και τα αλλα 3 euro δεν τα είδα πουθενά...! τα έχασα? τι ακριβώς συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση?

 

οποιος μπορεί ας βοηθήσει λίγο....

 

εδώ είναι μέσα από την moneysafe τα ποσα που πήρε το paypal.. μονο αυτό που είναι σε ευρω δηλ το 1,5 επιστράφηκε...

 

http://www.iphonehellas.gr/forum/uploads/monthly_07_2015/post-21936-0-75584600-1437663328.png

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να πεις ? Δεν έπιασα το υπονοούμενο

 

Οτι ανάμεσα στην Ελλάδα και την Ιταλία υπάρχει θάλασσα,δεν πας με μηχανάκι. :p

 

 

 

:lol::lol: πλάκα κάνω βρε συ :lol:

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση?

 

από ότι ξέρω επιστρέφονται σε μερικές μέρες.....

 

Από την Ιταλία ποιά κάρτα μπορούμε να πάρουμε εύκολα να τη φορτώσουμε και να την συνδέσουμε στο PayPal ?

 

πας ιταλια ανοιγεις εναν λογαριασμο και βγαζεις καρτα debit φροντιζεις η διευθυνση που δινεις οταν ανοιγεις τον λογαριασμο να ειναι ιδια με αυτην που εχεις στο paypal....δεν ξερω βεβαια τι ακριβως ζητανε οι τραπεζες στην ιταλια για να ανοιξεις λογαριασμο, αυτο πρεπει να το κοιταξεις.....

 

εγω π.χ. αγοραζω κανονικα με μια κυπριακη debit Visa που εχω με paypal και διυεθυνση στην Ελλαδα.....

γνωστος μου με Βουλγαρικη debit Visa.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

από ότι ξέρω επιστρέφονται σε μερικές μέρες.....

 

α οκ δεν το γνώριζα αυτό..! επειδή είχα χρονια να χρησιμοποιήσω paypal... και χρειάστηκε να κάνω ένα νέο λογαριασμό.. και η μονη επιλογή στα capital controls ήτανε η Moneysafe

οποτε θα περιμένω σε αυτή την περίπτωση... :)

Link to comment
Share on other sites

Περνας τον τραπεζικο λογαριασμο σου και τα κανεις αναλιψη

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φιλε testatos σε ευχαριστω για την απαντηση, αλλα με ενδιαφερει να μπουν στην πιστωτικη καρτα που εχω δηλωσει.

Μηπως γνωριζεις τι πρεπει να κανω?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να μπουν στην πιστωτική σου .

Δεν γίνεται.

Μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό κατεβαίνουν.

Αλλά γιατί να τα κατεβάσεις σε αυτές τις δύσκολες μέρες .

Τόσος κόσμος εδώ ζητάει υπόλοιπο και θα σου πλήρωνε ευχαρίστως την κάρτα σου .

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παιδια, αν κανουμε καινουργιο paypal και περασουμε μεσα moneysafe, μπορουμε να αγορασουμε κανονικα απο εξωτερικο? Η moneysafe θα γεμιζει απο την ελληνικη μας καρτα?
Link to comment
Share on other sites

Οποτε παιδια, αν κανουμε καινουργιο paypal και περασουμε μεσα moneysafe, μπορουμε να αγορασουμε κανονικα απο εξωτερικο? Η moneysafe θα γεμιζει απο την ελληνικη μας καρτα?

 

Η moneysafe αγοραζεις κουπονια απο περίπτερο και τα περνας στο site οπως η pay safe.....

 

Τι δικαιολογητικά απαιτούνται στην ξένη τραπεζα να ανοιξουμε λογαριασμό και να παρουμε debit visa???? αλλα και e banking???ειναι ευκολη η διαδικασία ή θα χρειαστει να ξαναπας για πιν και αλλα???? Σου τα στελνουν μήπως το Pin στο σπιτι σου στην Ελλαδα??? Διευθυνση ειπε καποιος φιλος δηλωνουμε της Ελλαδος ετσι...???

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ άνοιξα λογαριασμό καινούριο για να προσθέσω την Papaya.

Με ξένη διεύθυνση φυσικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και να την πάρεις, πώς θα τις βάζεις λεφτά είναι το θέμα φίλε.

Αλλιώς βγάζεις κάρτα εξωτερικού και από το σπίτι σου.

 

εκανα και γω λογαριασμο στην Papaya μου ήρθε η virtual card αλλα δεν βλεπω πουθενα τον τριψήφιο κωδικο CVV ... οπως εχουν ολες οι καρτες....πως θα την προσθεσεις στο Paypal αν δεν υπαρχει αυτος ο κωδικος???

Link to comment
Share on other sites

Τι δικαιολογητικά απαιτούνται στην ξένη τραπεζα να ανοιξουμε λογαριασμό και να παρουμε debit visa???? αλλα και e banking???ειναι ευκολη η διαδικασία ή θα χρειαστει να ξαναπας για πιν και αλλα???? Σου τα στελνουν μήπως το Pin στο σπιτι σου στην Ελλαδα??? Διευθυνση ειπε καποιος φιλος δηλωνουμε της Ελλαδος ετσι...???

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εκανα και γω λογαριασμο στην Papaya μου ήρθε η virtual card αλλα δεν βλεπω πουθενα τον τριψήφιο κωδικο CVV ... οπως εχουν ολες οι καρτες....πως θα την προσθεσεις στο Paypal αν δεν υπαρχει αυτος ο κωδικος???

Οι περισσότερες χώρες του εξωτερικού δεν σε αφήνουν εύκολα να ανοίξεις τραπεζ. Λογαριασμό και ζητάνε έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι ζεις και δουλεύεις στην χώρα τους.

 

Για την Papaya , σου έρχονται sms με το pin της και με το cvv ως: Card: ***χχχχ CVV: χχχ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

H νεα ΠΝΠ.

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/ti-provlepei-h-nea-ypoyrgikh-apofash-gia-tis-analhpseis.3589450.html

Οι διαδικτυακες συναλλαγες με το εξωτερικο, παλι στην απεξω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...